مقایسه مصرف برق چیلر و GHP

مقایسه مصرف برق چیلر و GHP (جی اچ پی) در ۱۰۰ تن تبرید

برای مقایسه مصرف برق چیلر و GHP ابتدا باید از لحاظ زیر ساخت ها برای سرمایش و گرمایش این توضیح را داد که سیستم های برقی مانند چیلر تراکمی آب خنک ، چیلر تراکمی هوا خنک ، VRF و … اغلب برای سرمایش استفاده شده و با توجه به این نکته که مصرف برق برای گرمایش در کشور ما مطلوب نبوده ، در اکثر پروژه ها نیاز به سیستم مکمل حرارتی است. مرسوم ترین سیستم مکمل حرارتی استفاده از دیگ آب گرم یا بخار و تجهیزات آن در موتورخانه است. در حالی که سیستم تهویه مطبوع GHP به علت استفاده از موتور پیستونی گازسوز جهت چرخش کمپرسور و نیز استفاده از مبدل حرارتی بازیافت کننده گرمای موتور ، کندانسور را در فصل سرما گرم نگه داشته و راندمان سیکل تبرید تراکمی را در حالت گرمایش افزایش داده و از ایجاد برفک در آن جلوگیری می کند و به همین خاطر به عنوان سیستم تهویه مطبوع سرمایشی و گرمایشی راندمان بالا مطرح شده است.

بنابرین در صورت استفاده از GHP به سیستم مکمل حرارتی نیازی نیست و تنها با یک سیستم یکپارچه سرمایشی گرمایشی سر و کار خواهید داشت. در حالی که در صورت استفاده از چیلر ، به مکمل حرارتی در زمستان مانند تجهیزات دیگ آب گرم و موتورخانه نیاز خواهد بود.

اگر با ساختار این سیستم ها آشنا نیستید ، ابتدا توصیه می کنیم که متن های زیر را مطالعه کنید تا با ویژگی ها ، مزایا و معایب هر سیستم آشنا شوید.

مطالعه بیشتر ⇐ VRF

مطالعه بیشتر ⇐ سیستم تهویه مطبوع GHP

مطالعه بیشتر درباره چیلرهای تراکمی هوا خنک در متن ⇐ چیلر هوایی

مقایسه مصرف برق چیلر و GHP

بررسی هزینه های جاری (برق و گاز) :

نکته دوم هزینه های تامین پست برق و انشعابات آن می باشد. در پروژه های ۱۰۰ تن تبرید به بالا در اغلب موارد نیاز به پست زمینی برق بوده و باید فضایی در ساختمان به این امر اختصاص یابد. اگر از سیستم GHP استفاده کنیم عملا به جای ۱۰۰ کیلووات برق به ۱۰ کیلووات برق تک فاز (زیرا در GHP کمپرسور وجود ندارد و مصرف برق فقط به چرخش چند فن محدود می شود) نیاز خواهیم داشت که این امر باعث عدم نیاز به پست برق خواهد شد.

برای تامین سرمایش در سیستم های برقی به ازای هر تن تبرید به ۰٫۹ تا ۱٫۱ کیلووات (بسته به نوع سیستم انتخابی مانند چیلر و وی آر اف و …) برق و در مجموع برای ۱۰۰ تن تبرید به حدود ۱۰۰ کیلووات برق نیاز است. در حالی که سیستم گازسوز GHP برای ۱۰۰ تن تبرید به حدود ۲۴ متر مکعب بر ساعت گاز و به حدود ۱۰ کیلووات برق نیاز دارد که با توجه به قیمت های برق و گاز ، هزینه ها به صورت زیر محاسبه می شود.

مصرف برق چیلر در ۱۰۰ تن تبرید :

۱۰۰ تن تبرید * ۱٫۱ کیلووات = ۱۱۰

میانگین ساعت کارکرد چیلر در شبانه روز را ۱۵ ساعت در نظر می گیریم.

قیمت برق ۱۸۰ تومان

۱۱۰*۱۵*۱۸۰ = ۲۹۷۰۰۰ تومان در روز

(البته باید به این نکته توجه کرد که تمامی این قیمت ها در واقع برای کار کردن دستگاه با تمام ظرفیت در کل مدت زمان ذکر شده است که عملا نه چیلر و نه GHP در کل این مدت زمان با حداکثر توان کار نمی کنند و ۹۰ درصد مواقع با ظرفیت کم در حال کار هستند.)

مصرف برق GHP در ۱۰۰ تن تبرید :

۱۱٫۲*۱۵*۱۸۰ = ۳۰۲۴۰ تومان در روز

مصرف گاز GHP در ۱۰۰ تن تبرید :

مصرف گاز جی اچ پی در ۱۰۰ تن تبرید حدود ۲۴ متر مکعب در ساعت

قیمت گاز ۱۵۰ تومان به ازای هر متر مکعب

۲۴*۱۵*۱۵۰ = ۵۴۰۰۰ تومان در روز

مجموع مصرف گاز GHP در ۱۰۰ تن تبرید :

۳۰۲۴۰ + ۵۴۰۰۰ = ۸۴۲۴۰ تومان در روز

نتیجه گیری مصرف برق چیلر و مجموع مصرف برق و گاز GHP (جی اچ پی) :

با مقایسه مصرف برق چیلر و مجموع مصرف برق و گاز GHP در ۱۰۰ تن تبرید به این نتیجه می رسیم که اختلاف قیمت روزانه آنها ۲۹۷۰۰۰ – ۸۴۲۴۰ = ۲۱۲۷۶۰ تومان است که هزینه های جاری GHP حدود یک سوم چیلر است.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد مقایسه مصرف برق چیلر و GHP ، نحوه محاسبه هزینه ها در تناژهای مختلف ، کسب اطلاعات بیشتر در مورد ویژگی های هر دستگاه و نیز استعلام قیمت آنها با مهندسان ما تماس بگیرید.

مهندس احمدی (تهویه مطبوع ماخ) : ۰۹۱۲۷۶۷۵۱۱۷ – ۰۹۱۹۴۴۲۷۴۷۰

مهندس خورانی (تهویه مطبوع ماخ) : ۰۹۱۹۱۶۳۹۳۶۳

مطالعه بیشتر ⇓

چیلر

چیلر تراکمی آب خنک

دستگاه هواساز آپارتمانی

به این متن چند ستاره میدین؟ (ستاره سمت چپ بیشترین امتیاز رو داره. بدون نیاز به ثبت نام در سایت می تونید امتیاز بدید)
[کل: 0 میانگین: 0]
اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست