علامت گذاری و آرایش لوله ها در فرایند سردخانه های آمونیاکی

علامت گذاری و آرایش لوله ها در فرایند سردخانه های آمونیاکی :

آرایش و مشخصات لوله و اتصالات دریک فرایند تبرید آمونیاکی (سردخانه های آمونیاکی)

اجباری و استاندارد کردن مشخصات لوله ، اتصالات و رنگ آمیزی آن ابتدا در سال 1981 بعنوان استاندارد ANSI A13.1 در شماره نشریه 114 به چاپ رسید و سپس چندین بار مورد تغییر یافته، آخرین این تغییرات در سال 2007 انجام شده که عمده تغییر آن مربوط به رنگ علامت بدنه از زرد به نارنجی می باشد.

فرایند لوله کشی

فرایند لوله کشی آمونیاک شامل تمام لوله های انتقال مبرد ، اتصالات، شیرهای دستی،شیرهای کنترل و دیگر قطعات مخصوص این نوع تبرید در سردخانه های آمونیاکی می باشد. عایق بندی این لوله ها و اتصالات نیز شامل این بخش می شود. نگهدارنده ها و بست ها شامل بخش لوله کشی نمی شوند.

بخش های فرایند

بخش های فرایند شامل کمپرسور، واحد کمپرسور، کندانسور، مخازن، برگشت دهنده ها، جدا کننده ها، دریچه های روغن ، اواپراتور، مبدل حرارتی و دیگر قطعاتی می شود که در آن مبرد به نوعی جریان دارد.

علامت گذاری لوله ها

شناسائی قسمت های مختلف لوله کشی بر اساس شرایط فیزیکی مبرد، فشار نسبی و جهت جریان می باشد.این علامت گذاری شامل پنج بخش است

1 . علامت گذاری بدنه

2 . شرایط فیزیکی مبرد در آن قسمت

3 . سطح فشار در آن قسمت

4 . مخفف ها

5 . جهت پیکان جریان

علامت گذاری بدنه در سردخانه های آمونیاکی

رنگ این علامت ها می بایست به رنگ نارنجی باشد و کلمه AMMONIA (آمونیاک) به رنگ مشکی بر روی آن چاپ یا حک شده باشد.در رابطه با اندازه این حروف این کلمه در بخش ها بعدی اشاره خواهیم کرد.

شرایط فیزیکی مبرد

اگر مبرد در قسمتی از لوله بصورت مایع قرار دارد می بایست از مخفف LIQ به رنگ مشکی بر روی نوار آبی آسمانی استفاده کرد، این نشانگر می بایست در طول قوس لوله نصب و کلمه AMMONIA در سمت راست این نشانگر نوشته شود .

اگر مبرد در قسمتی از لوله بصورت بخار قرار دارد می بایست از مخفف VAP به رنگ مشکی بر روی نوار آبی آسمانی استفاده کرد، این نشانگر می بایست در طول قوس لوله نصب و کلمه AMMONIA در سمت راست این نشانگر نوشته شود .

اگر مبرد در قسمتی از لوله بصورت بخار- مایع قرار دارد می بایست از مخفف های VAP به رنگ مشکی بر روی نوار آبی آسمانی و مخفف LIQ به رنگ مشکی بر روی نوار رزد استفاده کرد، این نشانگرها می ایست در طول قوس لوله نصب و کلمه AMMONIA در سمت راست آن نوشته شود .

سطح فشار

برای شناسائی فشارهای مختلف در قسمت های مختلف لوله کشی سردخانه های آمونیاکی می بایست از کلمه High و LOW استفاده کرد.

فشاربیش از psig 70 در شرایط کمتر از فشار کارکرد را بعنوان فشار بالا در نظر گرفته می شود ، این فشار با کلمه HIGH بر رنگ مشکی در نوار قرمز مورد استفاده قرار می گیرد ، این نشانگرها می ایست در طول قوس لوله نصب و کلمه AMMONIA در سمت راست آنها نوشته شود.

فشار کمتر از psig 70 بعنوان فشار پائین در نظر گرفته می شود این فشار با کلمه LOW بر رنگ مشکی در نوار سبز مورد استفاده قرار می گیرد ، این نشانگرها می ایست در طول قوس لوله نصب و کلمه AMMONIA در سمت راست آنها نوشته شود.

مخفف ها در لوله های سردخانه های آمونیاکی

استفاده از این مخفف ها باعث شناسائی راحت راهبران در مواقع کار و شرایط اضطراری می شود.همچنین اضافه کردن مقدار فشار و دما بر لوله ها کمک خوبی در شناسائی کاربران در هنگام شرایط اضطراری خواهد بود ، بعنوان مثال مشخص کردن دمای قسمتی از لوله کشی با 10- درجه فارنهایت آن را از قسمت 0 درجه فارنهایت ، باعث تشخص دو دما مجزا مایع دما پائین دوباره جریان یافته در فرایند تبرید می شود. همین کار را می توان برای فشار کرد .

نکات مهم

1 . تعیین مکش دمای پائین (Low Temperature suction) ، مکش دمای متوسط (Medium Temperature suction) و مکش دمای بالا (High Temperature suction) معمولا برای آن قسمت از لوله مکش استفاده می شود که لوله مکش یا در شرایط خشک Dry ،یا در شرایط نزدیک به خشک Near Dry و یا در حالت بخار Vapor می باشد.

2 . تعیین و مشخص کردن بخش مکش پائین (Low Stage Suction) ،مکش شتاب داده شده (Booster Suction) و بخش مکش بالا (High Stage Suction) جهت مشخص کردن لوله های ارتباطی بین مخزن مکش و اتصال آن به قسمت مکش کمپرسور می باشد.

جهت جریان مبرد

پیکان های جریان مبرد می بایست بر روی لوله فرایند نصب گردد. در صورت استفاده ار رنگ های پلاستیک پیکان ها چه بصورت عمود و یا افقی می بایست جهت صحیح جریان را در فرایند نشان دهد. در صورت استفاده از استیکر چسب دارمی توان از دو پیکان چاپ شده بر روی آن استفاده کرد . رنگ این پیکان ها می بایست مشکی و در طول قوس لوله نصب گردد.

علامت گذاری و آرایش لوله ها در فرایند سردخانه های آمونیاکی

علامت گذاری قطعات

کلیه بخش های مختلف در یک فرایند سردخانه های آمونیاکی مثل کمپرسور، کندانسور، مخازن و غیره می بایست کاملا مشخص شوند.

اضافه بر این امرسطح فشار دراین قطعات نیز می بایست مشخص گردد. علامت گذاری این دستگاه ها ودیگر قطعات باید با حروف مشکی در زمینه نارنجی باشد. در خصوص سطح فشارها نیز ، فشار HIGH (بالا یا زیاد) با حروف مشکی با زمینه قرمز و فشار LOW ( کم یا پائین ) با حروف مشکی با زمینه سبزمی باشند.

 شناسائی لوله های مخفی و کوچک

در صورتی که لوله ای در پشت لوله بزرگ قرار گرفته و مشاهده آن امکان پذیر نیست یا قطر لوله ای بسیار کم است می بایست نسبت به نصب یک تابلو با مشخصات مورد نظر به وسیله زنجیرو یا یک سیم مقاوم در مقابل خوردگی بر لوله مورد نظر اقدام نمود.

اندازه حروف

اندازه حروف می بایست بر اساس جدول زیر باشد

شناسائی لوله های مخفی و کوچک در سردخانه آمونیاکی

الزامات مواد نشانگرها

نشانگرهای لوله ها ممکن است چسب دار(استیکر)، کاغذ های رولی با روکش پلاستیکی باشند، که اطلاعات مورد نیاز فرایند بر روی آنها چاپ یا حک می شود. قبل از اقدام به نصب این نشانگرها از عدم وجود رطوبت بر سطح لوله اطمینان جاصل کنید ، چرا که رطوبت به تله افتاده زیر این نشانگرها می تواند باعث ایجاد خوردگی در سطح لوله گردد. رنگ نشانگرها می بایست نسبت به نور لامپ ، ماوراء بنفش . مادون قرمز مقاوم و برای هر دو حالت عایق و بدون عایق لوله نیز مناسب باشند. در صورت چسب دار بودن نشانگر ، چسب آن می بایست در مقابل گرما های مختلف فرایند و یا در مجاورت شرایط آب و هوای محیط بیرون چسبندگی خود را از دست ندهند.

موقعیت نصب نشانگر

نشانگرها لوله می بایست در محل های زیر نصب گردد.

1 . قبل و بعد از هر گونه تغییر در مسیر لوله

2 . قبل و بعد از ورود به تجهیزات

3 . قبل و بعد ازعبورلوله به داخل دیوار ، سقف و کف

4 . هر 40 فوت (12 متر) در طول لوله های افقی و عمودی

قابل رویت بودن نشانگر

در هنگام نصب نشانگر دقت کنید که نشانگر روی لوله ها، مخازن و تجهیزات برودتی فرایند کاملا قابل رویت باشند. در صورت وجود لوله ای در بالاتر و یا پائین تر نقطه دید می بایست نسبت به حروف اطلاعات در بالاتر و یا پائین تر از خط تراز دید اقدام کنید.

ترتیب و طرح رنگ آمیزی لوله ها

نکته : رنگ آمیزی اشاره شده در بخش اجباری نیست و فقط جنبه پیشنهادی دارد

بی شک قسمت موتورخانه ها بیشترین حجم لوله را در خود جایی می دهند. رنگ آمیزی لوله ها با چندین رنگ کمک شایان و موثری درشناسائی راحت لوله ها، شرایط خاص سیال ، دامنه های دما و دامنه های فشار می کنند. شناسائی لوله ها و دنبال کردن آنها در شرایط اضطراری می تواند در تسریع و واکنش به موقع راهبران موثر باشند. بعنوان مثال این امر می تواند در شناسائی یک شیر در حالت باز و یا بسته بسیار مفید باشد. همچنین چند رنگ آمیزی لوله های فرایند می تواند برای آموزش کارکنان جدید نیز بسیار مفید باشد، چرا که با داشتن فقط یک نقشه آنها می توانند فرایند را شناسائی کنند. آرایش رنگ آمیزی لوله می تواند عایق لوله ها را نیز دربر داشته باشد.

به این متن چند ستاره میدین؟ (ستاره سمت چپ بیشترین امتیاز رو داره. بدون نیاز به ثبت نام در سایت می تونید امتیاز بدید)
[کل: 3 میانگین: 3]
اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

دو + نه =

keyboard_arrow_up
مشاوره و استعلام قیمت