موتورخانه برج

موتورخانه برج ها و موتورخانه های بزرگ

موتورخانه اغلب ساختمان ها معمولا در طبقه زیرزمین قرار می گیرد و این در حالی است که موتورخانه برج ها در طبقات مختلف طراحی و ساخته می شود. آسمان خراش ها و برج های مسکونی ، اداری ، تجاری و … به موتورخانه های بزرگ جهت تهویه ، گرمایش و سرمایش هوا نیاز دارند که معمولا در صورت پاسخگو نبودن استقرار یک موتورخانه مرکزی در طبقات پایین برج، به ازای هر چند یا چند ده طبقه از برج، یک موتورخانه در نظر گرفته می شود. برای مثال ممکن است برای یک برج ۴۵ طبقه، سه موتورخانه به ترتیب در طبقات زیرزمین، ۱۵ ام و ۳۰ ام در نظر گرفته شود. اجزای بکار رفته در موتورخانه های بزرگ برج ها همانند موتورخانه های ساختمان های کوچکتر است و از اجزایی مانند چیلر ها، بویلر ها، پمپ ها، سیستم های کنترلی و … تشکیل می شود.

وظیفه تمام چیلر ها، سرد نمودن آب و وظیفه بویلر ها، گرم نمودن آب است که آب سرد و گرم توسط پمپ ها در طبقات برج پمپاژ می شود. پمپاژ آب توسط پمپ ها از طبقه زیرین به صدها متر بالاتر عملی تقریبا غیر ممکن و نیز بسیار غیر بهینه است و بنابرین از پمپ هایی در طبقات میانی ساختمان جهت پمپاژ آب سرد و گرم به فن کویل های موجود در هر قسمت و نیز مصارف بهداشتی از آن و همچنین مخازنی جهت نگهداری آب برای مواقع اضطراری استفاده می شود.

موتورخانه های بزرگ

یکی از مهمترین مسائل در طراحی موتورخانه های بزرگ برج ها، مسئله ایمنی است زیرا موتورخانه ها مجهز به بویلرهای مشعل داری هستند که در مدار آنها از گاز طبیعی به عنوان سوخت استفاده می شود و باید به ایمن ترین شکل ممکن طراحی، ساخته و نصب شوند.

با سیستم های کنترلی مدرن می توان اطلاعات دمایی و رطوبتی را از نقاط مختلف درون و بیرون برج جمع آوری نمود و کارکرد سیستم برودتی و حرارتی را بهینه سازی نمود. منظور از بهینه سازی این است که دقیقا متناسب با نیاز درخواستی در هر قسمت از برج، حرارت و برودت ایجاد و توزیع شود و اتلاف انرژی به حداقل ممکن برسد. با توجه به بالا بودن هزینه های مصرف انرژی در چنین ساختمان های بزرگی، هر نوع کاهش مصرف می تواند میلیون ها تومان از هزینه های جاری ساختمان در سال بکاهد. با توجه به اینکه ۴۰ تا ۶۰ درصد انرژی مصرفی یک ساختمان، مربوط به سیستم گرمایش و سرمایش آن است، به کار بردن تجهیزات مدرن و بهینه در موتورخانه برج ها بسیار حائز اهمیت است. جهت کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید متن های موتورخانه های نسل جدید و نیز نسل جدید چیلر ها را مطالعه نمایید.

موتورخانه برج

تهویه مطبوع ماخ طراح و سازنده انواع سیستم های گرمایشی و سرمایشی از جمله انواع چیلر ها ، هواساز ها و … در طرح ها و ابعاد گوناگون است. کلیه محصولات ما مطابق با نیازهای هر پروژه طراحی و تولید شده و به طور مستقیم از کارخانه و با قیمت مناسب به فروش می رسد. جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره موتورخانه های بزرگ ، انتخاب مناسب ترین سیستم تهویه برای پروژه خود و نیز استعلام قیمت دستگاه ها با مهندسان ما تماس بگیرید.

مهندس احمدی : ۰۹۱۲۷۶۷۵۱۱۷ – ۰۹۱۹۴۴۲۷۴۷۰

مهندس خورانی : ۰۹۱۹۱۶۳۹۳۶۳

مطالعه بیشتر ⇓

موتورخانه مرکزی بهتر است یا پکیج ؟

موتورخانه فن کویل و هواساز

تهویه مطبوع چیست ؟

فن کویل چیست ؟

موتورخانه ویلا

به این متن چند ستاره میدین؟ (ستاره سمت چپ بیشترین امتیاز رو داره. بدون نیاز به ثبت نام در سایت می تونید امتیاز بدید)
[کل: 0 میانگین: 0]
اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.