تهویه پارکینگ

تهویه پارکینگ های سربسته

مقدمه ای از تهویه پارکینگ های سربسته : پارکینگ های اتومبیل در بیشتر مناطق از نوع کاملا بسته و در برخی مناطق از نوع باز هستند. در پارکینگ های نوع باز معمولا بخشی از جداره های پارکینگ باز بوده و به همین دلیل نیاز به تهویه مکانیکی ندارند. اما پارکینگ های کاملا بسته معمولا در زیر زمین واقع شده و مسیر هوای بیرون به آن مسدود است و نیاز به تهویه مکانیکی دارند. عدم استفاده از وسایل تهویه مکانیکی در پارکینگ های سربسته باعث ایجاد مشکلات زیاد در کیفیت هوای داخل پارکینگ ها خواهد شد. جدی ترین مشکل انباشته شدن مونوکسید کربن تولیدی خودروها است. مشکل دیگر عدم دفع بخارات بنزین ، گازوییل ، اکسیدهای نیتروژن و دود است.

برای تعیین مقدار دقیق نرخ تهویه در پارکینگ ها معمولاً دو عامل بایستی در نظر گرفته شود :

1 . تعداد اتومبیل های روشن و در حال کار موجود در پارکینگ

2 . مقدار آلاینده ها

تعداد اتومبیل های روشن و در حال کار نیز بستگی به نوع کاربری ساختمان دارد به طوریکه از 3 درصد ظرفیت کل پارکینگ (در مراکز خرید) شروع و تا 20 درصد (در استادیوم ها) می تواند متغیر باشد. میزان آلایندگی از طریق گاز مونوکسید کربن نیز بستگی به عواملی در مشخصات اتومبیل های موجود نظیر سن اتومبیل ، قدرت موتور و میزان فرسودگی آنها دارد.

مقررات تهویه پارکینگ های سربسته

جدول 1 خلاصه ای از مقدار نرخ تهویه پارکینگ های سر بسته را در کشور آمریکا و سایر کشورها نشان می دهد. همان طور که در جدول 1 می بینید ،  پیشنهاد برای کنترل مقدار CO بین استانداردهای ذکر شده عمومیت ندارد اما رعایت حد مجاز 25 ppm برای وجود CO به مدت طولانی در این پارکینگ ها مورد توافق بیشتر استانداردهای ذکر شده در جدول است. روش محاسبه برای نرخ تهویه پارکینگ های بسته توسط ASHRAE و سایر استانداردها ، به طور کلی فارغ از مشخصات پارکینگ ، سایر پارامترهایی که ممکن است بر کیفیت هوای داخل تاثیر بگذارند مانند نرخ انتشار آلودگی و سطح مجاز مواد آلاینده را در بر نمی گیرد که نیاز است تا روش جامعی جهت انجام این محاسبات با لحاظ نمودن کلیه پارامترهای موثر به وجود آید.

جدول 1 : خلاصه ای از مقادیر توصیه شده توسط استانداردهای مختلف برای تهویه پارکینگ های سر بسته

جدول 1: خلاصه ای از مقادیر توصیه شده توسط استانداردهای مختلف برای تهویه پارکینگ های بسته

مطالعات و تحقیقات در تهویه پارکینگ های سربسته

بخشی از تحقیقات سازمان ASHRAE در خصوص تهویه پارکینگ ها مربوط است به نتایج اندازه گیری هایی که این سازمان در 7 پارکینگ بسته انجام داد. آزمایش جهت به دست آوردن تعداد تعویض هوا در یک ساعت در داخل این پارکینگ ها با استفاده از ” گاز قابل ردیابی” بوده است.

جدول 2: خلاصه ای از نتایج به دست آمده از آزمایشات سازمان

روش طراحی

بر اساس نتایج حاصله از مطالعه پارامترهای موثر ، جهت تعیین نرخ تهویه هوای پارکینگ های بسته برای دستیابی به میزان مجاز CO روشی ساده وجود دارد. از نظر طراحی ، نرخ تهویه در این فضاها به چهار عامل بستگی دارد :

1 . حد مجاز آلاینده ها در پارکینگ

2 . تعداد اتومبیل ها

3 . طول مسیر حرکت و زمان روشن بودن اتومبیل ها

4 . نرخ انتشار آلاینده ها از یک اتومبیل معمولی در شرایط مختلف

(منبع : مقاله تهویه پارکینگ های سربسته در ماهنامه تهویه و تاسیسات hvacmag – نویسنده : علیرضا حدادی)

به این متن چند ستاره میدین؟ (ستاره سمت چپ بیشترین امتیاز رو داره. بدون نیاز به ثبت نام در سایت می تونید امتیاز بدید)
[کل: 1 میانگین: 1]
اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

دوازده + 14 =

keyboard_arrow_up
مشاوره و استعلام قیمت