پکیج یونیت هوایی یکپارچه

پکیج یونیت هوایی یکپارچه چیست و چرا مصرف برق آن کم است؟

پکیج یونیت هوایی دستگاهی است دو قسمتی که یک قسمت آن را چیلر هوایی (هوا خنک) و یک قسمت آن را هواساز شکل می دهد و علت اینکه به آن پکیج یونیت هوایی یا همان هوا خنک گفته می شود این است که چیلر آن از نوع هوا خنک (هوایی) است. به این دستگاه پکیج هوایی یکپارچه نیز اطلاق می شود که منظور از یکپارچه در واقع در کنار یکدیگر و سرهم بودن چیلر و هواساز در یک دستگاه واحد است که بزرگترین مزیت آن این است که مدار آب سرد ، لوله کشی های آب سرد ، پمپ ، فرآیند ضد فریز نمودن آب با محلول گلیکول ، عایق بندی لوله های آب سرد و … برداشته شده و اواپراتور چیلر هوایی (آن بخش از چیلر که عمل سردسازی را انجام می دهد) به شکل مستقیم به هواساز وصل می شود. در ادامه با جزئیات بیشتری به سوال پکیج یونیت هوایی (هوا خنک) یکپارچه چیست پاسخ می دهیم و طرز کار و اینکه چرا قیمت و مصرف برق آن نسبت به چیلر کم تر است را بررسی می کنیم.

نکته اینکه به کویل حاوی مبرد، کویل DX گفته می شود.

پکیج یونیت سرمایشی و گرمایشی

اگر بخواهیم طرز کار این دستگاه را ساده تر توضیح دهیم باید بگوییم که تمام چیلرها (هر نوعی که باشد) به طور کلی فقط و فقط یک وظیفه بر عهده دارند و آن هم کاهش دمای آب در مبدلی به اسم اواپراتور است که گاز مبرد در آن از طریق جداره لوله های مسی، گرمای آب را گرفته تا آب سرد شود. حال فرض کنید که به جای اینکه دمای آب را در اواپراتور توسط گاز مبرد کاهش دهیم، همین گاز مبرد را مستقیما در اواپراتور هوا خنکی به گردش درآوریم که هوا مستقیما با برخورد به لوله های مسی حاوی مبرد، سرد شود. در این حالت اتفاقی که رخ می دهد این است که دیگر نیازی نیست که ابتدا آب را سرد کنیم و بعد توسط آب سرد، دمای هوا را کاهش دهیم و به جای آن مستقیما هوا را توسط مبرد خنک می کنیم. پیشنهاد می کنیم برای درک بهتر ساختار چیلر و نیز دستگاه هواساز مقاله های زیر را مطالعه کنید.

مطالعه بیشتر درباره طرز کار چیلر تراکمی هوا خنک در این متن ⇐ چیلر هوایی

مطالعه بیشتر درباره هواسازها و قیمت آنها در این متن ⇐ هواساز

طرز کار چیلر و سرد کردن آب در اواپراتور و سپس پمپاژ آن به هواساز :

سیستم سرمایشی چیلر

نکته اینکه اواپراتوری که در شکل بالا مشاهده می کنید از نوع Shell and Tube است که هزینه ساخت آن به خاطر داشتن مقدار زیادی لوله از جنس مس بالاست و با ترفندی که در دستگاه پکیج یونیت هوایی یکپارچه زده می شود این قطعه گران قیمت از مدار حذف شده و مبرد مستقیما وارد کویل هواساز (کویل DX هواساز) می شود و نه آب سرد.

طرز کار هواساز وقتی که آب سرد چیلر وارد کویل آن شده و دمای هوای گرم عبوری را کاهش می دهد :

سیستم سرمایش کویل آب سرد بین چیلر و هواساز

حرارت و برودت در پکیج هوایی یکپارچه چگونه است و چرا مصرف برق آن از سیستم چیلر و هواساز کمتر است؟

1 . طرز کار پکیج یونیت هوا خنک یکپارچه در حالت برودت (سرمایش)

چنانچه سیستم چیلر و هواساز به شکل جداگانه در یک ساختمان بکار رود، چیلر می بایستی که محلول گلیکول و آب را سرد نموده و به کویل (لوله های حاوی آب سرد) هواساز بفرستد. علت اینکه می گوییم محلول گلیکول و آب باید سرد شود این است که گلیکول (ضد یخ) مایعی است که به آب اضافه می شود تا دمای انجماد آن را کاهش دهد. در اینجا اتفاق مهمی که می افتد این است که ابتدا باید آب را سرد نمود و بعد آب سرد با جاری شدن در کویل هواساز منجر به کاهش دمای هوای عبوری از روی کویل می شود که همین تبدیل انرژی توسط آب اتلافاتی را به همراه دارد که اگر بتوانیم این تبدیل انرژی را حذف کنیم ، مصرف برق دستگاه کم خواهد شد و اینجاست که متوجه می شویم که چرا مصرف برق دستگاه پکیج یونیت هوایی یکپارچه از چیلر و هواساز کمتر است.

در حالی که چنانچه این دو در یک دستگاه واحد به اسم پکیج یونیت هوایی طراحی و ساخته شوند دیگر به فرآیند سردسازی محلول گلیکول و آب نیازی نیست و اواپراتور چیلر (از نوع DX) ، روبروی فن قسمت هواساز این دستگاه قرار گرفته و فن با گذراندن هوا از میان (اطراف) اواپراتور DX (لوله های حاوی مبرد) دمای هوا را کاهش داده و با کانال به اتاق ها و سالن های مورد نظر ارسال می کند. علت استفاده از کلمه DX این است که مبرد مستقیما عمل سرمایش هوا را انجام می دهد. (در شکل زیر به صورت شماتیک حالت سرمایش و ارسال هوا از طریق کانال به ساختمان نشان داده شده است.)

سرمایش دستگاه پکیج یونیت

2 . طرز کار پکیج یونیت هوا خنک یکپارچه در حالت حرارت (گرمایش)

دستگاه پکیج هوایی یکپارچه یا همان پکیج یونیت هوا خنک برای گرمایش همانند سیستم هواساز و چیلر عمل می کند و دارای لوله های مخصوص آبگرمی (کویل آبگرم) است که آب گرم پمپاژ شده از سوی بویلر موتورخانه و یا پکیج گازسوز در آن جریان یافته و فن قسمت هواساز با گذراندن هوا از میان (اطراف) این لوله ها منجر به افزایش دمای هوا شده و آن را با کانال در محل های مورد نظر توزیع می کند. مصرف برق پکیج یونیت هوایی یکپارچه در مواقعی که به صورت گرمایشی کار می کند همانند دستگاه هواساز فقط محدود به چرخش یک فن می شود و تنها باید آب گرم موتورخانه را در کویل مخصوص آبگرم آن جاری ساخت و بنابرین مصرف برق آن در حالت گرمادهی نسبت به هواساز کمتر یا بیشتر نیست.

سایر تجهیزات این دستگاه

قسمت هواساز دستگاه پکیج یونیت هوایی ، دارای انواع فیلترها (برای افزایش کیفیت هوا) و در صورت نیاز دارای تجهیزات رطوبت زنی (برای تنظیم رطوبت) نیز است. برخی از ساختمان ها مانند بیمارستان و کارخانجات حساس به آلودگی نیاز به پاکسازی 99.99 درصدی هوای ورودی دارند که با بکار بردن فیلترهای هپا (High Efficiency Particulate Arresting – HEPA) و غیره در مسیر حرکت هوا در دستگاه پکیج یونیت هوایی یکپارچه ، می توان هوا را از هر گونه آلودگی تصفیه نمود. همچنین فیلترهایی برای محافظت از کویل ، دمنده و موتور در برابر نشست گرد و خاک لحاظ می شود. نکته اینکه با اضافه شدن فیلترها و تجهیزات کنترل کننده رطوبت طبیعتا قیمت دستگاه نیز افزایش می یابد.

ما در محصولات خود متناسب با نیاز هر پروژه ، فیلترهای مخصوص به آن را بکار می بریم زیرا استفاده غیر اصولی و بی اساس از فیلترها ، علاوه بر افزایش قیمت پکیج یونیت یکپارچه ، موجب افزایش افت فشار و جریان هوای ورودی می شود و به انرژی بیشتری برای رسیدن به دبی هوای مورد نظر نیاز خواهد بود که همین مسئله مصرف برق دستگاه را نیز افزایش خواهد داد.

افشانک های تزریق آب در هوای عبوری و افزایش رطوبت آن نیز در ساختمان هایی که به تنظیم دقیق رطوبت نیاز داشته باشند و در برخی از مناطق با آب و هوای خشک استفاده می شود. قسمت چیلر دستگاه پکیج یونیت هوایی هم از نوع هوا خنک بوده و در مجموع هیچ گونه مصرف آبی در این دستگاه و مشکلات ناشی از آن وجود نخواهد داشت.

در تصویر زیر نمونه هایی از دستگاه پکیج یونیت یکپارچه (روفتاپ پکیج) در حال ساخت در محل کارخانه شرکت ما نشان داده شده است.

پکیج یونیت هوایی یکپارچه

روف تاپ پکیج

قیمت پکیج یونیت هوا خنک یکپارچه

همانطور که گفته شد قیمت پکیج یونیت هوا خنک یکپارچه نسبت به مجموعه هواساز و چیلر کمتر است (به این خاطر که همانطور که توضیح دادیم دیگری نیازی به سردسازی آب در مبدلی به اسم اواپراتور نیست و با حذف این تجهیزات از سیستم است که قیمت دستگاه کاهش می یابد) و علاوه بر آن گروه تهویه مطبوع ماخ ، از جمله با سابقه ترین شرکت های سازنده پکیج هوایی یکپارچه در ایران است که هم اکنون بسیاری از دستگاه های ما در پروژه های مختلف کشور در حال کار است و می توانید برخی از مهمترین آنها را در این صفحه ⇐ پروژه های اجرا شده ، مشاهده کنید. قیمت پکیج یونیت های یکپارچه شرکت ما ، به علت تولید و فروش مستقیم از کارخانه شرکت ما و نیز طراحی و ساخت تمام تجهیزات در کارخانه (به جز قطعات مهم وارداتی مانند کمپرسورهای کوپلند ، دانفوس و بیتزر و نیز قطعات الکترونیکی و کنترلی از شرکت های معتبر خارجی) همواره مناسب بوده و هر محصول به طور خاص برای هر مشتری طراحی و ساخته می شود.

حرارت و برودت در پکیج هوایی یکپارچه

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره طرز کار و مشخصات فنی دستگاه پکیج یونیت هوایی و سایر سیستم های گرمایشی و سرمایشی ، انتخاب مناسب ترین دستگاه برای ساختمان خود و نیز استعلام قیمت آنها با مهندسان ما تماس بگیرید.

مهندس احمدی : 09127675117 – 09194427470

مهندس خورانی : 09191639363

ما در این مقاله تلاش نمودیم تا به پرسش مهم پکیج یونیت هوایی یکپارچه چیست پاسخ دهیم و طرز کار این دستگاه و علت اینکه چرا قیمت و مصرف برق آن در مقایسه با چیلر و هواساز کم تر است را بررسی نماییم. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره لیست قیمت این دستگاه پیشنهاد می کنیم که این صفحه ⇐ قیمت انواع پکیج یونیت را مطالعه بفرمایید.

مطالعه بیشتر درباره ساختار ، طرز کار و مزایای انواع چیلرها در این مقاله ⇐ انواع چیلر

به این متن چند ستاره میدین؟ (ستاره سمت چپ بیشترین امتیاز رو داره. بدون نیاز به ثبت نام در سایت می تونید امتیاز بدید)
[کل: 2 میانگین: 5]
اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

5 × 1 =

keyboard_arrow_up
مشاوره و استعلام قیمت