دستگاه اواپراتور چیست و چگونه کار می کند؟

دستگاه اواپراتور چیست ؟

در پاسخ به سوال دستگاه اواپراتور چیست و چگونه کار می کند می توان گفت که یک نوع مبدل حرارتی است که در آن یک سیال مایع وارد دسته ای از لوله ها (کویل) شده و چون فشار پایینی دارد، با جذب کمترین حرارت از سیال اطراف لوله ها (سیال اطراف لوله ها می تواند گازی مانند هوا و یا مایعی مانند آب و … باشد) به نقطه جوش خود رسیده و تبخیر می گردد و بدین ترتیب از حالت مایع به حالت گاز تغییر فاز می دهد و به همین خاطر به آن تبخیر کننده نیز گفته می شود زیرا هدف این است که مایع ورودی به کویل تبخیر گردد. عملکرد اواپراتور به نوع سیالات، سطح، جنس لوله ها، اختلاف درجه حرارت و ..‌. بستگی دارد. طرز کار اواپراتور و مراحل ساخت و فروش آن در ادامه با جزئیات بیشتر توضیح داده شده است. نحوه کار اواپراتور در این متن در دو نوع پوسته و لوله (آبی یا آب خنک یا مرطوب) و فن دار (هوایی یا هوا خنک یا خشک) که از انواع پر کاربرد صنعتی آن هستند توضیح داده شده است.

انواع اواپراتور

ساخت این دستگاه در کاربردهای صنعتی معمولا به 3 شکل متفاوت انجام شده و انواع آن غالبا در این 3 طرح به فروش می رسند که عبارتند از :

1 . نوع پوسته و لوله یا همان Shell and Tube (آبی یا آب خنک یا مرطوب)

اواپراتور پوسته و لوله

2 . نوع فن دار (هوایی یا هوا خنک یا خشک)

ساختار اواپراتور سردخانه

3 . نوع صفحه ای (پلیتی)

کندانسور صفحه ای

کاربرد آن در صنعت در 2 حالت متفاوت

اواپراتور به دو شکل متفاوت در صنعت مورد استفاده قرار می گیرد. در حالت اول به عنوان تبخیر کننده سیال درون لوله ها به کار می رود (یعنی هدف این است که مایع وارد شده به کویل با گرفتن حرارت از سیال داغ اطراف کویل از حالت مایع به گاز تبدیل شود و یا به اصطلاح تبخیر گردد) و در حالت دوم به علت جذب حرارت از سیال اطراف کویل، موجب کاهش دمای آن شده و در نتیجه عمل سرماسازی سیال اطراف کویل را انجام می دهد.

1 . طرز کار اواپراتور به عنوان تبخیر کننده

اگر دستگاه اواپراتور به عنوان تبخیر کننده به کار رود، سیالی که قرار است تبخیر شود (هر سیال مایعی) وارد کویل (دسته ای از لوله ها) شده و در فشار تقریبا برابر یا بیشتر از فشار اتمسفر و با گرفتن حرارت از سیال داغ (آب داغ یا بخار داغ یا هر سیال گازی یا مایع با درجه حرارت بالا) اطراف کویل ، تبخیر می گردد که این نوع کاربرد گسترده ای در صنایع غذایی، دارویی، شیمیایی و هر نوع کاربرد صنعتی دیگر به عنوان تبخیر کننده دارد. معمولا در چنین کاربردهایی دستگاه اواپراتور مورد نظر به شکل شل اند تیوب (Shell and Tube) یا همان پوسته و لوله (مطابق شکل زیر) طراحی و تولید می شود ولی در برخی موارد نیز می توان آن را به شکل صفحه ای (پلیتی) و یا فن دار نیز تولید کرد. در نوع فن دار یک سیال گازی داغ از اطراف کویل عبور داده می شود تا بتواند مایع جاری درون کویل را تبخیر کند.

اواپراتور به عنوان تبخیر کننده

مطالعه بیشتر درباره طرز کار و انواع مبدل های پوسته و لوله ⇐ مبدل حرارتی پوسته و لوله

2 . وظیفه اواپراتور به عنوان دستگاه سرمایشی

همانطور که اشاره شد، در یک مورد وظیفه اواپراتور می تواند سرمایش باشد. در واقع با جاری کردن سیال مبرد مانند گاز فریون R22 یا R407C و … درون کویل و جاری کردن هوا توسط فن (در نوع فن دار) یا جاری شدن آب (در نوع پوسته و لوله) توسط پمپ از اطراف کویل، مبرد در دمای معمولی محیط و در فشاری کمتر از فشار اتمسفر ، گرمای هوا یا آب را جذب کرده و درجه حرارت هوا یا آب را کاهش می دهد. علت کم کردن فشار مبرد جاری در کویل (با روش هایی مثل استفاده از شیر انبساط) این است که مبرد این خاصیت را دارد که در فشارهای کم (فشارهای کمتر از فشار اتمسفر) با گرفتن حرارت از سیالی با دمای محیط (مثل آب یا هوا که دمای آن تقریبا برابر با دمای محیط است) تبخیر گردد و از حالت مایع به حالت گاز تغییر فاز دهد. بنابرین آب یا هوایی که در دمای محیط قرار دارد سرد می شود.

اگر مبرد با گرفتن حرارت از هوا، هوا را سرد کند می توان از آن به عنوان اواپراتور سردخانه یا کولر گازی یا دستگاه داکت اسپلیت یا هواساز سرمایشی (کویل dx) و غیره استفاده کرد. پس از اینکه مبرد حرارت هوا را گرفت و تبخیر شد مجددا به کمپرسور وارد شده و فشرده می شود تا سیکل کاری دستگاه ادامه پیدا کند. در واقع در این دستگاه های سرمایشی، اواپراتور بخشی از سیکل تبرید است که به همراه کمپرسور، کندانسور، شیر انبساط و مبرد منجر به سرمایش هوا می شود.

بررسی تفاوت های این دو در این مقاله ⇐ تفاوت کندانسور و اواپراتور

نمونه ای از کاربرد آن در کولر گازی یا دستگاه داکت اسپلیت یا هواساز :

اواپراتور فن دار

نمونه ای از کاربرد آن در سردخانه :

اواپراتور سردخانه

مطالعه بیشتر درباره ساختار و طرز کار نوع سردخانه ای ⇐ اواپراتور سردخانه

و اگر مبرد با گرفتن حرارت از آب، آب را سرد کند می توان از آن در چیلر برای سردسازی آب استفاده کرد. همانطور که در شکل زیر مشاهده می کنید مبرد به شکل مایع از یک سو وارد دستگاه شده و بعد از اینکه حرارت آب را می گیرد و آب را سرد می کند از سوی دیگر خارج می شود. بعد از اینکه مبرد کاملا تبخیر شد و به حالت گازی درآمد به کمپرسور ارسال شده تا دوباره فشرده سازی شده و سیکل چیلر ادامه پیدا کند.

مطالعه بیشتر درباره ساختار و ویژگی های اواپراتور دستگاه چیلر ⇐ اواپراتور چیلر

نقش سه فاکتور مهم در عملکرد آن

عملکرد اواپراتور تحت تاثیر سه عامل مهم قرار دارد که در طراحی انواع آن توسط مهندسان مد نظر قرار می گیرد.

1 . افت فشار

باید فضای کافی برای گردش سیالات را داشته باشد تا افت فشار در ورودی و خروجی آن زیاد نباشد.

2 . اختلاف دما

سیالات درون و اطراف کویل باید به اندازه کافی اختلاف دما داشته باشند تا مایع درون کویل به طور کامل تبخیر گردد.

3 . نوع سیالات

که تاثیر مستقیمی بر انتخاب جنس کویل و میزان سطح آن در هنگام ساخت محصول و برای رسیدن به مقدار تبخیر مورد نظر دارد.

طراحی ، ساخت و فروش انواع اواپراتور چیلر

شرکت ما طراح و سازنده انواع اواپراتورها برای دستگاه چیلر است. انواع اواپراتورهای پوسته و لوله برای استفاده در صنعت تبرید (اواپراتور چیلر) در شرکت ما و متناسب با نیازهای هر مشتری و بر اساس استانداردهای روز طراحی و تولید شده و به صورت مستقیم از کارخانه و با قیمت مناسب به فروش می رسد. جهت کسب اطلاعات بیشتر و نیز استعلام قیمت آنها با مهندسان ما تماس بگیرید. نکته اینکه ما فقط اواپراتورها و کندانسورهای مربوط به چیلر را که ظرفیت بالایی دارند تولید می کنیم و لطفا در خصوص اواپراتورها و کندانسورهای سایز کوچک (برای مثال برای کولر گازی یا داکت اسپلیت یا فن کویل و …) ، انواع صنعتی با ظرفیت پایین و بالا و نیز انواع سردخانه ای آن با مهندسان ما تماس نگیرید.

مهندس احمدی : 09127675117 – 09194427470

مهندس خورانی : 09191639363

مطالعه بیشتر ⇐ کندانسور چیست ؟

بررسی ساختار و طرز کار انواع مبدل های حرارتی در این مقاله ⇐ انواع مبدل حرارتی

به این متن چند ستاره میدین؟ (ستاره سمت چپ بیشترین امتیاز رو داره. بدون نیاز به ثبت نام در سایت می تونید امتیاز بدید)
[کل: 44 میانگین: 4.3]
اشتراک گذاری :

4 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

هفت + 2 =

keyboard_arrow_up
مشاوره و استعلام قیمت