تاسیسات سرمایشی

تاسیسات سرمایشی به تجهیزاتی گفته می شود که وظیفه آن سردسازی محیط مورد نظر و یا تامین مایع سرد مورد نظر جهت انجام کارهای گوناگون است. در این متن منظور از تاسیسات سرمایشی (برودتی) در واقع تاسیسات مرکزی سرمایشی است که آب یا سیال مبرد سرد شده را از یک نقطه در خارج از ساختمان تولید و به چندین اتاق یا قسمت در داخل ساختمان ارسال می کند.

تاسیسات سرمایشی در مکان هایی مانند پشت بام، زیر زمین یا موتورخانه ساختمان نصب می شوند. بیشترین روش های مورد استفاده جهت خنک کردن آب استفاده از چیلر است. سیستم های دیگر مبتنی بر سیکل تبرید تراکمی مانند GHP , VRF و داکت اسپلیت نیز مبرد را به فن کویل های داخل ساختمان ارسال کرده و در آنجا در اثر تبادل حرارت هوا با مبرد، دمای هوا کاهش یا افزایش می یابد.

تاثیر نوع منبع انرژی بر انتخاب نوع تاسیسات سرمایشی

نوع منبع انرژی با توجه به سهولت دسترسی و قیمت انرژی در هر منطقه می تواند متفاوت باشد. برای مثال این منبع می تواند انرژی الکتریکی، گاز شهری و یا حتی حرارت یک کوره و … باشد. در بین سیستم هایی که در بالا ذکر شد، چیلر تراکمی ، VRF و داکت اسپلیت از انرژی الکتریکی برای چرخش کمپرسور سیکل تبرید استفاده می کنند.

در سیستم GHP از گاز شهری برای راه اندازی یک موتور احتراقی که کمپرسورها را به گردش در می آورد، استفاده می شود. برای منبع حرارتی مانند کوره نیز می توان به چیلر جذبی اشاره کرد که با یک منبع حرارتی مثل کوره کار کرده و سرمایش مورد نظر را ایجاد می کند. (البته چیلر جذبی راندمان بسیار کمتری نسبت به چیلر تراکمی دارد)

علاوه بر این دستگاه ها، دستگاه های دیگری مانند ایرواشر ، زنت و اکونوپک نیز وجود دارد که در مدار آنها کمپرسور وجود ندارد و به روش تبخیری (تقریبا شبیه کولر آبی ولی با راندمان بیشتر نسبت به آن) عمل سرمایش را انجام می دهند.

با توجه به شرایط اقتصادی و هزینه ها و نیز برآورده کردن نیازها یکی از این سیستم ها انتخاب می گردد.

سه سیستم متداول برای تاسیسات سرمایش مرکزی یک ساختمان :

۱ . سردسازی آب با چیلر و ارسال آن به هواساز و فن کویل

در چیلرهای تراکمی که متداول ترین و پر کاربردترین نوع چیلر هستند، آب در قسمت اواپراتور آن سرد شده و از طریق لوله کشی به کویل واحد هایی مانند هواساز یا فن کویل در داخل ساختمان ارسال می گردد. در هواساز یا فن کویل ، یک فن وجود دارد که هوا را از روی کویل های آب سرد عبور داده و هوای خنک شده را وارد محیط می کند. در کاربری هایی مانند صنایع تولیدی و … که از آب سرد برای خنک کاری تجهیزات استفاده می شود، آب سرد شده در اواپراتور چیلر مستقیما به این تجهیزات ارسال می گردد. برای گرمایش نیز فن کویل و هواساز دارای کویل آبگرم هستند که آب توسط دستگاه هایی مانند پکیج گازسوز یا بویلر گرم شده و به کویل آنها فرستاده می شود تا فن این بار با چرخش خود، هوای عبوری از اطراف کویل را گرم کند.

تاسیسات سرمایشی

۲ . سردسازی در سیستم های تبرید تراکمی مانند VRF و GHP

از جمله مدرن ترین سیستم های سرمایشی و گرمایشی امروزی سیستم های تهویه مطبوع VRF و GHP هستند که توضیحات هر یک از آنها به طور مفصل در متن های مربوط به هر کدام داده شده است. از مزیت های مهم آنها این است که تاسیسات سرمایشی و گرمایشی در یک دستگاه یکپارچه قرار دارد و دیگر به موتورخانه و متعلقات آن نیازی نیست. در سیستم تهویه VRF و سیستم تهویه GHP ، سیال خنک کننده، مبرد (برای مثال مبرد R134A یا …) است که با لوله کشی به کویل هواسازها و فن کویل های داخل ساختمان ارسال شده و یک فن با عبور دادن هوا از اطراف کویل ها، باعث کاهش دمای هوا می شود. البته هر دو این دستگاه ها علاوه بر سرمایش، قابلیت گرمایش هوا را نیز دارند. بنابرین این دستگاه ها هم عمل سرمایش را انجام می دهند و هم گرمایش.

۳ . استفاده از دستگاه های زنت ، ایرواشر و اکونوپک

در دستگاه ایرواشر ، زنت و اکونوپک دیگر به فن کویل ها و هواسازهای داخل ساختمان نیازی نیست و برای خنک کاری هوا، درون دستگاه از پوشال هایی (پدهای سلولوزی) استفاده می شود که یک پمپ، آب را بر روی پوشال ها افشانده و در اثر تماس مستقیم هوا با آب، دمای هوا کاهش می یابد. سپس هوای خنک با کانال کشی انجام شده بین دستگاه و بخش های مختلف ساختمان، در سرتاسر ساختمان توزیع می شود. برای گرمایش نیز این دستگاه ها مانند هواساز و فن کویل دارای کویل آبگرم هستند که آبگرم ایجاد شده در بویلر موتورخانه یا پکیج گازسوز در آن جریان پیدا کرده و با وزش هوا توسط یک فن از اطراف کویل، دمای هوا افزایش می یابد.

محاسبات میزان سرمایش مورد نیاز

میزان سرمایش (برودت) و توان مورد نیاز بر حسب BTU بر ساعت یا KW و یا تن تبرید اندازه گیری می شود. محاسبات توسط مهندسان متخصص تهویه مطبوع انجام و به فاکتورهای متعددی بستگی دارد که همگی باید لحاظ شوند. برای مثال تعیین دمای حداقل و حدکثر مورد نیاز با توجه به نوع کاربری، حجم فضای مورد نظر، محاسبات تعداد پنجره های موجود و تاثیر آن بر اتلافات، نوع دیوارهای بکار رفته در مکان و سایر عواملی که میزان سرمایش مورد نیاز را تعیین خواهند نمود.

سرمایش با VRF

انواع دستگاه های تاسیسات سرمایشی ساختمان و نیز دستگاه های خنک کننده صنعتی از جمله انواع چیلر ، مینی چیلر ، دستگاه زنت ، ایرواشر ، اکونوپک و … متناسب با نیازهای هر مشتری و مطابق با استانداردهای روز در محل کارخانه شرکت ما طراحی و تولید شده و مستقیما از کارخانه و با قیمت مناسب به فروش می رسند. همچنین دستگاه های GHP و VRF برندهای معتبری مانند LG نیز مستقیما از شرکت ما و با قیمت مناسب به فروش می رسد. جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد انواع سیستم های تهویه مطبوع سرمایشی و گرمایشی، انتخاب مناسب ترین سیستم برای پروژه خود و نیز استعلام قیمت آنها با مهندسان ما تماس بگیرید.

مهندس احمدی (تهویه مطبوع ماخ) : ۰۹۱۲۷۶۷۵۱۱۷ – ۰۹۱۹۴۴۲۷۴۷۰

مهندس خورانی (تهویه مطبوع ماخ) : ۰۹۱۹۱۶۳۹۳۶۳

مطالعه بیشتر درباره تجهیزات گرمایشی و سرمایشی در متن تاسیسات حرارتی و برودتی

تاسیسات سرمایشی
اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: