معایب سیستم VRF

۵ مورد از معایب سیستم VRF :

در این متن معایب سیستم تهویه مطبوع VRF را از ابعاد مختلف بررسی می کنیم. از جمله مهمترین معایب VRF می توان به قیمت اولیه بالای این دستگاه ها نسبت به برخی از دستگاه های تهویه سرمایشی و گرمایشی دیگر و غیر قابل استفاده بودن برای ساختمان های با ارتفاع بسیار بلند اشاره کرد. مزایا و معایب سیستم VRF باید در کنار هم و در مقایسه با سایر سیستم ها بررسی شوند که برای آشنایی با ساختار ، ویژگی ها و مزایای این سیستم می توانید متن سیستم تهویه مطبوع VRF را مطالعه کنید.

۱ . قیمت اولیه بالاتر نسبت به برخی از سیستم های دیگر

نخستین مورد از معایب VRF بالاتر بودن قیمت اولیه این دستگاه نسبت به برخی دیگر از دستگاه های گرمایشی و سرمایشی (مانند چیلر ، ایرواشر ، دستگاه زنت و …) است. VRF ها به دو دسته EHP (الکتریکی) و GHP (گازسوز) دسته بندی می شوند که هزینه مصرف انرژی در مدل گازسوز آن (GHP) نسبت به نوع الکتریکی آن (EHP) به علت ارزان تر بودن قیمت گاز نسبت به برق در ایران، کمتر است. به طور کلی می توان گفت که قیمت اولیه دستگاه های ایرواشر و زنت نسبت به سیستم چیلر و بویلر کمتر بوده و قیمت اولیه سیستم چیلر و بویلر نیز از VRF ها کمتر است.

مطالعه بیشتر ⇐ ایرواشر چیست ؟

۲ . غیر قابل استفاده بودن برای ساختمان های بسیار مرتفع

چون این سیستم ها اغلب بر روی بام (فضای آزاد) نصب می شوند، در حداکثر طول لوله کشی عمودی بین یونیت های خارج از ساختمان و یونیت های داخل ساختمان (مطابق شکل زیر) محدودیت وجود دارد. برای مثال در VRF های شرکت ال جی ، حداکثر طول لوله کشی عمودی برابر ۲۲۵ متر است. بنابرین دومین مورد از محدودیت ها یا معایب سیستم VRF این است که در ساختمان های بسیار بلند نمی توان از آنها بهره برد.

حداکثر طول لوله کشی VRF

۳ . نیاز به طراحی و نصب حساس و تخصصی

سومین مورد از معایب سیستم تهویه مطبوع VRF این است که طراحی و تهیه نقشه های اجرایی آن و نیز نصب آن عملی کاملا تخصصی است که باید توسط مهندسان و اپراتورهای متخصص و آموزش دیده انجام شود. البته این مورد از یک نگاه می تواند یک نوع مزیت نیز محسوب شود زیرا در این صورت هر فرد بدون تجربه یا بدون مهارت نمی تواند برای روند طراحی و نصب آن اقدام کند. برای مثال در شرکت ما، پس از تهیه نقشه های اجرایی توسط مهندسان، نقشه ها برای تایید به شرکت های سازنده اصلی (برای مثال شرکت LG و …) ارسال می گردد تا مورد تایید نهایی واقع شود.

۴ . هزینه بر بودن نشت گاز مبرد

چهارمین مورد از معایب VRF بالا بودن هزینه شارژ مبرد در مدار لوله کشی بین یونیت های خارجی و یونیت های داخلی (فن کویل ها)، در صورت بروز نشتی گاز مبرد است. گاز مبرد مورد استفاده در سیستم های VRF برای سلامتی و نیز محیط زیست هیچ ضرری ندارد ولی در صورت نشت، باید گاز مبرد زیادی در مدار آن مجددا تزریق شود که هزینه بر خواهد بود. هر چند در سایر سیستم ها مانند سیستم چیلر و بویلر که آب سرد و گرم را به فن کویل های داخل ساختمان ارسال می کنند نیز احتمال نشت آب از لوله ها وجود دارد و در آن صورت نیز بر طرف سازی نشت آب هزینه بر خواهد بود.

سیستم سرمایش و گرمایش VRF

مطالعه بیشتر ⇐ انواع چیلر

۵ . نیاز به سیستم مکمل گرمایشی در مناطق بسیار سرد

پنجمین مورد از معایب سیستم تهویه مطبوع VRF (مخصوصا نوع الکتریکی آن) نیاز به دستگاه مکمل گرمایشی در مناطق سرد است. هر چند سیستم های VRF (هم نوع EHP و هم نوع GHP آن) دستگاه های هم سرمایشی و هم گرمایشی هستند ولی نوع EHP که هم در حالت سرمادهی و هم گرمادهی، انرژی الکتریسیته مصرف می کند، توان گرمادهی بالایی ندارد و یا اینکه استفاده از الکتریسیته در ایران برای گرمایش به صرفه نیست و بنابرین در برخی پروژه ها (مخصوصا در پروژه های مناطق سرد کشور) از یک سیستم مکمل گرمایشی باید در کنار VRF نوع EHP استفاده کرد.

در عوض نوع GHP آن که با سوخت گاز شهری کار می کند، هم در حالت سرمادهی و هم گرمادهی، انرژی گاز مصرف می کند. VRF نوع GHP بر خلاف نوع EHP آن، قدرت گرمادهی بالایی دارد و به سیستم مکمل گرمایی حتی در مناطق بسیار سرد نیز نیازی نیست. علاوه بر آن، مصرف گاز شهری در تابستان برای ایجاد سرمایش و در زمستان برای ایجاد گرمایش نسبت به الکتریسیته، در ایران بسیار به صرفه خواهد بود.

آشنایی بیشتر با ساختار ، مزایا و معایب سیستم VRF در متن ⇐ سیستم VRF

همانطور که گفته شد، معایب سیستم VRF باید با دستگاه های دیگر مقایسه شود. انتخاب مناسب ترین دستگاه در میان انواع دستگاه های تهویه برودتی و حرارتی، کار را برای افرادی که اطلاعات تخصصی در مورد انواع این دستگاه ها ندارند، دشوار می کند. مهندسان متخصص و با تجربه ما در این زمینه، مناسب ترین دستگاه را برای هر پروژه ای (متناسب با نیازهای پروژه) پیشنهاد می دهند. جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره مزایا و معایب سیستم VRF و نیز سایر دستگاه ها مانند هواساز ، انواع چیلر تراکمی و جذبی ، ایرواشر ، دستگاه زنت و … ، انتخاب مناسب ترین دستگاه برای پروژه خود و نیز استعلام قیمت آنها با مهندسان ما تماس بگیرید.

مهندس احمدی : ۰۹۱۲۷۶۷۵۱۱۷ – ۰۹۱۹۴۴۲۷۴۷۰

مهندس خورانی : ۰۹۱۹۱۶۳۹۳۶۳

مطالعه ویژگی های VRF شرکت ال جی ⇐ مولتی وی

مطالعه بیشتر ⇓

مزایای VRF

چیلر تراکمی

چیلر جذبی

کاهش مصرف انرژی سیستم تهویه مطبوع

به این متن چند ستاره میدین؟ (ستاره سمت چپ بیشترین امتیاز رو داره. بدون نیاز به ثبت نام در سایت می تونید امتیاز بدید)
[کل: 2 میانگین: 1.5]
اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.