برج خنک کننده خشک

برج های خنک کن آبگرم و دیگر سیالات داغ به دو نوع کلی برج خنک کننده خشک یا همان برج خنک کننده مدار بسته و نیز نوع تر (مرطوب) یا همان مدار باز تقسیم بندی می شوند. نحوه عملکرد برج خنک کننده خشک نسبت به نوع تر (مرطوب) کاملا متفاوت است. کولینگ تاورهای خشک خود نیز از نظر شکل ظاهری به انواع V شکل ، عمودی و افقی تقسیم بندی می شوند که اصول کار همه آنها یکسان است. نوع خشک در ایران به علت کم آب بودن اکثر مناطق آن نسبت به نوع مرطوب بسیار بهتر خواهد بود که در ادامه به تشریح جزئیات آن می پردازیم.

برج خنک کننده خشک با نام های دیگری چون برج خنک کننده مدار بسته یا هوا خنک یا درای کولر (Dry Cooler) و یا مبدل حرارتی هوا خنک نیز شناخته می شود. برج خنک کن تر نیز با نام هایی چون برج مرطوب یا مدار باز یا تبخیری نیز شناخته می شود. از این دستگاه ها برای خنک کاری سیالات صنعتی مانند آب با درجه حرارت بالا در صنایع مختلف، ساخت چیلر و غیره استفاده می شود. در ادامه ضمن معرفی نحوه عملکرد این دو سیستم به 4 مزیت نوع خشک (مدار بسته) نسبت به نوع تر (مدار باز) و نیز 3 مزیت نوع تر نسبت به نوع خشک اشاره خواهیم نمود.

نحوه عملکرد برج خنک کننده مدار بسته (خشک)

برج خشک یا همان برج خنک کننده مدار بسته (یا همان هوا خنک) همانطور که از نامش پیداست توسط هوا، خنک می شود. عملکرد برج خنک کننده خشک مطابق شکل زیر به این شکل است که آبگرم توسط پمپ و از طریق لوله کشی به کویل آن ارسال (1) و درون لوله های مسی (2) با مسیری رفت و برگشتی (کویل) جریان می یابد. اطراف لوله ها از ورقه های (پره یا فین) نازک آلومینیومی برای افزایش سطح انتقال حرارت استفاده شده است. از قسمت بیرونی لوله ها نیز هوا (4) با مکش فن (3) جریان یافته و در اثر برخورد با سطح ورقه ها و لوله های آبگرم، گرمای آن را گرفته و سبب کاهش درجه حرارت آب در خروجی دستگاه (5) می شود. می توان کویل و یا فن را به صورت مورب، افقی و عمودی طراحی و تولید کرد که در کل اصول کاری همه آنها شبیه یکدیگر است. همانطور که در تصویر زیر مشاهده می کنید، جریان هوا با جریان آب هیچ گونه تماس مستقیمی ندارد و در نتیجه تبخیر آب نیز در این سیستم وجود ندارد و مصرف آب در این سیستم صفر است.

برج خنک کننده خشک

نحوه عملکرد برج خنک کننده مدار باز (تر)

در برج خنک کننده مدار باز ، آبگرم از بالا بر روی ردیفی از پوشال ها تحت عنوان پکینگ سرازیر شده و هوا نیز با مکش فن از پایین به سمت بالا حرکت می کند. بر روی پکینگ هوا و آبگرم با هم برخورد کرده و هوا حرارت اضافی آبگرم را می گیرد و دمای آبگرم را چند درجه کاهش می دهد. چون در این سیستم هوا و آبگرم با یکدیگر تماس مستقیم دارند، قسمتی از آبگرم تبخیر شده و همراه هوا از قسمت بالای برج خارج می شود و در نتیجه در این نوع از برج ها که به برج خنک کننده مدار باز یا تر یا تبخیری یا همان مرطوب معروف هستند، مصرف آب وجود دارد و باید به مرور زمان، آب تازه به سیستم اضافه گردد.

برج خنک کننده جریان مخالف

4 مزیت برج خنک کننده خشک (مدار بسته) نسبت به نوع تر (مدار باز)

1 . در برج خنک کننده مدار بسته (خشک) مصرف آب وجود ندارد در حالی که در نوع مدار باز یا همان تبخیری (تر) به علت بخار شدن بخشی از آب به خاطر در هم آمیختن آب با هوا، بایستی آب تازه ای جایگزین آن شود تا مدار همواره پر از آب باشد.

2 . همانطور که می دانید، اکثر مناطق کشورمان دارای آب و هوای گرم و خشک و یا نیمه خشک است و در اکثر مناطق با کمبود آب مواجه هستیم. با توجه به اینکه مصرف آب در برج های تبخیری قابل توجه است، استفاده از آن در این مناطق توصیه نمی شود. از طرفی نیز راندمان نوع تبخیری یا همان مدار باز در مناطق با آب و هوای مرطوب نیز به علت کاهش راندمان و توان خنک کاری سیستم، پیشنهاد نمی شود. بنابرین در مناطق با آب و هوای خشک و اماکنی که با کمبود آب مواجه هستند و نیز مناطق با آب و هوای مرطوب، استفاده از برج خنک کننده مدار بسته (خشک) پیشنهاد می شود.

3 . آلودگی، رسوب و خوردگی برج خنک کننده خشک (مدار بسته) بسیار کمتر از نوع تبخیری (مدار باز) است زیرا در نوع تبخیری، آبگرم به صورت آزادانه با هوای درون برج تبادل گرمایی انجام داده و محیطی مرطوب و گرم و مستعد رشد باکتری را فراهم می آورد‌. در ضمن کل آب مدار آن باید به صورت دوره ای جهت گندزدایی تعویض و مواد شیمیایی به آن افزوده شود.

4 . چون سیال داغ درون لوله ها و در مسیری بسته حرکت می کند، به جای آبگرم ، هر نوع سیال دیگری مانند مبرد (گاز فریون) یا هر نوع سیالی در صنعت که نیاز به خنک شدن دارد، می تواند در این نوع از برج ها جاری شده و توسط هوایی که با فن ها دمیده می شود، خنک گردد. در حالی که در برج های مدار باز فقط می توان آبگرم را خنک نمود.

برج خنک کننده هوا خنک و تبخیری

3 مزیت نوع مدار باز (تر) نسبت به نوع مدار بسته (خشک)

اکنون که 4 مزیت برج خنک کننده خشک (مدار بسته) را نسبت به نوع تر (مدار باز) بررسی نمودیم به 3 مزیت نوع مدار باز نسبت به نوع مدار بسته اشاره می کنیم.

1 . قیمت اولیه برج خنک کننده مدار بسته (خشک) به علت استفاده از لوله های مسی با پره های آلومینیومی نسبت به برج خنک کننده مدار باز بیشتر است. از طرفی مصرف برق نوع مدار بسته نیز نسبت به نوع مدار باز بیشتر است ولی با توجه به اینکه در برج مدار باز ، علاوه بر هزینه مصرف برق ، هزینه های مصرف آب و نیز نگهداری (شامل سرویس دوره ای و افزودن مواد شیمیایی ضد رسوب و گندزدا به آب) وجود دارد، هزینه مصرف برق برج خنک کننده مدار بسته با مجموع هزینه های مصرف برق ، آب و نگهداری برج خنک کننده مدار باز تقریبا برابر خواهد بود. از طرفی قیمت اولیه نوع تَر در صورتی کمتر از نوع خشک است که آب جاری در آن فاقد املاح (یا دارای املاح بسیار کم) باشد زیرا اگر از آب با املاح بالا در آن استفاده شود به مرور شاهد تشکیل رسوب خواهیم بود که ضمن آسیب رساندن به دستگاه و نیاز به سرویس های مکرر و پر هزینه باعث افت راندمان سیستم نیز می شود و لذا باید به همراه آن از تجهیزات تصفیه آب و سختی گیر نیز استفاده شود که همین افزوده شدن این تجهیزات باعث می شود که قیمت اولیه مجموع برج خنک کننده تر و تجهیزات تصفیه آب از قیمت نوع خشک هم بیشتر شود.

2 . راندمان نوع تبخیری (مدار باز) نسبت به برج خنک کننده خشک (مدار بسته) بیشتر است زیرا در مدل تبخیری، ذرات هوا با آب مستقیما و به طور فیزیکی با هم آمیخته شده و تبادل گرمایی صورت می گیرد ولی در مدل خشک، از جداره لوله ها و پره ها عمل انتقال گرما صورت می گیرد.

3 . برج های مدار باز به علت راندمان بیشتر و در ظرفیتی برابر با برج های مدار بسته ، ابعاد کوچکتری دارند و معمولا در ظرفیت های بین 10 تا 1000 تن طراحی و ساخته می شوند.

به هر حال با بررسی 4 مزیت برج خنک کننده خشک (مدار بسته) نسبت به تر (مدار باز) و 3 مزیت نوع مدار باز نسبت به نوع مدار بسته به این نتیجه می رسیم که برای هر پروژه ای با توجه به شرایط آب و هوایی ، کیفیت آب منطقه ، میزان آب و برق در دسترس ، قیمت تمام شده و نیاز موجود ، معمولا یکی از این دو دستگاه به عنوان خنک کننده آبگرم و یا سیال داغ استفاده می شود.

طراحی ، ساخت و فروش برج خنک کننده مدار بسته (خشک) و مدار باز 10 تا 1000 تن

انواع برج های خنک کننده خشک ، مرطوب و نیز مبدل های حرارتی پوسته و لوله ای و دیگر سیستم های سرمایشی و گرمایشی (چیلر و …) در محل کارخانه شرکت ما و مطابق با استانداردهای روز طراحی و تولید می شوند. مهندسان ما پس از جمع آوری اطلاعات، بررسی نیازها و درخواست های مشتری و تهیه نقشه های اجرایی، مناسب ترین سیستم را برای هر مشتری انتخاب، طراحی و تولید می کنند. محصولات ما به طور مستقیم از کارخانه و با قیمت مناسب در سراسر کشور به فروش می رسد. جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره ویژگی های برج های خنک کننده خشک و مرطوب، انتخاب مناسب ترین دستگاه برای پروژه خود و نیز استعلام قیمت آنها با مهندسان ما تماس بگیرید.

مهندس احمدی : 09127675117 – 09194427470

مهندس خورانی : 09191639363

مطالعه بیشتر ⇓

طرز کار برج خنک کننده

مبدل حرارتی پوسته و لوله

به این متن چند ستاره میدین؟ (ستاره سمت چپ بیشترین امتیاز رو داره. بدون نیاز به ثبت نام در سایت می تونید امتیاز بدید)
[کل: 4 میانگین: 4]
اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

11 + یازده =

keyboard_arrow_up
مشاوره و استعلام قیمت