چیلر لیزر

ما در این مقاله سعی می کنیم که طرز کار چیلر لیزر را تشریح کنیم و به معرفی انواع آن بپردازیم. همچنین به نحوه تعیین ظرفیت خنک کاری چیلر دستگاه لیزر ، آپشن های آن و نحوه طراحی ، تولید و فروش آن خواهیم پرداخت.

طرز کار چیلر دستگاه لیزر

عملکرد لیزرهای پر قدرت صنعتی بستگی به خنک کاری موثر آن دارد. انتخاب چیلر دستگاه لیزر با ظرفیت و نوع مناسب به نیازها و آپشن های موجود در دستگاه لیزر شما بستگی دارد. طول موج و توان خروجی اشعه لیزر نسبت به تغییرات دمایی حساس است و تیوب در برگیرنده اشعه نیز به خنک کاری صحیح و دائمی احتیاج دارد. در لیزرهای با توان کم جهت خنک کاری یک مدار آب ساده با پمپ و رادیاتور خنک کننده کافی است و یا در برخی موارد می توان تنها با فن و به صورت هوا خنک ، دستگاه مورد نظر را خنک کاری نمود. ولی برای لیزرهای پر قدرت حتما باید مینی چیلر یا چیلر لیزر در نظر گرفته شود.

سیستم فن و رادیاتور و چیلر برای خنک کاری لیزر

طرز کار مینی چیلر یا چیلر خنک کننده دستگاه لیزر به این شکل است که چیلر مایع خنک کننده (محلول آب و گلیکول) را با دما ، شدت جریان و کیفیت دقیق و به صورت دائمی ایجاد و در مدار دستگاه لیزر به گردش در می آورد. در کاربردهایی که به کنترل دقیق درجه حرارت و یا درجه حرارت های زیر صفر نیاز باشد بهترین راه استفاده از چیلر دستگاه لیزر است. برای مثال امروزه در صنایع مختلف به طور گسترده از دستگاه لیزر به منظور برشکاری ، جوشکاری ، لحیم کاری ، پوشش دهی به فلزات و … استفاده می شود که چیلرها نقش عمده ای در خنک کردن هم منبع لیزر و هم دستگاه (برای مثال خنک کردن هد برش دهنده در یک دستگاه برش لیزر) بر عهده دارند و این کار را با کاهش دمای آب و پمپاژ آن به مدار دستگاه انجام می دهند.

خنک کاری هد و منبع دستگاه برش لیزر

ظرفیت خنک کاری چیلر دستگاه لیزر

اولین گام در انتخاب چیلر لیزر مناسب ، تعیین ظرفیت خنک کاری آن (توان) ، دمای آب ورودی و خروجی به دستگاه لیزر و شدت جریان آن است. در گام بعدی باید آپشن های مورد نیاز برای آن تعیین گردد. این آپشن ها می تواند شامل نمایشگر دما و دقت تنظیم دمای لیزر باشد. معمولا تعیین ظرفیت خنک کاری ، دما و شدت جریان مورد نیاز مایع خنک کننده باید از سوی فروشنده دستگاه لیزر تعیین و یا در کاتالوگ های آن درج گردد. ظرفیت خنک کاری در واقع تعیین کننده سایز چیلر دستگاه لیزر است و مقدار گرمایی است که باید از دستگاه لیزر دفع شود و معمولا بر حسب وات یا BTU/hr بیان می شود و قابلیت تبدیل به تن تبرید یا تناژ تبرید را دارد که با ضرب کردن مقدار عددی ظرفیت بر حسب کیلووات در عدد 0.284 ظرفیت خنک کاری چیلر مورد نیاز بر حسب تن تبرید به دست می آید. فروشندگان لیزر معمولا شدت جریان مایع خنک کننده را بر حسب لیتر بر دقیقه و نیز فشار آن را بر حسب بار یا پوند بر اینچ مربع ارائه می کنند که با انتخاب پمپ مناسب و سایز شده ، شدت جریان و فشار مورد نیاز برای مایع خنک کننده تعیین می گردد. همچنین معمولا فروشندگان دستگاه لیزر ، دمای ورودی و خروجی مورد نیاز به دستگاه لیزر را تعیین و ارائه می کنند.

چیلر دستگاه لیزر

آپشن های مورد نیاز

تعدادی آپشن کنترلی ، ایمنی و آسایشی ممکن است که در انواع چیلر لیزر در نظر گرفته شود. این موارد می تواند شامل نمایشگرهای دقیق دمای مایع خنک کننده در ورودی و خروجی از چیلر و فشار آن باشد. همچنین هشدار دهنده های صوتی و دیداری کاهش یا افزایش دما از محدوده مورد نظر و سیستم خودکار خاموش کننده دستگاه لیزر برای جلوگیری از آسیب آن باشد. از دیگر مسائل ایمنی در نظر گرفتن احتمال یخ زدگی مایع خنک کننده و انبساط آن و ترکیدگی قطعات است که تا جای ممکن باید از افزودنی های ضد یخ در آن استفاده شود. در نظر گرفتن فیلتر و تعویض دوره ای آن در مدار مایع باید صورت بگیرد. برای جلوگیری از رشد خزه و جلبک در آب و نیز کاهش نقطه انجماد آب خنک کننده ، افزودنی های شیمیایی به آب اضافه می شود. برخی از لیزرها نیز به آب یون زدایی شده احتیاج دارند که در این صورت نیز باید تمهیدات لازم برای آن در نظر گرفته شود.

آپشن های مورد نیاز برای کنترل مینی چیلر لیزر

انواع مینی چیلر و چیلر لیزر و چگونگی کارکرد آن

چیلرها در دو نوع کلی چیلر تراکمی آب خنک و چیلر تراکمی هوا خنک ساخته می شوند و به طور گسترده به فروش می رسند که نوع کندانسور آن تعیین کننده آب خنک یا هوا خنک بودن آن است. هر دو نوع وظیفه سرد کردن آب (یا محلول آب و گلیکول) را تا دمای مورد نظر دارند و هر دو در یک سیکل مشابه که شامل کمپرسور ، کندانسور ، شیر انبساط ، اواپراتور و ماده مبرد (مانند گاز R134A) است ، دائما آب را در اواپراتور توسط مبرد سرد می کنند. آب سرد شده نیز با پمپ به مدار دستگاه لیزر ارسال شده تا عمل خنک کاری آن را انجام دهد. در تصویر زیر تعدادی از چیلرهای صنعتی طراحی و تولید شده در کارخانه شرکت ماخ را که به منظور خنک کاری انواع ماشین آلات صنعتی مورد استفاده قرار می گیرند را مشاهده می کنید. کلیه دستگاه ها مستقیما از کارخانه به فروش می رسند.

مطالعه بیشتر درباره چیلرهای تراکمی هوا خنک و طرز کار آنها در این صفحه ⇐ چیلر هوایی (هوا خنک)

مطالعه بیشتر درباره چیلرهای تراکمی آب خنک و مزایا و معایب آنها در این صفحه ⇐ چیلر آبی (آب خنک)

انواع مینی چیلر

طراحی و تولید و فروش چیلر مخصوص لیزر

برای خرید و تهیه چیلر لیزر دو راه در پیش رو وجود دارد. راه اول خرید انواع دستگاه های چیلر آماده با مشخصات موجود در بازار است. راه دوم طراحی و تولید چیلر لیزر به صورت خاص برای یک یا چند لیزر است که ویژگی های مورد نیاز در آنها با چیلرهای موجود در بازار سازگار نیست و حتما باید چیلر مناسب و متناسب با نیازهای آن طراحی و ساخته شود.

شرکت ماخ تجربه چندین ساله در طراحی ، تولید و فروش انواع چیلر از جمله چیلرهای دستگاه های صنعتی در طرح ها ، ابعاد و ظرفیت های گوناگون و مطابق با استانداردهای روز طراحی و ساخت چیلر و مینی چیلر را دارد. شما می توانید نیازهای دستگاه مورد نظر خود را با مهندسان متخصص ما در این زمینه در میان گذاشته و چیلر مخصوص خود را با ویژگی های تعیین شده جهت طراحی و تولید سفارش دهید. مهندسان ما پس از جمع آوری اطلاعات و درخواست های مشتری ، چیلر مورد نظر را طراحی و تولید کرده و به صورت مستقیم از کارخانه و با قیمت مناسب به فروش می رسانند. جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره روند طراحی ، تولید و فروش چیلر لیزر و نیز استعلام قیمت آن با مهندسان ما تماس بگیرید.

مهندس احمدی : 09127675117 – 09194427470

مهندس خورانی : 09191639363

نکته اینکه انواع چیلر لیزر در دسته چیلرهای صنعتی قرار می گیرند که برای آشنایی بیشتر با ویژگی های خاص و مشخصات فنی چیلرهای صنعتی پیشنهاد می کنیم که این مقاله ⇐ چیلر صنعتی را مطالعه بفرمایید.

مطالعه بیشتر درباره مینی چیلرها در این مقاله ⇐ طرز کار مینی چیلر

به این متن چند ستاره میدین؟ (ستاره سمت چپ بیشترین امتیاز رو داره. بدون نیاز به ثبت نام در سایت می تونید امتیاز بدید)
[کل: 0 میانگین: 0]
اشتراک گذاری :

2 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

  • سلام خسته نباشین چیلر واسه لیزر موهای زائدموجود دارین قیمت لطفا

    پاسخ
    • درود بر شما. معمولا ظرفیت چیلر لیزر موهای زائد کمتر از 5 تن تبرید است و ما فقط چیلرهایی با ظرفیت بالاتر از 5 تن تبرید تولید می کنیم. فرآیند تولید نیز از لحظه بسته شدن قرارداد ساخت دستگاه تا لحظه تحویل دستگاه به مشتری 2 ماه زمان می برد.

      پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

18 − 18 =

keyboard_arrow_up
مشاوره و استعلام قیمت