کار چیلر چیست ؟

چیلر چیست و چه کاری انجام می دهد ؟

برای پاسخ به سوال چیلر چیست می توان گفت که چیلر دستگاهی است که با استفاده از فرآیند تقطیر و تبخیر یک مبرد (مانند R134a) در حال گردش بین اجزای چیلر تراکمی (یا اجزای چیلر جذبی) ، حرارت را از یک قسمت دستگاه به قسمت دیگر در یک چرخه (سیکل) منتقل می کند. کار چیلر این است که آب را برای سرمایش هوای ساختمان و یا مصارف صنعتی ، سرد کند. آب سرد شده در چیلر با پمپ و از طریق لوله کشی به واحدهای توزیع کننده هوای سرد مانند فن کویل های تعبیه شده در داخل ساختمان یا دستگاه هواساز ارسال می شود. لوله های منتقل کننده آب سرد به خوبی عایق کاری می شوند تا دمای آب سرد حفظ گردد و بدین ترتیب ضمن جلوگیری از افت راندمان ، از تشکیل برفک (یخ خشک) بر روی دیواره بیرونی لوله ها نیز جلوگیری می شود. علاوه بر سرمایش ساختمان ها ، آب سرد می تواند در فرآیندهای صنعتی نیز به عنوان آب خنک کننده یک دستگاه مورد استفاده قرار بگیرد. آب سرد چیلر در مداری بسته جریان دارد. منظور از مدار بسته این است که آب درون لوله ها و کویل ها جریان پیدا کرده و راهی برای تبخیر آن وجود ندارد.

برای مثال در شکل زیر نمونه ای از دستگاه چیلر کوچک سرمایشی (مینی چیلر) و پکیج گرمایشی نشان داده شده است که این دو دستگاه در کنار یکدیگر یک سیستم کامل سرمایشی گرمایشی ساختمان را شکل می دهند و آب سرد و گرم را به فن کویل های نصب شده در اتاق ها و سالن ها ارسال می کنند تا عمل سرمایش و گرمایش هوا توسط این فن کویل ها صورت بگیرد. وقتی در فصل تابستان آب سرد وارد لوله های مسی (کویل) دستگاه فن کویل یا دستگاه هواساز شود، دمای کویل را به شدت کاهش داده و وقتی هوای دمیده شده توسط فن با کویل سرد برخورد کند، خنک شده و در اتاق ها و سالن ها به گردش در می آید. همین اتفاق در فصل زمستان نیز رخ داده و این بار چیلر خاموش و پکیج یا بویلر موتورخانه روشن می شود تا آبگرم را به فن کویل ها ارسال و این بار عمل گرمایش هوا انجام شود.

نمونه ای از دستگاه مینی چیلر و پکیج متصل به فن کویل های ساختمان :

مینی چیلر آپارتمانی سرد و گرم

مطالعه بیشتر درباره انواع فن کویل ها در متن ⇐ فن کویل

نمونه ای از چیلر و بویلر متصل به دستگاه هواساز ساختمان :

هواساز متصل به بویلر و چیلر

مطالعه بیشتر درباره ساختار هواسازها در متن ⇐ دستگاه هواساز

شناخت اجزای چیلر تراکمی

اجزای چیلر تراکمی شامل دو عدد مبدل حرارتی آب خنک یا هوا خنک (به نام کندانسور و اواپراتور) ، یک یا چند کمپرسور (از نوع اسکرال ، اسکرو ، پیستونی یا سانتریفیوژ) ، یک شیر منبسط کننده به نام شیر انبساط و مقداری سیال مبرد است.

۱ . کمپرسور چیلر

مبرد در حالت گازی شکل وارد کمپرسور می شود. وظیفه کمپرسور این است که مبرد گازی را فشرده کرده و فشار و دمای آن را به شدت افزایش دهد و از طریق لوله به یک مبدل حرارتی آب خنک یا هوا خنک به نام کندانسور ارسال کند.

۲ . کندانسور چیلر تراکمی

دو نوع کندانسور آب خنک (آبی) و هوا خنک (هوایی) وجود دارد.

مبدل حرارتی آب خنک (کندانسور) معمولا از نوع مبدل پوسته و لوله (شل اند تیوب) است که از درون لوله های آن مبرد و از اطراف لوله ها، آب عبور می کند. آب حرارت بالای مبرد را گرفته تا مبرد از حالت گاز به حالت مایع تغییر فاز دهد. آبی که حرارت را می گیرد، خودش به خنک کاری نیاز دارد و با پمپ به دستگاه کولینگ تاور (برج خنک کننده) ارسال می شود تا در برج مجددا خنک شده و به مبدل حرارتی چیلر (کندانسور) برگردد. به این نوع چیلر، چیلر تراکمی آب خنک گفته می شود زیرا کندانسور آن از نوع آب خنک است. در شکل زیر به صورت شماتیک اجزای چیلر تراکمی آب خنک ، برج خنک کننده و هواساز نشان داده شده است.

برج خنک کننده چیلر

مطالعه بیشتر درباره چیلرهای آب خنک در متن ⇐ چیلر تراکمی آب خنک

اگر مبدل حرارتی کندانسور از نوع آب خنک نباشد و به جای آن از نوع مبدل هوا خنک باشد، هوا از اطراف لوله های کندانسور توسط فن دمیده شده و حرارت را از مبرد می گیرد تا مبرد از حالت گاز به حالت مایع تغییر فاز دهد که به آن کندانسور هوا خنک گفته می شود و به این نوع چیلر، چیلر تراکمی هوا خنک گفته می شود. در شکل زیر یک چیلر تراکمی هوا خنک که در شرکت ما ساخته شده است را مشاهده می کنید که کندانسور هوا خنک آن به همراه فن های موجود در بالای چیلر نشان داده شده است. (چیلر هوا خنک فاقد برج خنک کننده است)

سیستم سرمایشی چیلر

مطالعه بیشتر درباره چیلرهای هوا خنک در متن ⇐ چیلر هوایی

۳ . شیر انبساط

شیر انبساط به این علت بعد از کندانسور بر سر راه مبرد قرار می گیرد که فشار را از روی مبرد با منبسط کردن، بردارد و مجدد آن را از حالت مایع به حالت گاز تبدیل کند. بعد از شیر انبساط حدود ۲۵ درصد از مبرد از حالت مایع به حالت گاز تغییر فاز داده و مخلوطی از مبرد مایع و گازی وارد مبدل حرارتی دیگری به نام اواپراتور چیلر می شود.

۴ . اواپراتور

معمولا مبدل حرارتی اواپراتور از نوع پوسته و لوله آب خنک است که از درون لوله های آن مبرد و از اطراف لوله ها آب عبور داده می شود. مخلوط مبرد مایع و گازی تمایل بسیار زیادی برای تبخیر کامل پیدا کرده و این بار با گرفتن حرارت از آب، آب را به شدت سرد می کند. سپس این آب سرد شده برای مصارف سرمایش هوای داخل ساختمان (به فن کویل یا هواساز) یا مصارف صنعتی با پمپ ارسال می شود. مبرد که به طور کامل تبخیر شده مجددا وارد کمپرسور شده و سیکل چیلر تراکمی تکرار می گردد. بنابرین اجزای چیلر تراکمی از چند قسمت تشکیل شده که در همه دستگاه های چیلر تراکمی این چند جز وجود دارد.

ساختار اواپراتور

 

تهویه مطبوع ماخ طراح و تولید کننده انواع چیلر و مینی چیلر تراکمی و نیز سایر دستگاه های سرمایشی و گرمایشی است. محصولات ما مطابق با استانداردهای روز صنعت تهویه و تبرید طراحی و ساخته شده و به طور مستقیم از کارخانه و با قیمت مناسب به فروش می رسند. جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره کار چیلر ، اجزای چیلر تراکمی ، انواع چیلر و سایر دستگاه ها و نیز استعلام قیمت آنها با مهندسان ما تماس بگیرید.

مهندس احمدی : ۰۹۱۲۷۶۷۵۱۱۷ – ۰۹۱۹۴۴۲۷۴۷۰

مهندس خورانی : ۰۹۱۹۱۶۳۹۳۶۳

مطالعه بیشتر ⇓

چیلر جذبی

دستگاه کولینگ تاور

طرز کار چیلر تراکمی

چیلر دقیقا چه وظیفه ای بر عهده دارد؟

تنها یک وظیفه یکتا بر عهده دارد و آن کاهش دمای آب است. البته به آب مواد شیمیایی (مثل گلیکول) افزوده می شود تا نقطه انجماد آب کمتر شده و از یخ زدگی آن جلوگیری شود. حال آب با دمای پایین را می توان در مصارف گوناگون از جمله سرمایش هوا یا سرمایش یک دستگاه صنعتی مورد بهره برداری قرار داد.

آیا می توان دستگاهی را به عنوان دستگاه جایگزین برای چیلر در نظر گرفت؟

خیر هیچ دستگاه دیگری نمی تواند کار چیلر را انجام دهد و جایگزین آن گردد. البته خود چیلرها به اشکال و طرح های متفاوتی طراحی و ساخته می شوند ولی در نهایت وظیفه همه آنها یک چیز است و با دقت بالا و به سرعت می توانند دمای آب را کاهش دهند.

برای جلوگیری از ایجاد وقفه در کار چیلر چه تمهیداتی در طراحی در نظر گرفته می شود؟

با توجه به اینکه این دستگاه وظیفه حساسی بر عهده داشته و ایجاد هر گونه مشکلی در آن باعث مختل شدن سیستم سرمایش یک ساختمان یا یک پروسه صنعتی می شود باید به نحوی طراحی و ساخته شود تا احتمال خرابی سیستم به حداقل ممکن برسد. از جمله مهمترین مواردی که باید در نظر گرفته شود عبارتند از : به کار گیری مرغوب ترین قطعات در ساختار دستگاه ، طراحی متناسب با ظرفیت مورد نیاز (نه کمتر و نه بیشتر) ، طراحی آن به صورت مدولار (تقسیم بندی دستگاه به ۲ یا ۴ تکه و به شکلی که هر تکه از آن بتواند مستقلا به کار خود ادامه دهد)

به این متن چند ستاره میدین؟ (ستاره سمت چپ بیشترین امتیاز رو داره. بدون نیاز به ثبت نام در سایت می تونید امتیاز بدید)
[کل: 88 میانگین: 4.1]
اشتراک گذاری :

2 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • نوید رستم پور
  ژوئن 13, 2022 4:16 ب.ظ

  با سلام و خسته نباشید خدمت شما. ارزان ترین سیستم چیلری که میشه برای یه ساختمان استفاده کرد، چقدر هزینه داره؟ ما یک ساختمان مسکونی هستیم که طبقه اول مغازه است و تمایلی به نصب چیلر نداره. برای بقیه واحد ها به دنبال سیستم چیلر هستیم ولی با قیمت مقرون به صرفه. ساختمان ۴ طبقه سه واحدی هستش و متراژها متغیره و بین ۶۵ تا ۱۰۹ متریه. می خواستم بدونم نصب کدوم چیلر تاپ تهویه برای شرایط ما مناسب تره و اینکه چقدر هزینه و زمان می بره؟

  پاسخ
  • makh-co.com admin
   ژوئن 15, 2022 8:34 ق.ظ

   سلام بر شما. ساختمان مسکونی مورد نظر در کدام شهر قرار دارد؟ برای اینکه مناسب ترین دستگاه را به شما پیشنهاد دهیم اول باید بدانیم که در کدام شهر هستید و شرایط آب و هوایی محل نصب دستگاه چگونه است. ولی به طور کلی برای چنین متراژی چیلر توصیه نمی کنیم و بهتر است که از دستگاه های واحدی (کولر گازی یا کولر آبی) استفاده کنید.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

11 − 3 =