انواع یونیت هیتر

دسته بندی انواع یونیت هیتر

انواع یونیت هیتر به چند شکل مختلف دسته بندی می شوند. در کل اصول کاری یونیت هیترهای صنعتی و خانگی ، نوع آبگرم و بخار داغ ، نوع سقفی ، زمینی و دیواری  و نیز انواع عمودی و افقی با یکدیگر یکسان است و تنها در برخی ویژگی ها با یکدیگر تفاوت دارند که در این متن به آنها خواهیم پرداخت.

۱ . انواع یونیت هیتر از نظر نوع کاربرد

یونیت هیترها با توجه به اینکه چه نوع کاربردی دارند به دو دسته کلی یونیت هیتر صنعتی و خانگی تقسیم بندی می شوند که از نظر ساختار کاملا شبیه یکدیگر هستند ولی ظرفیت گرمایشی آنها با یکدیگر متفاوت است و نوع خانگی آن در ظرفیت های کوچکتر ساخته می شود.

مطالعه بیشتر ⇐ یونیت هیتر صنعتی و خانگی

۲ . از نظر نوع سیال و انرژی

یونیت هیترها از نظر اینکه چه نوع سیالی در لوله های آن جریان دارد به دو بخش یونیت هیتر آبگرم و بخار داغ دسته بندی می شوند. درجه حرارت بخار که توسط بویلر یا هر دستگاه دیگری ایجاد می شود نسبت به آبگرم بیشتر است و جنس کویل های به کار رفته در آنها متفاوت خواهد بود. از بخار داغ بیشتر در کاربردهای صنعتی استفاده می شود. علاوه بر این موارد یونیت هیتر الکتریکی (برقی) را نیز می توان نام برد که حرارت آن توسط المنت های برقی ایجاد می شود.

مطالعه بیشتر ⇐ یونیت هیتر آبگرم و بخار داغ

یونیت هیتر

۳ . از نظر محل نصب

یونیت هیترها همانند انواع فن کویل ها به شکل های مختلف در ساختمان نصب می شوند. از این لحاظ آنها به انواع یونیت هیتر زمینی ، دیواری و سقفی (آویزی) تقسیم بندی می شوند.

مطالعه بیشتر ⇐ یونیت هیتر زمینی ، دیواری و سقفی

یونیت هیتر زمینی ، دیواری و سقفی

۴ . از نظر جهت جریان هوای خروجی از آن

هوای خروجی از آنها می تواند به صورت افقی (یونیت هیتر افقی) ، عمودی (یونیت هیتر عمودی) یا جهت دلخواه باشد. یونیت هیترها معمولا دارای دریچه های خروجی قابل تنظیم هستند تا جریان هوا توسط کاربر به محل مورد نظر هدایت شود. در برخی از کاربردهای صنعتی که سقف بلندی دارند (مانند سوله با سقف بلند) یونیت هیترهای سقفی را طوری نصب می کنند که به صورت عمودی و رو به پایین، جریان هوا را توزیع کند که در شکل زیر حالت توزیع مخروطی عمودی و نیز افقی را به صورت شماتیک مشاهده می کنید.

یونیت هیتر عمودی و افقی

۵ . انواع یونیت هیتر از نظر نوع فن

فن های مورد استفاده معمولا از نوع سانتریفیوژ هستند. مگر آنکه با توجه به نیاز یا درخواست مشتری از نوع دیگری استفاده شود. ترتیب قرار گیری فن نیز اهمیت دارد. اگر فن قبل از کویل قرار بگیرد و هوا را به میان کویل ها بدمد به آن نوع دمنده و اگر فن بعد از کویل قرار بگیرد و هوا را از میان کویل ها مکش کند به آن نوع مکنده می گویند.

تمامی یونیت هیترهای ذکر شده (به جز نوع برقی با المنت های حرارتی) علاوه بر گرمایش قابلیت سرمایش با متصل نمودن جریان آب سرد (یا هر نوع سیال سرد دیگر) به لوله ها را دارند. در ضمن فقط جریان آب سرد و گرم در تمامی یونیت هیترها جریان دارد و آب باید در دستگاه های دیگر مانند چیلر تراکمی ، مینی چیلر ، بویلر ، پکیج  گازسوز و … سرد یا گرم شده و با لوله کشی به یونیت هیتر منتقل شود.

آشنایی بیشتر با مزایا و معایب یونیت هیترها در متن ⇐ یونیت هیتر چیست ؟

تهویه مطبوع ماخ طراح و سازنده انواع یونیت هیتر های ذکر شده در طرح ها و ظرفیت های گوناگون است. محصولات ما مطابق با استانداردهای صنعت تهویه و تبرید ساخته و به طور مستقیم از کارخانه و با قیمت مناسب به فروش می رسند. جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد انواع یونیت هیتر ها و سایر  دستگاه های سرمایشی و گرمایشی ، انتخاب مناسب ترین دستگاه برای ساختمان خود و نیز استعلام قیمت آنها با مهندسان ما تماس بگیرید.

مهندس احمدی (تهویه مطبوع ماخ) : ۰۹۱۲۷۶۷۵۱۱۷ – ۰۹۱۹۴۴۲۷۴۷۰

مهندس خورانی (تهویه مطبوع ماخ) : ۰۹۱۹۱۶۳۹۳۶۳

مطالعه بیشتر ⇓

انواع فن کویل ها

انواع چیلر تراکمی

نحوه کار مینی چیلر

طراحی و ساخت یونیت هیتر

به این متن چند ستاره میدین؟ (ستاره سمت چپ بیشترین امتیاز رو داره. بدون نیاز به ثبت نام در سایت می تونید امتیاز بدید)
[کل: 0 میانگین: 0]
اشتراک گذاری :

1 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

سیزده − 2 =

فهرست