تهویه مطبوع انبارها

طراحی سیستم تهویه مطبوع سرمایشی و گرمایشی برای انبارها

طراحی یک سیستم تهویه مطبوع سرمایشی و گرمایشی برای انبارها به نظر ساده می رسد اما به تهویه تقریبا پیچیده ای نیاز دارد. اگر از بیرون به قضیه نگاه کنید و خیلی دقیق آن را بررسی نکنید ، انبارها را ساده ترین ساختمان تجسم می کنید که از چهار دیوار ، چند درب بارگیری و شاید تعدادی دیوار داخلی برای جداسازی قسمت ها از هم تشکیل شده اند. اما مهمترین مسئله این است که چه مواد و محصولاتی در انبار نگهداری می شود. در برخی از انبارها جهت ذخیره و نگهداری مواد و محصولات به محیط کاملا خنک ، یا کاملا گرم ، در برخی رطوبت کنترل شده و در برخی نیز متعادل نگه داشتن دما اولویت و نیاز اصلی است.

تهویه مطبوع انبارها

معیارهای طراحی سیستم تهویه مطبوع انبار

۱ . کنترل دقیق شرایط دمایی و رطوبت مطابق با نیاز مواد و محصولات

۲ . در نظر گرفتن آسایش کارکنان انبار

۳ . تامین گرمایش یا سرمایش در برخی از انبارها

۴ . سیستم تامین هوای تازه از بیرون یا گردش دوباره هوای داخل

۵ . معمولا فضاهایی از قبیل دریافت محموله و دفاتر کنترل موجودی دارای سیستم تهویه مطبوع هستند.

۶ . در طراحی سیستم تهویه مطبوع انبارها ، درجه حرارت نباید از ۴ درجه سانتی گراد کمتر شود زیرا در چنین حالتی احتمال یخ زدن سیستم لوله کشی آتش نشانی و مواد ذخیره شده وجود خواهد داشت. (مگر در مواردی خاص که نیاز باشد مواد و محصولات در چنین دمایی نگه داشته شوند)

۷ . هنگامی که در انبارها برای تابستان سیستم سرمایش پیش بینی نشده باشد ، باید به حد کافی هوای تازه به درون انبارها تغذیه شود.

۸ . در انبارهایی که به عنوان مرکز توزیع بوده و دائما خودروهایی جهت باربری در آن استفاده می شود ، باید سیستم تامین هوای تازه یا بازگردانی و تصفیه هوای داخل انبار طراحی گردد. عبور ماشین های بالابر و جرثقیل درون انبار و تولید CO و سایر دودهای زیان آور ، ضرورت تغذیه مناسب هوای تازه را نشان می دهد.

۹ . اگر کاهش مصرف انرژی در انبار اولویت اصلی است ، گردش مجدد و تصفیه هوای داخل بهترین گزینه است.

دستگاه های پیشنهادی برای سرمایش ، گرمایش و تنظیم رطوبت انبارها :

۱ . سیستم چیلر ، بویلر و هواساز

این سیستم علاوه بر تنظیم دمای انبار به صورت دقیق ، می تواند رطوبت هوای آن را نیز به طور دقیق تنظیم و کنترل کند. بنابرین در انبارهایی که به تنظیم و کنترل دقیق دما ، رطوبت و فیلتراسیون هوا جهت نگهداری مواد و محصولات نیاز باشد ، سیستم چیلر (دستگاه چیلر تراکمی آب خنک یا همان آبی و یا چیلر تراکمی هوا خنک یا همان هوایی به عنوان دستگاه های سرمایشی) ، بویلر (به عنوان دستگاه گرمایشی) و هواساز صنعتی (به عنوان دستگاه تنظیم کننده رطوبت و فیلتر کننده هوا) پیشنهاد می شود. برای آشنایی بیشتر با ساختار این سیستم ، می توانید متن های زیر را مطالعه کنید.

مطالعه بیشتر ⇐ هواساز صنعتی

مطالعه بیشتر درباره چیلرهای تراکمی هوا خنک در متن ⇐ چیلر هوایی

هواساز متصل به بویلر و چیلر

۲ . دستگاه پکیج یونیت

پکیج یونیت پشت بامی (روف تاپ پکیج) ترکیبی از چیلر و هواساز در یک دستگاه یکپارچه است که برای افزودن حالت گرمایشی به آن بایستی از بویلر یا پکیج گازسوز نیز استفاده شود. این سیستم بسیار شبیه سیستم قبلی است و توانایی تنظیم دقیق دما ، رطوبت و فیلتراسیون هوا را دارد.

مطالعه بیشتر ⇐ پکیج یونیت پشت بامی

روف تاپ پکیج

۳ . دستگاه زنت

دستگاه زنت صنعتی توانایی تامین هوای تازه به مقدار زیاد ، فیلتر نمودن آن و خنک کاری هوا را به روش تبخیری (مانند کولر آبی) دارد. برای حالت گرمایش نیز از بویلر یا پکیج استفاده می شود. دستگاه زنت قیمت اولیه پایین و مصرف انرژی کمی دارد. این دستگاه در مواردی که به تنظیم دقیق رطوبت نیازی نباشد ، به عنوان مناسب ترین سیستم می تواند انتخاب شود.

مطالعه بیشتر ⇐ زنت صنعتی

زنت سرمایشی گرمایشی

۴ . دستگاه اکونوپک

دستگاه اکونوپک نیز دقیقا شبیه دستگاه زنت است و با این تفاوت که دارای سیستم گرمایشی (مجهز به مشعل گازسوز) نیز است و برای حالت گرمایش به بویلر یا پکیج و … نیازی نخواهد بود.

مطالعه بیشتر ⇐ اکونوپک

اکونوپک

تهویه مطبوع ماخ از جمله با سابقه ترین طراحان و تولید کنندگان انواع سیستم های تهویه مطبوع سرمایشی و گرمایشی است. محصولات ما شامل انواع چیلر ، مینی چیلر ، پکیج یونیت ، دستگاه زنت ، اکونوپک ، هواساز ، ایرواشر و … است که مطابق با استانداردهای روز و متناسب با نیازهای هر مشتری به طور خاص طراحی و تولید شده و با قیمت مناسب عرضه می شوند. جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره انواع دستگاه ها ، طراحی و انتخاب مناسب ترین سیستم برای تهویه انبارهای خود و نیز تمامی ساختمان های دیگر با مهندسان ما تماس بگیرید.

مهندس احمدی (تهویه مطبوع ماخ) : ۰۹۱۲۷۶۷۵۱۱۷ – ۰۹۱۹۴۴۲۷۴۷۰

مهندس خورانی (تهویه مطبوع ماخ) : ۰۹۱۹۱۶۳۹۳۶۳

مطالعه بیشتر ⇓

چیلر تراکمی آب خنک

سیستم تهویه مطبوع مرکزی گازسوز GHP

تهویه مطبوع صنایع ، کارخانجات و سوله ها

به این متن چند ستاره میدین؟ (ستاره سمت چپ بیشترین امتیاز رو داره. بدون نیاز به ثبت نام در سایت می تونید امتیاز بدید)
[کل: 0 میانگین: 0]
اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست