مزایا و معایب داکت اسپلیت

بررسی مزایا و معایب داکت اسپلیت و سایر دستگاه ها، قبل از خرید آن امری ضروری محسوب می شود که می تواند شما را در انتخاب مناسب ترین دستگاه برای یک ساختمان راهنمایی کند. ما در این متن مزایای داکت اسپلیت و سپس معایب سیستم داکت اسپلیت را بررسی می کنیم و با مسائلی چون نحوه کنترل، صدای داکت اسپلیت و غیره آشنا می شویم.

مزایای داکت اسپلیت

مهمترین مزایای داکت اسپلیت ها عبارتند از :

۱ . تامین هوای تازه با اکسیژن بالا از بیرون و ارسال آن به درون ساختمان

داکت اسپلیت سیستمی دو تکه است که از یک یونیت داخلی (جاسازی شده در زیر سقف کاذب یا بالکن) و یک یونیت خارجی (قرار گرفته در بیرون از ساختمان) که با لوله کشی مسی مبرد به هم وصل می شوند، تشکیل می شود. یونیت داخلی که نام دیگر آن اواپراتور است، هوا را توسط فن، از طریق یک کانال از بیرون ساختمان مکیده و پس از تنظیم دمای آن، از طریق کانال هایی (مطابق شکل زیر) در قسمت های مورد نظر توزیع می کند. چون اواپراتور، هوا را از بیرون تامین می کند، همواره در این سیستم می توان هوای تازه به درون ساختمان تزریق کرد. البته در سایر سیستم ها مانند فن کویل و مینی چیلر نیز می توان از فن کویل کانالی استفاده و هوای تازه را از بیرون تامین نمود.

سیستم داکت اسپلیت

۲ . بازگرداندن هوای داخل ساختمان به اواپراتور دستگاه

علاوه بر تامین هوای تازه که در مورد قبل ذکر شد، از دیگر مزایای داکت اسپلیت این است که هوای مصرف شده داخل ساختمان که دمای مناسبی نیز دارد را از طریق یک کانال مجددا به اواپراتور فرستاده و در آنجا با هوای تازه ورودی مخلوط می کند تا دمای هوای ورودی قبل از رسیدن به کویل و فن اواپراتور، به دمای هوای داخل ساختمان نزدیک شده و با انرژی کمتری به دمای مورد نظر در اواپراتور برسد. بنابرین از این طریق می توان در مصرف انرژی صرفه جویی کرد.

۳ . فیلتر نمودن

از دیگر مزایای داکت اسپلیت توانایی آن در فیلتر نمودن هوای ورودی با نصب انواع فیلتر در مسیر عبور هوا است.

معایب داکت اسپلیت

مهمترین معایب داکت اسپلیت عبارتند از :

۱ . هم دما شدن کل اتاق ها و سالن های متصل به یک اواپراتور

همانطور که گفته شد، هوا با دمای تنظیم شده در قسمت اواپراتور (یونیت داخلی) با کانال هایی در چندین بخش از ساختمان توزیع می شود که در نتیجه دمای همه اتاق ها و سالن های متصل به آن یکسان خواهد بود و کاربر هر اتاق نمی تواند دمای مورد نیاز خود را مستقل و جداگانه از سایر اتاق ها تنظیم کند. البته با یک ترفند و نصب دمپر برقی (دمپر برقی دارای تیغه هایی است که توسط یک موتور الکتریکی، مسیر عبور هوا از کانال را باز و بست می کند) قبل از ورود هوا از دریچه به اتاق، می توان حجم هوای ورودی به هر اتاق را تنظیم نمود و در نتیجه به طور غیر مستقیم در تنظیم دمای هر اتاق به طور جداگانه نقش ایفا کرد.

ولی اولا نصب تعدادی دمپر برقی (به ازای هر کانال یک دمپر) و نیز نصب یک ترموستات کنترلی در هر اتاق هزینه کل سیستم را به مقدار قابل توجهی افزایش می دهد و دوما اینکه نمی توان همزمان هم شدت جریان هوای ورودی به هر اتاق و هم دمای آن را تنظیم نمود. بلکه با تغییر شدت جریان هوا است که دمای اتاق تغییر می کند. بنابرین در ساختمان هایی که به کنترل مستقل و جداگانه هر اتاق یا سالن نیاز است، به جای داکت اسپلیت، سیستم فن کویل و مینی چیلر یا فن کویل و چیلر پیشنهاد می شود که می توان دمای هر اتاق یا سالن را با فن کویل نصب شده در آن به طور مستقل و جداگانه کنترل نمود.

فن کویل و داکت اسپلیت

۲ . هزینه بالای کانال کشی ها و نصب آن

اولا اینکه کانال ها خود به همراه اواپراتور حجم قابل توجهی از ارتفاع ساختمان را اشغال کرده و منجر به افزایش ارتفاع آن می شود. دوم اینکه کانال ها و هزینه نصب آنها به کل سیستم تهویه مطبوع افزوده می شود که باید این مسائل را نیز در نظر گرفت. ولی برای مثال در سیستم فن کویل و مینی چیلر، فن کویل ها با لوله کشی آب به چیلر یا مینی چیلر متصل شده و کانال هوایی وجود ندارد و برای تامین هوای تازه (در صورت نیاز) تنها به یک دستگاه هواساز کوچک و یا یک فن کویل از نوع کانالی (داکت فن کویل) نیاز است. همچنین با هواساز مجهز به سیستم رطوبت زن می توان به طور دقیق رطوبت هوا را نیز تنظیم کرد.

۳ . صدای داکت اسپلیت

از دیگر معایب سیستم داکت اسپلیت ، صدای کارکرد آن است. در اواپراتور یک فن بزرگ نصب می شود تا بتواند هوا را به اندازه کافی به تمام اتاق ها و سالن ها برساند. فن بزرگتر، صدای بیشتری نیز ایجاد می کند و از طریق کانال ها به داخل ساختمان منتقل می شود و پس از گذشت چند ماه تا چند سال از عمر سیستم، این صدا آزار دهنده خواهد شد. بنابرین صدای داکت اسپلیت مسئله مهم دیگری است که در سیستم های دیگری مانند فن کویل و مینی چیلر کمتر احساس می شود زیرا در هر واحد فن کویل یک فن کوچک کم صدا قرار دارد و صدای آن به قسمت های دیگر منتقل نمی شود. ممکن است راه حل هایی برای کاهش صدای داکت اسپلیت ارائه شود ولی همه این راه حل ها منجر به افزایش قیمت این سیستم خواهد شد.

نمونه ای از اواپراتور (یونیت داخلی) داکت اسپلیت با کانال کشی :

اواپراتور (یونیت داخلی) داکت اسپلیت

۴ . نیاز به کویل آبگرم برای گرمایش

داکت اسپلیت همانند اسپلیت می تواند از برق برای ایجاد گرمایش استفاده کند ولی در کشور ایران به دلیل ارزان تر بودن هزینه استفاده از گاز برای گرمایش (نسبت به برق)، استفاده از برق صرفه اقتصادی نداشته و در یونیت داخلی این سیستم و در قسمت جلویی فن از یک کویل مسی مخصوص آبگرم استفاده می شود تا آب گرم شده توسط یک پکیج گازسوز یا بویلر موتورخانه به آن پمپاژ شود و با چرخش فن، هوای گرم وارد اتاق ها و سالن ها گردد. از دیگر معایب داکت اسپلیت همین افزودن کویل آبگرم است که قیمت سیستم را افزایش می دهد ولی در دستگاهی مانند مینی چیلر و فن کویل از یک کویل مسی هم برای سرمایش و هم برای گرمایش استفاده می شود.

بنابرین با مهمترین مزایا و معایب داکت اسپلیت آشنا شدیم. ممکن است در برخی از ساختمان ها استفاده از آن نسبت به سایر سیستم ها بهتر باشد (مثلا در اماکنی که یک سالن بزرگ توسط یک داکت اسپلیت از نظر دمایی کنترل می شود) ولی در اغلب موارد استفاده از سیستم های دیگری چون فن کویل و مینی چیلر نسبت به آن بسیار بهتر خواهد بود. موارد دیگری نیز به عنوان مزایا و معایب داکت اسپلیت می توان اشاره کرد که ما به مهمترین آنها اشاره نمودیم.

تخصص شرکت ما طراحی، تولید و فروش انواع سیستم های تهویه مطبوع سرمایشی و گرمایشی است. داکت اسپلیت های شرکت ما از برندهای معتبر جهانی مانند LG و Hisense تهیه و با قیمتی مناسب به فروش می رسند. سایر دستگاه ها مانند چیلر، مینی چیلر، هواساز و … نیز در محله کارخانه ما و مطابق با استانداردهای روز تولید و به طور مستقیم از کارخانه و با قیمت مناسب به فروش می رسند. جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره مزایا و معایب داکت اسپلیت ، مقایسه آن با سایر دستگاه ها، انتخاب مناسب ترین دستگاه برای ساختمان خود و نیز استعلام قیمت آنها با مهندسان ما تماس بگیرید.

مهندس احمدی : ۰۹۱۲۷۶۷۵۱۱۷ – ۰۹۱۹۴۴۲۷۴۷۰

مهندس خورانی : ۰۹۱۹۱۶۳۹۳۶۳

مطالعه بیشتر ⇓

سیستم مینی چیلر

اجزای داکت اسپلیت کانالی

فروش فن کویل

مزایا و معایب فن کویل

دستگاه زنت آپارتمانی و صنعتی

مزایا و معایب داکت اسپلیت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: