تهویه مطبوع هتل ها

سیستم تهویه مطبوع ، سرمایش و گرمایش هتل ها

هتل ها می توانند یک طبقه ، چند طبقه و یا مرتفع باشند. علاوه بر اتاق های مهمان ، فضاهای جانبی و چند منظوره موجود در این ساختمان ها عبارتند از فروشگاه ها ، دفاتر ، سالن های غذاخوری ، آشپزخانه ، سالن استراحت ، آمفی تئاتر ، سالن های اجتماعات ، استخرهای شنا و غیره که طراحی سیستم تهویه مطبوع هتل ها را با چالش مواجه می کند و باید سیستمی مناسب برای آن انتخاب شود تا پاسخگوی نیازهای سرمایشی ، گرمایشی ، رطوبتی و پاکسازی هوای تمام بخش ها باشد.

تهویه مطبوع هتل ها

معیارها و مفاهیم طراحی تهویه مطبوع هتل ها

1 . اجتناب از بزرگ انتخاب کردن غیر ضروری تجهیزات و کاهش هزینه های بهره برداری و جاری دستگاه ها در هنگام طراحی سیستم تهویه هتل ها

2 . استفاده از سیستم تهویه مطبوع بدون صدا (مانند فن کویل) در اتاق های هتل با قابلیت تنظیم ساده

3 . تامین هوای تازه به مقدار کافی در قسمت های مختلفی از هتل برای وجود هوای با اکسیژن کافی با استفاده از دستگاه هواساز

4 . به کار بردن سیستم هایی که حداقل فضا را اشغال می کنند و کم بودن مجموع هزینه های سرمایه گذاری و بهره برداری

5 . استفاده از سیستم توزیع هوا به صورت مرکزی (هواساز) برای اماکن عمومی

6 . سیستم های مورد استفاده در هتل باید به تعمیرات کمتری نسبت به سایر اماکن نیاز داشته باشند و نگهداری آنها آسان باشد زیرا از کار افتادن سیستم سرمایش و گرمایش هتل به معنای از دست دادن درآمد است. استفاده از چندین دستگاه سرمایش و گرمایش (برای مثال چند چیلر به صورت ترکیبی با یکدیگر) موجب اطمینان از تداوم برقراری سرویس می گردد. برای زمان قطع برق می توان دیزل ژنراتور اضطراری در نظر گرفت.

7 . در طراحی سالن نمایش هتل باید به هماهنگی سیستم های تهویه مطبوع با معماری توجه شود. سالن نمایش هتل باید دارای سیستم تهویه مطبوع مختص به خود باشد.

8 . با انتقال هوا از درون فضاهای دارای تهویه مطبوع به قسمت های خدماتی (از قبیل آشپزخانه و رختشویخانه) می توان هزینه های بهره برداری را کاهش داد.

9 . سیستم مدیریت انرژی اتاق مهمان ها را به گونه ای می توان طراحی کرد که وقتی کسی در اتاق حضور ندارد ، سیستم تهویه مطبوع سرمایشی و گرمایشی هتل در آن بخش ها به صورت خودکار خاموش شده یا تنظیم درجه حرارت آن تغییر کند.

تجهیزات و تاسیسات تهویه مطبوع در هتل

انواع سیستم ها برای تنظیم رطوبت ، سرمایش و گرمایش هتل ها

1 . سیستم بویلر ، چیلر ، فن کویل و هواساز

در اکثر هتل ها برای اتاق مهمان ها از سیستم فن کویل های متصل به دستگاه های مرکزی مستقر در بیرون از ساختمان (پشت بام یا موتورخانه) هتل از جمله چیلر (یا مینی چیلر) و بویلر (یا پکیج) استفاده می شود. فن کویل ها دستگاه هایی با ساختار ساده کویل (لوله های مسی با پره های آلومینیومی) و فن های سانتریفیوژ هستند که آب سرد فرستاده شده از سوی چیلر و مینی چیلر یا آبگرم فرستاده شده از سوی بویلر یا پکیج در کویل آنها جاری شده و فن با عبور دادن هوا از اطراف کویل ، موجب کاهش یا افزایش دمای هوای داخل اتاق ها و سالن ها می شود.

در بخش هایی هم که به تامین هوای تازه نیاز باشد یا از فن کویل کانالی و یا از دستگاه هواساز استفاده می شود. دستگاه هواساز به صورت مرکزی نصب شده و با کانال کشی به قسمت های مختلف ساختمان متصل می شود که علاوه بر کاهش و افزایش دمای هوا (هواساز نیز مانند فن کویل دارای کویل و فن است) قابلیت فیلتر نمودن دقیق و متناسب با نیاز هر ساختمانی را داشته و می توان با افزودن تجهیزات رطوبت زن و رطوبت زدا به آن ، کنترل رطوبت را نیز انجام داد. در انتخاب سیستم تهویه مطبوع برای سایر قسمت های هتل (به جز اتاق مهمان ها) آزادی عمل بیشتری وجود دارد. به دلیل زیاد بودن مقدار هوای تازه مورد نیاز ، این سیستم ها غالبا از نوع سیستم های تمام هوا خواهند بود.

همانگونه که در تصویر زیر مشاده می کنید یک خط لوله به رنگ قرمز که حامل آب داغ و یک خط لوله به رنگ آبی که حامل آب سرد است از طرف بویلر و چیلر به سمت دستگاه های مصرف کننده (تنظیم کننده دما و رطوبت و …) کشیده شده است و یک سیستم کامل سرمایش ، گرمایش و تهویه مناسب هوا برای انواع ساختمان ها از جمله هتل ها را فراهم می کند.

سیستم سرمایشی گرمایشی چیلر ، بویلر ، هواساز و فن کویل ها

مطالعه بیشتر درباره انواع فن کویل ها و شناخت ساختار آنها ⇐ انواع فن کویل

مطالعه بیشتر درباره اجزا و ویژگی های دستگاه هواساز ⇐ دستگاه هواساز

مطالعه بیشتر درباره چیلرهای تراکمی هوا خنک در متن ⇐ چیلر هوایی

نکته اینکه تمامی نیازهای مربوط به تهویه هوا در هتل ها توسط این سیستم به مطلوب ترین شکل ممکن برآورده می شود. برای مثال فن کویل ها بسیار کم صدا هستند و همواره از نظر شنیداری محیطی بسیار آرام را فراهم می کنند و از طرفی برای بخش های مختلفی مثل سالن غذاخوری و دیگر سالن ها می توان از هواساز استفاده کرد که همواره جریان هوای تازه و مطبوع در نقاط مورد نظر ایجاد می کند. همچنین این سیستم را می توان به صورت کاملا هوشمند و در تعامل با سیستم مدیریت هوشمند ساختمان هتل برنامه ریزی کرد تا در صورت عدم حضور افراد در اتاق های خود ، سیستم در راستای بهینه سازی مصرف انرژی به صورت خودکار خاموش گردد.

موتورخانه فن کویل

علاوه بر چیلر هوا خنک که در شکل های بالا مشاهده می کنید نوع دیگری از چیلرها تحت عنوان چیلرهای آب خنک وجود دارد که ویژگی ها و مزایای خاصی دارند که در برخی از پروژه ها می توان از این نوع چیلر نیز بهره برد که برای شناخت بهتر ساختار و خصوصیات آن پیشنهاد می کنیم که این مقاله ⇐ چیلر تراکمی آب خنک را مطالعه بفرمایید.

2 . سیستم بویلر ، VRF ، فن کویل و هواساز

این سیستم نیز مشابه سیستم قبلی است. VRF ها که در دو نوع کلی و عمومی EHP و GHP موجود هستند وظیفه ارسال مبرد (از طریق لوله های مسی) به فن کویل ها و هواساز را دارند. در واقع در سیستم قبلی ، آب سرد و گرم به فن کویل ها و هواسازها ارسال می شد تا سرمایش و گرمایش اتاق های هتل تامین شود ولی در این سیستم ، مبرد ارسالی است که عمل سرمایش و گرمایش هوا را در فن کویل ها و هواساز انجام می دهد. این بار به جای اینکه لوله کشی ها از جنس لوله پلیمری (لوله های آب) باشد از جنس لوله مسی است و هزینه بالاتری را برای اجرا باید در نظر گرفت. همچنین قیمت این دستگاه ها به خاطر تکنولوژی خاصی که در آنها به کار رفته و وارداتی بودن ، نسبت به چیلر و بویلر بیشتر است.

مطالعه بیشتر درباره ساختار و مزایای دستگاه GHP در این صفحه ⇐ GHP

دستگاه GHP

3 . عدم استفاده از اسپلیت ها (کولرهای گازی) و داکت اسپلیت ها

به چند دلیل بسیار مهم اصلا استفاده از اسپلیت ها و داکت اسپلیت ها در چنین مکان هایی توصیه نمی شود. با توجه به اینکه احتمالا با طرز کار اسپلیت ها آشنایی کامل دارید در اینجا به نحوه عملکرد داکت اسپلیت ها می پردازیم که دقیقا مثل اسپلیت ها هستند و با این تفاوت که پنلی (یونیت) که به شکل معمولا دیواری در اسپلیت ها نصب می شود حذف شده و در عوض یک پنل (یونیت) زیر سقفی نصب می شود که هوا را پس از سرد یا گرم کردن با کانال هایی به چندین اتاق ارسال می کند که معایب زیر را در پی خواهد داشت :

نحوه عملکرد داکت اسپلیت در حالت سرمایش

1 . فن یونیت داخلی برای اینکه بتواند هوا را از بین این همه کانال با سرعت مناسب عبور دهد باید بزرگ انتخاب شود و این یعنی ایجاد صدای بیشتر توسط فن که برای مهمانان آزار دهنده خواهد بود. مخصوصا اینکه بعد از گذشت مدتی از عمر دستگاه و فرسوده شدن تجهیزات ، روز به روز صدا بیشتر می شود.

2 . با روشن و خاموش نمودن دستگاه برای کار در حالت سرمایشی یا گرمایشی ، هوای سرد یا گرم از تمام کانال ها گذر کرده و همه اتاق ها با هم به طور همزمان و با یک دمای یکسان تهویه می شوند که این امر منجر به نارضایتی افرادی خواهد شد که به دمای خاص خود نیاز دارند و می خواهند که دمای هوای مستقلی که به شخصه قابل تنظیم باشد در اتاق خود داشته باشند.

دمای یکسان تمام اتاق ها در داکت اسپلیت

3 . نمای هتلی را در نظر بگیرید که چندین یونیت خارجی (کندانسورهایی که بیرون از ساختمان  باید نصب شوند) مربوط به اسپلیت ها یا داکت اسپلیت ها در معرض دید باشد که قطعا در زیبایی بصری هتل اثر منفی خواهد گذاشت و منظره ای زشت ایجاد می کنند و این در حالی است که در سیستمی مثل چیلر و بویلر چنین چیزی وجود ندارد و دستگاه ها یا روی بام یا در موتورخانه نصب می شوند و در دید قرار ندارند.

زشت کردن نمای ساختمان با نصب کندانسینگ یونیت ها

تهویه مطبوع ماخ طراح و تولید کننده انواع سیستم های تهویه مطبوع گرمایشی و سرمایشی برای کاربردهای گوناگون از جمله هتل ها ، ساختمان های مسکونی ، تجاری و … است. محصولات ما مطابق با استانداردهای روز و متناسب با نیازهای هر مشتری طراحی و ساخته شده و مستقیما از کارخانه و با قیمتی مناسب به فروش می رسد. جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره انواع سیستم های تهویه مطبوع گرمایشی و سرمایشی ، طراحی و انتخاب مناسب ترین سیستم تهویه مطبوع برای هتل ها و نیز استعلام قیمت دستگاه ها با مهندسان ما تماس بگیرید.

مهندس احمدی (تهویه مطبوع ماخ) : 09127675117 – 09194427470

مهندس خورانی (تهویه مطبوع ماخ) : 09191639363

مطالعه بیشتر ⇓

تهویه مطبوع آشپزخانه

تهویه مطبوع ساختمان های اقامتی

تهویه مطبوع رستوران و کافی شاپ

به این متن چند ستاره میدین؟ (ستاره سمت چپ بیشترین امتیاز رو داره. بدون نیاز به ثبت نام در سایت می تونید امتیاز بدید)
[کل: 3 میانگین: 5]
اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

4 × 5 =

keyboard_arrow_up
مشاوره و استعلام قیمت