یونیت هیتر چیست ؟

در این مقاله می خواهیم به اینکه سیستم یونیت هیتر چیست و از چه اجزا و ساختاری تشکیل شده است و نیز اینکه نحوه کار آن به چه شکل است بپردازیم و در ادامه هم ضمن معرفی کاربردها و دلایل بکارگیری آن در برخی پروژه ها به مزایا و معایبی که دارد و بر انتخاب نوع سیستم تهویه اثرگذار است اشاره کنیم. همچنین در ادامه به امکان یا عدم امکان استفاده از یونیت هیتر برای سرمایش (در کنار گرمایش) هم اشاره ای خواهیم نمود.

یونیت هیتر چیست و چه اجزا ، کاربردها ، مزایا و معایبی دارد؟

یونیت هیتر بیشتر برای گرمایش (و در برخی مواقع سرمایش) کارگاه ها ، فضاهای بزرگ و سوله های ورزشی و صنعتی مناسب است و تشکیل شده از لوله های پره داری (کویل) که به صورت مارپیچ در یک جعبه فلزی در چند ردیف قرار گرفته اند و یک فن که در پشت لوله های کویل جاسازی شده است. آب گرم یا بخار داغ و در برخی کاربردها آب سرد درون لوله های کویل جریان یافته و سطح لوله ها و پره های روی آن به شدت گرم یا سرد می شود. فن هوا را با سرعت مناسب از روی لوله ها عبور داده و دمای هوا را افزایش یا کاهش می دهد. فن می تواند از نوع محوری یا سانتریفیوژ باشد. در قسمت خروجی هوا از یونیت هیتر ، تعدادی تیغه به منظور جهت دادن به هوا وجود دارد که با دست یا به صورت اتوماتیک قابل تنظیم هستند.

آبگرم یا بخار با درجه حرارت بالا ، خارج از فضای داخل ساختمان و در یک دستگاه جداگانه مانند پکیج دیواری گازسوز ، سیستم های حرارت مرکزی موتورخانه (بویلر) و … و همچنین آب سرد در دستگاهی مانند چیلر یا مینی چیلر ایجاد و توسط لوله کشی و پمپ به یونیت هیتر منتقل می شوند.

یونیت هیتر های متصل به بویلر

در شکل زیر نمونه ای از یونیت هیترهای نصب شده در یک سوله صنعتی نشان داده شده که همگی با لوله کشی آبگرم به بویلر موتورخانه متصل شده اند.

سیستم گرمایش سوله های صنعتی

بنابرین اجزای یونیت هیتر و سیستم کلی آن عبارتند از :

۱ . اجزای یوینت هیتر شامل :

۱ . ۱ . یک کویل از جنس مس به همراه فین هایی از جنس آلومینیوم برای بالا بردن ظرفیت و راندمان انتقال حرارت

۱ . ۲ . یک فن جاسازی شده در پشت کویل و موتور الکتریکی متصل شده فن

۱ . ۳ . بدنه دربرگیرنده اجزای یونیت هیتر

۱ . ۴ . محل ورود و خروج لوله های انتقال آب، شیر هواگیری و سیستم کنترل کننده جریان آب (به صورت آپشن)

۱ . ۵ . تیغه های هدایت کننده جهت خروج هوا از آن (دمپر) و تعبیه سیستمی برای خروج آب درین (آبی که بر اثر تقطیر بخار هوا یا رطوبت موجود در هوا بر روی لوله های سرد ایجاد شده و پس از چکه کردن در سینی کف دستگاه جمع آوری می شود) در صورتی که استفاده از یونیت هیتر برای سرمایش هم باشد.

۲ . دستگاهی برای ایجاد آبگرم در موتورخانه (مانند دیگ آبگرم یا بویلر)

۳ . دستگاه چیلر برای سرد نمودن آب (اگر سیستم سرمایشی هم در نظر گرفته شود)

۴ . لوله هایی برای منتقل نمودن جریان آب سرد و گرم از این دو دستگاه به کویل یونیت هیتر

اجزای یونیت هیتر

استفاده از آن برای سرمایش :

همانطور که از نام آن پیداست (Unit Heater) کلمه هیتر برای گرمایش به کار می رود و اصولا این دستگاه در اکثر پروژه های فقط به صورت گرمایشی کاربرد دارد و کمتر دیده می شود که آب سرد چیلر را برای سرمایش به آن متصل کنند. در واقع اگر بخواهیم چنین عملی انجام دهیم بهتر است که به جای استفاده از یونیت هیتر برای سرمایش از دستگاهی به اسم هواساز که کاربرد بسیار گسترده ای در صنعت تهویه مطبوع دارد بهره ببریم. هواساز هم همانند شکل زیر به چیلر و بویلر وصل شده و تمام عملیات های مربوط به تهویه هوا (از سرد یا گرم نمودن هوا گرفته تا فیلتر کردن و کنترل رطوبت و …) را به نحو احسنت انجام می دهد که برای مطالعه کامل درباره این سیستم پیشنهاد می کنیم که مقاله زیر را مطالعه بفرمایید.

مطالعه بیشتر درباره هواساز و ساختار آن در این مقاله ⇐ هواساز چیست ؟

هواساز متصل به بویلر و چیلر

انواع یونیت هیتر از نظر محل نصب عبارتند از :

۱ . سقفی

۲ . دیواری

۳ . زمینی

در نوع سقفی و دیواری، هوای خروجی از آن می تواند به صورت افقی یا عمودی باشد.

این دستگاه ها تقریبا از اجزای یکسانی تشکیل شده اند و در انواع دیگری (از نظر نوع فن ، جهت جریان هوای جاری در آن و …) نیز دسته بندی می شوند که در متن انواع یونیت هیتر توضیح داده شده است.

یونیت هیتر گرمایشی و سرمایشی

مزایای یونیت هیتر برای فضاهای بزرگ عبارتند از :

۱ . سرعت بالا در گرم کردن محل و در نتیجه مدت زمان کمتر برای پیش راه اندازی به خاطر وجود خاصیت قدرت پرتاب باد بالا در فن

۲ . امکان استفاده از آبگرم یا بخار داغ که معمولا در اماکن صنعتی ، ورزشی و نمایشگاهی وجود دارد.

۳ . توزیع مناسب هوای گرم به مناطق دلخواه با نصب چند دستگاه در قسمت های مختلف

علاوه بر این مزایا ، یک سری معایب نیز در سیستم یونیت هیتر وجود دارد و کاربرد چنین سیستمی را با چالش هایی مواجه می کند و در واقع بهتر است که بگوییم گزینه های مناسب تری مثل دستگاه هواساز را می توان به جای آن به کار برد.

معایب دستگاه یونیت هیتر برای فضاهای بزرگ عبارتند از :

۱ . چون این دستگاه ها به صورت چند تایی و در نقاط مختلف درون سوله یا سالنی بزرگ نصب می شوند و به هوای آزاد راه ندارند ، نمی توان هوای تازه وارد سوله یا سالن مورد نظر کرد و تنها هوای داخل پس از گرم یا سرد شدن به چرخش در می آید. برای تامین هوای تازه همزمان با افزایش یا کاهش دما ، مناسب ترین دستگاه ، هواساز (هوارسان) است. این مورد از جمله مهمترین معایبی است که سیستم یونیت هیتر دارد و کاربرد آن را با چالش مواجه می کند.

۲ . بر روی این دستگاه ها نمی توان انواع فیلترهای مورد نیاز را با توجه به نوع و میزان آلایندگی های محلی نصب نمود. در اماکنی که علاوه بر سرمایش و گرمایش به فیلتراسیون هوا نیز نیاز باشد ، مناسب ترین دستگاه ، هواساز یا همان هوارسان است.

۳ . چنانچه بخواهیم عمل تنظیم رطوبت هوا نیز در ساختمان مورد نظر صورت پذیرد با دستگاه یونیت هیتر نمی توان مقدار رطوبت هوا را تنظیم نمود و در چنین شرایطی برای تنظیم دقیق رطوبت هوا (و یا کاهش آن) مناسب ترین دستگاه ، هواساز است.

۴ . از دیگر معایب یونیت هیتر این است که این سیستم صدای نسبتا بلندی ایجاد می کند (به خاطر ظرفیت هوادهی بالای فن و شکل خاصی که دارد تا بتواند هوا را با سرعت بالا در محیط به گردش درآورد و نیز به این دلیل که یونیت هیترها در داخل فضای مورد نظر نصب می شوند و صدای فن شنیده می شود) ولی در دستگاهی مثل هوارسان (هواساز) به این خاطر که در بیرون از فضای مورد نظر نصب می گردد، معمولا صدای کار فن کمتر شنیده می شود.

تغییر دما و رطوبت در هوارسان

مطالعه بیشتر درباره اجزا و نحوه کار سیستم هوارسان (هواساز) در مقاله ⇐ نحوه کار هوارسان

کاربردها و موارد استفاده از سیستم یونیت هیتر :

کاربردها و مواردی که می توان از یونیت هیتر استفاده کرد عبارتند از :

۱ . کارگاه های متوسط و بزرگ

۲ . اماکن ورزشی

۳ . و به طور کلی اماکنی با ارتفاع سقف زیاد که در آن صدای ایجاد شده مسئله جدی نباشد.

در این صفحه تلاش نمودیم تا به سوال یونیت هیتر چیست و اینکه چه اجزا ، کاربردها ، مزایا و معایبی دارد اشاره کنیم. همچنین با مقایسه آن با دستگاه پر کاربردتری مثل هواساز به شکل بهتری با مزایا و معایب آن آشنا شدیم.

یونیت هیتر

تولید و فروش یونیت هیتر

انواع یونیت هیترها و سایر دستگاه های سرمایشی و گرمایشی از جمله انواع هواساز ، چیلر ، دستگاه زنت ، ایرواشر ، اکونوپک و … متناسب با نیازهای هر پروژه و درخواست های مشتری و مطابق با استانداردهای روز در محل کارخانه شرکت ما طراحی و تولید شده و به طور مستقیم از کارخانه و با قیمت مناسب به فروش می رسند. جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره یونیت هیترها و سایر دستگاه ها ، انتخاب مناسب ترین دستگاه برای پروژه خود و نیز استعلام قیمت آنها با مهندسان ما تماس بگیرید.

مهندس احمدی : ۰۹۱۲۷۶۷۵۱۱۷ – ۰۹۱۹۴۴۲۷۴۷۰

مهندس خورانی : ۰۹۱۹۱۶۳۹۳۶۳

مطالعه بیشتر ⇓

قیمت یونیت هیتر

فروش یونیت هیتر بخار و آبگرم

فن کویل

به این متن چند ستاره میدین؟ (ستاره سمت چپ بیشترین امتیاز رو داره. بدون نیاز به ثبت نام در سایت می تونید امتیاز بدید)
[کل: 2 میانگین: 3]
اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست