کاتالوگ ایرواشر و نحوه انتخاب آن

کاتالوگ ایرواشر

در جدول زیر مشخصات فنی ایرواشر های ساخته شده در شرکت ما به صورت استاندارد نشان داده شده است. در سطر اول کاتالوگ ایرواشر ، ظرفیت هوادهی اسمی آن بر حسب فوت مکعب بر دقیقه CFM بیان شده است که این مقدار با ضرب در عدد 1.7 قابل تبدیل به متر مکعب بر ساعت M3/h است. هر ستون از کاتالوگ ایرواشر بیانگر مدل دستگاه مورد نظر (از KT-AW-3 تا KT-AW-50) است.

سطر دوم از جدول بیانگر ظرفیت سرمایشی دستگاه بر حسب BTU/h است که می توان با تقسیم آن بر عدد 12000 ، ظرفیت را بر حسب تن تبرید بدست آورد.

مشخصات برق ورودی در همه مدل ها به صورت برق 380 ولت ، 3 فاز ، 50 هرتز است که در ظرفیت های کم می توان با طراحی خاص از برق تک فاز نیز بهره برد.

نوع فن مورد استفاده در دستگاه از نوع فوروارد یا بکوارد و یا پلاگ بوده که بر حسب سفارش از شرکت معتبر دمنده ایران و یا شرکت های معتبر جهانی نیکوترا و یا تکنی فن اسپانیا تامین می شود. همچنین موتور الکتریکی متصل به فن نیز از شرکت موتوژن یا زیمنس تامین می گردد.

سطر بعدی بیانگر جریان آب اسمی در دستگاه بر حسب گالن بر دقیقه GPM است که ایرواشرهای ما از این نظر به سه کلاس 4 , 6 , 8 تقسیم بندی شده و در این جدول ، شدت جریان آب (Nominal Water Flow) برای کلاس 6 از هر مدل بیان شده است.

به صورت پیش فرض نیز برای حالت گرمایشی دستگاه از دو ردیف کویل آبگرم با لوله های مسی و 10 فین آلومینیومی در هر اینچ از لوله استفاده می شود که در شرایط خاص و با توجه به سفارش مشتری یا ظرفیت گرمایشی مورد نیاز می تواند تغییر یابد.

پارامترهای دیگری مانند ابعاد ایرواشر نیز به عوامل دیگری مانند نوع و تعداد تجهیزات به کار رفته در دستگاه مورد نظر بستگی دارد که به صورت پیش فرض و نرمال، ابعاد داده شده در جدول بیانگر ابعاد دستگاه مورد نظر است و ممکن است در شرایط خاصی با توجه به جانمایی دستگاه مورد نظر در محل پروژه این ابعاد تغییر کند. برای مثال در آخرین مدل استاندارد از کاتالوگ ایرواشر (KT-AW-50) که دبی هوارسانی آن (ظرفیت هوادهی اسمی) 50000 فوت مکعب بر دقیقه CFM است، طول ، عرض و ارتفاع دستگاه حدودا به ترتیب 4 ، 4 و 2.8 متر است.

جدول مشخصات فنی ایرواشر

کاتالوگ ایرواشر

معمولا مشخصات فنی ایرواشر در 3 سطح (کلاس) ارائه می شود که به ترتیب شماره های 4 ، 6 و 8 نامگذاری می شوند. همانطور که می دانید نحوه سرمایش دستگاه ایرواشر همراه با افزایش رطوبت نسبی هوا است (درست مثل کولرهای آبی) زیرا وقتی ذرات پودری آب با مولکول های هوا شروع به تبادل حرارتی می کنند و گرمای هوا را به خود جذب می نمایند، به شکل ناخواه بخشی از این ذرات با هوا ادغام شده و رطوبت هوا را بالا می برند و به همین علت است که تاکید می کنیم از این دستگاه (و نیز دستگاهی مشابه به نام دستگاه زنت) فقط در نواحی با آب و هوای گرم و خشک استفاده شود و نه آب و هوای شرجی.

مشخصات فنی دستگاه ایرواشر کلاس 4 به این شکل است که تنها از یک ردیف افشانک (انژکتور) تزریق کننده آب و با دبی پایین در آن استفاده می شود تا ضمن برخورداری از سرمایش آن، رطوبت هوا به نسبت کمتری افزایش یابد.

مشخصات فنی ایرواشر کلاس 6 به این شکل است که همان یک ردیف انژکتور تزریق آب را داریم ولی دبی آب در حد متوسط بوده و توان سرمایشی دستگاه نسبت به کلاس 4 بیشتر و افزایش رطوبت هوا هم در حد متوسط است و بیشتر ایرواشرها بر همین مبنا طراحی و ساخته می شوند. جدول کاتالوگ ایرواشر بالا مربوط به همین نوع می شود که نحوه انتخاب آن از جدول را توضیح می دهیم.

و اما در نوع کلاس 8 به جای یک ردیف از دو ردیف افشانک تزریق آب استفاده می شود و توان سرمایشی بالاتری نسبت به دو نوع دیگر داشته ولی رطوبت نسبی هوا هم بسیار بیشتر افزایش می یابد. از این نوع و نوع کلاس 4 فقط در برخی پروژه های خاص استفاده می شود.

چنانچه با اجزا و طرز کار دستگاه ایرواشر به خوبی آشنا نیستید، پیشنهاد می کنیم که این مقاله ⇐ اجزا و طرز کار ایرواشر را مطالعه کنید. در ضمن برای آشنایی بیشتر با مزایا و معایب آن هم می توانید این مقاله ⇐ مزایا و معایب ایرواشر را مطالعه بفرمایید.

نحوه انتخاب ایرواشر از جدول

این مدل های موجود در جدول مشخصات فنی ایرواشر ، مدل های اولیه برای تعیین حدودی دستگاه اولیه هستند و دستگاه های با ظرفیت مابین و یا بیش از ظرفیت این مدل ها نیز در شرکت ما طراحی و ساخته می شوند. نحوه انتخاب ایرواشر مناسب به عوامل دیگری نیز بستگی دارد که در زیر به برخی از مهمترین آنها اشاره می کنیم.

1 . تعداد ردیف ها و نوع فیلترهای هوای بکار رفته در دستگاه با توجه به میزان کاهش درصدی آلاینده ها از هوا (به صورت معمول مشخصات فنی ایرواشر از لحاظ نوع فیلترها فقط محدود به استفاده از فیلترهای آلومینیومی چند ردیفه که قابلیت شستشو نیز دارند می شود و در کمتر پروژه ای به همراه این دستگاه از انواع دیگر فیلترها با قابلیت فیلتراسیون های بالاتر استفاده می شود. در برخی کاربردها که به کاهش 99 درصدی آلاینده ها از هوا نیاز است معمولا به جای ایرواشر از هواساز استفاده می شود که می توان هواسازها را به انواع فیلترهای کیسه ای و هپا مجهز کرد که در هواسازها دیگر نحوه سرمایش به شکل ایرواشرها نبوده و در آن از کویل آب سرد که به چیلر متصل می شود استفاده می گردد)

2 . مشخصات و نوع موتورفن (تک دور، چند دور و یا دور متغیر پیوسته بودن موتورفن که تاثیر مستقیمی بر کنترل و نیز مصرف برق آن دارد.)

3 . درصد افزایش رطوبت هوا و تاثیر آن بر تعداد افشانک های آب و حجم آب اسپری شده در مسیر هوا

4 . نیاز گرمایشی (هم از نظر ظرفیت و هم درجه حرارت) و تاثیر آن بر جنس و نیز تعداد کویل های فین دار آبگرم

5 . استفاده و یا عدم استفاده از تکنولوژی هیت ریکاوری (Heat Recovery) که منجر به برگرداندن هوای داخل ساختمان به دستگاه و استفاده مجدد از آن می شود. این تکنولوژی تاثیر بسزایی بر ابعاد ایرواشر دارد زیرا با بکار بردن آن، یک طبقه به دستگاه افزوده می شود.

ایرواشر

مطالعه بیشتر درباره نکات مربوط به خرید دستگاه ایرواشر در این مقاله ⇐ نکات خرید ایرواشر

از دیگر دستگاه های مناسب برای سرمایش و گرمایش اماکن صنعتی و تجاری می توان به دستگاه پکیج یونیت پشت بامی اشاره کرد که می توانید طرز کار و ویژگی های آن را در این مقاله ⇐ پکیج یونیت پشت بامی مطالعه بفرمایید.

انتخاب دستگاه مناسب

با توجه به مشخصات ذکر شده در کاتالوگ ایرواشر و نیز پارامترهای تاثیر گذار بر انتخاب قطعات آن، می توانید دستگاه مناسب خود را با مشورت گرفتن از مهندسان ما انتخاب کنید. تهویه مطبوع ماخ ، طراح و سازنده ایرواشر و سایر دستگاه های گرمایشی و سرمایشی (از جمله انواع چیلر ، مینی چیلر ، دستگاه زنت ، پکیج یونیت پشت بامی و …) است. محصولات ما به صورت مستقیم از کارخانه و همواره با قیمتی مناسب عرضه می شوند. جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره انواع سیستم های تهویه ، انتخاب مناسب ترین دستگاه برای پروژه خود و نیز استعلام قیمت آنها با مهندسان ما تماس بگیرید.

مهندس احمدی : 09127675117 – 09194427470

مهندس خورانی : 09191639363

مطالعه بیشتر ⇓

فروش ایرواشر

مینی چیلر چیست

به این متن چند ستاره میدین؟ (ستاره سمت چپ بیشترین امتیاز رو داره. بدون نیاز به ثبت نام در سایت می تونید امتیاز بدید)
[کل: 2 میانگین: 3.5]
اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

13 + 6 =

keyboard_arrow_up
مشاوره و استعلام قیمت