سیستم تهویه مسجد و مراکز مذهبی

سیستم تهویه مطبوع مسجد و مراکز مذهبی

طراحی سیستم تهویه مطبوع سرمایشی و گرمایشی مسجد و مراکز مذهبی مانند امامزاده و حسینیه به علت وجود سقف های نسبتا بلند ، تجهیزات صوتی و سایر موارد ، کار نسبتا پیچیده ای است. سیستم تهویه مطبوع مساجد و مراکز مذهبی علاوه بر بهینه بودن از نظر مصرف انرژی باید کاملا بی صدا کار کند تا آرامش فضای عبادی آن حفظ گردد. در مجموع در مساجد و مراکز مذهبی به علت وجود پنجره های زیاد و بزرگ و سقف های نسبتا بلند ، نگه داشتن ثابت دما در همه قسمت ها کار دشواری است ولی با نصب سیستم های تهویه مطبوع مرکزی با یک یونیت بیرونی و اتصال آن به چندین یونیت داخلی می توان عمل گرمایش و سرمایش را در همه نقاط به خوبی انجام داد.

سیستم تهویه مطبوع مسجد و مراکز مذهبی

در برخی از مساجد که بنای آن جنبه تاریخی دارد ، علاوه بر تامین سرمایش و گرمایش می بایستی تنظیم رطوبت نیز به خوبی تحت کنترل باشد تا از آسیب رسیدن به بنای تاریخی آن جلوگیری شود. اگر مسجد دارای آشپزخانه بزرگ و مجهز و نیز سالن غذاخوری باشد ، باید تهویه این اماکن هم مد نظر قرار گیرد تا از انتشار بو به درون مسجد جلوگیری شود.

دستگاه های مناسب جهت سرمایش ، گرمایش و تنظیم رطوبت هوای مساجد و مراکز مذهبی عبارتند از :

1 . سیستم چیلر (برای سرمایش) ، بویلر (برای گرمایش) و دستگاه هواساز (برای توزیع هوای سرد و گرم)

در کل سیستم چیلر ، بویلر و هواساز کامل ترین دستگاه برای تنظیم دما و رطوبت هوای داخل مسجد و مرکز مذهبی است که عمل فیلتراسیون هوا و افزایش کیفیت آن نیز در این سیستم انجام می شود. به مفهوم ساده تر و مطابق با تصویر زیر چیلر به این منظور در این سیستم به کار رفته تا در ماه های گرم سال روشن شده و آب را سرد کند و به کویل هواساز پمپاژ نماید و در روزهای گرم سال هم بویلر (که نام دیگر آن دیگ است) مستقر در موتورخانه روشن شده و آب را گرم نماید و به کویل هواساز بفرستد. بدین ترتیب برای مسجد یا حسینیه مورد نظر یک سیستم تهویه مطبوع سرمایشی و گرمایشی کامل شکل می گیرد. البته دیگ آبگرم موتورخانه در ماه های گرم سال نیز وظیفه تامین آبگرم مورد نیاز برای شستشو و سایر موارد را بر عهده دارد. چنانچه در عملکرد یک کولر گازی دقت کرده باشید احتمالا متوجه شده اید که این دستگاه رطوبت هوا را نیز کاهش می دهد چونکه هوای دارای رطوبت با برخورد به سطح بسیار سرد کویل آن به مایع تبدیل و سپس این آب تخلیه می شود و دقیقا همین موضوع در مورد این سیستم هم صادق بوده و کویل های هواساز قادر به رطوبت گیری از هوا هستند. اگر بخواهیم رطوبت به اندازه ای دلخواه و استاندارد و بدون نوسان تنظیم شود باید در ساختار هواساز تجهیزاتی برای این کار تعبیه گردد که در مواردی نادر و خاص این موضوع هم قابل انجام است.

هواساز متصل به بویلر و چیلر

در تصویر زیر نمونه ای از چیلر تراکمی هوا خنک و هواسازهایی رو مشاهده می کنید که در شرکت ما طراحی و تولید شده اند و در حال نصب برای مسجدی در شهر کرمان هستند. هواسازها که روی بام یا در حیاط نصب می گردند به وسیله کانال هایی فلزی (مشابه کانال های کولر آبی) به محیط درون مسجد یا حسینیه راه می یابند.

تولید چیلر

برای اینکه با انواع چیلرها بهتر آشنا شوید و کاربردهای هر یک را به دقت بررسی کنید می توانید این مقاله ⇐ چیلر و برای اینکه با نحوه کار و ویژگی های هواسازها آشنایی بیشتری داشته باشید می توانید این مقاله ⇐ دستگاه هواساز را مطالعه کنید.

2 . دستگاه پکیج یونیت

اگر می خواهید بدانید که دستگاه پکیج یونیت چیست در یک کلام می توان گفت که دستگاهی است که از دو نیم تشکیل شده و در برگیرنده هواساز و چیلر در یک چارچوب است. یعنی وقتی که هواساز و چیلر رو بدون فاصله از هم و در یک بدنه واحد بسازیم به آن پکیج یونیت می گوییم و بنابرین این دستگاه هم برای گرمایش مسجد یا حسینیه مورد نظر باید به بویلر متصل گردد. اینکه این دو دستگاه را بدون فاصله و در بدنه ای واحد بسازیم دلایل و مزایایی دارد که پیشنهاد می کنیم برای شناخت این مزایا و ساختار این دستگاه این متن ⇐ پکیج یونیت را مطالعه بفرمایید.

سرمایش دستگاه پکیج یونیت

3 . سیستم تهویه مطبوع مرکزی VRF

در دو سیستم قبلی که توضیح دادیم (یعنی هم در چیلر و هم در پکیج یونیت) الکتروموتورها و کمپرسورهایی وجود دارد که به بیانی بسیار ساده همانند کولرهای گازی (ولی در مقیاسی بسیار بزرگتر) کار می کنند و این سیستم VRF هم دقیقا همانند آنها است ولی با این تفاوت که تکنولوژی های پیشرفته تری در آن استفاده شده و کلا دستگاهی وارداتی است و هیچ تولید داخلی در این زمینه وجود ندارد که البته قیمت تمام شده و نیز تامین قطعات یدکی و خدمات پس از فروش آن مخصوصا در سال هایی که کشورمان تحریم است با مشکلات و موانع عدیده ای مواجه می شود که همین مشکلات در مورد سیستم بعدی (یعنی دستگاه GHP) هم به همین صورت است. در ضمن این دستگاه هم به هواساز متصل می شود و برای گرمایش هم معمولا آبگرم موتورخانه را همانند دو سیستم قبلی باید به هواساز متصل کرد. همانند شکل زیر یونیت های خارج از ساختمان این سیستم هم مثل چیلر روی بام نصب شده و به هواساز متصل می شود. برای اینکه درک درست تر و کامل تری از مکانیزم عملکرد سیستم تهویه مطبوع VRF داشته باشید توصیه می کنیم که به این صفحه ⇐ سیستم تهویه مطبوع مرکزی VRF مراجعه بفرمایید.

نصب یونیت خارجی vrf روی پشت بام

4 . سیستم تهویه مطبوع مرکزی GHP

دستگاه های GHP و VRF نیز دستگاه های مدرنی هستند که همانند سیستم چیلر ، بویلر و هواساز سیستم کاملی هستند. در سه سیستم قبلی که توضیح دادیم یک یا تعدادی الکتروموتور وجود دارد که کمپرسورها را به دوران در می آورد و بنابرین هر سه سیستمی که معرفی کردیم برای سرمایش هوای مسجد یا حسینیه یا امامزاده و یا هر مکان مذهبی دیگری در واقع انرژی الکتریسیته مصرف می کنند (بر خلاف حالت گرمایشی که انرژی گاز مصرف می شود) ولی دستگاه GHP یک تفاوت بنیادی با این سه سیستم دارد و آن اینکه الکتروموتورها حذف شده و موتوری درونسوز (درست مثل موتور یک اتومبیل) در آن جای گرفته که کمپرسورها را به دوران در می آورد و بنابرین دستگاهی گازسوز است که در ماه های گرم سال و هم ماه های سرد سال این موتور درونسوز گازی کار کرده و سرمایش و گرمایش فراهم می شود. این دستگاه هم به هواساز متصل می شود ولی با این تفاوت که دیگر به بویلر برای گرمایش نیازی نیست. در شکل زیر نمونه هایی از یونیت های خارجی از ساختمان (ساخت شرکت پاناسونیک) را مشاهده می کنید که این ها هم به هواساز اتصال می یابند. برای آشنایی بیشتر با این دستگاه و ویژگی های آن این متن ⇐ سیستم تهویه مطبوع مرکزی GHP را مطالعه بفرمایید.

یونیت های خارجی دستگاه جی اچ پی پاناسونیک

5 . دستگاه های ایرواشر ، زنت ، اکونوپک

دستگاه های ایرواشر ، زنت و اکونوپک نیز دستگاه های با قیمت کمتری (نسبت به چیلر یا دستگاه های GHP و VRF) هستند که در شرایط آب و هوایی خشک و نیمه خشک بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند. هر سه این دستگاه ها برای سرمایش یک وجه مشترک دارند و آن هم اینکه در سرمایش بسیار شبیه یک کولر آبی (ولی در مقیاسی بسیار بزرگتر) عمل می کنند و به همین دلیل است که مصرف آب دارند ولی مصرف برق آنها در مقایسه با سیستم های قبلی که معرفی کردیم بسیار کمتر است. برای گرمایش هم دستگاه های ایرواشر و زنت دقیقا مشابه هواساز دارای کویل آبگرم هستند و به همان صورت کار می کنند. اکونوپک در گرمایش شبیه هواساز یا زنت یا ایرواشر نبوده و در واقع دارای یک مشعل و کوره است که همانجا هوا را گرم و با کانال به محیط مورد نظر می فرستد. استفاده از اکونوپک توصیه نمی شود چونکه همانطور که اشاره کردیم اماکن مذهبی مثل امامزاده ، مسجد ، حسینیه یا هر مکان زیارتی دیگری نسبت به صدا حساس بوده و اکونوپک دستگاهی است که صدای زیادی ایجاد می کند. در تصویر زیر اجزای درونی یک دستگاه زنت را مشاهده می کنید که چطور با پاشش آب روی پدهایی سلولوزی و عبور دادن هوا از بین آن ، این آب منجر به خنک شدن هوا می شود.

زنت سرمایشی گرمایشی

اساس کار دستگاه زنت در حالت سرمایشی :

اساس کار دستگاه زنت در حالت سرمایشی

ویژگی های مربوط به هر دستگاه را در متن های زیر مطالعه کنید.

مطالعه بیشتر ⇓

زنت

اکونوپک

تا بدین جا انواع دستگاه ها و سیستم های مناسب برای تهویه سرمایشی و گرمایشی هوای یک مسجد یا حسینیه یا امامزاده یا هر جای مذهبی و زیارتی دیگری را که ارتفاع سقف بلندی دارد و باید با کانال این هوای سرد و گرم در آن پخش شود را معرفی کردیم که عواملی مانند میزان بودجه ، نیازهای اساسی ، ابعاد و بزرگی پروژه ، شرایط آب و هوایی بومی و … بر انتخاب مناسب ترین دستگاه تاثیر گذار هستند.

انواع دستگاه های سرمایش و گرمایش مرکزی از جمله انواع چیلر ، زنت ، اکونوپک ، هواساز ، ایرواشر و … در محل کارخانه شرکت ما ، مطابق با استانداردهای روز و متناسب با نیازهای هر پروژه به طور خاص ، طراحی و تولید شده و مستقیما از کارخانه و با قیمت مناسب به فروش می رسند. جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد انواع سیستم های تهویه مطبوع سرمایشی و گرمایشی مسجد و مراکز مذهبی ، آشنایی با ویژگی های هر یک ، انتخاب مناسب ترین سیستم برای تهویه مسجد و مراکز مذهبی و استعلام قیمت آنها با مهندسان ما تماس بگیرید.

مهندس احمدی (تهویه مطبوع ماخ) : 09127675117 – 09194427470

مهندس خورانی (تهویه مطبوع ماخ) : 09191639363

مطالعه بیشتر ⇓

تهویه سالن غذاخوری

تهویه مطبوع آشپزخانه

به این متن چند ستاره میدین؟ (ستاره سمت چپ بیشترین امتیاز رو داره. بدون نیاز به ثبت نام در سایت می تونید امتیاز بدید)
[کل: 3 میانگین: 3.3]
اشتراک گذاری :

6 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • با سلام،
  برای مسجدی در جنوب کشور
  با ابعاد ۳۰×۴۰×۴.۵(متر مکعب) چه سیستمی رو پیشنهاد میدین؟
  دلیلتونو هم بفرمایید.
  قیمتو هم بگین ممنون میشم.
  تشکر

  پاسخ
  • سلام بر شما. با توجه به اینکه مسجد مورد نظر شما در جنوب کشور بوده و آب و هوای گرم و شرجی دارد باید از یک سیستم تبریدی (دستگاهی که بر پایه سیکل تبرید تراکمی کار می کند و کمپرسور دارد) استفاده کنید که با توجه به این ارتفاع سقف و مساحت ، مناسب ترین سیستم ، سیستم چیلر و هواساز و یا دستگاه روفتاپ پکیج است. همانطور که در متن بالا هم اشاره کردیم هواساز که با لوله کشی آب سرد به چیلر و با لوله کشی آب گرم به موتورخانه یا پکیج متصل می شود یک سیستم کامل سرمایشی گرمایشی است و می تواند هوای عبوری را نیز فیلتر نماید و همچنین هوای تازه وارد فضای داخل مسجد کند و از همه مهمتر در فصل تابستان که آب سرد در کویل هواساز جریان دارد و دستگاه در حالت سرمایشی در حال کار است رطوبت هوا نیز گرفته می شود. روفتاپ پکیج هم تقریبا شبیه سیستم چیلر و هواساز کار می کند و قیمت پایین تری دارد. برای این متراژ اصلا استفاده از کولر گازی را توصیه نمی کنیم. برای اطلاع از قیمت لطفا با مهندسان ما تماس بگیرید تا هم ظرفیت دقیق مورد نیاز برای این مسجد محاسبه شود و هم قیمت روز خدمتتان اعلام گردد.

   پاسخ
   • بابت توضیحاتتون ممنون،
    ببخشید با این ابعاد روف تاپ ۳۰ تن تبرید جواب میده؟
    با توجه به اینکه قاعدتا طراحی تهویه مطبوع مسجد با ساختمان مسکونی با همین ابعاد فرق داره

    پاسخ
    • خواهش میکنم. سلامت باشید. برای تعیین دقیق ظرفیت با شماره های موجود در سایتمون تماس بگیرید. هم ظرفیت رو همون لحظه محاسبه میکنن و هم قیمت رو خدمتتون اعلام میکنن.

     پاسخ
 • برای مسجدی در منطقه سردسیر کشور چه سیستم گرمایشی رو پیشنهاد میکنید( ابعاد مسجد خیلی بزرگ می‌باشد)

  پاسخ
  • درود بر شما. با توجه به نوع کاربری و سردسیر بودن منطقه ، اگر آب کافی در دسترس است ما دستگاه ایرواشر را پیشنهاد می کنیم که سرمایش آن به صورت تبخیری (شبیه کولر آبی ولی با راندمانی بیشتر) است و برای گرمایش باید آن را به آب گرم موتورخانه (آب گرم یک بویلر یا دیگ آبگرم) متصل نمود. این دستگاه نسبت به چیلر و هواساز قیمت به مراتب پایین تری دارد. برای مشاوره بیشتر ، انتخاب مناسب ترین دستگاه و استعلام قیمت آنها با مهندسان ما تماس بگیرید.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

5 − 4 =

keyboard_arrow_up
مشاوره و استعلام قیمت