یونیت هیتر آب گرم و بخار

یونیت هیترها از نظر اینکه چه نوع سیالی در کویل های آن جریان دارد به دو دسته یونیت هیتر آب گرم و یونیت هیتر بخار تقسیم می شوند. در این متن قصد داریم تا ویژگی های آنها را بررسی کنیم و شناختی از تفاوت آنها نسبت به هم بدست آوریم.

تفاوت یونیت هیتر بخار و نوع آب گرم و بررسی ویژگی های آنها

این دستگاه تنها وظیفه توزیع و به گردش در آوردن هوا را بعد از سرد یا گرم کردن آن بر عهده دارد. عمل سردسازی سیال (معمولا آب) توسط دستگاه دیگری مانند چیلر تراکمی آب خنک یا چیلر تراکمی هوا خنک (جهت سرد کردن آب) و عمل یا گرم کردن سیال (معمولا آب) توسط بویلر یا پکیج گازسوز (جهت گرم کردن آب) انجام و با لوله کشی به درون کویل های (لوله های پر پیچ و خم فین دار) یونیت هیتر ارسال می شود.

تنها تفاوت یونیت هیتر بخار و نوع آب گرم این است که درون کویل های یونیت هیتر آبگرم ، آب گرم شده توسط بویلر یا پکیج جریان پیدا کرده و درون کویل های یونیت هیتر بخار ، بخار داغ ایجاد شده توسط بویلر یا هر دستگاه دیگری جریان یافته و از نظر ساختاری یا جنس هیچ تفاوتی با هم ندارند. فن با دمیدن هوا از اطراف کویل ها، هوا را گرم و با قدرت پرتاب بالا در محیط داخل ساختمان توزیع می کند.

یونیت هیتر های متصل به بویلر

می توان با متصل نمودن کویل ها به آب سرد ایجاد شده توسط چیلر تراکمی آب خنک و یا چیلر تراکمی هوا خنک ، از یونیت هیتر آبگرم و بخار به جز عمل گرمایش به عنوان سیستم سرمایش نیز استفاده نمود. تنها کافی است که در فصل سرد ، جریان سیال گرم و در فصل گرم ، جریان سیال سرد به یونیت هیتر ارسال شود. البته معمولا چنین کاری انجام نمی شود و در سیستم های چهار فصلی سرمایشی و گرمایشی معمولا از دستگاه هواساز (هوارسان) به جای یونیت هیترها بهره برداری می شود.

مطالعه بیشتر درباره چیلرهای تراکمی هوا خنک در متن ⇐ چیلر هوایی

مطالعه بیشتر درباره چیلرهای تراکمی آب خنک در متن ⇐ چیلر آبی

یونیت هیتر آب گرم و نوع بخار ، دستگاه ساده ای است که تعداد اجزای تشکیل دهنده آن کم و در حد تعدادی کویل ، الکترو موتور ، فن (معمولا از نوع سانتریفیوژ) ، بدنه فلزی ، لوله های ورود و خروج سیال سرد و گرم و … است.

اجزای یونیت هیتر

مهمترین ویژگی یونیت هیتر بخار و نوع آب گرم توانایی زیاد آن در پرتاب هوا است که همین امر آن را به دستگاهی مناسب برای سرمایش و گرمایش اماکنی با سقف بلند مانند سوله انبار ، سوله تولیدی ، کارگاه ، پایانه مسافربری هواپیمایی و اتوبوسرانی ، سالن های بزرگ همایش و نمایشگاه ، سالن ورزشی ، استخر ، فروشگاه و هر مکان با فضای بزرگ تبدیل می کند. از دیگر ویژگی های یونیت هیتر آب گرم و بخار ، ابعاد کوچک آن است که به راحتی قابلیت حمل و نصب داشته و فضای بسیار کمی از درون ساختمان را اشغال می کند.

یونیت هیتر

تفاوت ظرفیت و ویژگی های خاص آنها نسبت به هم

همانطور که اشاره کردیم تفاوت خاصی بین یونیت هیتر بخار و آب گرم وجود ندارد و تنها ویژگی های آنها (ظرفیت گرمایشی آنها) با هم متفاوت است. طبیعتا بخار داغ درجه حرارت بالاتری نسبت به آبگرم دارد و ظرفیت گرمایشی دستگاه یونیت هیتر بخار در مقایسه با نوع آب گرم بیشتر است. در ابعادی یکسان و با کویل و فن مشابه قطعا یونیت هیتر بخار ظرفیت گرمایشی بالاتری نسبت به آب گرم خواهد داشت. ولی باید این را هم مد نظر قرار داد که هزینه ساخت یک موتورخانه بخار به مراتب بیشتر از موتورخانه آب گرم است.

تعیین اینکه سیستم گرمایشی از نوع بخار داغ باشد یا آبگرم به نظر طراح بر می گردد که بر اساس پارامترهای خاص مربوط به هر پروژه تصمیم می گیرد که کل سیستم موتورخانه را به صورت بخار داغ طراحی کند یا به صورت آبگرم که از جمله مهمترین پارامترهای تاثیرگذار می توان به موارد زیر اشاره کرد.

1 . نوع کاربری و استفاده های جانبی از سیستم بخار داغ یا آبگرم

در برخی از پروژه ها کل سیستم موتورخانه مرکزی باید طوری طراحی شود تا پاسخگوی تمام نیازهای جانبی نیز باشد. برای مثال در یک کارخانه که به طور مستمر به بخار داغ به عنوان فرآیندهای جانبی نیاز دارد، تجهیزات موتورخانه بر اساس بخار داغ طراحی می شود و بهتر است که یونیت هیترها نیز از نوع بخار انتخاب شوند.

2 . طول مسیر در گردش

چنانچه طول مسیر در گردش سیال داغ زیاد باشد، بنا بر دلایلی طراح تصمیم می گیرد که سیستم را از نوع بخار داغ طراحی کند تا واحدهای دورتر با افت توان گرمایشی مواجه نشوند.

3 . شرایط آب و هوایی منطقه

در مناطق سردسیر که معمولا سیستم ها به صورت بخار داغ طراحی می شوند هم از دیگر پارامترهای اثرگذار بر ویژگی های یونیت هیتر انتخابی است.

تجهیزات موتورخانه مرکزی

تا بدین جا سعی نمودیم تا تفاوت های اندک بین یونیت هیتر آب گرم و بخار را بررسی کنیم و به ویژگی های هر یک از آنها پی ببریم. بنا به دلایلی که در مقاله زیر به آنها اشاره نموده ایم استفاده از یونیت هیترها به عنوان سیستم گرمایشی یک محیط با مساحت زیاد (مثل سالن های ورزشی یا کارخانجات و نمایشگاه ها و …) مناسب نیست و مهندسان ما همواره استفاده از دستگاه هواساز را به جای یونیت هیترها پیشنهاد می دهند که برای کسب اطلاعات بیشتر توصیه می کنیم که حتما مقاله زیر را مطالعه بفرمایید.

مزایا و معایب مربوط به این سیستم را می توانید در متن یونیت هیتر چیست مطالعه کنید.

یونیت هیتر آب گرم و بخار ساخته شده در شرکت ما

تهویه مطبوع ماخ تجربه چندین ساله در طراحی و تولید انواع یونیت هیترهای آب گرم و بخار (در طرح ها و ظرفیت های گوناگون) و مطابق با استانداردهای تدوین شده را دارد. فن ها جهت کارکرد آرام و بدون صدا از نظر استاتیکی و دینامیکی بالانس شده و از مجموعه موتور فن های شرکت های معتبر مانند شرکت دمنده و برند زیلابگ و زیمنس در آن استفاده می شود. در نهایت جهت هماهنگی ظاهری آن با محیط داخل ساختمان با پوشش و رنگ مناسب و به دلخواه مشتری رنگ آمیزی می شود. کلیه محصولات ما به علت تولید و فروش مستقیم از کارخانه ، مناسب ترین قیمت را دارند. جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره یونیت هیتر بخار و آبگرم و سایر سیستم های تهویه مطبوع و نیز استعلام قیمت آنها با مهندسان ما تماس بگیرید.

مهندس احمدی (تهویه مطبوع ماخ) : 09127675117 – 09194427470

مهندس خورانی (تهویه مطبوع ماخ) : 09191639363

جهت شناخت بیشتر ویژگی های یونیت هیتر های ساخت شرکت ما و دریافت کاتالوگ آن به صفحه ویژگی های یونیت هیتر مراجعه کنید.

مطالعه بیشتر ⇐ قیمت یونیت هیتر

به این متن چند ستاره میدین؟ (ستاره سمت چپ بیشترین امتیاز رو داره. بدون نیاز به ثبت نام در سایت می تونید امتیاز بدید)
[کل: 1 میانگین: 5]
اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

یک × 3 =

keyboard_arrow_up
مشاوره و استعلام قیمت