موتورخانه شوفاژ ، فن کویل و هواساز

به طور کلی 4 نوع سیستم برودت و حرارت مرکزی شامل سیستم موتورخانه شوفاژ ، سیستم گرمایش از کف ، موتورخانه فن کویل و هواساز وجود دارد که نقطه مشترک همه آنها دستگاه های نصب شده در تاسیسات موتورخانه ساختمان است که شامل دیگ آبگرم ، چیلر ، پمپ ، منبع انبساط و غیره می شود و هدف آن گرم یا سرد کردن آب و پمپاژ آن به یکی از چهار سیستم نصب شده در ساختمان (سیستم گرمایش از کف یا شوفاژ یا فن کویل یا هواساز) است تا در این سیستم های نسبتا ساده ، عمل گرمایش یا سرمایش هوا توسط آب صورت بگیرد. در ادامه و برای مقایسه این 4 سیستم نسبت به هم ، توضیحات مربوط به تاسیسات و اجزای موتورخانه شوفاژ و نیز سایر سیستم ها داده شده و به تعدادی از مهمترین مزایا و معایب هر کدام اشاره شده است.

مقایسه موتورخانه شوفاژ ، فن کویل ، هواساز و سیستم گرمایش از کف

موتورخانه شوفاژ بهتر است یا فن کویل یا هواساز یا سیستم گرمایش از کف؟

برای مقایسه این سیستم ها نسبت به هم ابتدا ساختار هر یک را به طور مختصر معرفی می کنیم و سپس به مهمترین مزایا و معایب آنها می پردازیم.

1 . معرفی ساختار و اجزای موتورخانه شوفاژ

همانطور که می دانید در این سیستم تعداد زیادی شوفاژ زمینی در اتاق ها و بخش های مختلف ساختمان نصب شده و هر کدام دارای یک لوله رفت و یک لوله برگشت هستند. سیستم موتورخانه و شوفاژ معمولا فقط برای گرمایش استفاده می شود. آبگرم پس از ورود به شوفاژ و دادن گرمای خود از طریق سطوح فلزی به هوا از لوله برگشت مجددا به تاسیسات موتورخانه شوفاژ بر می گردد تا در دیگ مشعل دار (بویلر) و در اثر احتراق گاز یا گازوئیل ، گرم شده و با پمپ به شوفاژ منتقل شود تا این سیکل ادامه یابد. مهمترین اجزای موتورخانه شوفاژ عبارتند از دیگ گرم کننده آب (بویلر) و مشعل آن ، منبع انبساط ، منبع دو جداره یا کویل دار برای گرم کردن آب بهداشتی جهت استفاده برای شستشو در ساختمان ، سیستم پمپ ، لوله ها و … .

یکی از مهمترین معایب سیستم موتورخانه شوفاژ این است که شوفاژها چون در کف اتاق ها نصب می شوند، مقداری از مساحت مفید اتاق ها را اشغال می کنند و همانطور که گفته شد چون معمولا برای گرمایش مورد استفاده قرار می گیرند باید در کنار آن تجهیزاتی نیز برای سرمایش در نظر گرفته شود. همچنین در این سیستم نمی توان هوای تازه وارد ساختمان کرد و نیز نمی توان دمای هوا را به دقت تنظیم و کنترل کرد. تنها مزیت آن ارزان تر بودن این سیستم نسبت به سایر سیستم ها است.

سیستم موتورخانه شوفاژ

2 . ساختار موتورخانه سیستم گرمایش از کف

موتورخانه سیستم گرمایش از کف نیز بسیار شبیه تاسیسات موتورخانه شوفاژ است و با این تفاوت که به جای شوفاژها از لوله های مارپیچی جاسازی شده در کف ساختمان استفاده می شود تا آبگرم با جاری شدن در لوله های مارپیچ ، حرارت خود را از جداره لوله ها به کف ساختمان دهد و دمای هوا در اثر برخورد با کف گرم ، افزایش یابد و رو به بالا حرکت کند.

از جمله معایب آن این است که معمولا فقط برای گرمایش استفاده می شود، قیمت اولیه بالایی دارد و برای سرمایش باید تجهیزات جداگانه در نظر گرفته شود. همچنین در سیستم موتورخانه گرمایش از کف همانند سیستم موتورخانه شوفاژ نمی توان دمای اتاق را به دقت تنظیم نمود و تاثیری بر تغییر مقدار رطوبت هوا نیز ندارد.

موتورخانه سیستم گرمایش از کف

3 . ساختار موتورخانه فن کویل (به صورت مستقل یا ترکیب آن با سیستم هواساز)

در سیستم موتورخانه هواساز و فن کویل ها، دستگاه چیلر موجود در موتورخانه که معمولا از نوع تراکمی است آب را سرد کرده (تا دمای نزدیک صفر) و با پمپ‌ به این دستگاه ها ارسال می کند تا در لوله های هواساز و فن کویل ها جاری شود. آبگرم نیز همانند سیستم موتورخانه و شوفاژ پس از گرم شدن در دیگ با پمپ به هواسازها و فن کویل ها ارسال می شود. فن کویل ها را می توان به تنهایی و یا به صورت ترکیبی با هواسازها در یک ساختمان به کار برد.

این دو دستگاه دارای فن هستند که هوا را از اطراف لوله های حاوی آبگرم یا سرد عبور می دهند و در ساختمان به گردش در می آورند. در نتیجه قدرت سرمایش و گرمایشی بالایی دارند زیرا هوا به صورت اجباری و توسط فن به گردش در می آید. همچنین دارای فیلترهایی برای زدودن انواع آلاینده ها از هوا هستند. در مقام مقایسه قیمت فن کویل ها و قیمت هواساز نسبت به سیستم گرمایش از کف و شوفاژها (رادیاتورها) بیشتر است.

مطالعه بیشتر درباره انواع چیلرها و ویژگی های آنها در این صفحه ⇐ انواع چیلر

سیستم موتورخانه (چیلر و بویلر) و فن کویل ها :

موتورخانه فن کویل

مطالعه بیشتر درباره ساختار و اجزای فن کویل ها و طرز کار آنها در این صفحه ⇐ فن کویل چیست ؟

مطالعه بیشتر درباره مشخصات فنی و کاتالوگ انتخاب فن کویل ها در این صفحه ⇐ کاتالوگ فن کویل

4 . ساختار سیستم هواساز

همانطور که توضیح دادیم سیستم موتورخانه فن کویل و موتورخانه هواساز بسیار شبیه یکدیگر عمل می کنند و با این تفاوت که فن کویل ها به صورت موضعی (درون هر اتاق یک فن کویل) عمل سرمایش و گرمایش هوا را انجام می دهند و هواسازها به صورت مرکزی و کانالی. هواساز دستگاهی است که معمولا بر روی بام نصب شده و هوا را پس از سرد یا گرم کردن و تنظیم رطوبت نمودن با کانال هایی در سرتاسر ساختمان توزیع می کند. ولی فن کویل ها موضعی هستند و هر یک در قسمتی از درون ساختمان نصب می گردد. البته چیلر تراکمی را می توان به جای موتورخانه در محلی با فضای آزاد مانند پشت بام یا حیاط نصب نمود که در این صورت به آن چیلر تراکمی هوا خنک گفته می شود زیرا کندانسور آن توسط هوا خنک می شود.

از طرفی، این دو سیستم هم سرمایشی و هم گرمایشی هستند و به تجهیزات دیگری نیاز نیست و از همه مهمتر آنکه، ضمن تنظیم دمای اتاق به شکل دقیق، می توان با افزودن رطوبت زن به هواساز و نیز وجود خاصیت رطوبت گیری لوله های سرد در تابستان، به دقت رطوبت هوای داخل ساختمان را تغییر داد و به میزان دلخواه تنظیم نمود.

سیستم موتورخانه (چیلر و بویلر) و دستگاه هواساز :

هواساز متصل به بویلر و چیلر

مطالعه بیشتر درباره اجزا و نحوه کار دستگاه هواساز در این صفحه ⇐ اجزای هواساز

مطالعه بیشتر درباره مشخصات فنی و کاتالوگ انتخاب هواسازها در این صفحه ⇐ کاتالوگ هواساز

تهویه مطبوع ماخ ، طراح و تولید کننده انواع دستگاه های حرارت و برودت مرکزی از جمله انواع هواساز ، فن کویل ، چیلر ، مینی چیلر ، برج خنک کننده و سیستم های دیگری مانند دستگاه زنت ، اکونوپک ، ایرواشر و … است. کلیه محصولات متناسب با نیازها و درخواست های هر مشتری به طور خاص و مطابق با استانداردهای روز طراحی و تولید شده و مستقیما از کارخانه و با قیمت مناسب به فروش می رسد. جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره انواع سیستم های سرمایش و گرمایش مرکزی مانند موتورخانه فن کویل یا موتورخانه هواساز و …، انتخاب مناسب ترین دستگاه برای پروژه خود و نیز استعلام قیمت دستگاه ها با مهندسان ما تماس بگیرید.

مهندس احمدی : 09127675117 – 09194427470

مهندس خورانی : 09191639363

مطالعه بیشتر ⇓

موتورخانه های نسل جدید

سیستم های جایگزین موتورخانه

به این متن چند ستاره میدین؟ (ستاره سمت چپ بیشترین امتیاز رو داره. بدون نیاز به ثبت نام در سایت می تونید امتیاز بدید)
[کل: 3 میانگین: 4]
اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

2 × دو =

keyboard_arrow_up
مشاوره و استعلام قیمت