پمپ های گردش جریان در سیستم های گرمایش با آب

سیستم های دیگ با جریان اجباری می تواند دارای یک یا دو پمپ باشد. اعداد یک و دو ، در این اصطلاح حاکی از تعداد پمپ ها نیست بلکه تعداد مجموعه و گروه پمپ درون سیستم را نشان می دهد.

مطابق شکل در سیستم دارای یک پمپ از یک گروه پمپ برای گردش جریان در مولد و سیستم توزیع استفاده می گردد. در این سیستم ، مولد و شبکه توزیع به صورت سری هستند.

پمپ های گردش جریان در سیستم های تمام آب

برای اطمینان از اینکه در تمام اوقات از درون دیگ حداقل جریانی عبور می کند، باید یک مسیر کنارگذر در اطراف سیستم توزیع در نظر گرفت. معمولا از این سیستم فقط زمانی استفاده می شود که فشار اصطکاکی کل نسبتا کم باشد، زیرا وقتی نیازهای مصرف کنندگان کاهش یابد، باید جریان از مسیر کنار گذر عبور کند و هر چه فشار سیستم بیشتر باشد اتلاف انرژی در فرآیند اختناق مسیر کنارگذر بیشتر خواهد بود و هزینه های بهره برداری افزایش می یابد.

مطابق شکل در سیستم های دارای دو پمپ برای گردش جریان در مولدها از یک گروه پمپ جداگانه استفاده می شود.

انبساط و تامین فشار در سیستم گرمایش با آب

غالبا در ازا هر مولد از یک پمپ برای مکش آب از مخزن انبساط یا سیستم برگشت و برگرداندن آن از طریق مولد به درون مخزن انبساط استفاده می گردد. پمپ های گردش جریان در سیستم های گرمایش با آب ، آب را از مخزن انبساط دریافت و فقط آن را در درون سیستم توزیع به گردش در می آورند. با اختلاط آب برگشتی از سیستم توزیع و آب ورودی به مکش پمپ می توان درجه حرارت رفت آب در سیستم توزیع را تغییر داد.

منطقه بندی

هنگامی که لازم است از منطقه بندی استفاده گردد، می توان هر منطقه را با چند گروه پمپ که فشار و درجه حرارت آنها متفاوت است تغذیه کرد. مقدار گذر جریان را نیز می توان تغییر داد بدون اینکه از مسیر کنار گذر استفاده شود و در گردش آب درون مولد تاثیر گذاشته باشد.

در سیستم های تحت فشار با بخار ، پمپ های گردش جریان را در خط رفت نصب می کنند تا مقدار فشار در تمام قسمت های سیستم توزیع بیشتر از فشار دیگ بخار باشد. این موضوع موجب می شود خطر تبدیل ناگهانی آب به بخار به حداقل مقدار ممکن برسد.

یک شیوه متداول این است که یک خط اختلاط بین مکش پمپ و خط برگشت از شبکه توزیع در نظر گرفته شود به نحوی که جریان از درون مولد HTW نگذرد. از این خط لوله برای راه اندازی سیستم و تنظیم درجه حرارت رفت به شبکه توزیع استفاده می شود و برای افزایش فشار در قسمت مکش پمپ قابل اعتماد نخواهد بود.

مطالعه بیشتر ⇓

چیلر آبی

چیلر هوایی

سیستم تهویه مطبوع VRF

سیستم تهویه مطبوع GHP

انبساط و تامین فشار در سیستم گرمایش با آب

به این متن چند ستاره میدین؟ (ستاره سمت چپ بیشترین امتیاز رو داره. بدون نیاز به ثبت نام در سایت می تونید امتیاز بدید)
[کل: 0 میانگین: 0]
اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

8 + 20 =

keyboard_arrow_up
مشاوره و استعلام قیمت