زنت صنعتی

دستگاه زنت صنعتی مناسب برای سرمایش و گرمایش سوله و سالن

برای سرمایش و گرمایش کارگاه ها ، سالن ها و سوله های صنعتی و ورزشی می توان از دستگاهی ارزان قیمت و بهینه به نام دستگاه زنت صنعتی استفاده نمود. علت ارزان تر بودن قیمت این دستگاه نسبت به سیستم های دیگری مانند سیستم چیلر و هواساز و یا سیستم پکیج یونیت و سایر دستگاه ها این است که در این دستگاه برای سیکل سرمایش از کمپرسور ، گاز فریون و متعلقات سیکل تبرید استفاده نمی شود بلکه از سیستم تبخیری که در ادامه توضیح داده شده است، در دستگاه زنت صنعتی بهره برده شده است.

این دستگاه از اجزای نشان داده شده در شکل زیر تشکیل شده است و دستگاهی چهار فصلی است که سیستم سرمایش آن کاملا مستقل بوده و به دستگاه مکمل دیگری نیاز ندارد و گرمایش آن نیز عینا مشابه دستگاه هواساز است و کویل مخصوص آبگرم آن بایستی به موتورخانه یا پکیج گرم کننده آب (پکیج های گازسوز زمینی یا دیواری) وصل شود.

همانطور که در شکل زیر مشاهده می کنید، فیلترهایی نیز در مسیر هوا وجود دارند تا هوای ورودی به سوله یا سالن مورد نظر را از آلودگی ها پاک کنند.

زنت سرمایشی گرمایشی

طرز کار زنت صنعتی

طرز کار زنت صنعتی بدین شکل است که در هوای گرم که باید درجه حرارت هوا کاهش یابد، یک فن بزرگ از نوع سانتریفیوژ، هوا را مکیده و با سرعت بالا از میان پکینگ (پوشال یا پد سلولوزی) عبور می دهد. در اثر برخورد هوا با پد سلولوزی که با آب شهری و توسط پمپ همواره خیس است، دمای هوا کاهش می یابد و در ساختمان یا سوله مورد نظر توزیع می گردد. به علت وجود آب بر روی پکینگ و تبخیر شدن بخشی از آن توسط هوا، رطوبت هوای ورودی نیز افزایش می یابد.

اساس کار دستگاه زنت در حالت سرمایشی

در روزهای سرد سال که باید به صورت گرمایشی کار کند، آب بر روی پکینگ پاشیده نشده و به جای آن، لوله هایی در پشت فن به نام کویل جاسازی می شود که آب داغ از درون آنها عبور کرده و این بار درجه حرارت هوای مکیده شده توسط همان فن، در اثر برخورد با سطح لوله های داغ، افزایش می یابد و همانند حالت قبل، بعد از فیلتر شدن، از راه کانال هایی در سرتاسر ساختمان یا سوله توزیع می گردد. در این سیستم، آب باید به وسیله بویلر مرکزی موتورخانه و یا پکیج دیواری گازسوز و یا هر منبع دیگری گرم شده و به لوله های دستگاه پمپاژ شود. در ضمن در حالت کارکرد گرمایشی، می توان رطوبت زن نیز به دستگاه اضافه نمود و رطوبت هوا را نیز به اندازه دلخواه افزایش داد.

دستگاه زنت در حالت گرمایشی

دستگاه زنت به جز بویلر می تواند با پکیج دیواری یا زمینی گازسوز نیز تطبیق داده شود و در فصل سرد با گرمایش قدرتمند، هوای گرم را در سوله ها و سالن های مختلف از یک ساختمان و از طریق کانال توزیع نماید و دیگر به سیستم رادیاتور، سیستم گرمایش از کف و … نیازی نیست.

در دستگاه زنت دو دریچه برای ورود هوا و یک دریچه نیز برای خروج هوا وجود دارد. در واقع هوایی که از دستگاه خارج و با کانال وارد ساختمان یا سوله می شود باید از دریچه ای از درون ساختمان تخلیه گردد تا هوای تازه ورودی جایگزین آن شود. بخشی از هوای تخلیه شونده از دریچه یا همان هوای بازگشتی مجددا وارد دستگاه شده و در محفظه ای با هوای تازه ورودی مخلوط می شود. علت اختلاط این دو جریان این است که دمای هوای بازگشتی بسیار نزدیک دمای مورد نیاز ساختمان است و در اثر مخلوط شدن با هوای تازه تا حدود زیادی دمای آن را به دمای نهایی نزدیک می کند و به انرژی کمتری جهت رسیدن به دمای مورد نظر نیاز خواهد بود. در سوله ها که فضای بسیار بزرگی دارند، بهتر است که حجم زیادی از هوای بازگشتی با هوای ورودی مخلوط شود تا انرژی مصرف شده برای تنظیم دمای آن کاهش یابد.

زنت ها از نظر شکل ظاهری در انواع مختلف افقی یا عمودی طراحی و ساخته می شوند که در شکل زیر یک نمونه عمودی آن نشان داده شده است.

دستگاه زنت صنعتی

چرا زنت صنعتی دستگاه مناسب برای سرمایش و گرمایش سوله و سالن است؟

۱ . قیمت اولیه آن نسبت به سایر سیستم های سرمایشی و گرمایشی کمتر است. شما اگر یک استعلام قیمت بین انواع سیستم های تهویه مناسب برای سرمایش و گرمایش سوله و سالن مورد نظر خود بگیرید متوجه خواهید شد که ارزان ترین آن همین دستگاه زنت صنعتی است. البته فقط مسئله قیمت در انتخاب نهایی مهم نیست و تمام شرایط مهم از جمله شرایط جوی شهری که قرار است تا دستگاه در آنجا کار کند و میزانی که نیاز است تا دمای هوا در حالت سرمایشی کاهش یابد و … در انتخاب سیستم مناسب دخیل هستند.

۲ . در نواحی که آب و هوای گرم و خشکی دارند و در ضمن آب کافی در دسترس است، این دستگاه در حالت سرمایشی ضمن اینکه راندمان بالایی دارد، قادر به افزایش رطوبت هوا (به علت افزوده شده بخشی از آب به هوا) نیز است که شرایط مساعدی را برای کارکنان فراهم می کند. از همین نکته می توان پی به این موضوع برد که دستگاه زنت صنعتی در نواحی از کشورمان که شرایط جوی مرطوبی دارد، کاربردی ندارد چرا که این دستگاه نه تنها باعث افزایش رطوبت نسبی هوا می شود، در چنین شرایط آب و هوایی دیگر قدرت سرمایشی بالایی ندارد و نمی تواند از دمای هوا بکاهد. درست همانند کولرهای آبی که در شرایط جوی مرطوب کاربردی ندارند.

۳ . مصرف انرژی آن نیز نسبت به سایر سیستم های تهویه کمتر است زیرا مصرف برق آن محدود به یک پمپ آب و فن می شود.

۴ . دستگاه زنت صنعتی قادر است تا با دبی بالا، حجم عظیمی از هوا را دائما در سوله یا سالن مورد نظر به گردش درآورد (بخشی به عنوان هوای سیرکوله و بخشی نیز به عنوان هوای تازه) و ذرات معلق گرد و غبار را نیز فیلتر کند. در حالی که مثلا در سیستمی مثل گرمایش تابشی چنین مزایایی وجود ندارد.

۵ . مسیرهای کانال به صورت سقفی در کل سوله یا سالن مورد نظر کشیده شده و هوای مطبوع تهویه شده به کل نقاط آن می رسد.

برای شناخت بهتر ساختار و ویژگی های این دستگاه پیشنهاد می کنیم که مقاله زنت چیست ؟ را نیز مطالعه بفرمایید.

تهویه مطبوع ماخ ، طراح و تولید کننده انواع دستگاه های حرارتی و برودتی ساختمانی و صنعتی از جمله انواع چیلر تراکمی ، هواساز ، دستگاه زنت ، ایرواشر و … است. تمامی محصولات مطابق با استانداردهای روز صنعت تهویه و تبرید، تولید و به طور مستقیم و بدون واسطه از کارخانه و در نتیجه با قیمت مناسب به فروش می رسد. جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره دستگاه زنت و سایر سیستم های تهویه مطبوع سرمایشی و گرمایشی، انتخاب مناسب ترین دستگاه برای ساختمان خود و نیز استعلام قیمت آنها با مهندسان ما تماس بگیرید.

مهندس احمدی : ۰۹۱۲۷۶۷۵۱۱۷ – ۰۹۱۹۴۴۲۷۴۷۰

مهندس خورانی : ۰۹۱۹۱۶۳۹۳۶۳

مطالعه بیشتر درباره مشخصات فنی و کاتالوگ زنت های ساخته شده در شرکت ما در این مقاله ⇐ کاتالوگ زنت

آشنایی با مراحل ساخت دستگاه ایرواشر (ایرواشر دستگاهی تقریبا شبیه زنت است) در این مقاله ⇐ ساخت ایرواشر

به این متن چند ستاره میدین؟ (ستاره سمت چپ بیشترین امتیاز رو داره. بدون نیاز به ثبت نام در سایت می تونید امتیاز بدید)
[کل: 0 میانگین: 0]
اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست