دسته بندی انواع سیستم های گرمایشی و سرمایشی ساختمان

راه های متعدد و گوناگونی برای دسته بندی انواع سیستم های گرمایشی و سرمایشی ساختمان (تهویه مطبوع) در گروه های مختلف وجود دارد که در این متن به آنها اشاره می کنیم.

انواع سیستم های گرمایشی و سرمایشی ساختمان از لحاظ کاربرد

سیستم های گرمایشی و سرمایشی از لحاظ کاربرد به دو نوع اصلی تقسیم بندی می شوند :

۱ . سیستم های گرمایشی و سرمایشی غیر صنعتی

هدف از کاربرد آنها ایجاد شرایط محیطی مناسب برای افزایش سطح تمرکز، آسایش، افزایش کارایی افراد موجود در ساختمان و ایجاد محیطی بهداشتی است. سیستم های تهویه مطبوع مسکونی ، اداری ، فروشگاهی ، رستوران ، تئاتر ، بیمارستان ، مدرسه و مسجد و غیره جزو این دسته اند.

۲ . سیستم های گرمایشی و سرمایشی صنعتی

هدف از کاربرد این سیستم ها در درجه اول کنترل شرایط محیطی مناسب برای کارهای پژوهشی و فرآیندهای تولید صنعتی است. برای مثال تلرانس ساخت در صنایع الکترونیکی ، هوا فضا ، کامپیوتر و غیره به گونه ای است که کنترل دقیق دما و رطوبت را ایجاب می کند. استفاده از سیستم تهویه در کارخانه های نساجی ، کاغذ سازی ، تولید شیرینی ، واحدهای صنعتی چاپ و عکاسی و غیره ضروری است. در درجه دوم ایجاد محیطی برای آسایش افراد و افزایش سطح تمرکز آنها در کار است. در درجه سوم نیز جلوگیری از ورود هوای آلوده از بیرون به داخل ساختمان یا سوله صنعتی و نیز جلوگیری از انتشار آلاینده ها به بیرون و بدون فیلتر کردن هوا است.

انواع سیستم های گرمایشی و سرمایشی ساختمان بر حسب فصل های سال

۱ . سیستم های تهویه مطبوع زمستانی

مانند بویلر موتورخانه و پکیج به عنوان ایجاد کننده آبگرم، دستگاه های یونیت هیتر، رادیاتور، سیستم گرمایش از کف و … به عنوان تبادل کننده حرارتی بین آبگرم و هوای درون ساختمان

۲ . سیستم های تهویه مطبوع تابستانی

مانند انواع چیلر و مینی چیلر جهت ایجاد آب سرد و ارسال آن به واحدهای درون ساختمان مانند فن کویل و هواساز از طریق لوله کشی

۳ . سیستم های تهویه مطبوع چهار فصل

این سیستم ها به صورت ترکیبی از تابستانی و زمستانی هستند. مانند سیستم تهویه مطبوع مرکزی گازسوز GHP ، سیستم تهویه مطبوع الکتریکی VRF ، داکت اسپلیت ، دستگاه زنت ، اکونوپک ، پکیج یونیت ، ایرواشر به همراه دستگاه های توزیع کننده هوای گرم و سرد مانند هواساز و فن کویل

انواع سیستم های گرمایشی و سرمایشی ساختمان از لحاظ آرایش تجهیزات

۱ . سیستم های تهویه مطبوع مرکزی

منظور از مرکزی این است که تجهیزات مولد گرما و سرما در مکانی بیرون از فضای تهویه شونده (مانند موتورخانه یا بر روی بام) نصب می شوند.

دیگ آب گرم، دیگ بخار، کوره هوای گرم و …

انواع چیلر  و مینی چیلر هوا خنک، آب خنک و …

روفتاپ پکیج (پکیج یونیت)

اکونوپک

زنت

ایرواشر

۲ . سیستم های تک واحدی یا بسته ای

منظور از واحدی یا بسته ای این است که سیستم در کارخانه به شکل مجموعه ای کامل ساخته شده و آماده نصب است.

پکیج گازسوز دیواری

اسپلیت (کولر گازی) و …

۳ . سیستم های ترکیبی

در این سیستم ها ویژگی ها و مزایای مرکزی و تک واحدی با هم ادغام می شوند.

سیستم تهویه مطبوع مرکزی گازسوز GHP

سیستم تهویه مطبوع الکتریکی VRF

داکت اسپلیت و …

مواردی که در بالا ذکر شد در واقع مهمترین مولدهای گرمایش و سرمایش هستند. در کنار این مولدها، تجهیزاتی نیز باید نصب شوند که وظیفه آنها تبادل حرارتی بین آب سرد، آبگرم یا مبرد با هوای داخل ساختمان و تنظیم دما، کنترل رطوبت ، توزیع هوا با سرعت و جهت مناسب و … است که مهمترین آنها عبارتند از :

هواساز

فن کویل

یونیت هیتر صنعتی

انواع سیستم های گرمایشی و سرمایشی ساختمان

تهویه مطبوع ماخ طراح و تولید کننده انواع سیستم های سرمایشی و گرمایشی در ظرفیت ها و طرح های گوناگون و مطابق با نیازهای هر مشتری به طور اختصاصی است. جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد انواع سیستم های سرمایشی و گرمایشی ، شناخت بیشتر ویژگی ها، مزایا و معایب هر یک، انتخاب مناسب ترین سیستم برای ساختمان خود و نیز استعلام قیمت آنها با مهندسان ما تماس بگیرید.

مهندس احمدی : ۰۹۱۲۷۶۷۵۱۱۷ – ۰۹۱۹۴۴۲۷۴۷۰

مهندس خورانی : ۰۹۱۹۱۶۳۹۳۶۳

مطالعه بیشتر ⇐ انواع سیستم های تهویه مطبوع

انواع سیستم های گرمایشی و سرمایشی ساختمان
اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: