سیستم تهویه مطبوع ، گرمایش و سرمایش ویلا

در این متن قصد داریم تا انواع سیستم های تهویه مطبوع برای گرمایش و سرمایش ویلا را معرفی کنیم و به تشریح اجزا و خصوصیات و مزایا و معایب هر یک از آنها بپردازیم و در نهایت این شما هستید که بر اساس بودجه ای که در اختیار دارید و نیز در نظر گرفتن تمام جوانب، می توانید دستگاه مناسب برای ویلای خود انتخاب کنید. برای اینکه بدانیم بهترین سیستم تهویه مطبوع سرمایشی و گرمایشی برای ویلا کدام است باید به این مسئله توجه کنیم که موقعیت ویلای مد نظر از نظر جغرافیایی و آب و هوایی کجاست و متراژ آن چقدر است و چه نیازهایی را باید برآورده کند.

دستگاه سرمایشی و گرمایشی برای ویلای ساحلی

بهترین سیستم تهویه مطبوع سرمایشی و گرمایشی برای ویلا کدام است؟

برای انتخاب مناسب ترین سیستم به عنوان سیستم تهویه مطبوع ، گرمایش و سرمایش ویلا ، ابتدا باید نیازهای اساسی آن بررسی و برای تامین نیازها ، سیستم مناسب انتخاب شود. از همین رو ما نیز ابتدا نیازها و مسئله های اساسی را مطرح و برای رفع آن پیشنهاداتی را ارائه می دهیم.

نیازها و مسئله های اصلی در انتخاب سیستم تهویه مطبوع ، گرمایش و سرمایش ویلا عبارتند از :

1 . رطوبت هوا

معمولا ویلاها در مناطق ساحلی قرار دارند که رطوبت هوا در آن مناطق زیاد است. بنابرین در سیستم تهویه مطبوع ، گرمایش و سرمایش ویلا علاوه بر در نظر گرفتن مسئله کنترل دما، کاهش رطوبت هوای داخل ویلا نیز باید در نظر گرفته شود. در مناطق با رطوبت کم (آب و هوای خشک) بایستی سیستم رطوبت زن نیز در دستگاه در نظر گرفته شود.

2 . ابعاد ویلا

معمولا ویلاها نسبت به منازل مسکونی ابعاد بزرگتری دارند و سیستم های واحدی مانند اسپلیت (کولر گازی) جوابگوی آن نیست.

3 . صدای تولیدی دستگاه ها

مسئله دیگر میزان صدای تولیدی دستگاه تهویه است. در ویلاها نیاز به ایجاد فضای آرام وجود دارد. بنابرین باید دستگاهی انتخاب شود که حداقل صدا را داشته باشد. (کاملا آرام و بی صدا)

4 . کنترل مستقل هر قسمت

در یک ویلا معمولا تعدادی اتاق و قسمت مجزا از هم وجود دارد و نیازمند آن است که هر کدام به طور مستقل و جداگانه قابلیت تنظیم داشته باشند و سیستم به گونه ای نباشد که همه قسمت ها را با یک دما و به طور همزمان خاموش و روشن کند.

5 . قیمت

طبیعی است مسئله قیمت همواره در همه زمینه ها مطرح است و باید سیستمی انتخاب شود که با قیمت مناسب ، نیازهای اساسی یک ویلا را تامین کند.

6 . هزینه های جاری

منظور از هزینه جاری، هزینه مصرف انرژی دستگاه و نیز نگهداری آن است. برخی از دستگاه ها ممکن است که قیمت اولیه پایینی داشته باشند ولی ممکن است استفاده از آنها به عنوان سیستم تهویه مطبوع ، گرمایش و سرمایش ویلا از نظر مصرف انرژی ، نگهداری و تعمیرات احتمالی آن در آینده بهینه نباشد.

اکنون که مهمترین نیازهای تهویه ای یک ویلا را مد نظر قرار دادیم بایستی انواع سیستم ها را معرفی کنیم تا بتوان از بین این سیستم ها بهترین سیستم تهویه مطبوع سرمایشی و گرمایشی برای یک ویلا را انتخاب نمود.

پیشنهادات مهندسان ما برای انتخاب بهترین و مناسب ترین سیستم برای ویلاها :

1 . عدم استفاده از کولر آبی و دستگاه زنت یا ایرواشر

طبیعی است که استفاده از سیستم های مبتنی بر پاشش آب مانند کولر آبی یا دستگاه زنت نه تنها منجر به کاهش رطوبت نمی شود بلکه میزان رطوبت هوا را نیز افزایش می دهد که اصلا گزینه مطلوبی برای استفاده در مناطق ساحلی نیست. بنابرین استفاده از آنها در مناطق با رطوبت زیاد ، منتفی است.

2 . عدم استفاده از اسپلیت و داکت اسپلیت

بین سیستم های مختلف ما استفاده از اسپلیت (کولر گازی) و داکت اسپلیت را پیشنهاد نمی کنیم. زیرا یک اسپلیت به تنهایی جوابگوی یک ویلا نیست و باید از چند اسپلیت در قسمت های مختلف استفاده شود. البته اگر مساحت ویلای مورد نظر کمتر از 150 متر مربع باشد تنها سیستم سرمایشی مناسب برای ویلا، اسپلیت خواهد بود ولی اگر بیشتر از 150 متر مربع باشد بهتر است از اسپلیت ها دیگر استفاده نشود. با توجه به بالا بودن مصرف برق اسپلیت و استفاده از چند اسپلیت، هزینه جاری بسیار بالا خواهد بود. در ضمن اسپلیت فقط برای سرمایش مناسب است و جهت گرمایش باید دستگاه دیگری مانند پکیج در نظر گرفته شود. از طرفی هم در اسپلیت ها و داکت اسپلیت ها بین یونیتی که در خارج از ویلا به عنوان کندانسور نصب می شود و یونیت داخلی که هوای داخل را سرد یا گرم می کند از لوله کشی مسی استفاده می شود که مبرد در آن جریان می یابد و برای افزایش راندمان سیستم حتی الامکان باید یونیت ها در فاصله کم نسبت به هم نصب شوند که در این صورت چندین یونیت نصب شده در نقاط مختلف در بیرون ساختمان ممکن است از لحاظ بصری نمای بیرونی ویلا را تحت اثر منفی قرار دهد.

استفاده از دستگاه داکت اسپلیت نیز پیشنهاد نمی شود. زیرا داکت اسپلیت نیاز به کانال کشی های متعدد به قسمت های مختلف دارد. صدای تولیدی آن به علت استفاده از فن های بزرگ و نیز کانال های هوا نسبت به بقیه دستگاه ها بیشتر است. از همه مهمتر اینکه در داکت اسپلیت دمای همه اتاق ها ، سالن و سایر قسمت ها با هم و به طور همزمان کنترل شده و دمای همه قسمت ها یکسان خواهد بود و اگر شخصی بخواهد در اتاق خود دمای مستقل و مورد دلخواه خود را داشته باشد، نمی تواند آن را به طور مستقل کنترل کند زیرا همه کانال ها به یه اسپلیت مرکزی متصل می شوند. همین توزیع هوا با دمای یکسان در همه قسمت ها، علاوه بر ایجاد نارضایتی، موجب افزایش مصرف برق نیز خواهد شد. همانطور که در شکل زیر مشاهده می کنید در این سیستم دمای همه اتاق ها و سالن ها یکسان خواهد بود و اگر حتی یک نفر هم در ویلا حضور داشته باشد و بخواهد از سیستم سرمایشی یا گرمایشی آن استفاده کند، هوای تمام قسمت ها تهویه خواهد شد و هزینه مصرف انرژی را افزایش خواهد داد.

مطالعه بیشتر درباره داکت اسپلیت و مزایا و معایب آن در مقاله ⇐ دستگاه داکت اسپلیت

تهویه هوای همه اتاق ها با دمای یکسان در داکت اسپلیت

3 . استفاده از سیستم مینی چیلر ، پکیج گازسوز و فن کویل

مناسب ترین دستگاه برای سرمایش و گرمایش ویلاها و کاهش رطوبت هوای داخل آن استفاده از سیستم مینی چیلر (یا چیلر در ابعادی بزرگتر) ، پکیج گازسوز و فن کویل است. زیرا این سیستم توانایی کاهش رطوبت موجود در هوا را دارد و از تعدادی یونیت داخلی (فن کویل ها) که به یک یونیت خارجی (مینی چیلر) برای سرمایش و یک یونیت دیگر (پکیج گازسوز) برای گرمایش متصل می شوند، تشکیل می شود. فن کویل ها کم صداترین سیستم توزیع هوای سرد و گرم هستند و این قابلیت را دارند که دمای آنها به طور مستقل و جداگانه کنترل شود. همانطور که در شکل زیر می بینید (فن کویل ها در تابستان در حال کار هستند و دمای هوای داخل را به میزانی که شما بخواهید تنظیم می کنند) هر فن کویل را می توان مستقل ON و OFF کرد و دمای آن را تنظیم نمود.

تنظیم مستقل دما در چیلر و فن کویل

در هر قسمت یا اتاق از ویلا یک فن کویل نصب و همگی با لوله کشی آب سرد به یک مینی چیلر برای سرمایش و با لوله کشی آبگرم به یک پکیج برای گرمایش متصل می شوند. با توجه به اینکه در هر اتاق یک فن کویل نصب می شود، حتی اگر یک فرد هم در ویلا حضور داشته باشد تنها کافی است که فن کویل اتاق خود را روشن کند و بنابرین به میزان قابل توجهی در هزینه مصرف انرژی صرفه جویی می شود. از طرفی هم هر فن کویل دارای فن کوچکی است که صدای کارکرد آن بسیار پایین بوده (تقریبا بی صدا) و سطح آسایش را به شدت افزایش می دهد. طرز کار مینی چیلر یا چیلر به این شکل است که آب را سرد می کند و چون محدودیتی در فاصله بین مینی چیلر و فن کویل ها وجود ندارد (بر خلاف اسپلیت ها و داکت اسپلیت ها) می توان چیلر مورد نظر را در جایی که در معرض دید قرار ندارد نصب نمود.

مینی چیلر آپارتمانی سرد و گرم

مینی چیلر فقط برای سرمایش است و برای گرمایش باید دستگاه دیگری مانند پکیج گازسوز زمینی یا دیواری در نظر گرفته شود و لوله های آبگرم آن به فن کویل متصل شود. قیمت مینی چیلر نسبت به قیمت داکت اسپلیت قابل رقابت است و با قیمت تقریبا یکسان، مزایای بیشتری نسبت به آن دارد.

مطالعه بیشتر درباره دستگاه مینی چیلر و ویژگی های آن در مقاله ⇐ مینی چیلر چیست ؟

سیستم تهویه مطبوع ، گرمایش و سرمایش ویلا

بهترین سیستم تهویه سرمایشی و گرمایشی برای بخش استخر و جکوزی ویلا کدام است؟

برای بخش استخر و جکوزی اصلا سیستم تهویه سرمایشی توصیه نمی شود و فقط وجود فن هایی برای اگزاست هوا کافی است. برای گرمایش هم می توان تعدادی فن کویل یا رادیاتور در نقاط مختلف استخر نصب کرد و فقط لوله کشی آبگرم را به آنها متصل نمود.

تهویه مطبوع ماخ طراح و تولید کننده انواع دستگاه های سرمایشی و گرمایشی از جمله انواع چیلر تراکمی ، مینی چیلر ، هواساز ، ایرواشر ، زنت ، داکت اسپلیت و … متناسب با نیازهای هر پروژه و مطابق با استانداردهای روز است. کلیه محصولات ما به طور مستقیم و بدون واسطه از کارخانه و با قیمت مناسب به فروش می رسند. جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره انواع سیستم های تهویه مطبوع ، انتخاب مناسب ترین سیستم برای پروژه خود و نیز استعلام قیمت آنها با مهندسان ما تماس بگیرید.

مهندس احمدی (تهویه مطبوع ماخ) : 09127675117 – 09194427470

مهندس خورانی (تهویه مطبوع ماخ) : 09191639363

مطالعه بیشتر درباره انواع فن کویل ها و خصوصیات آنها در مقاله ⇐ انواع فن کویل

به این متن چند ستاره میدین؟ (ستاره سمت چپ بیشترین امتیاز رو داره. بدون نیاز به ثبت نام در سایت می تونید امتیاز بدید)
[کل: 7 میانگین: 4.1]
اشتراک گذاری :

6 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • دکترجغتایی
  دسامبر 13, 2017 1:53 ب.ظ

  سلام درمورد مقایسه هزینه های انرژی گرمایش وسرمایش این سیستم نسبت به سیستمهای وی آر اف و سیستم سنتی گرمایش از کف ورادیاتور آیا آمار قابل استنادی وجود داره؟

  پاسخ
  • سلام و درود بر شما
   اکثر سیستم ها از جمله مینی چیلر ، داکت اسپلیت و VRF که دستگاه های تولید کننده سرمایش هستند، بر اساس سیکل تبرید تراکمی که کمپرسور اسکرال جریان مبرد را در مدار به گردش در می آورد کار می کنند و نیروی محرک کمپرسور در واقع موتور الکتریکی است. بنابرین میزان مصرف انرژی در ظرفیت برابر در آنها تقریبا یکسان است. با اینورتر کردن موتور الکتریکی، مصرف برق آن به حداقل ممکن و متناسب با نیاز مصرف کننده می رسد. مسئله اینجاست که باید به مزایا و معایب هر کدام توجه کرد و مناسب ترین سیستم را برای هر نوع کاربری انتخاب نمود. در ضمن اینکه سیستم گرمایش از کف و رادیاتور به همراه فن کویل یا هواساز دستگاه های توزیع کننده هوای سرد و گرم هستند و نه تولید کننده آن. در واقع آب گرم و سرد و یا مبرد با لوله کشی به این دستگاه ها ارسال و در کویل آنها جریان می یابد. فن کویل و هواساز دارای فن هستند که هوا را از اطراف لوله ها می دمد و آن را در ساختمان توزیع می کند ولی رادیاتور و گرمایش از کف دارای فن نیستند.

   پاسخ
 • مطالب مفیدی تو سایت شما مطالعه کردم و واقعا استفاده کردم
  از نگارنده این مقالات به خاطر وقتی که گذاشته برای بالا بردن سطح آموزش قدردانی میکنم

  پاسخ
 • سلام
  بسیار مفید بود در مورد مینی چیلر تولید گرما رو فهمیدم از طریق دوتا لوله پگیج اما درمورد سرد چه سیستمی داره مثلا مثل اسپیلت گاز باعث سرما میشه ؟ اگه گاز باعث سرما بشه در نتیجه کمپرسور داره که اون باعث مصرف برق زیاده ممنون میشم اطلاعات قیمتی برام به ایمیلم بفرستید تشکر
  chap.sadeg@gmail.com

  پاسخ
  • سلام و درود بر شما
   خیر به نظر اشتباه متوجه شدید.
   در واقع مینی چیلر یک دستگاه آب سرد کن است و با استفاده از انرژی الکتریسیته و کمپرسور و مبدل های حرارتی که همگی در این دستگاه وجود دارند، آب را سرد می کند. آب سرد با پمپ به فن کویل های درون ساختمان منتقل می شود و با جاری شدن درون کویل فن کویل ها و چرخش فن موجود در فن کویل، عمل سرمایش هوا انجام می شود. برای گرمایش هم کافی است که یک پکیج دیواری یا زمینی گازسوز نصب کنید و آب را به وسیله آن گرم کنید و با پمپ آبگرم را به فن کویل ها ارسال کنید. بدین ترتیب مینی چیلر (ایجاد کننده آب سرد) ، پکیج گازسوز (ایجاد کننده آب گرم) و فن کویل ها، بهترین و مناسب ترین سیستم سرمایشی و گرمایشی را برای یک ساختمان فراهم می کنند. در ابعاد بزرگتر، مینی چیلر به چیلر و پکیج به بویلر موتورخانه ای تبدیل می شود. برای استعلام قیمت ها با مهندسان ما تماس بگیرید.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

8 + 17 =

keyboard_arrow_up
مشاوره و استعلام قیمت