چیلر خنک کاری قالب تزریق پلاستیک و بادی

چیلر و مینی چیلر خنک کاری قالب تزریق پلاستیک و بادی

انواع مختلفی از چیلرها برای خنک کاری فرآیند تزریق پلاستیک و قالب های بادی مورد استفاده قرار می گیرند. محاسبات مربوط به مقدار انتقال حرارت صورت گرفته و انتخاب دستگاه با ظرفیت مناسب برای خنک کاری بایستی توسط افراد متخصص صورت بگیرد. در این متن اهمیت وجود چیلر خنک کاری قالب تزریق پلاستیک و قالب های بادی و انتخاب نوع مناسب آن را بررسی می کنیم. قبل از اینکه بخواهیم ساختار چیلر دستگاه تزریق پلاستیک را شرح دهیم ، بهتر است که به اهمیت استفاده از آن بپردازیم.

سیکل قالب گیری

در سیکل قالب گیری معمولا سه مرحله اصلی وجود دارد که عبارتند از : تزریق ، خنک کاری قالب و پران قطعه. طبق شکل زیر بیشترین مدت زمان این سیکل صرف خنک کاری قالب و تبدیل شدن قطعه از حالت مذاب به جامد می شود. بنابرین بهینه ترین حالت این است که با خنک کاری صحیح به مدت زمان قابل قبولی برای تولید یک قطعه برسیم. قسمت زرد (Cooling) بیانگر مدت زمان خنک کاری قالب ، قسمت آبی (Injection) بیانگر مدت زمان تزریق و قسمت سبز (Mold Opening and Ejection) بیانگر مدت زمان باز شدن قالب و پران قطعه است. اگر از چیلر دستگاه تزریق پلاستیک (با توان سرمایشی مناسب) برای خنک کاری استفاده کنیم و دمای ورود و خروج آب از چیلر را به دقت کنترل کنیم ، مدت زمان خنک کاری کمتر شده و تیراژ تولید افزایش می یابد.

سیکل خنک کاری قالب

راه های کاهش مدت زمان خنک کاری در فرآیند قالب گیری

در واقع دو نقطه اصلی در قالب وجود دارد که انتقال حرارت در آن انجام می شود.

۱ . بین پلاستیک و قالب

۲ . بین قالب و مایع خنک کاری

با طراحی صحیح پارامترهای انتقال حرارت در این دو نقطه می توان مدت زمان خنک کاری را به حداقل ممکن رساند. برای اطمینان از انتقال حرارت صحیح بین قالب و مایع خنک کاری ، دبی و دمای مایع باید به مقدار کافی باشد تا از تجمع حرارت در قالب جلوگیری گردد. اینجاست که انتخاب یک چیلر یا مینی چیلر سایز شده و متناسب با مقدار مورد نیاز باید توسط مهندسان متخصص در این زمینه انجام شود.

خنک کاری دستگاه تزریق پلاستیک

چند دلیل اصلی برای استفاده از چیلر و مینی چیلر جهت خنک کاری قالب تزریق وجود دارد :

۱ . افزایش تولید

نگهداری دمای ماشین و قالب های تزریق پلاستیک و بادی در محدوده صحیح و به طور ثابت موجب افزایش تعداد قطعات تولید شده در هر ساعت و کاهش قابل توجه تعداد قطعات معیوب می گردد.

۲ . محافظت از تجهیزات

خنک کاری موجب افزایش طول عمر تجهیزاتی می شود که گاها در تمام طول هفته و به صورت ۲۴ ساعته در دمای بالا کار می کنند.

۳ . توانایی حداکثر در کاهش دمای آب

چیلر نسبت به هر دستگاه دیگری توانایی بیشتری برای کاهش دمای آب دارد که انعطاف پذیری بالایی را می توان در تولید بوجود آورد.

۴ . کاهش نیاز به نگهداری سیستم

در صورت اطمینان خاطر از خنک کاری صحیح دستگاه تزریق پلاستیک ، زمان و هزینه های نگهداری سیستم نیز کاهش می یابد.

نمونه ای از چیلر تزریق پلاستیک ساخته شده در محل کارخانه شرکت ما :

چیلر دستگاه تزریق پلاستیک

تعیین ظرفیت چیلر مورد نیاز

تعیین دقیق ظرفیت باید توسط مهندسان و پس از انجام محاسبات تعیین شود. ولی به طور کلی سه پارامتر در تعیین ظرفیت چیلر نقش دارد که بایستی اطلاعات آن جمع آوری گردد.

این ۳ پارامتر عبارتند از :

۱ . دمای آب ورودی به چیلر

۲ . دمای آب سرد مورد نیاز

۳ . دبی جریان آب سرد

نحوه اتصال چیلر به دستگاه های تزریق 

اتصال چیلر به دستگاه های تزریق یا به صورت مرکزی (اتصال چند دستگاه به یک چیلر مرکزی) و یا به صورت منفرد (اتصال یک دستگاه تزریق به یک مینی چیلر) صورت می پذیرد. مزایایی که حالت مرکزی نسبت به حالت منفرد ایجاد می کند عبارتند از :

۱ . در حالت مرکزی قیمت تمام شده دستگاه نسبت به مجموع قیمت چند مینی چیلر به صورت منفرد ، کمتر خواهد بود.

۲ . در حالت مرکزی انرژی کمتری مصرف می شود. به این خاطر که در مدار دستگاه به جای استفاده از چند کمپرسور و موتورفن ، از تعداد کمتری کمپرسور و موتورفن استفاده شده که تعداد دفعات خاموش و روشن شدن آنها کمتر می شود.

۳ . چیلر مرکزی دستگاه های تزریق را می توان در بیرون کارگاه نصب کرد و ضمن کاهش صدای ایجاد شده در کارگاه ، فضای کمتری نیز اشغال می شود. در حالت منفرد و در اغلب موارد ، چیلر درون کارگاه و در کنار دستگاه تزریق نصب می شود.

اتصال مرکزی چیلر به چند دستگاه تزریق

مزایای خنک کاری به روش صحیح و با درجه حرارت کنترل شده

۱ . کاهش مدت زمان خنک شدن قطعه

۲ . افزایش کیفیت محصول

۳ . افزایش دقت ، درستی و پایداری محصول

۴ . بهبود کیفیت سطح محصول

۵ . جلوگیری از ایجاد اعوجاج و پیچیدگی در قطعه

۶ . جلوگیری از ایجاد تنش های حرارتی در تجهیزات ماشین تزریق و ترک خوردن و شکستن قطعات آن

نوع چیلر دستگاه تزریق پلاستیک

انواع مختلفی از چیلرها می توانند در فرآیند خنک کاری قالب تزریق و بادی مورد استفاده قرار بگیرند که مهمترین آنها عبارتند از :

۱ . مینی چیلر هوا خنک

۲ . چیلر تراکمی هوا خنک (چیلر هوایی)

۳ . چیلر تراکمی آب خنک (چیلر آبی)

انواع چیلرها بر اساس نوع کمپرسور نیز به انواع اسکرال ، اسکرو ، سانتریفیوژ و پیستونی نیز تقسیم بندی می شوند که کارکرد کلی آنها بسیار شبیه هم هست.

‌انتخاب نوع چیلر دستگاه تزریق پلاستیک با توجه به نوع منابع موجود ، قیمت ، نیازهای اصلی و جانبی ، شرایط آب و هوایی محل نصب دستگاه و … انجام می شود. در واقع همگی این چیلرها وظیفه سردسازی آب (با دما و دبی کنترل شده) و پمپاژ آن به مدارهای خنک کاری را بر عهده دارند.

پر کاربردترین نوع چیلر دستگاه تزریق پلاستیک ، مینی چیلر هوا خنک مجهز به کمپرسورهای اسکرال یا پیستونی است. منظور از مینی چیلر همان چیلر است که در تناژهای کمتر (۱ تا ۲۰ تن تبرید) ساخته می شود.

چیلر خنک کاری قالب تزریق پلاستیک و بادی

ساختار و ویژگی های خاص چیلرهای دستگاه تزریق

ساختار چیلر تقریبا برای تمام کاربردهای صنعتی و غیر صنعتی یکسان است. یعنی چیلرها از هر نوعی که باشند فقط یک وظیفه بر عهده دارند و آن هم سرد کردن آب است. حال این آب سرد شده هر گونه مصارفی می تواند داشته باشد. از خنک کاری دستگاه های تزریق گرفته تا خنک کاری انواع و اقسام فرآیندهای صنعتی که در آنها باید به نوعی حرارت مازاد دستگاه ها دفع شود و نیز برای خنک کاری هوای ساختمان ها و …

به دلیل اینکه چیلر یا مینی چیلر دستگاه تزریق پلاستیک ساعات زیادی از شبانه روز و نیز در کل ماه های سال (چه در گرمای تابستان یا سرمای زمستان) کار می کند باید در طراحی و ساخت آن ویژگی هایی مد نظر قرار داده شود تا ضمن جلوگیری از آسیب دیدن آن ، دستگاه بتواند با ضریب اطمینان بالا به کار خود ادامه دهد که مهمترین این ویژگی ها عبارتند از :

۱ . کنترل کل فن های چیلر برای جلوگیری از افت فشار مبرد در ماه های سرد سال

۲ . جاسازی صحیح کویل های چیلر به منظور ایجاد مانع در برابر نفوذ برف و آب باران به سطح کویل ها

۳ . طراحی رسیور چیلر با اندازه ای بزرگتر

۴ . به کار بردن قطعات اصلی در تمام قسمت های چیلر برای بالا بردن طول عمر و نیز ضریب اطمینان کارکرد دستگاه

۵ . استفاده از Heater کمپرسور برای جلوگیری از سرد شدن روغن در روزهای سرد سال

۶ . به کار بردن آنتی فریزها و کنترلرهای دقیق و طراحی سیستم ضد یخ دستگاه به طور ویژه به منظور پیشگیری از یخ زدن آب دستگاه در روزهای سرد سال

شرکت ماخ طراح و تولید کننده انواع دستگاه های سرمایشی و گرمایشی صنعتی و ساختمانی از جمله انواع چیلر و مینی چیلر خنک کاری قالب تزریق پلاستیک ، قالب های دایکست ، بادی ، انواع مبدل حرارتی هوا خنک ، نوع پوسته و لوله ، برج خنک کننده و ..‌. در طرح ها و ظرفیت های گوناگون ، متناسب با نیازهای هر مشتری و مطابق با استانداردهای روز است. محصولات ما به علت تولید و فروش مستقیم از کارخانه ، با قیمت مناسب عرضه می شوند. جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد انواع چیلرها و سیستم های خنک کننده دیگر ، انتخاب مناسب ترین دستگاه برای پروژه خود و نیز استعلام قیمت آنها با مهندسان ما تماس بگیرید.

مهندس احمدی (تهویه مطبوع ماخ) : ۰۹۱۲۷۶۷۵۱۱۷ – ۰۹۱۹۴۴۲۷۴۷۰

مهندس خورانی (تهویه مطبوع ماخ) : ۰۹۱۹۱۶۳۹۳۶۳

مطالعه بیشتر ⇓

مینی چیلر هوا خنک

چیلر تراکمی آب خنک

چیلر هوایی

مبدل حرارتی هوا خنک

دستگاه برج خنک کننده

چیلر خنک کاری قالب های دایکست

چیلر اسکرو

چیلر سانتریفیوژ

به ازای هر تن از دستگاه تزریق ، چند تن تبرید چیلر نیاز است؟

به طور کلی به ازای هر ۲۰ تن دستگاه تزریق ، ۱ تن تبرید چیلر نیاز است. برای مثال برای یک دستگاه تزریق ۵۰۰ تنی به یک چیلر ۲۵ تن تبریدی نیاز است. البته این یک محاسبه سرانگشتی است که در اغلب موارد صحیح است و فقط در برخی پروژه های خاص به محاسبه دقیق برودت نیاز خواهیم داشت.

فرق چیلر با مینی چیلر دستگاه تزریق پلاستیک چیست؟

این دو تقریبا هیچ تفاوتی با هم ندارند و کلمه مینی فقط در مواقعی به کار می رود که تناژ برودتی دستگاه پایین باشد. معمولا به چیلرهای تا ۲۰ تن تبرید برودت ، مینی چیلر گفته می شود.

آیا دستگاه دیگری به جز چیلر برای خنک کاری دستگاه های تزریق وجود دارد؟

بهترین و پر کاربردترین دستگاه برای خنک کاری دستگاه های تزریق ، چیلر است. البته در موارد بسیار کمی نیز برای کاهش دمای قالب از آب مدار باز (برای مثال آب رودخانه) استفاده می شود. منظور از مدار باز این است که آب بدون محدودیت در دسترس بوده و از یک طرف وارد دستگاه شده و از طرف دیگر تخلیه می شود و دائما باید آب تازه جایگزین آن شود که این روش خنک کاری کنترل شده نیست و دما را نمی توان به دقت کنترل کرد.

به این متن چند ستاره میدین؟ (ستاره سمت چپ بیشترین امتیاز رو داره. بدون نیاز به ثبت نام در سایت می تونید امتیاز بدید)
[کل: 4 میانگین: 2.3]
اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست