کندانسور

انواع کندانسور

انواع کندانسور از نظر ساختار عبارتند از : کندانسور آبی (آب خنک) ، هوایی (هوا خنک) و نوع تبخیری. نوع آبی خود به چهار نوع پوسته و لوله ، صفحه ای ، پوسته و کویل مارپیچ و دو لوله ای تقسیم می شود. از نظر کاربرد نیز این کندانسورها به انواع صنعتی ، چیلری و سردخانه ای دسته بندی می شوند که در ادامه ساختار همه آنها شرح داده شده است.

کندانسور تقطیر کننده دستگاهی است که از لوله های (کویل) پر پیچ و خمی تشکیل شده که سیال گازی با درجه حرارت بالا در آن به سه روش حرارت خود را از دست می دهد تا به مایع تبدیل شود (تقطیر) که این سه روش عبارتند از :

1 . آب خنک (آبی)

2 . هوا خنک (هوایی)

3 . تبخیری (ترکیبی)

که اگر سیال خنک کننده آن، آب باشد به آن کندانسور آبی می گویند. اگر سیال خنک کننده هوا باشد، به آن کندانسور هوایی و اگر تقریبا ترکیبی از این دو باشد به آن کندانسور تبخیری (ترکیبی) گفته می شود که در صنعت بیشتر از دو نوع اول استفاده می شود.

انواع کندانسور از لحاظ نوع سیال واسطه که حرارت را از سیال داغ می گیرند، بر سه نوع هستند :

1 . انواع کندانسور آبی (آب خنک)

در کندانسور آبی پس از اینکه آب خنک کاری، حرارت سیال داغ را گرفت به برج خنک کننده ارسال می شود تا در برج مجددا خنک شده و به کندانسور برگردد تا سیکل خنک کاری دائما تکرار شود.

انواع کندانسور آبی به شکل های زیر طراحی و ساخته می شود :

1 . 1 . پوسته و لوله

که از یک دسته لوله افقی موازی تشکیل شده که در داخل آنها سیال داغ جریان داشته و در پوسته اطراف آن ، آب عبور داده می شود (و یا برعکس). مطابق شکل زیر در کندانسور پوسته و لوله ، آبی که در برج خنک کننده خنک شده وارد پوسته (اطراف کویل) و سیال گازی داغ وارد دسته ای لوله ها (کویل) می شود و پس از انتقال حرارت صورت گرفته بین آب و سیال داغ گازی شکل، رفته رفته سیال داغ گازی شکل از حالت گاز به مایع تغییر فاز می دهد و به اصطلاح کندانس (تقطیر) می شود.

کندانسور پوسته و لوله

در برخی از انواع این نوع کندانسورها سطح لوله ها دارای پره هایی (فین تیوب یا لوله مسی فین دار) جهت افزایش سطح حرارتی است.

مشکل جزئی آنها رسوب املاح آب در داخل لوله های مسی است که باعث بالا رفتن فشار رانش می گردد. در حال حاضر به روش های گوناگون می توان این رسوب را از درون لوله ها جدا نمود که با پیشرفت علوم مهندسی شیمی روش های قابل قبول و با اطمینانی به کار می رود.

مزیت کندانسور پوسته و لوله در مقایسه با انواع دیگر، سادگی ساختار آن، ارزان تر بودن نسبت به سایر مبدل ها، استحکام و قابلیت تحمل فشارهای بالا است و سال هاست که به طور گسترده در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرد.

مطالعه بیشتر درباره برج های خنک کننده در این متن ⇐ برج خنک کننده

1 . 2 . صفحه ای

در این نوع چند ده تا چند صد صفحه در کنار یکدیگر و آبند نسبت به هم قرار گرفته که یکی در میان در فضای بین صفحات سیال سرد (مثل آب) و سیال گرم (سیال گازی داغ) جاری می شود و با یکدیگر از طریق دیواره صفحات تبادل حرارتی انجام می دهند. در نوع صفحه ای به علت بیشتر بودن سطح منتقل کننده گرما، ظرفیت انتقال حرارت زیادتری در ابعادی کوچکتر فراهم می شود ولی حداکثر تحمل فشار کاری این نوع نسبت به نوع پوسته و لوله کمتر و قیمت آن نسبت به پوسته و لوله بیشتر است که در برخی کاربردهای خاص می توان از این نوع استفاده نمود.

کندانسور صفحه ای

1 . 3 . نوع پوسته و کویل مارپیچ

در این نوع یک کویل که ممکن است از لوله های حلزونی یا مارپیچ تشکیل شده باشد در داخل یک پوسته استوانه ای قرار دارد. در داخل کویل مارپیچ سیال داغ گازی شکل و در داخل پوسته (اطراف کویل) آب جریان دارد (و یا برعکس). این نوع نیز شباهت زیادی به نوع پوسته و لوله دارد و در ظرفیت های کم مورد استفاده قرار می گیرد.

کندانسور پوسته و کویل

1 . 4 . نوع دو لوله ای

در این نوع ، یک لوله با قطر کمتر در داخل یک لوله با قطر بیشتر قرار دارد. در داخل لوله داخلی، سیال آب و در فضای بین دو لوله سیال داغ جریان دارد (و یا برعکس). این نوع نیز مانند نوع قبلی (پوسته و کویل مارپیچ) در ظرفیت های کم کاربرد دارد.

مبدل حرارتی دو لوله ای

2 . کندانسور هوایی (هوا خنک)

در کندانسور هوایی ، فن هوا را از روی کویل عبور داده و آن را خنک می کند تا سیال درون کویل حرارت خود را از دست بدهد. در نوع هوایی ، لوله ها (کویل) دارای پره یا Fin بوده و هوا به کمک فن روی لوله ها جریان پیدا می کند. در این نوع برخلاف نوع آبی به تجهیزاتی مانند برج خنک کننده نیازی نیست و هوای عبور داده شده از روی لوله ها، حرارت را از سیال داغ می گیرد و به هوای اتمسفر منتقل می کند. در این نوع برخلاف نوع آبی و تبخیری خطر رسوب و زنگ زدگی تجهیزات وجود ندارد.

در شکل زیر یک نوع کندانسور هوایی (هوا خنک) V شکل نشان داده شده است.

کندانسور هوا خنک

مزایا و ویژگی های کندانسورهای هوایی در این متن ⇐ کندانسور هوایی

3 . کندانسور تبخیری (ترکیبی)

این نوع تقریبا ترکیبی از دو نوع بالا و قسمتی از برج خنک کننده است. بدین صورت که سیال با درجه حرارت بالا درون لوله های کندانسور تبخیری جریان داشته و به کمک آبی که روی لوله ها پاشیده می شود تقطیر می گردد. سپس توسط یک فن در همان مجموعه قسمتی از آب که گرم شده است، خنک می گردد. نوع آبی و هوایی نسبت به نوع تبخیری کاربرد بیشتری دارند.

کندانسور تبخیری

انواع کندانسور از نظر کاربرد

انواع کندانسور پر کاربرد در صنعت عبارتند از :

1 . کندانسور چیلر

کندانسورهای چیلر معمولا در چیلر تراکمی هوا خنک (چیلر هوایی) و چیلر تراکمی آب خنک (چیلر آبی) کاربرد دارند که در نوع هوا خنک با استفاده از هوای دمیده شده فن ها و در نوع آب خنک توسط آب برگشتی از برج خنک کننده و در یک مبدل حرارتی پوسته و لوله ای عمل گرفتن حرارت از مبرد داغ و تبدیل آن از حالت گازی به حالت مایع را بر عهده دارند. در صنعت تهویه مطبوع و تبرید چنانچه کندانسور آبی در چیلری استفاده شود به آن چیلر آب خنک و اگر نوع هوایی در چیلری استفاده شود، به آن چیلر هوا خنک گفته می شود.

مطالعه بیشتر درباره کندانسورهای چیلرهای تراکمی در این مقاله ⇐ کندانسور چیلر

آشنایی بیشتر با چیلرهای تراکمی آب خنک (آبی) در این مقاله ⇐ چیلر آبی

بررسی طرز کار و مزایای چیلرهای تراکمی هوا خنک (هوایی) در این مقاله ⇐ چیلر هوایی

2 . کندانسور سردخانه

یکی دیگر از موارد پر کاربرد، استفاده از یونیت کندانسور در سردخانه ها است. در واقع این یونیت همان چیلر تراکمی است که با نام یونیت کندانسینگ نیز شناخته می شود.

مطالعه بیشتر درباره نوع سردخانه ای در این مقاله ⇐ کندانسور سردخانه

3 . کندانسور صنعتی

کندانسورهای صنعتی نیز به انواع پوسته و لوله و هوا خنک و … گفته می شود که با استفاده از آن در فرآیندها و ماشین آلات صنعتی عمل تقطیر (تبدیل گاز به مایع) به طور گسترده انجام می شود.

نکته اینکه ما دستگاه کندانسور و اواپراتور طراحی و تولید نمی کنیم و هیچ نوع از آنها را به فروش نمی رسانیم. لطفا در این خصوص با مهندسان ما تماس نگیرید. این مقاله صرفا مقاله ای آموزشی برای معرفی انواع کندانسور و نیز آشنایی با طرز کار و کاربردهای آن بود. ما فقط تولید کننده انواع چیلر ، هواساز ، روفتاپ پکیج ، دستگاه زنت و ایرواشر هستیم و لطفا فقط در این خصوص با ما تماس بگیرید.

مطالعه بیشتر درباره انواع مبدل های حرارتی در این مقاله ⇐ انواع مبدل حرارتی

به این متن چند ستاره میدین؟ (ستاره سمت چپ بیشترین امتیاز رو داره. بدون نیاز به ثبت نام در سایت می تونید امتیاز بدید)
[کل: 20 میانگین: 4.5]
اشتراک گذاری :

5 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • سلام
  توضیحات بسیار عالی و کامل و جامع بود.
  با تشکر فراوان از زحمات شما.

  پاسخ
 • شرکت لوله گذاران تابان با مدیریت احمدعسگری
  اکتبر 9, 2018 3:46 ق.ظ

  باسلام …در خصوص کندانسورصفحه با ابعاد 50 سانت عرض و 50 سانت طول و به عمق 30 سانت ..با میزان گرمایشی با 24000 کالری در ثانیه با سیستم پکیچ اب گرم به کندانسور برسد …تعداد 480 عدد مورد نیاز است ..لطفا قیمت تمام شده با مشخصات فنی ارسال بفرمایید متشکرم .یک طرح جامع و جدید در این خصوص هست ..که نیاز به این صفحه گرمایشی مانند رادیاتور ..ماشین عمل کند

  پاسخ
  • درود بر شما. همانطور که اشاره کردیم ما هیچ نوعی از کندانسورها را تولید نمی کنیم و به فروش نمی رسانیم و در این زمینه هیچ فعالیتی نداریم. ما فقط تولیدکننده انواع چیلر ، هواساز ، دستگاه روفتاپ پکیج ، زنت و ایرواشر هستیم و لطفا فقط در این خصوص این دستگاه ها با ما در ارتباط باشید.

   پاسخ
 • با سلام اطلاعات بسیار جامع بود من برای مرغداری نزدیک بندرترکمن که تابستان گرم و رطوبت بسیار بالایی دارد، (دما بالای 40 و رطوبت 80%) نیاز به راهنمایی دارم که چه نوع چیلری تهیه کنم که هم cop بالایی داشته باشد و هم مصرف برق کم و از همه مهمتر اقتصادی باشد توضیح اینکه مرغداری دارای 4 سالن و هر سالن 10000 قطعه مرغ داخل قفسهای سه طبقه دارد و فضای هر سالن حدودا 2200 مترمکعب میباشد،،،،، با تشکر فردین

  پاسخ
  • سلام و درود بر شما. چیلر تراکمی هوا خنک مناسب ترین گزینه برای کاربرد شما می باشد زیرا هم COP بالایی دارد و هم اینکه در چنین آب و هوایی نمی توان از چیلر تراکمی آب خنک استفاده نمود زیرا چیلر تراکمی آب خنک به برج خنک کننده نیاز دارد که راندمان برج خنک کننده در این شرایط آب و هوایی به شدت کاهش می یابد. برای محاسبه ظرفیت مورد نیاز و و ویژگی های فنی دستگاه و نیز قیمت با مهندسان ما تماس بگیرید.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

8 − 4 =

keyboard_arrow_up
مشاوره و استعلام قیمت