دستگاه ایرواشر چیست ؟

در پاسخ به سوال دستگاه ایرواشر چیست می توان گفت که دستگاه تهویه ایرواشر وسیله ای گرمایشی و سرمایشی (چهار فصل) با توانایی فیلتر نمودن و پاکسازی هوا از آلودگی و نیز افزایش رطوبت هوای ورودی به ساختمان، سوله و یا محل مورد تهویه است. قطعات ایرواشر شامل فن، کویل (لوله های مارپیچ)، فیلترها، بدنه و شاسی، سیستم خنک کاری تبخیری، حسگرها، کنترلر و … است. نحوه عملکرد ایرواشر نیز در ادامه شرح داده شده است.

نحوه عملکرد دستگاه تهویه ایرواشر در حالت گرمایش

دستگاه تهویه ایرواشر دارای کویل های (لوله های مارپیچی) آبگرم یا بخار داغ است و با لوله کشی به موتورخانه (دستگاه دیگ آبگرم یا دیگ بخار – بویلر) اتصال می یابد. در دستگاه ایرواشر سایز کوچک ممکن است که دستگاه به پکیج دیواری گازسوز با لوله کشی اتصال یابد. به هر حال با جریان یافتن سیال داغ در لوله ها، فن هوا را از روی لوله ها (کویل) عبور داده و به درون ساختمان می فرستد. دستگاه تهویه ایرواشر در حالت گرمایش بسیار خوب عمل می کند و قدرت گرمایی بالایی دارد. در همین روند، عملیات فیلتر نمودن هوا انجام و در صورت نیاز با تعبیه تجهیزات رطوبت زنی می توان از مشکلات خشکی هوای زمستان و آثار آن بر تنفس و پوست رهایی یافت و سطح رطوبت را کنترل نمود.

دستگاه تهویه ایرواشر

نحوه عملکرد دستگاه ایرواشر در حالت سرمایش

سیستم سرمایش دستگاه ایرواشر با گرمایش آن کاملا متفاوت است و به شیوه تبخیری (شبیه کولر آبی) عمل سرمایش در آن انجام می شود. بدین شکل که نازل های تزریق کننده آب با فشار بالا، آب را بر روی جریان هوای عبوری از دستگاه، اسپری کرده و به ذرات پودری شکل در می آورند. ذرات پودری آب که تمایل زیادی به بخار شدن دارند، حرارت را از هوای عبوری گرفته و دمای هوا را کاهش می دهند. هوای خنک شده مانند حالت گرمایش، فیلتر شده و در ضمن به علت مخلوط شدن با آب تبخیر شده، رطوبت نسبی آن نیز افزایش می یابد و نمی توان در حالت سرمایشی دستگاه ایرواشر ، رطوبت هوا را تنظیم نمود و همواره رطوبت افزایش می یابد.

به همین دلیل دستگاه تهویه ایرواشر ، دستگاه مناسبی برای سرمایش ساختمان های واقع در مناطق مرطوب نیست و بهتر است که در مناطق با هوای خشک و نیمه خشک (مناسب با آب و هوای اکثر نقاط ایران)، استفاده شود.

قطعات ایرواشر

قطعات ایرواشر تقریبا ارزان قیمت بوده و نیازی به چیلر و تجهیزات آن مانند کمپرسور، کندانسور و … ندارد و در نتیجه قیمت تمام شده پایینی دارد. مهمترین قطعات ایرواشر ، فیلترها و نوع فن مورد استفاده در آن است که ما در ایرواشرهای ساخت شرکت خود از فن های ایتالیایی نیکوترا و یا آلمانی زیمنس و از انواع فیلترهای قابل شستشو، کیسه ای و در صورت نیاز مشتری، از فیلترهای هپا و اولپا استفاده می کنیم.

نحوه عملکرد ایرواشر در مجموع

در مجموع، نحوه عملکرد ایرواشر برای گرمایش بسیار مطلوب است و نیاز به دستگاه مکملی مانند بویلر و پکیج دارد. نحوه عملکرد ایرواشر برای سرمایش مطابق آنچه که گفته شد به رطوبت هوای موجود در منطقه نصب وابسته است و برای استفاده در مناطق مرطوب مانند شهرهای ساحلی، دستگاه مناسبی نیست و توانایی خنک نمودن هوا و گرفتن رطوبت آن را ندارد. برای مناطق مرطوب، دستگاه های دیگری مانند سیستم هواساز و چیلر ، پکیج یونیت ، مینی چیلر و دستگاه GHP پیشنهاد می شود.

نمونه ای از دستگاه ایرواشر طراحی شده در شرکت ما :

ایرواشر

تهویه مطبوع ماخ ، طراح و تولید کننده انواع سیستم های تهویه مطبوع گرمایشی و سرمایشی از جمله انواع ایرواشر صنعتی ، خانگی و آپارتمانی ، چیلر ، پکیج یونیت ، دستگاه زنت و … است. ما محصولات خود را مطابق با استانداردهای روز صنعت تهویه و تبرید، طراحی و تولید کرده و به طور مستقیم و بدون واسطه از کارخانه و با قیمت مناسب به فروش می رسانیم. جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره انواع دستگاه های های گرمایشی و سرمایشی، انتخاب مناسب ترین دستگاه برای ساختمان خود و نیز استعلام قیمت آنها با مهندسان ما تماس بگیرید.

مهندس احمدی : ۰۹۱۲۷۶۷۵۱۱۷ – ۰۹۱۹۴۴۲۷۴۷۰

مهندس خورانی : ۰۹۱۹۱۶۳۹۳۶۳

مطالب مرتبط ⇐ ایرواشر آپارتمانی

مطالعه بیشتر ⇐ سیستم سرمایش و گرمایش گلخانه

دستگاه تهویه ایرواشر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: