چیلر خنک کاری قالب های دایکست

مینی چیلر و چیلر مخصوص خنک کاری قالب های دایکست

فرآیند دایکست Die casting شامل کوره ، مذاب ، ماشین دایکست ، قالب و تجهیزات کمکی جهت نگه داشتن دمای همه آنها در محدوده مناسب می شود. معمولا در ابتدای کار ، قالب ها باید تا دمای 200 درجه سانتی گراد گرم شوند و پس از رسیدن به دمای مناسب توسط سیال خنک شوند. وظیفه خنک کاری قالب دایکست بر عهده دستگاه چیلر یا مینی چیلر است که بعد از سردسازی آب ، آب سرد را به سیستم ارسال می کند. با گردش آب سرد به صورت کنترل شده (با شدت جریان و دمای مناسب) ، حرارت مازاد از کل فرآیند تزریق گرفته می شود. وقتی که دستگاه چیلر در ابعاد و توان برودتی کم طراحی و ساخته شود به آن مینی چیلر گفته می شود. در تصویر زیر یک مینی چیلر ماشین دایکست به همراه ماشین دایکست نشان داده شده است.

چیلر ماشین دایکست

مزایای کنترل صحیح و دقیق درجه حرارت در قالب های دایکست :

1 . کاهش مدت زمان سیکل قالب گیری

2 . ایجاد سطح پرداخت مناسب روی قطعه

3 . پایداری ابعادی قطعه در نتیجه ی کنترل صحیح ضریب جمع شو (shrinkage)

4 . پایداری خواص فیزیکی در نتیجه ی کاهش تنش های قالب

در نمودار زیر مدت زمان تزریق ، خنک کاری ، بسته شدن قالب و پران قطعه (یک سیکل کامل از تولید قطعه) به صورت درصد نشان داده شده است. بیشترین مدت زمان تولید یک قطعه صرف خنک کاری آن می شود. هر چه این زمان را کاهش دهیم ، از مزایایی که به آنها اشاره کردیم بهره مند خواهیم شد.

مدت زمان خنک کاری قالب دایکست

بهبود کیفیت محصول برابر است با :

1 . کاهش هزینه های ضایعات و محصول

2 . رضایت مشتریان

کاهش مدت زمان سیکل قالب گیری برابر است با :

1 . کاهش هزینه های جاری و انرژی مصرفی سیستم

2 . افزایش تولید

چیلر و مینی چیلر

پر کاربردترین و دقیق ترین روش کنترل درجه حرارت قالب ها ، استفاده از چیلر و مینی چیلر هوا خنک جهت خنک کاری است. به طور خلاصه می توان گفت که چیلر دستگاهی است که آب یا مایع خنک کننده را در یک سیکل بسته موسوم به سیکل تبرید تراکمی و با استفاده از تجهیزاتی چون کمپرسور ، مبدل های حرارتی و مبرد سرد می کند. سپس این مایع سرد با پمپ به مدار دستگاه ماشین دایکست و قالب تزریق ارسال شده تا گرمای اضافه را به خود جذب کند و دوباره به چیلر برگردانده شود تا مجددا در چیلر سرد شده و این سیکل ادامه داشته باشد.

در شکل زیر ساختار کلی یک چیلر تراکمی هوا خنک مجهز به کمپرسور پیستونی را مشاهده می کنید. کندانسور این دستگاه از نوع هوا خنک است. اگر کندانسور از نوع آب خنک باشد ، باید از یک دستگاه به اسم برج خنک کننده هم در کنار چیلر استفاده کرد تا بتوان دمای کندانسور چیلر را کاهش داد ولی در نوع هوا خنک احتیاجی به برج خنک کننده نیست و فن های جاسازی شده در بالای کندانسور ، وظیفه پایین آوردن دمای کندانسور را بر عهده دارند. همانطور که مشاهده می کنید ، آب در اواپراتور چیلر ، سرد می شود و بعد از اینکه با پمپ به مدار ماشین دایکست ارسال شد و گرمای مازاد دستگاه را گرفت ، دوباره به اواپراتور چیلر برگردانده شده تا مجددا سرد شود. ساختار چیلر ماشین دایکست با سایر چیلرهای صنعتی تفاوت زیادی ندارد و همگی با یک اصول کار می کنند.

اجزای چیلر پیستونی

چیلرها انواع گوناگونی دارند ولی در اصل تمامی آنها یک کار را انجام می دهند و آن هم سرد سازی آب است. بهتر است که نوع چیلر توسط مهندسان متخصص در این زمینه و با توجه به نیازها و شرایط هر پروژه به طور خاص انتخاب گردد.

مطالعه بیشتر درباره انواع چیلرها و ساختار آنها در این متن ⇐ چیلر

مزایای استفاده از چیلر خنک کاری قالب های دایکست

1 . امکان ایجاد پایین ترین دماهای ممکن در مایع خنک کننده

2 . رسیدن به دقیق ترین دماها در قالب با کنترل مدار

3 . داشتن سیستم کاملا بسته و عدم نیاز به آنتی باکتریال های شیمیایی و …

اکنون رسیدن به دمای مورد نظر و پایدار نگه داشتن آن مسئله ای است که باید ابتدا اطلاعات مربوط به فرآیند مانند ظرفیت گرمای ویژه ، دمای هدف ، دمای اولیه قالب ، جرم ، دمای محیط کاری و … جمع آوری و طبق فرمول محاسبه شود تا چیلری با ظرفیت مناسب انتخاب گردد.

مینی چیلر و چیلر خنک کاری قالب های دایکست

شرکت ماخ طراح و تولید کننده انواع چیلرها و مینی چیلرهای صنعتی است و کلیه محصولات به صورت مستقیم از کارخانه شرکت و با قیمت مناسب به فروش می رسند. جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد انواع چیلرها و سیستم های خنک کننده و نیز انتخاب مناسب ترین سیستم با مهندسان ما تماس بگیرید.

مهندس احمدی : 09107675117 – 09194427470

مهندس خورانی : 09191639363

مطالعه بیشتر ⇓

مینی چیلر هوا خنک

چیلر خنک کاری قالب تزریق پلاستیک و بادی

از چه دستگاه دیگری می توان برای خنک کاری ماشین دایسکت استفاده کرد؟

به جز چیلر ماشین تزریق دایکست که دقیق ترین و مناسب ترین دستگاه برای خنک کاری فرآیند دایکست محسوب می شود در برخی موارد مشاهده می شود که از یک جریان آب دائمی هم دما با محیط (مثل آب جاری یک چشمه یا رودخانه) برای خنک کاری فرآیند استفاده می شود که از یک طرف آب وارد مدار خنک کاری شده و از سمت دیگر خارج و همزمان آب تازه وارد مدار می شود و مثل چیلر نیست که آب در مداری بسته گردش کند.

چیلر به چه شکلی به ماشین دایکست متصل می شود؟

چیلر یا به صورت واحدی (به ازای هر ماشین دایکست یک چیلر) و یا به مرکزی (یک چیلر مرکزی با ظرفیت بالا) به چند ماشین دایکست متصل می شود.

چیلر ماشین دایکست چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟

چیلر ماشین دایکست باید از نوع صنعتی دائم کار باشد. این چیلرها با توجه به اینکه به طور دائمی در حال کار هستند باید در طراحی و ساخت آنها ملاحظاتی را به کار برد تا ضمن بالا بردن عمر مفید دستگاه ، از صدمه دیدن قطعات آن و ایجاد اختلال در فرآیند جلوگیری شود. مهمترین اقدامات عبارتند از طراحی مدار ضد یخ دستگاه به طور مطمئن و نیز کنترل کارکرد دستگاه در سردترین و گرم ترین روزهای سال.

به این متن چند ستاره میدین؟ (ستاره سمت چپ بیشترین امتیاز رو داره. بدون نیاز به ثبت نام در سایت می تونید امتیاز بدید)
[کل: 3 میانگین: 2.3]
اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

چهارده − چهار =

keyboard_arrow_up
مشاوره و استعلام قیمت