کندانسور چیلر تراکمی

کندانسور چیلر تراکمی چیست؟

تمامی چیلرهای تراکمی دارای دو عدد مبدل حرارتی تحت عنوان کندانسور چیلر و اواپراتور چیلر هستند که به همراه کمپرسور، شیر انبساط جریان و مبرد، یک سیکل دائمی سرمایش آب یا هوا را ایجاد می کنند. کندانسور و اواپراتور علاوه بر چیلر تراکمی در مدار سایر دستگاه های سرمایشی و گرمایشی مانند اسپلیت (کولر گازی)، داکت اسپلیت، VRF و غیره نیز به کار می روند. در ادامه انواع آن را معرفی کرده و اینکه نوع آب خنک و هوا خنک آن چیست و چه اجزایی دارد را بررسی می کنیم.

بررسی انواع کندانسور چیلر تراکمی

کندانسور چیلر تراکمی در دو نوع کاملا متفاوت وجود دارد. همانطور که گفته شد کندانسور یک نوع مبدل حرارتی است که در آن انتقال گرما بین مبرد و آب و یا بین مبرد و هوا صورت می گیرد. اگر مبرد گرما را به آب دهد به آن کندانسور چیلر تراکمی آب خنک (کندانسور آب خنک) گفته می شود و اگر مبرد گرما را به هوا دهد به آن کندانسور چیلر تراکمی هوا خنک (کندانسور هوا خنک) گفته می شود که در شکل زیر هر دو آنها (با کادر زرد) نشان داده شده اند.

کندانسور چیلر تراکمی

1 . کندانسور چیلر تراکمی آب خنک

کندانسور چیلر تراکمی آب خنک همواره از نوع مبدل حرارتی پوسته و لوله (Shell and Tube) است (در برخی کاربردها نیز از نوع صفحه ای فشرده استفاده می شود) که مبرد داخل لوله هایی (معمولا از جنس مس) جریان یافته و آب از اطراف لوله ها جریان می یابد و گرمای مبرد از دیواره لوله ها به آب منتقل می گردد. مبرد با دادن گرمای اضافی خود به آب، از حالت گازی شکل به حالت مایع تغییر فاز می دهد.

جزئیات ساختار کندانسور آب خنک (پوسته و لوله) :

کندانسور چیلر تراکمی آب خنک

بررسی بیشتر درباره مبدل های پوسته و لوله در این مقاله ⇐ مبدل حرارتی پوسته و لوله

این آب که گرم شده، خود به خنک شدن نیاز دارد تا مجددا به کندانسور برگشته و گرما را دوباره از مبرد بگیرد. به همین خاطر دستگاه دیگری به نام برج خنک کننده (کولینگ تاور) در کنار چیلر تراکمی آب خنک نصب می شود تا بتواند آبگرم خروجی از کندانسور آن را خنک کند. همانطور که در شکل زیر مشاهده می کنید خروجی آب کندانسور چیلر تراکمی آب خنک به برج خنک کننده متصل شده و آب گرم از بالا درون برج ریخته و بر اثر تبادل حرارت با هوا، خنک می شود و به عنوان آب خنک شده از برج خارج شده و دوباره به کندانسور چیلر بر می گردد.

برج خنک کننده چیلر

مطالعه بیشتر درباره ساختار چیلر تراکمی آب خنک و برج خنک کننده در این متن ⇐ چیلر تراکمی آب خنک

2 . نوع هوا خنک

کندانسور چیلر تراکمی هوا خنک که ابعاد بزرگتری دارد از نوع مبدل حرارتی هوا خنک است که مبرد داخل لوله هایی از آن جریان یافته و هوا از اطراف لوله ها (توسط فن) دمیده می شود و گرما از جداره لوله ها به هوا منتقل می شود. چون مبرد مستقیما گرمای اضافه خود را به هوا می دهد، دیگر در چیلر تراکمی هوا خنک به برج خنک کننده و آب نیازی نیست. مبرد با دادن گرمای اضافی خود به هوا، از حالت گازی شکل به حالت مایع تغییر فاز می دهد.

سیستم سرمایشی چیلر

مطالعه بیشتر درباره ساختار چیلر تراکمی هوا خنک در این متن ⇐ چیلر هوایی

جزئیات ساختار کندانسور هوا خنک :

کندانسور چیلر تراکمی هوا خنک

بررسی بیشتر درباره مبدل های هوا خنک ⇐ مبدل حرارتی هوا خنک

اواپراتور چیلر تراکمی

اواپراتور چیلر تراکمی اغلب از نوع مبدل حرارتی پوسته و لوله است. این بار بر خلاف کندانسور که مبرد گرما را به آب یا هوا می داد (تا از حالت گازی به حالت مایع تبدیل شود)، در اواپراتور این مبرد جاری در لوله های اواپراتور است که گرما را از آب موجود در اطراف لوله ها جذب می کند. در نتیجه از دمای آب اطراف لوله ها کاسته شده و دمای آب به نزدیک صفر یا زیر صفر تقلیل می یابد. این آب سرد شده با پمپ برای مصارف سرمایشی به دستگاه های تهویه ای مانند هواساز و فن کویل و یا به دستگاه های صنعتی جهت خنک کاری پمپاژ می گردد.

اواپراتور چیلر تراکمی

البته اواپراتور می تواند از نوع مبدل حرارتی هوا خنک نیز باشد. به این معنی که اواپراتور هوا خنک درون دستگاه هواساز جاسازی می شود و مبرد جاری در لوله های اواپراتور، گرمای هوای دمیده شده توسط فن از اطراف لوله ها را جذب کند و منجر به کاهش دمای هوای ورودی به ساختمان به صورت مستقیم می شود که در این صورت به این نوع اتصال چیلر و هواساز (که اواپراتور چیلر درون هواساز جاسازی می شود)، اتصال نوع DX (مخفف Direct Expansion) گفته می شود. مزیت استفاده از این نوع اتصال این است که به جای سرد کردن آب و پمپاژ آن به دستگاه هواساز، مبرد مستقیما دمای هوای گرم را در هواساز کاهش می دهد تا از اتلاف انرژی جلوگیری شود.

تهویه مطبوع ماخ ، طراح و تولید کننده انواع مبدل های حرارتی، کندانسورها، اواپراتورها و دستگاه های سرمایشی و گرمایشی مانند چیلر، هواساز و … است. نکته اینکه ما فقط کندانسورها و اواپراتورهای مخصوص چیلر را طراحی و تولید می کنیم و برای کاربردهای دیگر (برای مثال کاربردهای صنعتی) کندانسور و اواپراتور تولید نمی کنیم. تمامی محصولات ما مطابق با استانداردهای روز و متناسب با نیازهای هر مشتری طراحی و ساخته شده و به صورت مستقیم از کارخانه و با قیمت مناسب به فروش می رسد. جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره کندانسورها و اواپراتورهای چیلر، شناخت ویژگی های محصولات ما و نیز استعلام قیمت آنها با مهندسان ما تماس بگیرید.

مهندس احمدی : 09127675117 – 09194427470

مهندس خورانی : 09191639363

مطالعه بیشتر ⇐ کاتالوگ کندانسور

مطالعه بیشتر درباره انواع برج های خنک کننده ⇐ انواع کولینگ تاور

به این متن چند ستاره میدین؟ (ستاره سمت چپ بیشترین امتیاز رو داره. بدون نیاز به ثبت نام در سایت می تونید امتیاز بدید)
[کل: 4 میانگین: 5]
اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

دو − 1 =

keyboard_arrow_up
مشاوره و استعلام قیمت