انواع کمپرسور چیلر تراکمی در صنعت تبرید

کار کمپرسور در چیلر این است که مبرد سیکل را متراکم کند و با توجه به شکل و ساختار اجزای متراکم کننده معمولا به 4 دسته تقسیم می شود. ما در ادامه این متن می خواهیم که 4 نوع پر کاربرد از انواع کمپرسور چیلر را به صورت دقیق بررسی و نسبت به هم مقایسه کنیم.

انواع کمپرسور چیلر و دستگاه های تبریدی

به طور عمده 4 نوع کمپرسور در چیلر تراکمی و دیگر دستگاه های تبریدی مورد استفاده قرار می گیرد که عبارتند از :

1 . کمپرسور پیستونی (Piston type) یا رفت و برگشتی

2 . کمپرسور اسکرال (Scroll) یا حلزونی

3 . کمپرسور اسکرو (Screw) یا مارپیچی

4 . کمپرسور سانتریفیوژ (Centrifugal) یا گریز از مرکز

که توسط موتور الکتریکی (الکتروموتور) ، موتور احتراق داخلی پیستونی ، موتور بخار یا توربین گاز به گردش در می آیند.

1 . کمپرسور پیستونی (Piston type) یا رفت و برگشتی

کمپرسور پیستونی یا رفت و برگشتی یکی از پر کاربردترین کمپرسورها در صنعت تبرید است و به سه دسته هرمتیک (Hermetic) ، نیمه هرمتیک (Semi-Hermetic) و باز (Open) تقسیم می شود. منظور از هرمتیک این است که محفظه (پوسته) آن جوشکاری و کاملا آب بندی می شود و امکان دسترسی به سیلندرها و بازرسی آنها وجود ندارد و در ظرفیت های پایین کاربرد دارند. منظور از نیمه هرمتیک این است که کمپرسور دارای پوسته است ولی پوسته را می توان باز نمود و برای ظرفیت های متوسط بیشتر استفاده می شود. منظور از باز هم این است که کمپرسور پوسته ندارد و الکتروموتور و گیربکس در بیرون مجموعه (مطابق شکل زیر) نصب می شود که این نوع کمپرسورها امروزه در ظرفیت های بسیار بالا و برای کاربری هایی که توان آنها از یک مگاوات هم فراتر می رود به عنوان تنها گزینه ممکن مورد استفاده قرار می گیرند. در هر 3 این سیستم ها با حرکت رفت و برگشتی پیستون درون سیلندر ، مبرد گازی شکل متراکم می شود.

انواع کمپرسور باز ، هرمتیک و نیمه هرمتیک پیستونی چیلر

صدای کارکرد این نوع از کمپرسورها نسبت به انواع دیگر بیشتر است ولی اگر چیلر در موتورخانه یا فضای بیرون از ساختمان مانند پشت بام نصب شود صدای کارکرد آن به داخل ساختمان منتقل نمی شود. این نوع از کمپرسورها ساختار ساده و قابلیت تعمیر در صورت فرسوده شدن را دارند. ولی از نوع پیستونی بیشتر در مناطق با آب و هوای حاره ای (مناطق گرم و مرطوب) مانند جنوب کشور استفاده می شود زیرا قابلیت تحمل فشار بالا در اثر افزایش درجه حرارت محیط را دارند و این در حالی است که اگر از کمپرسور دیگری مانند اسکرال یا اسکرو در این مناطق استفاده شود، کمپرسور بعد از مدت زمان کوتاهی به شدت دچار آسیب می شود زیرا قابلیت تحمل دما و فشارهای بالا را ندارند. مگر اینکه از کمپرسورهای اسکرال یا اسکرو خاصی که مخصوص مناطق حاره ای طراحی شده اند استفاده شود. به چیلر دارای کمپرسور رفت و برگشتی ، چیلر تراکمی رفت و برگشتی گفته می شود. در شکل زیر نمونه ای از آن نشان داده شده است.

مطالعه بیشتر درباره ساختار و مزایا و معایب چیلرهای رفت و برگشتی (پیستونی) در این مقاله ⇐ چیلر تراکمی رفت و برگشتی

کمپرسور رفت و برگشتی چیلر تراکمی

2 . کمپرسور اسکرال

کمپرسور اسکرال از دو قطعه حلزونی شکل که یکی ثابت و دیگری متحرک است و به موتور متصل می شود ، تشکیل شده است. مبرد با چرخش حلزونی متحرک حول حلزونی ثابت به سمت مرکز حرکت کرده و رفته رفته فشرده می شود. کمپرسورهای اسکرال به طور گسترده در سیستم های تهویه مطبوع تجاری و خانگی سبک تا متوسط مانند چیلرها و مینی چیلرها و نیز هیت پمپ های سرمایشی و گرمایشی GHP ، VRF ، اسپلیت ، داکت اسپلیت و غیره مورد استفاده قرار می گیرند. ظرفیت آنها معمولا بین 3 تا 120 کیلووات است و در کاربردهای با ظرفیت بالا به صورت ترکیبی (کوپل کردن چند کمپرسور با هم و چند مداره نمودن دستگاه) مورد استفاده قرار می گیرند. از جمله مزایای آن سطح صدای بسیار کم و کارکرد آرام و بدون لرزش آن است. این کمپرسورها معمولا به همراه موتورهای دور متغیر اینورتر و بدون جاروبک DC مورد استفاده قرار می گیرند. به چیلر دارای کمپرسور اسکرال ، چیلر اسکرال گفته می شود.

مطالعه بیشتر درباره ویژگی ها و مزایای چیلرهای اسکرال در این مقاله ⇐ چیلر اسکرال

کمپرسور اسکرال چیلر

3 . کمپرسور اسکرو

در بین انواع کمپرسور چیلر تراکمی و دیگر دستگاه های تبریدی ، کمپرسورهای پیستونی، اسکرو و اسکرال بیشترین کاربرد را دارند. کمپرسورهای اسکرو از دو مارپیچ که به آنها روتور نیز گفته می شود ، تشکیل شده اند. با چرخش روتورها ، مبرد از مجرای ورودی بین دو روتور کشیده شده و متراکم می گردد. این کمپرسورها به خاطر هندسه خاص روتورها به روغن کاری فراوانی نیاز دارند و به شکل روغن کاری تزریقی یا روغن کاری آزاد ساخته می شوند. در حالت های کم باری (Part Load) که کمپرسور بیشترین مدت زمان از کار خود را در حالت کم باری کار می کند، یک مکانیزم دریچه لغزنده بین ورودی و محفظه کمپرسور تعبیه شده است که با حرکت آن توسط سیستم کنترل اتوماتیک ، امکان تغییر پیوسته جریان مبرد به وجود آمده و در حالت کم باری که کمپرسور با ظرفیت پایین در حال کار است، راندمان آن بسیار افزایش پیدا می کند. این نوع از کمپرسورها ظرفیت بالاتری نسبت به نوع اسکرال دارند و معمولا در ظرفیت های بالای چیلر از این نوع استفاده می شود. از جمله معتبرترین شرکت های طراح و تولید کننده کمپرسورهای اسکرو می توان به مارک بیتزر (Bitzer) آلمانی و هنبل (Hanbell) تایوانی اشاره کرد. به چیلر دارای کمپرسور اسکرو ، چیلر اسکرو گفته می شود.

مطالعه بیشتر درباره اجزا و خصوصیات برجسته چیلرهای اسکرو در این مقاله ⇐ چیلر اسکرو

انواع کمپرسور چیلر تراکمی نوع اسکرو

4 . کمپرسور سانتریفیوژ

کمپرسور سانتریفیوژ از یک محفظه ، شفت و ایمپلر آلومینیومی (پروانه) تشکیل می شود. مبرد با چرخش ایمپلر از قسمت مرکزی آن وارد و در اثر نیروی گریز از مرکز به اطراف پرتاب می شود و سپس انرژی جنبشی آن در دیفیوزر به انرژی فشار تبدیل می شود. ظرفیت کمپرسور سانتریفیوژ می تواند با به کار بردن فین هایی که زاویه ورود مبرد به مرکز ایمپلر را تغییر می دهند، تغییر کند. این کمپرسورها معمولا با مبرد R410A کار می کنند و در کاربردهای با نسبت تراکم کم و ظرفیت های سرمایشی بالا که چیلر بیشتر مدت زمان کار خود را به صورت حداکثری کار می کنند، به کار می روند. زیرا اگر چیلر سانتریفیوژ در حالت کم باری کار کند، به علت کاهش دور الکتروموتور متصل به آن، راندمان به شدت افت می کند. بنابرین در کاربردهای ساختمانی ، تجاری و صنعتی که نیاز است چیلر به طور مداوم و با حداکثر توان کار کند، از این نوع استفاده می شود. به چیلر دارای کمپرسور سانتریفیوژ ، چیلر سانتریفیوژ گفته می شود.

مطالعه بیشتر درباره ویژگی ها و مزایا و کاربردهای خاص چیلرهای سانتریفیوژ در این مقاله ⇐ چیلر سانتریفیوژ

کمپرسور سانتریفیوژ چیلر تراکمی

شرکت ماخ از جمله با سابقه ترین تولید کنندگان انواع مینی چیلر ، چیلر تراکمی ، داکت اسپلیت و دیگر دستگاه های سرمایشی و گرمایش است که در آنها از کمپرسورهای شرکت های معتبر جهانی مانند بیتزر ، هنبل ، کوپلند و دانفوس (با توجه به نیاز یا درخواست مشتری) استفاده می کند. کلیه محصولات ما مطابق با استانداردهای روز طراحی و تولید شده و به طور مستقیم از کارخانه و با قیمت مناسب به فروش می رسند. جهت استعلام قیمت انواع چیلر تراکمی و انواع دیگر دستگاه های سرمایشی و گرمایشی با مهندسان ما تماس بگیرید.

مهندس احمدی : 09127675117 – 09194427470

مهندس خورانی : 09191639363

مطالعه بیشتر ⇐ چیلر و برج خنک کننده

به این متن چند ستاره میدین؟ (ستاره سمت چپ بیشترین امتیاز رو داره. بدون نیاز به ثبت نام در سایت می تونید امتیاز بدید)
[کل: 6 میانگین: 4.2]
اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

چهار × چهار =

keyboard_arrow_up
مشاوره و استعلام قیمت