سیستم مولتی وی ال جی

مولتی وی چیست ؟

در پاسخ به سوال مولتی وی چیست می توان گفت که شرکت ال جی یک سیستم تهویه مطبوع سرمایشی و گرمایشی بر پایه تکنولوژی VRF (مخفف Variable Refrigerant Flow) و بهینه از نظر راندمان انرژی به نام سیستم مولتی وی ال جی (LG Multi V) به بازار عرضه کرده است. در سال 2017 آخرین نسل این دستگاه ها تحت عنوان مولتی وی 5 و در سری قبل در سال 2013 سیستم مولتی وی 4 ال جی وارد بازار شده است. VRF تکنولوژی است که در آن تعدادی یونیت داخلی (فن کویل های داخل ساختمان) به یک یونیت خارجی (خارج از ساختمان) با مدار لوله کشی مبرد (لوله مسی) به یکدیگر متصل می شوند که به علت دو تکه بودن این سیستم به آن اسپلیت مولتی وی هم گفته می شود که در ادامه به بررسی ویژگی های آن، کاتالوگ مولتی وی ال جی و قیمت مولتی وی ال جی خواهیم پرداخت.

سیستم مولتی وی 5 ال جی

VRF یک راه عالی برای گرمایش و سرمایش هر نوع فضایی با فراهم آوردن شرایط کنترل رطوبت، امکان تنظیم دمای هر یونیت داخلی به صورت مستقل و رسیدن به آسایش تمام و کمال است. یونیت های خارجی VRF شرکت ال جی (مولتی وی) قابلیت اتصال به انواع فن کویل و هواساز را دارند. VRF ها در دو نوع کلی EHP که با انرژی برق و GHP که با انرژی گاز شهری کار می کنند، طراحی و ساخته می شوند که به صورت عمومی منظور از VRF همان مدل EHP آن است که به VRF های شرکت LG ، مولتی وی گفته می شود.

برای بررسی سوال سیستم مولتی وی چیست ، از نظر کارکرد نیز باید گفت که این سیستم با مصرف انرژی الکتریسیته (هم مولتی وی 4 ال جی و هم مولتی وی 5 و نیز مدل های قبلی)، کمپرسورهای اسکرال جاسازی شده در یونیت خارجی را توسط موتور الکتریکی به گردش درآورده و کمپرسورها، مبرد را در مدار جاری می کنند تا مبرد با حرکت درون مدار لوله مسی و انتقال حرارت بین یونیت های داخلی و خارجی، عمل سرمایش و گرمایش محیط داخل ساختمان را انجام دهد.

برای شناخت دقیق تر درباره نحوه کار سیستم VRF ، اجزا و ویژگی های آن متن سیستم تهویه مطبوع VRF و برای آشنایی با طرز کار ، اجزا و مزایای سیستم GHP متن صفحه سیستم تهویه مطبوع GHP را مطالعه بفرمایید.

نسل چهارم و نسل پنجم دستگاه ها که بر مبنای تکنولوژی VRF کار می کنند، خود دارای تجهیزات و تکنولوژی های خاص شرکت LG هستند که آنها را نسبت به سایر شرکت های تولید کننده سیستم های VRF مانند شرکت Hisense و … متمایز می کند که در ادامه به برخی از مهمترین آنها اشاره می کنیم.

فن کویل های متصل به VRF و GHP

کاتالوگ و تکنولوژی های مولتی وی نسل 5 و 4 ال جی

در این متن به برخی از مهمترین تکنولوژی های مولتی وی 5 ال جی که در کاتالوگ آن ذکر شده است، اشاره می کنیم که بسیاری از آنها در نسل 4 نیز موجود است و در نسل پنجم آن پیشرفته تر شده است.

1 . آخرین تکنولوژی های کمپرسور اینورتر

1 . 1 . سیستم تمام اینورتر (دور متغیر) که با راندمان بالا و سطح ارتعاش و صدای بسیار کم کار می کند.

1 . 2 . مجهز به سوپاپ های شش انشعابی by-pass 6 که از آسیب رسیدن به کمپرسور در نتیجه متراکم نمودن بیش از حد مبرد جلوگیری کرده و نسبت به سوپاپ های 4 انشعابی 4 by-pass راندمان بالاتری دارد.

1 . 3 . تکنولوژی تزریق بخار که ظرفیت گرمایشی را از طریق کمپرس دو مرحله ای افزایش می دهد و منجر به افزایش 27 درصدی عملکرد حالت گرمایش در شرایط آب و هوایی با دمای کمتر از 10- درجه سانتی گراد می شود.

تکنولوژی تزریق بخار در مولتی وی 4 ال جی و 5 آن

1 . 4 . محدوده کاری وسیع از 10 تا 165 هرتز و بهبود راندمان حالت کم باری (وقتی که کمپرسور در حالت تمام بار کار نمی کند) در تمامی این محدوده

در مجموع در سیستم مولتی وی 5 ال جی همه این عوامل منجر به بهبود راندمان کمپرسور به میزان 10 درصد و افزایش قابلیت اعتماد آن شده است.

2 . فن های biomimetics

طبق کاتالوگ مولتی وی ال جی در همکاری این شرکت با دپارتمان مهندسی دانشگاه سئول، نسل جدیدی از فن های کندانسور (فن های یونیت خارجی) تحت عنوان تکنولوژی biomimetics استفاده شده است که شدت جریان هوا در آن 10 درصد افزایش و مصرف انرژی برق آن 20 درصد کاهش یافته است.

فن های biomimetics در مولتی وی ال جی

3 . گرمایش پیوسته

مطابق کاتالوگ مولتی وی شرکت ال جی LG در نسل جدید این سیستم، حالت گرمایش پیوسته و بدون توقف فراهم شده است. با به کار بردن تجهیزات شناسایی دما و رطوبت به طور هوشمند، اعمال دیفراست جزئی (partial defrost) و سیستم مدیریت هوشمند روغن، امکان گرمایش پیوسته و بدون دیفراست فراهم شده است. با به کار بردن تکنولوژی دیفراست تاخیری (Delayed defrost) و دیفراست جزئی مطابق شکل زیر، اختلاف حالت گرمایش پیوسته (خط قرمز) نسبت به حالت گرمایش ناپیوسته (خط چین طوسی) مدل های قبلی را مشاهده می کنید که در نهایت منجر به کاهش 7 درصدی توان ورودی به سیستم و افزایش 11 درصدی مدت زمان گرمایش شده است.

گرمایش پیوسته مولتی وی 5

4 . محدوده دمایی و لوله کشی

مطابق کاتالوگ مولتی وی ال جی ، سیستم مولتی وی نسل 5 ال جی قابلیت کارکرد بدون افت راندمان در محدوده دمای 25- تا 48+ درجه سانتی گراد را دارد و طول لوله کشی بین یونیت خارجی و یونیت های داخلی تا حداکثر 225 متر افزایش یافته است که آن را برای استفاده در شرایط آب و هوایی گوناگون و نیز کاربری های مختلف مسکونی، اداری، تجاری، برج و … به عنوان یک سیستم تهویه مطبوع کامل و بهینه تبدیل می کند.

حداکثر طول لوله کشی سیستم مولتی وی

5 . کاهش وزن و ابعاد

مطابق کاتالوگ مولتی وی ال جی ، ابعاد یونیت های خارجی با افزایش ظرفیت آن، کاهش پیدا کرده و علاوه بر کاهش فضای اشغال شده جهت نصب، وزن دستگاه ها نیز کمتر شده است. برای مثال در سیستم مولتی وی 4 ال جی برای راه اندازی یک سیستم با ظرفیت (توان) 48 HP (اسب بخار) به یک یونیت خارجی 20 HP ، یک یونیت 18 HP و یک یونیت 10 HP نیاز است ولی در مولتی وی 5 با دو یونیت 24 HP می توان به توان 48 HP رسید که هم فضای کمتری اشغال کرده و هم وزن کمتری دارد.

کاهش وزن و ابعاد مولتی وی 5

6 . کنترل بار حرارتی و برودتی هر قسمت از ساختمان به صورت هوشمند

مطابق کاتالوگ مولتی وی ال جی ، با کنترل هوشمند دما و رطوبت قسمت های مختلف ساختمان ، اطلاعات جامعی از شرایط دمایی و رطوبتی جمع آوری شده تا با کنترل مناسب، سطح آسایش افزایش و مصرف انرژی در حالت بهینه قرار بگیرد. این تکنولوژی منجر به کنترل فعال دمای تخلیه مبرد شده که شاخص ESEER سیستم با ظرفیت 26 HP را به مقدار 21 درصد نسبت به مدل های قبلی افزایش می دهد.

کنترل بار حرارتی و برودتی

7 . ریموت کنترل هوشمند و مستقل

طبق کاتالوگ Multi V نسل 5 شرکت LG این کنترلر مجهز به LCD 4.3 اینچی با قابلیت نمایش دما، رطوبت و میزان پاکیزگی هوا است و کاربر هر یونیت داخلی به صورت مستقل و جداگانه می تواند اطلاعات مربوط به مصرف انرژی برق روزانه، هفتگی و ماهانه خود را مشاهده کند.

ریموت کنترل مولتی وی

فروش و قیمت مولتی وی ال جی LG Multi V

یکی از مهمترین مسائلی که مخصوصا در سال های اخیر در اولویت انتخاب یک سیستم تهویه بهینه و کارآمد قرار گرفته است همین مسئله قیمت است که بسیاری از کارفرمایان برای به حداقل رساندن هزینه ها بر انتخاب سیستم های تهویه ارزان قیمت (هر چند کارایی لازم را نداشته باشند) اصرار می ورزند. قیمت دستگاه مولتی وی نیز از این امر مستثنی نیست و یکی از گران ترین محصولات تهویه سرمایشی و گرمایشی محسوب می شود. به خصوص در دهه های اخیر و با گسترش دامنه تحریم ها و واردات آن توسط واسطه ها، قیمت آن به شدت افزایش یافته است. قیمت سیستم Multi V شرکت LG شامل یونیت ها و نیز هزینه اجرای آن می شود که در مقاله زیر به طور مفصل به آن پرداخته ایم و پیشنهاد می کنیم که حتما مطالعه بفرمایید.

مطالعه بیشتر درباره قیمت Multi V شرکت LG و نیز سایر برندها در صفحه ⇐ قیمت سیستم VRF

تهویه مطبوع ماخ طراح و تولید کننده انواع دستگاه های گرمایشی و سرمایشی است که علاوه بر تولید محصولاتی مانند چیلر ، مینی چیلر ، هواساز و … عاملیت فروش مستقیم محصولات VRF ، GHP و داکت اسپلیت شرکت های معتبر جهانی مانند LG ، پاناسونیک ، Hisense و … را بر عهده دارد. ما محصولات VRF شرکت ال جی موسوم به مولتی وی را با مناسب ترین قیمت و مطابق با گارانتی تعریف شده شرکت LG به فروش می رسانیم. علاوه بر فروش ، تمامی مراحل طراحی و نصب آن را که کاری کاملا تخصصی است، مهندسان ما در صورت درخواست مشتری به صورت تخصصی انجام می دهند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره انواع سیستم های تهویه مطبوع گرمایشی و سرمایشی و انتخاب مناسب ترین سیستم برای پروژه خود و نیز استعلام قیمت مولتی وی ال جی و سایر دستگاه ها با مهندسان ما تماس بگیرید.

مهندس احمدی : 09127675117 – 09194427470

مهندس خورانی : 09191639363

آیا سیستم مولتی وی ال جی فقط برای سرمایش استفاده می شود؟

این دستگاه برای گرمایش هم کاربرد دارد (همانند اسپلیت ها) ولی پاسخ به این سوال به منطقه جغرافیایی و شرایط خاص آب و هوای محل نصب دستگاه وابسته است. اگر این سیستم در ناحیه های گرمسیری ایران که زمستان های به شدت سردی ندارند نصب شود، پاسخگوی گرمایش مطبوع کم هزینه خواهد بود ولی اگر قرار باشد در ناحیه هایی با آب و هوای معتدل و سرد به کار رود، عملا امکان استفاده از حالت گرمایش به شکل مناسب وجود دارد ولی این سوال مطرح می شود که آیا استفاده از برق برای گرم کردن هوا و کار کشیدن از دستگاه در تمام طول سال اقتصادی تر است یا تعبیه سیستم موتورخانه برای گرمایش و استفاده از گاز به جای برق که معمولا در کشورمان راه حل دوم انتخاب می شود.

آیا دستگاه مولتی وی نسل 5 شرکت LG فقط با انرژی الکتریسیته کار می کند؟

بله دقیقا. برای کار نه به آب نیاز است و نه به گاز. اگر در پی سیستمی هستید که با ترکیبی از انرژی گاز طبیعی و الکتریسیته کار کند، بهتر است که با دستگاه GHP آشنا شوید.

چرا در سال های اخیر قیمت این سیستم افزایش قابل توجهی داشته است؟

در کنار مزایای فراوانی که این سیستم ایجاد می کند، مسئله قیمت نیز برای کارفرمایان بسیار مهم است. در ساخت این دستگاه از تکنولوژی های بالایی استفاده می شود که راندمان و طول عمر آن را در مقایسه با سایر سیستم های سرمایشی گرمایشی افزایش می دهد ولی در نهایت این تکنولوژی ها هزینه بر بوده و به خاطر وارداتی بودن این دستگاه ها، قیمت آن به نرخ ارز و نیز وجود یا عدم وجود تحریم ها وابستگی زیادی دارد و این مسئله حتی خدمات پس از فروش این محصولات را هم تحت الشعاع خود قرار می دهد.

به این متن چند ستاره میدین؟ (ستاره سمت چپ بیشترین امتیاز رو داره. بدون نیاز به ثبت نام در سایت می تونید امتیاز بدید)
[کل: 5 میانگین: 4.2]
اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

هفده + سیزده =

keyboard_arrow_up
مشاوره و استعلام قیمت