بروزرسانی و تعویض سیستم سرمایشی و گرمایشی

آیا زمان بروزرسانی و تعویض سیستم سرمایشی و گرمایشی فرا رسیده است ؟

هر چه عمر سیستم بالاتر می رود به نگهداری و تعمیرات بیشتری نیاز دارد. در بسیاری از ساختمان ها تا کل سیستم از کار نیافتد به فکر بروزرسانی و تعویض سیستم سرمایشی و گرمایشی (تهویه مطبوع) نمی افتند و همین امر هزینه را افزایش خواهد داد. یکی دیگر از مشکلات نگهداری بلند مدت این است که برخی از قطعات بکار رفته در دستگاه های قدیمی در بازار وجود ندارد.

اگر سیستم فعلی شما بیش از 20 سال است که کار می کند، تجربه نشان می دهد که زمان تعویض آن فرا رسیده است. چون معمولا سیستم های قدیمی با طول عمر حداکثر 20 سال طراحی شده اند. اگر طول عمر سیستم تهویه شما بین 10 تا 20 سال است، ما به شما پیشنهاد می کنیم که آن را با مهندسان متخصص در این زمینه در میان بگذارید تا برای مشکلات آن راه کارهایی مناسب ارائه شود و با حداقل هزینه ، بهبود و ارتقای سیستم تهویه مطبوع حاصل شده و به حالت کارکرد بهینه نزدیک تر شوید. انتخاب نوع سیستم تهویه جدید باید طبق محاسبات انجام شود. نصب آن نیز به دانش نیاز دارد و در برخی سیستم ها نصب صحیح می تواند تا 30 درصد راندمان سیستم را افزایش دهد. منظور از نصب صحیح ، انتخاب مکان مناسب جهت نصب ، کاهش طول لوله کشی و … است.

چنانچه زمان بروزرسانی و تعویض سیستم سرمایشی و گرمایشی فرا رسیده باشد، یکی از راه های زیر بایستی انجام داد.

1 . تعویض دستگاه با یک دستگاه مشابه

آسان ترین و سریع ترین راه تعویض یک سیستم تهویه قدیمی این است که یک سیستم جدید که دقیقا با قبلی یکسان است انتخاب و نصب شود. برای مثال وقتی که عمر کاری یک چیلر به پایان می رسد، یک چیلر جدید از همان نوع و با همان ظرفیت قبلی تهیه و نصب شود.

مطالعه بیشتر درباره انواع چیلرها ⇐ چیلر

بروزرسانی و تعویض سیستم سرمایشی و گرمایشی

اما شرایط و نیازهای امروزی ممکن است نسبت به چندین سال پیش که چیلر نصب شده بود متفاوت باشد (مانند افزایش تعداد افراد ، تغییر کاربری ، افزایش تجهیزات الکترونیکی تولید کننده حرارت و …). هر چند این راه حل سریع و آسان است ولی بهترین گزینه ممکن نیست. بیشتر سیستم های تهویه مطبوع اگر به خوبی نگهداری شوند، عمری بین 15 تا 25 سال دارند.

2 . استفاده از سیستم های تهویه مطبوع با تکنولوژی جدید

تکنولوژی های تهویه در 15 سال اخیر به طور چشمگیری در این صنعت ورود و گسترش داده شده اند. سیستم های کنترلی جدیدی با وجود کاهش هزینه های مصرف انرژی شرایط آسایش بهتری را فراهم می کنند. چیلرهای راندمان بالا هزینه های خنک کاری را به شدت کاهش داده اند. با بکار بردن تکنولوژی های دور متغیر Variable Frequency Drive در چیلرها و فن ها ، راندمان کاری نسبت به قبل بسیار بالاتر رفته و در هر لحظه متناسب با نیاز درخواستی از سوی کاربر ، سیستم تهویه کار می کند. این سیستم ها در چند سال اخیر کارکرد بهینه خود را اثبات کرده اند که امروزه بیشترین کاربرد را به عنوان سیستم های سرمایش و گرمایش دارند. با اصلاح و جایگزینی این سیستم ها به جای سیستم های قبلی می توان از تمامی این مزایا بهره برد.

انعطاف پذیری سیستم های جدید در تغییرات

امروزه سیستم های تهویه متنوعی در بازار موجود هستند که برخی از آنها مانند سیستم VRF ، با توجه به شرایط ساختمان انعطاف پذیری بالایی در نصب دارند، به طوری که هزینه های بر هم زدن ساختار سیستم تهویه و ساختمان به حداقل ممکن برسد. فرآیند جایگزینی قدری دشوار است و باید توسط مهندسان متخصص بازدید و در صورت امکان با حداقل تغییرات و هزینه نصب شوند. سیستم VRF به همراه فن کویل نصب شده و در مدار آن از کانال کشی استفاده نمی شود.

مطالعه بیشتر درباره ویژگی ها و طرز کار VRF ⇐ سیستم VRF

عملکرد هنگام کم شدن بار

چیلرها بزرگترین مصرف کننده برق در ساختمان ها هستند. بنابرین بهبود راندمان و کاهش مصرف آن همواره مهمترین دغدغه سازندگان چیلر است. چیلرهای امروزی حدود 25 تا 50 درصد نسبت به چیلرهای 15 سال گذشته بهینه تر هستند. بیشتر چیلرها تنها در 5 درصد از کل کارکرد خود در حالت تمام بار full load کار می کنند و مابقی 95 درصد را در حالت های کم باری part load کار می کنند. بنابرین راندمان چیلر در حالت کم باری اهمیت دارد و نه تمام بار. امروزه با بکار بردن تکنولوژی هایی در چیلر (مانند تکنولوژی دور متغیر و …) ، عملکرد part load آن را بهبود داده اند و خرید این نوع چیلرها موجب کاهش مصرف برق کل ساختمان خواهد شد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد انواع سیستم های تهویه مطبوع و فرآیند بروزرسانی و تعویض سیستم سرمایشی و گرمایشی به جای سیستم های فرسوده و قدیمی با مهندسان ما تماس بگیرید.

مهندس احمدی (تهویه مطبوع ماخ) : 09127675117 – 09194427470

مهندس خورانی (تهویه مطبوع ماخ) : 09191639363

مطالعه بیشتر ⇓

دلایل نوسازی سیستم تهویه

به این متن چند ستاره میدین؟ (ستاره سمت چپ بیشترین امتیاز رو داره. بدون نیاز به ثبت نام در سایت می تونید امتیاز بدید)
[کل: 0 میانگین: 0]
اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

نوزده − 3 =

keyboard_arrow_up
مشاوره و استعلام قیمت