مبدل حرارتی بخار

مبدل حرارتی بخار (کندانسور ، اواپراتور)

مبدل حرارتی بخار به مبدلی گفته می شود که یکی از دو سیال جاری در آن بخار آب باشد. در فرآیند تبادل حرارت ، بخار آب با درجه حرارت زیاد معمولا گرمای خود را به سیال دیگری مانند آب منتقل می کند که در این صورت به آن مبدل حرارتی بخار به آب گفته می شود. بخار آب با از دست دادن حرارت خود ، کم کم در طول حرکت در لوله های مبدل از حالت گازی شکل (بخار) به حالت مایع (آب) تغییر فاز می دهد. بنابرین نکته حائز اهمیت در طراحی آن ، تغییر فاز دادن سیال درون لوله ها ، درصد تبدیل بخار به آب ، درجه حرارت بخار و نیز خورنده بودن املاح موجود در آب است که تاثیر مستقیمی بر انتخاب طرح و جنس مبدل (مبدل حرارتی استیل ، مبدل حرارتی مسی و …) خواهد داشت.

در صنعت، مبدل حرارتی بخار با نام کندانسور نیز شناخته می شود. زیرا با از دست دادن حرارت و تبدیل از حالت بخار به مایع ، عمل تقطیر یا کندانس انجام می شود. در ضمن اگر مبدل حرارتی جهت تولید بخار مورد استفاده قرار بگیرد و با دادن حرارت ، آب از حالت مایع به بخار تبدیل شود در این صورت به این نوع مبدل حرارتی بخار ، اواپراتور نیز گفته می شود. در برخی مبدل ها نیز بخار حرارت خود را به سیال دیگری مانند روغن (یا هر نوع سیال دیگر) منتقل می کند. مبدل های حرارتی کندانسور و اواپراتور بخار به طور گسترده و در اشکال مختلف در صنایع استفاده می شوند که در این بین ، مبدل های حرارتی پوسته و لوله به علت تحمل فشار و دماهای بالا و نیز قیمت پایین ، بیشترین کاربرد را در صنعت دارند.

مطالعه بیشتر درباره انواع مبدل های پوسته و لوله و مشخصات فنی آنها در این مقاله ⇐ مبدل های حرارتی پوسته و لوله

مبدل حرارتی بخار

نوع دیگری از مبدل ها تحت عنوان مبدل حرارتی هوا خنک وجود دارد که انتقال حرارت بین بخار و هوای دمیده شده توسط فن صورت می پذرید که هر دو نوع پوسته و لوله و نیز هوا خنک بیشترین کاربرد را در صنعت دارند.

مطالعه بیشتر درباره نحوه کار و انواع مبدل های هوا خنک در این مقاله ⇐ مبدل حرارتی هوا خنک

مبدل های حرارتی بخار بایستی که در برابر مواد خورنده مقاوم باشند. استیل (فولاد ضد زنگ) و مس نسبت به سایر فلزات بیشترین مقاومت را در برابر خوردگی دارند. همچنین استیل و مس مقاومت بالایی در برابر رسوب مواد و املاح موجود در آب بر سطح لوله های مبدل دارند و پاکسازی دوره ای آنها بلند مدت خواهد بود.

طراحی ، تولید و فروش مبدل حرارتی بخار

نکته اینکه در حال حاضر ما دستگاه کندانسور ، اواپراتور و مبدل حرارتی طراحی و تولید نمی کنیم و هیچ نوعی از آنها (نه نوع بخار ، نه نوع پوسته و لوله ، نه صفحه ای و نه هوا خنک) در سبد محصولات ما قرار ندارد و توسط شرکت ما به فروش نمی رسد. لطفا در این خصوص با مهندسان ما تماس نگیرید. این مقاله صرفا مقاله ای آموزشی برای آشنایی با مبدل های حرارتی بخار و بررسی مشخصات فنی آن است. 

مطالعه بیشتر ⇓

مبدل حرارتی مسی

مبدل حرارتی استیل

قیمت مبدل حرارتی

به این متن چند ستاره میدین؟ (ستاره سمت چپ بیشترین امتیاز رو داره. بدون نیاز به ثبت نام در سایت می تونید امتیاز بدید)
[کل: 2 میانگین: 3]
اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

بیست − نوزده =

keyboard_arrow_up
مشاوره و استعلام قیمت