اواپراتور چیلر

اواپراتور چیلر یکی از قسمت های اصلی چیلر و در واقع نوعی مبدل حرارتی است که حرارت را از آبی که باید در چیلر سرد شود، جذب کرده و به مبرد در حال تبخیر انتقال می دهد و بدین ترتیب آب سرد می شود. مبرد پس از تبخیر کامل از سمت اواپراتور به سمت کمپرسور انتقال پیدا می کند.

اواپراتور در انواع مختلف ساخته می شود. در حال حاضر در صنعت چیلر سازی ایران شرکت های سازنده دو نوع اواپراتور در چیلرها مورد استفاده قرار می دهند که عبارتند از :

۱ . اواپراتور پوسته و لوله (shell and tube)

اواپراتور پوسته و لوله تشکیل شده است از یک مخزن استوانه ای (پوسته) که در آن لوله های مسی قرار دارند. در داخل لوله های مسی ماده مبرد و اطراف لوله ها جریان آب برقرار است. مبرد در حال تبخیر از طریق جداره های خارجی لوله های مسی ، حرارت را از آب گرفته و آب را سرد می کند. اواپراتورهای پوسته و لوله ای ساختاری مستحکم در برابر فشارها و درجه حرارت های بالا داشته و قیمت آنها نسبت به انواع دیگر کمتر است و پر کاربردترین نوع برای استفاده در چیلر محسوب می شوند. در اواپراتورهای پوسته و لوله در داخل پوسته صفحاتی به نام بافل (Baffles) در فواصل معین قرار می دهند تا با ایجاد جریان آشفته در آب، نرخ انتقال حرارت افزایش یابد.

اواپراتور چیلر

صفحات Baffles دارای چهار نقش عمده هستند که عبارتند از :

۱ . نگهداری تیوب ها (لوله های مسی) در محل خود به هنگام ساخت و کار

۲ . جلوگیری از ارتعاشات تیوب ها که توسط جریان سیال به وجود می آید.

۳ . دادن حرکت مارپیچی به سیال و تقریبا عمود بر اجتماع تیوب ها برای بدست آوردن حداکثر میزان تبادل حرارت

۴ . افزایش راندمان انتقال حرارت به خاطر بوجود آمدن جریان مغشوش

مطالعه بیشتر درباره ساختار چیلرها در متن ⇐ چیلر

در شکل زیر نمونه ای از اواپراتور چیلر تراکمی هوا خنک ساخته شده در محل کارخانه شرکت ما نشان داده شده است که پوسته بیرونی آن عایق کاری شده است.

اواپراتور چیلر - نوع پوسته و لوله

ما در صورت نیاز در ساخت اواپراتور چیلر برای ایجاد جریان مغشوش و بهبود انتقال حرارت، درون لوله های مسی، ستاره های پنج پر آلومینیومی تعبیه می کنیم. با این کار سطوح انتقال حرارت در بخشی که مبرد جریان دارد نیز افزایش یافته و راندمان سیستم بالا می رود. در موقع ساخت اواپراتور چیلر ، پس از قرار دادن ستاره های آلومینیومی در داخل لوله های مسی، آنها را از یک غلطک عبور داده تا ستاره ها محکم به جداره داخلی چسبیده تا در موقع عبور ماده مبرد از داخل لوله مسی از جای خود حرکت نکنند.

ستاره های پنج پر آلومینیومی در مبدل حرارتی پوسته و لوله

۲ . اواپراتور صفحه ای یا پلیتی (plate heat exchanger)

این نوع اواپراتور طی سال های اخیر وارد صنعت تهویه مطبوع ایران شده و به عنوان مبدل حرارتی در برخی چیلرها مورد استفاده قرار می گیرد. نحوه کار آن بدین شکل است که طبق شکل زیر تعداد زیادی صفحه در کنار هم و به صورت آبندی شده نسبت به هم قرار گرفته و در فضای خالی بین صفحات و با الگوی یکی در میان، سیال داغ و سیال سرد (آب) جریان می یابد و حرارت از طریق دیواره صفحات منتقل می شود. سطح تبادل کننده حرارت در اواپراتور چیلر از نوع صفحه ای نسبت به نوع پوسته و لوله بیشتر است و در ابعاد کوچکتر می توان حرارت زیادی را منتقل کرد ولی قیمت این اواپراتورها نسبت به پوسته و لوله بیشتر بوده و به اندازه آن قابلیت تحمل فشارهای بالا را ندارد. با این حال در برخی از چیلرها و مینی چیلرها از این نوع نیز استفاده می شود.

اواپراتور صفحه ای یا پلیتی

تهویه مطبوع ماخ طراح و سازنده انواع کندانسور و اواپراتور چیلر در طرح ها و ظرفیت های گوناگون و مطابق با نیاز هر پروژه است. محصولات ما مطابق با استانداردهای روز طراحی و تولید شده و به صورت مستقیم از کارخانه و با قیمت مناسب به فروش می رسد. جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره کندانسور و اواپراتور چیلر و انواع دیگر تجهیزات آن و نیز انواع سیستم های تهویه مطبوع و استعلام قیمت آنها با مهندسان ما تماس بگیرید.

مهندس احمدی (تهویه مطبوع ماخ) : ۰۹۱۲۷۶۷۵۱۱۷ – ۰۹۱۹۴۴۲۷۴۷۰

مهندس خورانی (تهویه مطبوع ماخ) : ۰۹۱۹۱۶۳۹۳۶۳

مطالعه بیشتر ⇓

انواع کندانسور

چیلر گازی

چیلر اسکرو

چیلر سانتریفیوژ

چیلر صنعتی

چیلر تراکمی رفت و برگشتی

ترموستات در چیلر و صنعت تبرید

به این متن چند ستاره میدین؟ (ستاره سمت چپ بیشترین امتیاز رو داره. بدون نیاز به ثبت نام در سایت می تونید امتیاز بدید)
[کل: 8 میانگین: 3.5]
اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

پانزده − 11 =

keyboard_arrow_up