تهویه مطبوع مراکز سیستم های پردازش داده (دیتا سنتر Data Center)

تهویه مطبوع مراکز سیستم های پردازش داده

بخش اول – مقدمه ای بر تهویه مطبوع مراکز سیستم های پردازش داده

این مراکز دارای تجهیزات کامپیوتری و وابسته مورد نیاز برای پردازش داده ها (دیتا سنتر Data Center) هستند. کامپیوتر ها تولید حرارت می کنند و اجزایی دارند که در مقابل درجه حرارت، رطوبت و وجود گرد و غبار حساس می باشند. چنانچه این تجهیزات در معرض شرایط محیطی نامساعد قرار بگیرند، عملکرد آنها صحیح نخواهد بود یا کاملا از کار خواهند افتاد.

فضاهای جانبی اینگونه مراکز و انبار قطعات و اجزا کامپیوتری نیز نیازمند شرایط محیطی مانند اتاق کامپیوتر هستند ولی حساسیت آنها کمتر است. اگر قطعات یا اجزا کامپیوتر در معرض درجه حرارت و رطوبتی بیشتر از حدود مشخص شده قرار می گیرند، شرایط محیطی آنها را باید طبق پیشنهاد کارخانه سازنده کنترل کرد.

سایر قسمتهاي موجود در مراکز پردازش داده ها عبارتند از: محل نصب تجهیزات کمکی از قبیل مولدهای برق، ترانسفورماتور و منابع تغذیه بدون قطع (UPS).

اگر چه سطح تهویه مطبوع و کیفیت هوای تازه مورد نیاز این تجهیزات به اندازه تجهیزات کامپیوتری نیست ولی کار رضایت بخش و مداوم آنها برای عملکرد صحیح سیستم های کامپیوتری حیاتی است.

بخش دوم – تهویه مطبوع مراکز سیستم های پردازش داده – معیارهای طراحی

سیستم های تهویه مطبوع مراکز پردازش داده ها (دیتا سنتر Data Center) که در آن ها کامپیوتر، تجهیزات وابسته به آن، و کارکنان حضور دارند باید بتوانند شرایط محیطی مناسب برای تجهیزات و کارکنان را فراهم آورند. اگر چه لازم نیست پاسخگویی سیستم تهویه مطبوع اتاق کامپیوتر به تغییرات شرایط محیطی سریع باشد ولی این سیستم باید شرایط محیطی را در محدوده تعیین شده نگه دارد.

شرایط محیطی لازم برای تجهیزات کامپیوتری بسیار متنوع هستند و بستگی به کارخانه سازنده آنها دارد. بسیاری از سازندگان توصیه می کنند که تجهیزات کامپیوتری هوای تهویه مطبوع شده را از اتاق دریافت کنند، در عین حال برخی از سازندگان سرمایش مستقیم توسط تغذیه هوا را مجاز دانسته و آن را پیشنهاد می کنند. معیارهای هوایی که مستقیما به کامپیوتر تغذیه می شود با هوای یک اتاق معمولی تفاوت دارد. این هوا باید گرمای تجهیزات کامپیوتری را دفع و از احتمال تقطیر رطوبت در داخل تجهیزات جلوگیری کند.

چون برای تامین محیط مناسب در قسمت پردازش داده ها مقدار زیادی انرژی صرف می شود، باید سیستم تهویه مطبوع را چنان طراحی کنید که مقدار خالص انرژی مصرفی کمترین مقدار باشد. در بسیاری موارد استفاده از سیستم های بازیافت حرارت کاملا امکان پذیر است.

بخش سوم – تهویه مطبوع مراکز سیستم های پردازش داده – شرایط محیطی اتاق کامپیوتر

اتاق های کامپیوتر به دو دلیل باید در انتهای پایین درجه حرارت 72 درجه فارنهايت نگهداشته شوند. اولاً،  توزیع هوا و پاسخگویی سیستم های کنترل به گونه ای است که گرمای حاصل از تجهیزات به طور یکنواخت توزیع نخواهد شد. هنگامی که کنترل ها را برای درجه حرارت کمتر از 72 درجه فارنهايت تنظیم می کنید می توان مطمئن بود که تمام تجهیزات در محدوده درجه حرارت مناسب قرار دارند. دوما، انتخاب درجه حرارت کمتر، این امکان را به وجود می آورد که افزایش دمای حاصل در قله بار اثر نامطلوبی بر عملکرد کامپیوتری نگذارد.

زیاد بودن رطوبت نسبی موجب تغذیه ناصحیح کارت ها و کاغذ به کامپیوتر،  و در حالت بحرانی موجب تقطیر رطوبت بر روی سطح دستگاه خواهد شد. کم بودن رطوبت نسبی نیز می تواند باعث تخلیه الکتریسیته ساکن شود که اثر نامطلوبی بر پردازش داده ها و تجهیزات الکترونیکی دارد.

برای کنترل صحیح رطوبت نسبی در اتاق کامپیوتر باید از عایق های رطوبتی استفاده کرد. این عایق ها از نفوذ رطوبت (هنگامی که حداکثر اختلاف فشار بخار بین اتاق کامپیوتر و قسمت های اطراف آن وجود دارد) جلوگیری می کند. محل ورود لوله ها و کابل های برق به اتاق کامپیوتر باید با مواد ضد رطوبت کاملا آب بندی و پر شوند. درب چهارچوب آن باید کاملا هوابند باشند. در مناطق سردسیر باید از پنجره های دو یا سه جداره استفاده گردد.

بخش چهارم – تهویه مطبوع مراکز سیستم های پردازش داده – مقدار هوای تازه اتاق کامپیوتر

مقدار هوای تازه مورد نیاز اتاق کامپیوتر فقط بر مبنای احتیاج کارکنان و این که اتاق نسبت به فضاهای مجاور دارای فشار مثبت باشد تعیین می گردد. چون غالباً افراد اندکی در اتاق کامپیوتر هستند و مقدار هوای ( سرد و گرم شده) در گردش بیشتر از نیاز های تامین آسایش می باشد، معمولاً مقدار هوای تازه را بر مبنای تامین فشار مثبت انتخاب می کنند. در اکثر اتاق های کامپیوتر اگر حدود 5% حجم کل هوای رفت را هوای تازه تشکیل دهد علاوه بر تامین هوای تازه مورد نیاز از نفوذ هوای خارج به داخل ساختمان نیز جلوگیری خواهد شد. اگر مقدار هوای تازه بیش از حداقل مورد نیاز باشد، بارهای سرمایش و گرمایش افزایش خواهند یافت و کنترل مواد آلاینده و رطوبت زمستانی مشکل تر خواهد بود.

بخش پنجم – تهویه مطبوع مراکز سیستم های پردازش داده (دیتا سنتر Data Center) – بارهای سرمایش

منبع اصلی تولید حرارت در اتاق های کامپیوتر، تجهیزات هستند. حرارت تولیدی توسط سیستم روشنایی معمولا مشابه فضاهای اداری است و مقدار  بار حاصل از افراد و هوای تازه کم تا متوسط می باشد. مقدار حرارت ورودی از سازه ساختمان بستگی به محل و معماری اتاق دارد. در هنگام طراحی باید مقدار هدایت حرارت به فضای مورد نظر را به دقت ارزیابی و محاسبه کرد.

اطلاعات مربوط به حرارت آزاد شده از تجهیزات کامپیوتری را باید از سازنده آن دریافت کرد. معمولا در هنگام طراحی ضریب همزمانی در نظر نمی گیرند، مگر اینکه سازنده کامپیوتر یا تجربه حاصل از موارد مشابه،  استفاده از این ضریب و کاهش ظرفیت را توجیه کند.

چون تعداد افراد و مقدار هوای تازه کم است، تقریبا تمام بارهای سرمایشی اتاق کامپیوتر بار محسوس هستند. به همین دلیل و چون در هنگام طراحی معمولا درجه حرارت اتاق را کم درنظر می گیرند، مقدار تغذیه هوا به ازای هر تن سرمایش بیشتر از اکثر کاربردهای آسایش است.

در اتاق های کامپیوتر معمولا نسبت حرارت محسوس حدود 0.9 تا 1.0 است. کم بودن مقدار بار نهان موجب می گردد نیاز به رطوبت گیری نداشته باشید.

نکته مهم

فن آوری کامپیوتر دائما در حال تغییر است و در طول عمر یک سیستم، حتماً تجهیزات کامپیوتری تغییر و یا اصلاح می شوند. سیستم های تهویه مطبوع باید به حد کافی انعطاف پذیر باشند تا این تغییر و اصلاح تجهیزات را ( بدون اين که نیاز به تغییرات و اصلاح سیستم تهویه مطبوع باشد) تحمل کنند. در کاربردهای معمولی باید این امکان وجود داشته باشد که اصلاحات را بدون توقف طولانی مدت سیستم تهویه مطبوع انجام دهید. در کاربردهای بحرانی، توقف سیستم تهویه مطبوع به هیچ وجه مجاز نیست.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد انواع سیستم های تهویه مطبوع و نیز انتخاب مناسب ترین سیستم تهویه برای پروژه خود با مهندسان ما تماس بگیرید.

مهندس احمدی (تهویه مطبوع ماخ) : 09127675117 – 09194427470

مهندس خورانی (تهویه مطبوع ماخ) : 09191639363

مطالعه بیشتر و تکمیلی تر ⇐ تهویه مطبوع مراکز پردازش داده ها

به این متن چند ستاره میدین؟ (ستاره سمت چپ بیشترین امتیاز رو داره. بدون نیاز به ثبت نام در سایت می تونید امتیاز بدید)
[کل: 2 میانگین: 1]
اشتراک گذاری :

1 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

هشت + 11 =

keyboard_arrow_up
مشاوره و استعلام قیمت