خرید فن کویل

راهنمای خرید فن کویل

پیش از خرید فن کویل و یا هر سیستم تهویه مطبوع دیگری باید نکاتی را در نظر داشته باشید که در این متن مهمترین نکات را تحت عنوان راهنمای خرید انواع فن کویل های کاستی ، زمینی ، سقفی ، دیواری و … بررسی می کنیم.

بررسی ۴ نکته مهم قبل از انتخاب و خرید انواع فن کویل ها :

۱ . به فن کویل نیاز دارید یا سیستم دیگر ؟

قبل از خرید فن کویل باید به این نکته توجه داشته باشید که نیازهای اساسی ساختمان شما چیست و آیا سیستمی که انتخاب می کنید می تواند آن را با هزینه ای کم برآورده کند یا نه. در واقع شما باید در پی متناسب ترین دستگاه تهویه مطبوع برای ساختمان خود باشید. خرید فن کویل و یا هر دستگاه دیگری پس از تعیین نیازها باید انجام شود. فن کویل به همراه دستگاه هواساز به عنوان پر کاربردترین دستگاه های سرمایشی و گرمایشی هستند که به چیلر یا مینی چیلر (برای سرمایش) و بویلر یا پکیج گازسوز (برای گرمایش) وصل می شوند و ساختار ساده ای داشته و از تعدادی کویل (که آب سرد یا گرم یا مبرد در آن جاری می شود) و یک فن تشکیل می شوند. فن کویل ها به خودی خود عمل سرمایش یا گرمایش هوا را انجام نمی دهند. بلکه ساختار بسیار ساده ای دارند و از یک کویل مارپیچ و یک فن ساخته می شوند که باید آب سرد یا گرم در کویل آنها به جریان افتد تا خروجی هوای سرد یا گرم از آن داشته باشیم که برای آب سرد از چیلر و برای آب گرم از پکیج یا بویلر استفاده می شود.

در برخی ساختمان ها از هواساز و در برخی از فن کویل استفاده می شود که انتخاب آن بستگی به شناخت کامل هر دو از نظر تنظیم دما ، رطوبت ، تامین هوای تازه ، نوع کنترل ، امکان نصب و … دارد. علاوه بر این دستگاه ها ، دستگاه های دیگری مانند اکونوپک ، زنت صنعتی و آپارتمانی ، پکیج یونیت پشت بامی ، ایرواشر و … نیز وجود دارد که به فن کویل و هواساز در آنها نیازی نیست و سیستم سرمایشی و گرمایشی به همراه کویل و فن در یک دستگاه یکپارچه قرار دارند. بنابرین خرید فن کویل یا هواساز و … نیازمند شناخت کامل همه آنهاست که ما توصیه می کنیم انتخاب آن را به مهندسان متخصص در این زمینه واگذار کنید. برای شناخت اجزا، خصوصیات و طرز کار هر یک از این دستگاه هایی که اشاره کردیم می توانید مطالب زیر را مطالعه بفرمایید.

مطالعه بیشتر درباره دستگاه هواساز در متن ⇐ هواساز

مطالعه بیشتر درباره دستگاه پکیج یونیت پشت بامی در متن ⇐ پکیج یونیت پشت بامی

مطالعه بیشتر درباره دستگاه زنت در متن ⇐ زنت صنعتی و آپارتمانی

مطالعه بیشتر درباره دستگاه اکونوپک در متن ⇐ اکونوپک

خلاصه اینکه باید شناخت کلی از تمام سیستم ها داشته باشید تا بتوانید در انتخاب دستگاه تهویه مناسب برای ساختمان خود بهترین تصمیم را بگیرید.

۲ . مشخص نمودن ظرفیت

ظرفیت یا توان دستگاه چیلر بر حسب تن تبرید (Ton) یا بی تی یو بر ساعت (Btu/h) یا کیلووات (Kw) بیان می شود که سایزهای عمومی آن برای سیستم های تهویه به ترتیب زیر می باشد.

۱٫۵ تن تبرید = ۱۸۰۰۰ Btu/h = برابر با ۵٫۲۵ کیلووات

۲ تن تبرید = ۲۴۰۰۰ Btu/h = برابر با ۷ کیلووات

۲٫۵ تن تبرید = ۳۰۰۰۰ Btu/h = برابر با ۸٫۷۵ کیلووات

۳ تن = ۳۶۰۰۰ Btu/h = برابر با ۱۰٫۵ کیلووات

۴ تن = ۴۸۰۰۰ Btu/h = برابر با ۱۴ کیلووات

۵ تن = ۶۰۰۰۰ Btu/h = برابر با ۱۷٫۵ کیلووات

۱۰ تن = ۱۲۰۰۰۰ Btu/h = برابر با ۳۵ کیلووات

و الی آخر …

به ازای هر چیلر تعدادی فن کویل در نقاط مختلف ساختمان در نظر گرفته می شود که ظرفیت هوادهی آنها بر حسب CFM بیان می شود. برای مثال فن کویل هایی با ظرفیت هوادهی ۴۰۰ CFM یا ۱۰۰۰ CFM و … که باید به طور دقیق برای هر اتاق یا سالن (به توجه به متراژ ، ارتفاع سقف و …) توسط نرم افزار محاسبه و تعیین گردد و متناسب با آن نیز ظرفیت چیلر و بویلر موتورخانه (دیگ آبگرم) محاسبه و طراحی شود.

موتورخانه فن کویل

۳ . سایز کردن صحیح

کویل موجود در دستگاه باید به اندازه کافی بزرگ باشد تا تناژ تبرید مورد نظر ساختمان را تامین کند. از طرفی فن نیز باید به اندازه کافی توانایی دمیدن حجم قابل قبول از هوا را داشته باشد. به طور خلاصه باید بار حرارتی و برودتی ساختمان محاسبه و دستگاه های دقیقا با ظرفیت مورد نظر آن انتخاب گردد. اگر ظرفیت بیش از حد داشته باشد، مکررا خاموش و روشن شده و مصرف انرژی در آن افزایش می یابد. اگر کمتر از حد انتخاب گردد، مناطق گرم و سرد در ساختمان ایجاد و ساکنان با مشکل مواجه خواهند شد.

۴ . خرید فن کویل کاستی ، دیواری ، زمینی یا سقفی ؟

اول اینکه باید تعیین شود که فن کویل از نوع کانالی باشد یا نه. در نوع کانالی می توان هوای با اکسیژن کافی از بیرون به درون ساختمان وارد کرد. دوم اینکه باید تعیین شود که دستگاه مورد نظر به صورت روکار نصب شود یا توکار. در مدل های توکار ، دستگاه در مکانی مانند زیر سقف کاذب پنهان می شود و فقط دریچه های خروجی هوا از آن در دید قرار دارند. سوم اینکه مکان نصب آنها با هم متفاوت است. در واقع خرید فن کویل کاستی (که به صورت روکار سقفی نصب می گردد) با خرید فن کویل زمینی یا دیواری متفاوت خواهد بود و این دستگاه ها نسبت به هم قیمت متفاوتی نیز دارند. برای شناخت تفاوت های فن کویل های روکار و توکار می توانید مقاله فن کویل توکار و روکار را مطالعه کنید.

فروش انواع فن کویل

تهویه مطبوع ماخ ، طراح و تولید کننده و فروشنده انواع دستگاه های سرمایشی و گرمایشی از جمله چیلر ، پکیج یونیت ، هواساز ، VRF ، انواع فن کویل و … است. جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره انواع دستگاه ها، شناخت مزایا و معایب هر کدام، گزینش مناسبترین دستگاه برای ساختمان خود و نیز استعلام قیمت آنها با مهندسان ما تماس بگیرید.

مهندس احمدی : ۰۹۱۲۷۶۷۵۱۱۷ – ۰۹۱۹۴۴۲۷۴۷۰

مهندس خورانی : ۰۹۱۹۱۶۳۹۳۶۳

مطالعه کاتالوگ انواع فن کویل ها و شناخت مشخصات اصلی آنها (از جمله ابعاد، طرفیت سرمایشی و گرمایشی، سطح صدا و …) در این مقاله ⇐ کاتالوگ فن کویل

به این متن چند ستاره میدین؟ (ستاره سمت چپ بیشترین امتیاز رو داره. بدون نیاز به ثبت نام در سایت می تونید امتیاز بدید)
[کل: 0 میانگین: 0]
اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست