هواسازها

هواسازها دستگاه هایی هستند با اتاقک فلزی بزرگ که در آن تجهیزاتی مانند موتورفن ، کویل (لوله های پر پیچ و خم) آب سرد ، کویل آبگرم ، انواع فیلترها ، کانال های ورودی ، خروجی و مخلوط کننده ، رطوبت زن و غیره کار گذاشته شده است و طرز کار آنها به این شکل است که با جاری شدن آب سرد ارسالی از سمت چیلر و یا آب گرم ارسالی از سمت بویلر یا پکیج در کویل های آن و چرخش فن ، هوای عبوری از سطح کویل ها ، سرد یا گرم شده و بعد از فیلتر شدن با کانال هایی در تمامی قسمت های یک ساختمان یا سوله توزیع می شود. کارکرد همه نوع آن تقریبا شبیه هم بوده و فقط به گروه های مختلفی مانند هواساز عمودی یا افقی ، هواساز سقفی یا زمینی ، سیستم هواساز مرکزی یا سایز کوچک و غیره دسته بندی می شوند که هر یک برای یک نعع کاربری خاص طراحی و تولید شده و به فروش می رسند.

برای آشنایی کامل تر با اجزا و طرز کار این دستگاه این متن ⇐ هواساز چگونه کار می کند ؟ را مطالعه کنید.

هواساز تهویه

سیستم هواساز مرکزی و هواساز کوچک و طرز کار آنها

هواسازها از نگاه ابعاد به دو دسته هواساز مرکزی و هواساز کوچک تقسیم بندی می شوند و در واقع با توجه به نوع کاربری (صنعتی یا خانگی بودن) در ظرفیت های بزرگ و کوچک طراحی و تولید شده و به فروش می رسند. طرز کار و کارکرد هر دو سیستم شبیه یکدیگر است و با این تفاوت که در نوع مرکزی مبحث کنترل دمایی و رطوبتی چند واحد یا سالن از یک ساختمان به طور همزمان مطرح می شود ولی در هواساز کوچک که برای تنها یک سالن مورد استفاده قرار می گیرد، مباحث کنترل همزمان و بهینه وجود ندارد. هواسازهای مرکزی خود به دو گروه هواساز مرکزی چند منطقه ای و هواساز مرکزی یک منطقه ای تقسیم می شوند که ویژگی و تفاوت آنها از یکدیگر را در این مقاله ⇐ هواساز چند منطقه ای مطالعه نمایید.

طرز کار سیستم هواساز مرکزی :

مطابق شکل زیر در یک سیستم هواساز مرکزی پس از آنکه هوا به شکل مطلوب تهویه می شود و از دریچه خروجی دستگاه خارج می گردد، قبل از ورود به اتاق ها و سالن ها از یک سیستم توزیع هوای چند منطقه ای عبور می کند. وقتی که در کاربری خاصی نیاز باشد که هر بخش، دما و شدت جریان هوای خاص خودش را داشته باشد، از این سیستم استفاده می شود. در ورودی هر شاخه از کانال که به بخش خاصی می رود یک کویل ثانویه قرار داده می شود که وظیفه آن این است که با جاری ساختن آب سرد یا گرم در کویل بتواند دمای هوایی که در هواساز مرکزی تنظیم شده است را کاهش یا افزایش دهد. بر فرض مثال هوای ورودی به دستگاه 34 درجه سانتی گراد باشد و در کویل اولیه هواساز مرکزی این دما به 24 درجه برسد و از دستگاه خارج شود و وارد کانال گردد. دمای ورودی تمامی شاخه های کانال ها 24 درجه است و بر فرض مثال یکی از بخش ها به دمای 20 درجه و یکی هم به دمای همین 24 درجه نیاز داشته باشد. در این صورت کویل ثانویه بخشی که به دمای 20 درجه نیاز دارد وارد عمل شده و مجددا دما را 4 درجه کاهش می دهد و در شاخه ای دیگر که نیازی به تغییر دما نیست، کویل ثانویه وارد عمل نشده و هوا با همان دما وارد کانال های فرعی می شود تا در ساختمان توزیع گردد. همچنین برای کنترل شدت جریان ورودی هوا به هر بخش از یک سری دمپر الکتریکی در انتهای کانال و قبل از دریچه ورود هوا به بخش مورد نظر استفاده می شود که به شکل اتوماتیک شدت جریان هوا را تحت کنترل در می آورند.

هواساز مرکزی

هواساز پشت بامی ، زیر سقفی و زمینی

هواسازها از نگاه محل نصب معمولا به سه گروه هواساز پشت بامی ، هواساز زیر سقفی و هواساز زمینی دسته بندی می شوند.

1 . دستگاه هواساز پشت بامی به صورت مرکزی بر روی بام ساختمان نصب می شود و از نظر محل نصب، متداول ترین نوع محسوب می شود.

2 . هواساز زیر سقفی که به آن هواساز کانالی نیز گفته می شود در زیر سقف کاذب قرار گرفته و از یک سمت به هوای آزاد و از یک سمت با کانال های انعطاف پذیر (flexible) به اتاق ها و سالن ها راه پیدا می کند. این نوع معمولا در ابعاد کوچک و با ظرفیت کم طراحی و تولید می شود و به علت اشغال زیاد فضا در زیر سقف و نیز منتقل شدن صدای کارکرد آن به درون محیط، معمولا کاربرد چندانی ندارد.

3 . دستگاه هواساز زمینی نیز به دو شکل در بیرون از ساختمان مستقر می شود و با کانال به درون ساختمان راه پیدا می کند. در حالت اول به صورت کامل بر روی فوندانسیون تعبیه شده بر روی زمین نصب و در حالت دوم سوار بر پایه های فلزی یا بتونی بلند، نصب می گردد.

در شکل زیر نمایی از هواساز پشت بامی نشان داده شده است.

هواساز پشت بامی

تولید و فروش هواساز عمودی و افقی

هواسازها از دید ظاهری و در واقع نوع طراحی بدنه و محل ورود و خروج هوا به دو گروه هواساز عمودی و افقی دسته بندی می شوند که کاربرد هواساز افقی مرسوم تر است.

1 . در دستگاه هواساز افقی حالت مکعب مستطیلی بدنه آن به شکل افقی بوده و محل ورودی هوای تازه از بیرون و نیز خروج هوا از دستگاه، به شکل افقی و در یک راستا است.

2 . ولی در هواساز عمودی معمولا ورود هوای تازه از پایین و خروج آن از بالای دستگاه است و حالت مکعب مستطیلی آن به شکل عمودی طراحی می گردد که با توجه به محل نصب ممکن است یکی از حالات هواساز عمودی و یا افقی طراحی گردد.

به طور کلی علاوه بر تولید و فروش هواساز افقی و نیز طرح هواساز عمودی و با توجه به محدودیت های موجود در محل نصب دستگاه و نیز تنوع زیاد در طرح فن ها، کویل و فیلترهای این دستگاه، به شکل های بسیار متنوعی می توان آن را طراحی و تولید نمود و از این نظر محدودیتی وجود ندارد.

هواساز عمودی و هواساز افقی

تهویه مطبوع ماخ ، طراح و سازنده انواع دستگاه های تهویه مطبوع گرمایشی و سرمایشی در اشکال و ابعاد گوناگون است. هواسازها ، چیلرها و سایر دستگاه های تهویه سرمایشی و گرمایشی در شرکت ما بر اساس استانداردها و دستورالعمل های روز صنعت تهویه و تاسیسات و به طور اختصاصی برای هر مشتری و پروژه طراحی و تولید شده و به صورت مستقیم از کارخانه به فروش می رسند. برای انتخاب مناسب ترین دستگاه از نظر نوع ، ظرفیت ، ویژگی ها ، تامین نیازهای دمایی و رطوبتی هوای ساختمان خود و نیز استعلام قیمت آنها با مهندسان ما تماس بگیرید.

مهندس احمدی : 09127675117 – 09194427470

مهندس خورانی : 09191639363

مطالعه بیشتر ⇓

کاتالوگ هواساز

ساخت دستگاه هواساز

به این متن چند ستاره میدین؟ (ستاره سمت چپ بیشترین امتیاز رو داره. بدون نیاز به ثبت نام در سایت می تونید امتیاز بدید)
[کل: 0 میانگین: 0]
اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

پانزده + 12 =

keyboard_arrow_up
مشاوره و استعلام قیمت