هواساز چند منطقه ای

هواساز یک منطقه ای چیست ؟

هواساز یک منطقه ای دستگاهی است که به صورت مرکزی در بیرون از ساختمان نصب و توسط کانال هایی، جریان هوا را با دما و رطوبت تنظیم شده در قسمت های مختلف یک ساختمان توزیع می کند. دو حالت کلی برای نحوه توزیع هوا در قسمت های مختلف وجود دارد. در حالت اول تمام قسمت هایی (مانند اتاق ها ، سالن یا بخش های مختلف هر ساختمان مسکونی ، تجاری ، صنعتی و …) که با چندین کانال به هواساز متصل می شوند به صورت یک منطقه واحد در نظر گرفته می شوند و هوای با دما و رطوبت کنترل شده در تمام قسمت ها به صورت هم دما و یکسان توزیع می شود که به آن هواساز یک منطقه ای می گویند. هواساز یک منطقه ای امروزه کمتر مورد استفاده قرار می گیرد زیرا نمی تواند نیازهای دمایی هر قسمت را به طور جداگانه و مستقل تامین کند و به جای آن از حالت دوم یعنی هواساز چند منطقه ای (یا همان هواساز مولتی زون Multi zone) استفاده می شود.

در شکل زیر نمایی شماتیک از هواساز یک منطقه ای به همراه دستگاه چیلر سرد کننده آب (Chiller) و بویلر گرم کننده آب (Boiler) که در موتورخانه ساختمان قرار دارند، نشان داده شده است.

هواساز (Air Handler)

دریچه های ورودی هوای سرد و گرم به هر اتاق یا سالن (Diffusers)

فن خارج کننده هوا از ساختمان (Exhaust Fan)

برج خنک کننده (Water Tower) در صورت آب خنک بودن چیلر

پمپ های (Pumps) ارسال کننده آب سرد و گرم به دستگاه هواساز

هواساز یک منطقه ای

در تصویر زیر نمایی از اجزای داخلی یک هواساز یک منطقه ای نشان داده شده است که هوا پس از سرد یا گرم شدن از طریق یک کانال خروجی به تمامی سالن ها و اتاق ها می رود.

هواساز یک منطقه ای

مطالعه بیشتر درباره ساختار و انواع چیلرها در متن ⇐ چیلر

هواساز چند منطقه ای چیست ؟

چنانچه بخواهیم کنترل دمایی هر قسمت یا اتاق از یک ساختمان به صورت جداگانه و مستقل از سایر قسمت ها و به صورت دلخواه صورت بگیرد بایستی که از هواساز چند منطقه ای یا همان هواساز مولتی زون استفاده کنیم. در هواساز چند منطقه ای نیز به ازای هر قسمت یک کانال به هواساز کشیده شده و قبل از دریچه خروجی هوا به هر قسمت از یک ترمینال باکس (VAV Terminals) یا یونیت باکس به منظور کنترل جریان هوای سرد و گرم استفاده می شود. دمپر به کار رفته در ترمینال باکس به صورت اتوماتیک و از طریق ترموستات نصب شده در هر اتاق یا قسمت ، کنترل شده و مقدار دبی جریان ورودی به هر قسمت را با توجه به نیاز دمایی درخواستی از سوی کاربر به صورت اتوماتیک کاهش یا افزایش می دهد.

بدین ترتیب دستگاه هواساز مولتی زون علاوه بر افزایش سطح آسایش کل ساختمان منجر به کاهش مصرف انرژی و متناسب با نیاز مصرف کننده می شود. معمولا در هواساز مولتی زون (چند منطقه ای یا Multi Zone) از موتور فن های اینورتر (دور متغیر) استفاده می شود تا با ثابت نگه داشتن دمای کویل ها ، حجم هوای عبوری از آن به صورت پیوسته و کنترل شده کاهش یا افزایش یابد و یا اینکه با قرار دادن یک کویل ثانویه در هر ترمینال باکس و ثابت نگه داشتن دور فن ، دمای هوای ورودی به هر قسمت تغییر می کند.

در شکل زیر نمایی شماتیک از هواساز چند منطقه ای به همراه دستگاه های تولید کننده آب سرد و گرم (chiller and boiler) و نیز ترمینال باکس های حجم متغیر موجود در هر طبقه یا قسمت از یک ساختمان (VAV Terminals) نشان داده شده است.

هواساز چند منطقه ای

در تصویر زیر مشاهده می کنید که هوا پس از خروج از هواساز و قبل از ورود به هر سالن یا قسمت از ساختمان ، ابتدا وارد ترمینال باکس هایی با کویل ثانویه می شود تا بتوان دمای هوای هر سالن را نسبت به سالن های دیگر به صورت مستقل و مجزا تنظیم نمود.

هواساز چند منطقه ای

ترمینال باکس حجم متغیر (VAV Box)

ترمینال باکس

تهویه مطبوع ماخ از جمله طراحان و تولید کنندگان انواع هواساز یک منطقه ای و چند منطقه ای ، انواع چیلر ، دستگاه ایرواشر و سایر سیستم های سرمایشی و گرمایشی در ایران است. ما متناسب با نیاز هر پروژه، هواساز را به طور خاص و مطابق با استانداردهای روز صنعت تهویه ، طراحی و تولید می کنیم. هواسازهای ما به علت تولید و فروش مستقیم از کارخانه با قیمت مناسب عرضه می شوند. جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره انواع هواسازها و سایر دستگاه های گرمایشی و سرمایشی، انتخاب مناسب ترین دستگاه برای ساختمان خود و نیز استعلام قیمت آنها با مهندسان واحد فروش ما تماس بگیرید.

مهندس احمدی : ۰۹۱۲۷۶۷۵۱۱۷ – ۰۹۱۹۴۴۲۷۴۷۰

مهندس خورانی : ۰۹۱۹۱۶۳۹۳۶۳

مطالعه بیشتر ⇓

دسته بندی هواسازها

فروش دستگاه هواساز

ساخت دستگاه هواساز

هواساز چگونه کار می کند ؟

به این متن چند ستاره میدین؟ (ستاره سمت چپ بیشترین امتیاز رو داره. بدون نیاز به ثبت نام در سایت می تونید امتیاز بدید)
[کل: 0 میانگین: 0]
اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

یک × 1 =

فهرست