مزایا و معایب فن کویل

بررسی مزایا و معایب فن کویل

ما در این‌ متن به برخی از مهمترین مزایا و معایب فن کویل و مقایسه آن با سایر سیستم ها می پردازیم. یونیت فن کویل ها مزایای زیادی دارند که یکی از محبوب ترین وسایل برودتی و حرارتی محسوب می شوند. فن کویل یونیت ها در انواع مجتمع های مسکونی، ادارات، ساختمان های تجاری و غیره کاربرد گسترده ای دارند که پس از شناخت مزایا و معایب فن کویل ها می توان انتخاب مناسبی بین آن و سایر سیستم ها (مانند هواساز مرکزی ، یونیت هیتر و داکت اسپلیت) انجام داد. در واقع هدف ما در این مقاله این است که این سیستم را با سیستم های دیگر مثل داکت اسپلیت یا هواساز مقایسه کنیم و به مزایا و معایب آنها پی ببریم.

فن کویل یونیت ها

اگر با دستگاه داکت اسپلیت و و اجزا و طرز کار آن آشنا نیستید، ابتدا پیشنهاد می کنیم که این مقاله ⇐ داکت اسپلیت چیست را مطالعه بفرمایید تا بهتر بتوانید مزایا و معایبی که در ادامه به آنها اشاره می کنیم را درک کرده و انتخاب بهتری داشته باشید. همچنین اگر با ساختار دستگاه هواساز آشنا نیستید پیشنهاد می کنیم مقاله زیر را ابتدا مطالعه کنید.

مطالعه بیشتر درباره ساختار ، مزایا و معایب هواسازها در این متن ⇐ دستگاه هواساز

ابتدا به 5 مورد از مهمترین مزایای فن کویل یونیت ها می پردازیم که عبارتند از :

1 . دستگاهی سرمایشی و گرمایشی و بدون نیاز به سیستم های مکمل

فن کویل ها در انواع سقفی، کاستی، زمینی و دیواری ساخته شده و وظیفه همه آنها کنترل دمای محیط در دو حالت سرمادهی و گرمادهی و نیز فیلتراسیون هوا و به گردش درآوردن آن در داخل ساختمان است که این کار توسط آب سرد و گرم ارسالی به کویل (لوله های مارپیچی پره دار) آن و حرکت دادن هوا توسط فن از اطراف لوله ها انجام می شود. در واقع در تابستان یک دستگاه به اسم چیلر وظیفه سرد کردن آب را بر عهده دارد و پس از اینکه آب در چیلر سرد شد به لوله های پر پیچ و خم یا همان کویل داخل فن کویل ها ارسال می شود و در زمستان چیلر خاموش شده و این بار آب گرم پکیج یا بویلر موتورخانه به کویل داخل فن کویل ها ارسال می گردد و بدین ترتیب یک سیستم کامل سرمایشی و گرمایشی چهار فصل خواهیم داشت. این دستگاه ها در حالت سرمادهی، عمل کاهش رطوبت هوا را نیز انجام می دهند و رطوبت گرفته شده از هوا به صورت آب مایع در قسمت زیرین دستگاه (سینی جمع آوری آب) جمع شده و با لوله کشی از آن خارج می شود. بنابرین وقتی از فن کویل ها در ساختمانی استفاده می شود به سیستم گرمایشی مجزا مثل گرمایش از کف یا شوفاژ و … دیگر نیازی نیست و در هزینه ها صرفه جویی می شود.

فن کویل

نکته اینکه همانطور که توضیح دادیم آب سرد توسط چیلر (یا مینی چیلر) و آب گرم توسط پکیج (دیواری یا زمینی) و یا موتورخانه تامین می شود.

2 . هزینه نصب کمتر نسبت به سیستم های مرکزی کانالی

یک دستگاه مرکزی مانند هواساز باید بر روی یک سازه بتنی در بیرون از ساختمان نصب و با کانال کشی هایی (هزینه کانال کشی بسیار بیشتر از لوله کشی است) به قسمت های مختلف یک ساختمان راه پیدا کند و با لوله کشی آب سرد و گرم به چیلر و بویلر متصل گردد. در حالی که یونیت فن کویل ها (به جز نوع کانال دار) که در داخل ساختمان با ابعاد کوچک و تعداد بالا نصب می شوند، با لوله کشی ساده آب مستقیما به چیلر یا مینی چیلر (برای سرمایش) و بویلر یا پکیج (برای گرمایش) متصل می شوند. بنابرین از جمله مزایای فن کویل ها هزینه نصب کمتر آنها نسبت به سیستم های کانالی است. هزینه تعمیر و نگهداری آنها نیز به علت دسترسی آسان و کوچکتر بودن ابعاد فن ها و کویل ها نسبت به سیستم های کانالی کمتر است.

در شکل زیر چندین یونیت فن کویل متصل شده با لوله کشی آب سرد به یک چیلر یا مینی چیلر نشان داده شده است.

یونیت فن کویل ها

3 . انعطاف پذیری بالا در موقعیت نصب

یک سیستم مرکزی کانالی مثل هواساز علاوه بر وزن زیاد، ابعاد بزرگی نیز داشته و کل هوای ورودی به ساختمان در آن به گردش در می آید. در حالی که فن کویل ها دستگاه های کوچک مکعب مستطیلی هستند که به راحتی بر روی سقف، دیوار و یا بر روی زمین نصب می شوند و نیازی نیست که کل هوا از آن عبور کند و برای ساختمان هایی که بام آنها تحمل وزن زیاد دستگاه را نداشته باشد، فن کویل یونیت گزینه بهتری خواهد بود.

برای مثال در شکل زیر فن کویل سقفی توکاری را مشاهده می کنید که در سقف راهرو جاسازی شده و همانجا ضمن به گردش درآوردن هوا در اتاق، عمل سرمایش یا گرمایش را نیز انجام می دهد. دقت کنید که این فن کویل دارای کانال نیست و فقط با لوله آب به چیلر و موتورخانه متصل است.

فن کویل سقفی توکار

همچنین فن کویل ها می توانند به شکل دیواری یا زمینی (روکار) نیز باشند.

فن کویل دیواری و زمینی روکار

4 . کنترل مستقل هر واحد از جمله مهمترین مزایای فن کویل ها

یونیت فن کویل ها این امکان را می دهند که هر دستگاه جداگانه روشن و خاموش و سرعت فن آن کنترل گردد. بنابرین در هر اتاق یا سالن ، دستگاه مورد نظر توسط کاربر به صورت کاملا مستقل و جداگانه کنترل می گردد در حالی که در سیستم های مرکزی کانالی (مانند هواسازها یا داکت اسپلیت ها) نمی توان دمای بخش های مختلف متصل شده به یک سیستم را جداگانه و مستقل کنترل نمود و همه اتاق ها و سالن های متصل به یک دستگاه کانالی مرکزی به صورت هم دما کار خواهند کرد و با هم روشن و خاموش می شوند. در سیستم های مرکزی کانالی تنها با نصب یک ترمینال باکس (دمپر برقی) قبل از دریچه خروجی کانال می توان به کنترل جداگانه و مستقل هر واحد دست یافت که به آن سیستم چند منطقه ای گفته می شود (مانند هواساز چند منطقه ای) که قیمت آنها به دستگاه مرکزی افزوده می شود. بنابرین وقتی هوا با کانال در همه جای ساختمان توزیع می شود (مثل دستگاه داکت اسپلیت) نمی توان کنترلی بر دمای هر قسمت داشت ولی در فن کویل ها این طور نیست و برای مثال یک فرد مسن می تواند دمای هوای اتاق خود را بالاتر از دمای هوای اتاق یک فرد جوان تنظیم کند. درجه های نمایش داده شده در شکل زیر بر حسب فارنهایت است.

فن کویل و داکت اسپلیت

مطالعه بیشتر درباره ساختار هواسازهای چند منطقه ای در این متن ⇐ هواساز چند منطقه ای

5 . فن کویل کم صدا یا بی صدا

صدای کارکرد دستگاه های تهویه مطبوع از جمله مسائلی است که در انتخاب یک سیستم اثر مستقیم دارد. برای مثال در مجتمع های مسکونی و یا اماکنی چون سینما و سالن کنفرانس، سیستم تهویه مطبوع باید دارای کمترین صدای ممکن باشد ولی مثلا در یک کارخانه صنعتی، مسئله صدا اهمیت کمتری پیدا می کند. خرید فن کویل کم صدا یا فن کویل بی صدا از جمله مزایای این دستگاه ها محسوب می شود. زیرا این سیستم ها نسبت به دستگاه های دیگری چون داکت اسپلیت ها صدای بسیار کمتری دارند. زیرا فن به کار رفته در آنها از نظر ابعادی کوچک و از نظر آئرودینامیکی بی صدا یا بسیار کم صدا است و نیز اینکه کانال کشی وجود ندارد که صدا را از یک قسمت به قسمت دیگر منتقل کند. امروزه استفاده از یونیت فن کویل کم صدا یا بی صدا اهمیت زیادی پیدا کرده و سازندگان به سمت طراحی و ساخت فن کویل بی صدا حرکت می کنند تا علاوه بر آسایش حرارتی، آسایش صوتی نیز فراهم شود.

پس از اینکه 5 مورد از مهمترین مزایای فن کویل ها را بررسی کردیم اکنون معایب فن کویل ها را نیز بررسی می کنیم.

معایب فن کویل یونیت

در سیستم های کانالی مرکزی (مثل هواساز) هوای تازه از بیرون و به مقدار زیاد می توان وارد ساختمان کرد و در ضمن رطوبت آن را نیز تنظیم نمود (در دستگاه هواساز می توان رطوبت را با دقت بسیار بالا تنظیم کرد) و این بزرگترین نقطه قوت این سیستم ها است و در اماکنی که به هوای تازه دائمی و تنظیم دقیق رطوبت نیاز باشد، سیستم هواساز بهترین گزینه است. هر چند که فن کویل ها وقتی در حالت سرمایشی کار می کنند می توانند به خوبی رطوبت هوا را کاهش دهند و سیستمی بسیار مناسب برای مناطق با رطوبت بالا هستند. ولی اگر بخواهیم در پروژه ای به دقت رطوبت را تحت کنترل درآوریم (یعنی به صورت کنترل شده میزان رطوبت هوا را کم یا زیاد کنیم) باید از هواساز استفاده کنیم. نوعی از یونیت فن کویل ها تحت عنوان فن کویل کانالی وجود دارد که با کانال به هوای آزاد اتمسفر راه داشته و توانایی وارد کردن هوای تازه و توزیع آن در ساختمان (پس از تنظیم دما و فیلتراسیون) را دارد که در قسمت هایی از یک ساختمان که به هوای تازه نیاز داشته باشد، می توان از یونیت فن کویل کانالی استفاده کرد. بنابرین در برخی پروژه ها از یک دستگاه هواساز در کنار یونیت فن کویل ها استفاده می شود که هم هوای تازه وارد ساختمان گردد و هم بتوان رطوبت هوا را به دقت در هواساز تنظیم کرد.

تهویه مطبوع ماخ طراح، سازنده و فروشنده انواع دستگاه های تهویه مطبوع گرمایشی و سرمایشی و با تجربه ای چندین دهه ای در ایران است. تمامی محصولات ما مطابق با استانداردهای روز طراحی و تولید شده و به طور مستقیم از کارخانه و با قیمت مناسب به فروش می رسند. جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره مزایای فن کویل ها و معایب آنها، مقایسه آن با سایر دستگاه ها، انتخاب مناسبترین سیستم برای ساختمان خود از هر نظر و نیز استعلام قیمت دستگاه ها با مهندسان ما تماس گیرید.

مهندس احمدی : 09127675117 – 09194427470

مهندس خورانی : 09191639363

راهنمای خرید انواع فن کویل در این صفحه ⇐ خرید فن کویل

مقایسه فن کویل های توکار و روکار در این صفحه ⇐ فن کویل توکار و روکار

مطالعه بیشتر ⇐ فن کویل صنعتی

به جز موارد گفته شده در این متن، مزایا و معایب فن کویل ها را از ابعاد گسترده تری نیز می توان بررسی کرد. در کل این دستگاه ها به همراه هواسازها از جمله پر کاربردترین سیستم های توزیع کننده هوای گرم و سرد محسوب می شوند.

به این متن چند ستاره میدین؟ (ستاره سمت چپ بیشترین امتیاز رو داره. بدون نیاز به ثبت نام در سایت می تونید امتیاز بدید)
[کل: 0 میانگین: 0]
اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

13 − 1 =

keyboard_arrow_up
مشاوره و استعلام قیمت