سیستم های جایگزین موتورخانه

سیستم های جایگزین موتورخانه سیستم‌هایی هستند که یا به صورت واحدی در درون ساختمان و یا بر روی بام نصب می شوند که به آنها سیستم های موتورخانه در پشت بام نیز گفته می شود. به طور کلی دو نوع سیستم را می توان به عنوان سیستم جایگزین موتورخانه معرفی کرد.

سیستم چیلر و فن کویل جایگزین موتورخانه

موتورخانه در پشت بام – سیستم های جدید و جایگزین موتورخانه

دستگاه هایی که جایگزین مناسب برای موتورخانه های قدیمی است عبارتند از :

1 . چیلر یا مینی چیلر هوا خنک و پکیج گازسوز دیواری در کنار دستگاه های هواساز و فن کویل

موتورخانه ها فضایی از ساختمان را اشغال کرده و دستگاه هایی مانند بویلر (گرم کننده آب) و چیلر تراکمی آب خنک (سرد کننده آب) را به همراه پمپ ها و لوله های توزیع کننده ، سختی گیرها ، منابع ذخیره آب و … را در خود جای می دهند که نمونه ای از تجهیزات نصب شده در یک موتورخانه بزرگ مرکزی در شکل زیر نشان داده شده است. از طرفی یک دستگاه به نام برج خنک کننده نیز که معمولا روی بام نصب می شود باید با لوله کشی به چیلر تراکمی آب خنک مستقر در موتورخانه متصل شود.

مطالعه بیشتر و با جزئیات دقیق تر درباره چیلرها ⇐ چیلر چیست ؟

تجهیزات موتورخانه مرکزی

به جای این تجهیزات می توان به اصطلاح از موتورخانه در پشت بام یا همان چیلر تراکمی هوا خنک (یا مینی چیلر هوا خنک) بر روی بام ساختمان استفاده کرد که دیگر نیازی به موتورخانه و نیز برج خنک کننده نباشد. مینی چیلر یا چیلر تراکمی هوا خنک دستگاهی است که آب را در یک مخزن به نام اواپراتور سرد کرده و با پمپ به کویل دستگاه هواساز مستقر بر روی بام یا کویل جاسازی شده در فن کویل های داخل ساختمان ارسال می کند تا در آنجا، آب سرد بتواند گرمای هوا را در تابستان گرفته و هوای خنک را توسط فن در ساختمان پخش کند. فن کویل ها درون ساختمان و هواسازها بر روی بام نصب می شوند. اگر در پروژه ای به هواساز نیاز باشد باز هم به موتورخانه نیازی نیست و هواساز را نیز در کنار چیلر بر روی بام نصب می کنند و هواساز بعد از اینکه هوا را سرد یا گرم کرد با کانال کشی هوا را در ساختمان مورد نظر توزیع می کند که با توجه به نیاز در برخی سازه ها فقط از فن کویل ها و در برخی فقط از هواسازها و در برخی نیز از ترکیبی از این دو استفاده می شود. این سیستم (هم فن کویل ها و هم هواسازها) قابلیت آن را دارد که رطوبت هوا را در فصل گرم کاهش داده (با رطوبت گیری هوا) و در فصل سرد به میزان دلخواه و مورد نیاز (در صورت تعبیه دستگاه هواساز در سیستم) آن را افزایش دهد.

مطالعه بیشتر درباره چیلرهای تراکمی هوا خنک ⇐ چیلر هوایی

چیلر نصب شده بر روی بام

ساختار درونی یک فن کویل وقتی که در حالت سرمایشی کار می کند :

سرمایش هوا با فن کویل

ساختار درونی یک هواساز مرکزی (هوارسان) :

تغییر دما و رطوبت در هوارسان

تجهیزات ذکر شده به عنوان جایگزین موتورخانه صرفا جهت سرمایش هوا بود. برای گرمایش هوا کافی است که یک یا تعدادی پکیج گازسوز دیواری یا زمینی (وقتی از فن کویل ها در ساختمان استفاده شود) یا یک بویلر بر روی بام (وقتی از هواساز در ساختمان استفاده شود) به سیستم اضافه کرد که آنها آب را گرم کرده و در فصول سرد سال، آبگرم در لوله های فن کویل و هواساز جاری شود تا این بار آبگرم حرارت خود را به هوای سرد داده و سپس هوای گرم شده توسط فن وارد ساختمان گردد. بنابرین به ازای هر واحد و درون همان واحد از یک پکیج برای گرمایش آب استفاده می شود. در ضمن مجموع قیمت فن کویل ها (اگر در ساختمانی از تعدادی فن کویل بهره ببریم) و قیمت هواساز مرکزی (اگر در ساختمانی از یک هواساز بهره ببریم) تقریبا به یک اندازه است.

نکته اینکه به جای هواساز و چیلر مجزا از هم می توان چیلر تراکمی هوا خنک را به همراه هواساز در یک دستگاه مشترک و یکپارچه جدید به نام پکیج یونیت پشت بامی طراحی و تولید کرد. یعنی اگر قرار بر این باشد که برای ساختمانی (مثلا یه ساختمان تجاری یا یک سوله) دستگاه هواساز انتخاب شود دیگر نیاز نیست تا چیلر و هواساز نسبت به یکدیگر به صورت مجزا از هم تولید شوند و می توان آنها را به صورت سرهم تولید کرد.

سرمایش دستگاه پکیج یونیت

2 . دستگاه های تبخیری مانند ایرواشر ، زنت و یا اکونوپک ( موتورخانه در پشت بام )

2 دستگاه ایرواشر و زنت در حالت سرمایشی ساختاری مشابه یکدیگر دارند که در آنها هوای گرم در اثر گذر از پدها (پوشال ها) و برخورد با ذرات آب، حرارت خود را از دست داده و پس از کاهش دما با کانال وارد ساختمان می گردد. برای گرمایش در این 2 دستگاه همانند سیستم قبلی که توضیح داده شد، (یعنی هوارسان یا همان هواساز) یک بویلر (دیگ آبگرم) بر روی بام در نظر گرفته می شود تا آب پس از گرم شدن به یک کویل (لوله های پر پیچ و خم) جاسازی شده در دستگاه زنت یا ایرواشر ارسال شده و با جاری شدن در لوله ها و دادن حرارت خود به هوای اطراف لوله ها، هوای گرم با فن وارد ساختمان شود. در دستگاه اکونوپک نیز سرمایش دقیقا به همین شکل و مشابه ایرواشر یا زنت است. ولی در اکونوپک به جای پکیج دیواری یا زمینی و کلا مدار آبگرم ، در درون خود دستگاه ، مشعل گازسوز و کوره هوای گرم تعبیه می شود تا مستقیما هوا گرم شود (اکونوپک اغلب در سوله های صنعتی و ورزشی استفاده می شود). یعنی در اکونوپک برای گرمایش دیگر مدار آبگرمی در کار نیست و یک مشعل گازسوز یا گازوئیل سوز و یک کوره روی خود دستگاه نصب شده تا بتواند هوا را مستقیم گرم کند.

مطالعه بیشتر درباره اجزا ، ویژگی ها و کاربردهای ایرواشر ⇐ دستگاه ایرواشر

زنت سرمایشی گرمایشی

در این سه دستگاه، رطوبت در فصل تابستان افزایش می یابد و مناسب کاربرد در مناطق کم رطوبت (آب و هوای خشک و نیمه خشک) است. قیمت اولیه این دستگاه ها نسبت به سیستم‌ چیلر ، فن کویل و هواساز کمتر است. چون این دستگاه ها نیز بر روی بام نصب می شوند، در اصطلاح به آنها موتورخانه در پشت بام نیز گفته می شود. البته این دستگاه ها را علاوه بر بام می توان در هر قسمت از فضای آزاد ساختمان مانند حیاط نیز نصب نمود.

بنابرین این دو سیستم جدید که معرفی کردیم به عنوان پر کاربردترین و مهمترین سیستم های جایگزین موتورخانه مطرح هستند که با توجه به نیاز هر ساختمانی یکی از این دستگاه ها انتخاب، طراحی و تولید می شود.

تهویه مطبوع ماخ ، شرکت طراح و تولید کننده انواع دستگاه های گرمایشی و سرمایشی ذکر شده در طرح های گوناگون، متناسب با درخواست های هر مشتری به طور اختصاصی و مطابق با استانداردهای روز است. کلیه محصولات ما به طور مستقیم از کارخانه و با قیمت مناسب به فروش می رسد. جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره دستگاه های جایگزین موتورخانه و یا دستگاه های موتورخانه، انتخاب مناسب ترین دستگاه برای پروژه خود و نیز استعلام قیمت آنها با مهندسان ما تماس بگیرید.

مهندس احمدی : 09127675117 – 09194427470

مهندس خورانی : 09191639363

مطالعه بیشتر ⇐ موتورخانه هوشمند ساختمان

به این متن چند ستاره میدین؟ (ستاره سمت چپ بیشترین امتیاز رو داره. بدون نیاز به ثبت نام در سایت می تونید امتیاز بدید)
[کل: 1 میانگین: 2]
اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

20 − 15 =

keyboard_arrow_up
مشاوره و استعلام قیمت