کنترل رطوبت در آشپزخانه صنعتی و رستوران

سیستم تهویه آشپزخانه های صنعتی و رستوران

رطوبت بیش از حد همانطور که بسیاری از افراد آن را تجربه کرده اند می تواند بسیار ناخوشایند باشد. بخصوص اگر به طور دائم و در حین کار با آن سر و کار داشته باشیم. اگر رطوبت بیش از حد در آشپزخانه رستوران وجود داشته باشد ، مشکلات زیادی را به وجود آورده و بر سیستم فروش و مشتریان تاثیر خواهد گذاشت و می تواند یک کسب و کار را با مشکل مواجه کند.

ضعیف بودن کنترل رطوبت در آشپزخانه صنعتی و رستوران ، مشکلات زیر را می تواند ایجاد کند :

1 . تقطیر

اگر ساختمان شما دارای درب ها و پنجره های شیشه ای باشد ، شما در روزهای گرم و مرطوب ، کندانس آب (تقطیر شدن) را بر روی شیشه ها مشاهده خواهید کرد. همین اتفاق در روزهایی که هوای بیرون رطوبت زیادی ندارد ولی محیط داخل رطوبت زیاد دارد اتفاق می افتد. از دیگر مشکلات آن خیس شدن کف زمین و احتمال زمین خوردن افراد و آسیب آنها است.

2 . رشد قارچ ها و کپک ها

اگر کنترل رطوبت با مشکل مواجه شود در قسمت های مختلف ، قارچ ها و کپک ها شروع به رشد می کنند که در نهایت به زودتر فاسد شدن مواد غذایی کمک می کند.

3 . عدم ایجاد سطح تمرکز مناسب در کارکنان و حتی مشتریان

رطوبت بالا در آشپزخانه که محل کار است به شدت بر راندمان کار افراد تاثیر می گذارد و سطح تمرکز آنها را بر کار کاهش می دهد که نتیجه آن اینکه به طور غیر مستقیم بر میزان فروش تاثیر منفی می گذارد.

4 . کاهش درجه حرارت سیستم سرمایش

با افزایش رطوبت ، کارکنان مجبور به کاهش دمای خنک کاری سیستم سرمایشی می شوند که اگر سیستم به صورت یک منطقه ای کل رستوران را خنک کند ، دمای سالن غذاخوری نیز کاهش می یابد. کاهش درجه حرارت خنک کاری به دماهای پایین تر منجر به کارکرد بیش از حد دستگاه شده و مصرف انرژی آن را بالاتر می برد.

سیستم های تهویه مطبوع مدرن برای کنترل دما و رطوبت در آشپزخانه های صنعتی و رستوران

1 . در اماکنی مانند رستوران که سالن غذاخوری با آشپزخانه دو نیاز کاملا متفاوت دارند یکی از بهترین گزینه ها استفاده از سیستم های مدرنی مانند VRF (که به دو دسته GHP و EHP تقسیم می شوند) است که نیاز هر قسمت را به طور جداگانه و مستقل تامین می کنند. سیستم تهویه مطبوع باید به گونه ای باشد که در سالن غذاخوری فشار مثبت ایجاد کرده و خروجی هوا را از قسمت آشپزخانه خارج کند تا بو و دود به سالن راه پیدا نکند. سیستم های VRF با توان بهینه و متناسب با نیاز برودتی و حرارتی هر قسمت و به صورت هوشمند کار می کنند. نکته اینکه استفاده از سیستم GHP در ایران بسیار بهینه است زیرا با گاز لوله کشی شده شهری کار می کند.

مطالعه بیشتر درباره دستگاه VRF در متن ⇐ VRF

مطالعه بیشتر درباره دستگاه GHP در متن ⇐ GHP

کنترل رطوبت در آشپزخانه صنعتی و رستوران

2 . از دیگر سیستم های مناسب برای تهویه آشپزخانه های صنعتی و رستوران می توان به سیستم چیلر ، بویلر ، فن کویل ، هواساز یا روف تاپ پکیج اشاره کرد. در این سیستم ها که استفاده از آنها بسیار متداول است می توان دما و رطوبت را به شکل مطلوب کنترل نمود. برای تنظیم دقیق رطوبت (علاوه بر تنظیم دقیق دما) کافی است که دستگاه چیلر یا مینی چیلر و بویلر را به یک دستگاه هواساز مجهز به رطوبت زن و رطوبت گیر متصل نمود تا ضمن تنظیم دقیق دمای هوا، عمل تنظیم دقیق رطوبت و فیلتراسیون هوا را نیز انجام داد.

مطالعه بیشتر درباره دستگاه چیلر در متن ⇐ چیلر

مطالعه بیشتر درباره دستگاه مینی چیلر در متن ⇐ مینی چیلر هوا خنک

مطالعه بیشتر درباره دستگاه روف تاپ پکیج در متن ⇐ روف تاپ پکیج

هواساز متصل به بویلر و چیلر

انتخاب دستگاه با سایز (ظرفیت) مناسب

اگر برای یک ساختمان دستگاهی با ظرفیت بیشتر از مورد نیاز انتخاب شود ، دستگاه مکررا روشن و خاموش شده و به مدت طولانی عمل سرمایش و گرمایش را انجام نمی دهد زیرا ظرفیت آن به اصطلاح Over Sized است و در نتیجه نمی تواند رطوبت موجود در هوا را به اندازه کافی بگیرد. در آشپزخانه ها که بر اثر پخت و پز و شستشو ، رطوبت نسبی هوا به مقدار بیشتری افزایش می یابد این مشکل دو چندان می گردد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره سیستم تهویه و کاهش رطوبت در آشپزخانه صنعتی و رستوران و نیز سایر اماکن با رطوبت بالا که به سیستم تهویه مطبوع کاملی نیاز دارند ، انتخاب مناسب ترین دستگاه تهویه مطبوع گرمایشی و سرمایشی برای ساختمان خود و نیز استعلام قیمت دستگاه ها با مهندسان ما تماس بگیرید.

مهندس احمدی (تهویه مطبوع ماخ) : 09127675117 – 09194427470

مهندس خورانی (تهویه مطبوع ماخ) : 09191639363

مطالعه بیشتر ⇓

سیستم تهویه مطبوع رستوران و کافی شاپ

روش های افزایش راندمان سیستم های تهویه مطبوع

به این متن چند ستاره میدین؟ (ستاره سمت چپ بیشترین امتیاز رو داره. بدون نیاز به ثبت نام در سایت می تونید امتیاز بدید)
[کل: 2 میانگین: 3]
اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

12 + هفت =

keyboard_arrow_up
مشاوره و استعلام قیمت