مبدل حرارتی چیلر

مبدل حرارتی چیلر (کندانسور و اواپراتور)

چیلر دستگاهی است که در آن، حرارت توسط سیال مبرد (مانند گاز R410A) از یک سیال مانند آب گرفته شده و به سیال دیگری مانند آب یا هوا داده می شود. عمل انتقال حرارت از یک سیال به سیال دیگر در مبدل حرارتی چیلر که معمولا از نوع پوسته و لوله است صورت می گیرد. مدار کاری انواع چیلر تراکمی در ۴ مرحله انجام می شود که در شکل زیر به صورت شماتیک نشان داده شده است.

سیکل تبرید چیلر تراکمی چگونه کار می کند

۴ مرحله چرخش مبرد در چیلر

در مرحله اول سیال مبرد که به شکل گاز است توسط کمپرسور متراکم شده و فشار و دمای آن به شدت بالا می رود.

در مرحله دوم این گاز مبرد داغ وارد مبدل حرارتی به نام کندانسور چیلر می شود تا حرارت خود را از دست داده و به مایع تغییر فاز دهد. در کندانسور چیلر ، مبرد داغ به دو شکل حرارت خود را از دست می دهد. یا حرارت را به آب منتقل می کند یا به هوا. به کندانسوری که توسط آب ، حرارت مبرد را می گیرد، کندانسور آب خنک (معمولا از نوع پوسته و لوله) و به کندانسوری که توسط هوای دمیده شده فن ، حرارت را از مبرد می گیرد، کندانسور هوا خنک گفته می شود که در شکل زیر تصاویر کندانسور چیلر آب خنک و هوا خنک ساخته شده در شرکت ما (به همراه سایر قطعات چیلر) را مشاهده می کنید.

مبدل حرارتی چیلر

در مرحله سوم مبرد که به مایع تبدیل شده از یک شیر انبساط عبور می کند. مبرد با عبور از این شیر ، با افت فشار مواجه شده (به علت انبساط) و با دمای هوای محیط می تواند به جوش آید (از حالت مایع به گاز تبدیل شود).

در مرحله چهارم این مایع مبرد وارد مبدل حرارتی دیگری به نام اواپراتور چیلر می گردد که معمولا از نوع پوسته و لوله است. درون لوله های اواپراتور چیلر تراکمی معمولا آبی که قرار است توسط چیلر سرد شود، جریان دارد. مبرد مایع کم فشار از اطراف لوله ها عبور کرده و با گرفتن حرارت آب به حالت گازی شکل تغییر فاز می دهد. آبی که حرارت خود را از دست داده و به شدت سرد شده توسط پمپ جهت کاربرد در خنک کاری ساختمان ها یا استفاده های صنعتی و … به دستگاه دیگری پمپاژ می شود.

کندانسور ها و اواپراتور های ساخت شرکت ما

ساخت مبدل های حرارتی باید به گونه ای انجام شود که حداکثر راندمان انتقال حرارت بین دو سیال صورت بگیرد تا بتوان با استفاده از مبدل های با ابعاد کوچکتر، نرخ انتقال حرارت را افزایش داد. برای دستیابی به راندمان حداکثری ، هندسه تیوب ها (لوله ها) ، فین تیوب ها ، صفحات ، نحوه ورود و خروج سیالات ، جنس قطعات و … به گونه ای طراحی و انتخاب می شوند که جریان مغشوش در سیال به وجود آید. ایجاد جریان مغشوش بیشتر برابر است با افزایش نرخ انتقال حرارت و برای دستیابی به آن ، آنالیزهای متعدد سیالاتی و حرارتی با استفاده از نرم افزار و تست های عملی روی آن صورت می گیرد.

آنچه گفته شد تشریحی علمی بر نقش مبدل حرارتی چیلر تراکمی بود. شرکت ما از جمله تولید کنندگان انواع چیلر و مینی چیلر است. مبدل های حرارتی بسیاری از شرکت های چیلر ساز دیگر در شرکت ما طراحی و تولید می شود و جهت نصب برای آنها ارسال می گردد. مبدل های ما طبق استانداردهای روز طراحی و ساخته می شوند و به علت فروش مستقیم و بدون واسطه از کارخانه و نیز بالا بودن تیراژ ، قیمت تمام شده پایین تری نسبت به سایر مبدل سازان دارد. روند کار به این شکل است که هر مبدل به طور خاص و با توجه به نیاز هر چیلر یا مینی چیلر طراحی و ساخته می شود. جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره اواپراتور و کندانسور چیلر تراکمی و نیز استعلام قیمت آنها با مهندسان ما تماس بگیرید.

مهندس احمدی : ۰۹۱۲۷۶۷۵۱۱۷ – ۰۹۱۹۴۴۲۷۴۷۰

مهندس خورانی : ۰۹۱۹۱۶۳۹۳۶۳

مطالعه بیشتر ⇓

چیلر

انواع مبدل حرارتی

کندانسور چیلر

به این متن چند ستاره میدین؟ (ستاره سمت چپ بیشترین امتیاز رو داره. بدون نیاز به ثبت نام در سایت می تونید امتیاز بدید)
[کل: 1 میانگین: 5]
اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

چهارده − یک =