برای پاسخ به سوال برج خنک کننده چیست ابتدا ساختمان و مهمترین اجزای آن را شناخته و سپس طرز کار برج های خنک کننده و نحوه خنک کردن آبگرم در آنها را بررسی می کنیم.

برج خنک کننده چیست ؟

در پاسخ به سوال برج خنک کننده چیست به طور خلاصه می توان گفت که دستگاه برج خنک کننده یک نوع مبدل حرارتی است که در آن هوای اتمسفر و آبگرم در اثر تماس مستقیم با یکدیگر تبادل حرارتی انجام داده تا دمای آب کاهش یابد. در واقع دستگاه برج خنک کننده حرارت اضافه آب را گرفته و به هوای اتمسفر منتقل می کند. این دستگاه ها در اشکال و سایزهای مختلف از مدل های کوچک تا بسیار بزرگ با قابلیت حذف هزاران Btu انرژی گرمایی از آب ساخته می شوند.

ساختمان برج خنک کننده و مهمترین قطعات آن

در تصویر زیر، ساختمان برج خنک کننده با اجزای اصلی آن نشان داده شده است.

ساختمان برج خنک کننده

ساختمان برج خنک کننده شامل قطعات اصلی زیر است.

۱ . پکینگ (Fill)

پکینگ که در شکل زیر نشان داده شده است از جمله مهمترین قطعات برج خنک کننده بوده که آبگرم از بالا بر روی آن ریخته می شود. پکینگ باعث به حداکثر رسیدن سطح تماس آبگرم و هوا شده و باید متناسب با آلاینده های آب و محیط، انتخاب گردد که معمولا از فیلم هایی از جنس PVC ساخته می شود. بنابرین هدف از کاربرد پکینگ در برج این است که سطح تماس آبگرم و هوا به حداکثر خود برسد.

پکینگ برج خنک کننده

۲ . جدا کننده قطرات آب مخلوط شده با هوا یا همان قطره گیر (Drift Separators)

Drift Separator یا قطره گیر، بین پکینگ و مجموعه موتور فن قرار گرفته و از خروج ذرات آب مخلوط شده با هوا از بالای برج جلوگیری می کند.

جداکننده آب از هوا در برج خنک خننده

۳ . فن، موتور الکتریکی، شفت منتقل کننده نیرو و گیربکس

موتور الکتریکی و فن در بالایی ترین قسمت برج نصب می شوند و فن با چرخش خود موجب مکش هوا از پایین به سمت بالای برج می شود.

موتور فن برج خنک کننده

۴ . لوله های توزیع آب و افشانک های پاشش آب

افشانک های پاشش آب که آبگرم را بر روی پکینگ از بالا به پایین تزریق می کنند تا آب به طور کامل با هوای مکیده شده توسط فن تماس پیدا کند.

لوله های توزیع آب برج خنک کننده

۵ . لوورها یا دریچه های ورودی هوا از پایین برج

۶ . استراکچر یا بدنه اصلی آن (که معمولا از فایبرگلاس ساخته می شود)

۷ . تشتک جمع آوری آب سرد شده در پایین برج

۸ . سوپاپ ها و سیستم های کنترلی، الکتریکی و …

طرز کار برج های خنک کننده

طرز کار برج های خنک کننده بدین شکل است که آبگرم با پمپ به سیستم توزیع آب موجود در بالای برج ارسال می گردد. آب توسط افشانک هایی (Nozzles) از قسمت بالا بر روی پکینگ تزریق می شود. همزمان با آن، هوا از طریق لوورهایی (ورودی های هوا) از قسمت پایین و کنار برج توسط فن به طرف بالا کشیده می شود و هوا با آبگرم تماس پیدا می کند. در اثر این تماس، هوا گرمای آب را گرفته و در نتیجه آب سردتر در پایین برج جمع می گردد و از طریق دریچه ای از پایین دستگاه برج خنک کننده خارج می شود تا مجددا به دستگاه صنعتی یا تهویه مورد نظر رفته و عمل خنک کاری را در آن انجام دهد.

همزمان با آن، هوا که گرم شده از قسمت بالایی برج خارج می شود. در ضمن در اثر برخورد آب با هوا، بخشی از آب بخار شده و به همراه هوا از بالای برج خارج می شود.

دستگاه برج خنک کننده

البته از سیستم های دیگری مانند مبدل حرارتی پوسته و لوله و یا مبدل حرارتی هوا خنک نیز می توان به عنوان سیستم جایگزین دستگاه برج خنک کن استفاده نمود. در مبدل حرارتی پوسته و لوله و یا مبدل حرارتی هوا خنک ، آب و هوا یا هر سیال دیگری با هم تماس فیزیکی ندارند و انتقال حرارت بین آنها فقط از جداره لوله ها صورت می گیرد. مزیت مبدل حرارتی هوا خنک نسبت به برج خنک کننده این است که در آن هیچ گونه تبخیر و مصرف آب وجود ندارد. جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد این نوع از دستگاه های خنک کننده متن زیر را مطالعه کنید.

مطالعه بیشتر ⇐ مبدل حرارتی هوا خنک

طراحی ، تولید و فروش برج های خنک کننده

طراحی ، تولید ، قیمت و فروش برج های خنک کننده

تهویه مطبوع ماخ ، طراح و سازنده انواع سیستم های خنک کننده از جمله دستگاه برج خنک کننده ، انواع مبدل های حرارتی ، درای کولر ، چیلر و … برای صنایع مختلف است. محصولات شرکت ما با کیفیت بالا و مطابق با استانداردهای روز طراحی و تولید شده و به طور مستقیم از کارخانه و با قیمت مناسب به فروش می رسند. ممکن است هر دستگاه خنک کننده ای دارای مزایا و معایب خاص خود باشد که باید مناسب ترین دستگاه برای هر پروژه ای انتخاب گردد. انتخاب دستگاهی نامناسب هزینه های اولیه و جاری را بر مصرف کننده تحمیل خواهد کرد. جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره انواع سیستم های خنک کننده و گرمایشی، انتخاب مناسب ترین دستگاه برای پروژه خود و نیز استعلام قیمت آنها با مهندسان ما تماس بگیرید.

مهندس احمدی : ۰۹۱۲۷۶۷۵۱۱۷ – ۰۹۱۹۴۴۲۷۴۷۰

مهندس خورانی : ۰۹۱۹۱۶۳۹۳۶۳

مطالعه بیشتر ⇓

قیمت برج خنک کن

برج خنک کن خشک

برج خنک کننده چیست ؟
اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: