اواپراتور سردخانه

اواپراتور سردخانه چیست ؟

در پاسخ به سوال اواپراتور سردخانه چیست و طرز کار آن چگونه است می توان گفت که هر سیستم سردسازی زیر صفر و بالای صفر در سردخانه ، تونل انجماد و غیره از 4 بخش اصلی شامل یونیت کندانسور و یونیت اواپراتور ، کمپرسور و شیر انبساط تشکیل می شود (به کل آنها در مجموع چیلر تراکمی گفته می شود) که در یک مدار بسته، ماده مبرد (یا محلول آب و گلیکول) بین این چهار بخش با لوله کشی به چرخش درآمده (دقیقا مثل یخچال) و عمل سردسازی هوای داخل سردخانه را انجام می دهد. کمپرسور به همراه یونیت کندانسور در بیرون از سردخانه و بر روی یک شاسی جاسازی شده و همانند شکل زیر ماده مبرد (گاز فریون) بین این اجزا به گردش در می آید تا هوای درون سردخانه توسط اواپراتور سرد شود. در ادامه به تشریح طرز کار ، انواع ، مشخصات فنی و کاتالوگ آن خواهیم پرداخت.

کندانسور و اواپراتور سردخانه

وظیفه اواپراتور تونل انجماد ، سردخانه و … که در محیط داخل سردخانه نصب می شود این است که توسط مبرد، گرما را از هوای محیط داخل گرفته و به بیرون منتقل می کند تا همواره دمای هوای داخل سردخانه را در دمای مورد نظر ثابت نگه دارد. اواپراتور زیر صفر و بالای صفر (هم اواپراتور تونل انجماد و هم سردخانه) شامل بدنه فلزی با پوشش ضد خوردگی، مجموعه موتور و فن، کویل های فین دار، تجهیزات برفک زدایی، سیستم کنترلی و غیره است که نمونه ای از ساختار درونی آن در شکل زیر نشان داده شده است.

ساختار اواپراتور سردخانه

مطالعه بیشتر در مورد اجزا و نحوه کار کندانسور سردخانه در این متن ⇐ کندانسور سردخانه

انواع آن

انواع اواپراتور سردخانه معمولا بر اساس بازه دمایی مورد نیاز در سردخانه و تونل انجماد به سه دسته DL , DD , DJ تقسیم می شود که هر کدام از انواع اواپراتور سردخانه ای در محدوده دمایی مورد نظر خود کار می کند.

سری DL در محدوده دمایی 15- تا 5+ درجه سانتی گراد

سری DD در دمای 15- تا 25- درجه سانتی گراد

سری DJ در بازه دمایی 25- تا 40- درجه سانتی گراد

اواپراتور سردخانه

اواپراتورهای نصب شده در سردخانه

مشخصات فنی و ویژگی های انواع اواپراتور تونل انجماد و سردخانه ای 

برخی از مهمترین مشخصات فنی و ویژگی هایی که باید در ساخت چیلر سردخانه ای و اجزای آن (اواپراتور ، کندانسور و غیره) مورد توجه قرار گیرد عبارتند از :

1 . بدنه از جنس فولاد گالوانیزه با پوشش رنگی الکترواستاتیک ضد زنگ و ضد خوردگی مخصوص و مقاوم

2 . لوله های کویل از جنس مس با شیارهای داخلی برای افزایش سطح انتقال حرارت و نیز ایجاد جریان مغشوش در سیال

3 . دارای فین های موج دار سینوسی با فواصل 4.5 , 6 , 9 میلی متر

4 . قابلیت کارکرد با مبردهای R22 , R404A , R507A و … و متصل شدن به انواع چیلرها

5 . مجهز به تجهیزات سیکل دیفراست شامل هیتر از جنس استیل (فولاد ضد زنگ)

6 . مجهز به فن های شرکت های معتبر جهانی مانند EBM ، زیلابگ و شرکت های معتبر ایرانی مانند دمنده در طرح ها و ویژگی های گوناگون از جمله قدرت پرتاب بالا، کم مصرف، کم صدا و نیز مجهز به سیستم محافظ، وال رینگ متمرکز کننده جریان هوا و هدایتگر جریان

کاتالوگ اواپراتور سردخانه و نحوه انتخاب آن

همانطور که گفته شد انواع اواپراتور سردخانه معمولا در سه سری طراحی و ساخته می شود که هر کدام از آنها دارای کاتالوگ مخصوص به خود است و ما در اینجا برای نمونه، کاتالوگ اواپراتور سردخانه ای سری DD (دمای 15- تا 25-) را تشریح می کنیم. پارامترهای کاتالوگ اواپراتور سردخانه ای در دو سری دیگر نیز مشابه سری DD بوده و فقط اعداد آن با یکدیگر متفاوت است. البته شرکت های مختلف ممکن است کاتالوگ های مختلفی ارائه دهند و این کاتالوگ تنها نمونه ای از انواع آن است که ما برای آشنایی بیشتر شما با مشخصات فنی و نحوه انتخاب اولیه دستگاه مورد نظر ، در این مقاله آموزشی این جدول را ارائه داده ایم.

برای مثال پنجمین ستون از کاتالوگ اواپراتور سردخانه ای که در زیر نشان داده شده است، مدل DD6/27T را بیان می کند که مشخصات آن به ترتیب زیر می باشد.

D  D  6  27  T

D اول : نام سری

D دوم : محدوده دمایی 15- تا 25-

6 بیانگر ظرفیت اواپراتور بر حسب کیلووات KW

27 مساحت خنک کاری بر حسب متر مربع

T بیانگر تعداد فن (حرف O بیانگر 1 فن، T بیانگر 2 فن، R سه فن و F چهار فن)

در جدول زیر فاصله فین ها از یکدیگر 6 میلی متر است و برای انتخاب اواپراتور سردخانه ، راهنمای مناسبی محسوب می شود. هر چند متناسب با نیاز هر پروژه و به طور خاص (از نظر دما، رطوبت، مساحت سردخانه و …) اواپراتور مخصوص آن در شرکت ما طراحی و تولید می شود و این کاتالوگ به صورت کلی و استاندارد برای انتخاب اولیه آن است.

کاتالوگ اواپراتور سردخانه

سیکل دیفراست (برفک زدایی) در اواپراتور زیر صفر

عمل تقطیر بخار آب موجود در هوا بر روی لوله های اواپراتور انجام می شود و بخار آب (رطوبت) موجود در هوا در اثر برخورد به آن به مایع تبدیل می شود. این مایع در اواپراتورهای دستگاه های خنک کننده ای مانند فن کویل خانگی و کولر گازی از طریق یک کانال خارج می شود ولی در اواپراتور زیر صفر (سردخانه ای) به یخ تبدیل می شود (برفک) و سطح کویل های اواپراتور را می پوشاند و راندمان آن را کاهش می دهد. برای زدودن این برفک ها، فن های کمپرسور و اواپراتور موقتا خاموش شده و هیترهای الکتریکی عمل برفک زدایی را انجام می دهند. این سیکل مخصوصا در اواپراتور تونل انجماد و سردخانه انجام شده و در سردخانه های بالای صفر به آن نیازی نیست.

نوع آب سرد

نوع دیگری از اواپراتورها که به آنها فن کویل نیز گفته می شود، وجود دارد که طرز کار آنها به این شکل است که به جای جاری شدن مبرد در کویل آنها، محلول آب سرد و گلیکول (گلیکول ماده ضد یخ کننده است) در کویل آنها جاری می شود. در واقع مبرد در یک مبدل حرارتی پوسته و لوله ای (شل اند تیوب) متصل شده به چیلر، دمای محلول آب و گلیکول را تا حد مشخصی کاهش داده و محلول آب و گلیکول که سرد شده است با پمپ به فن کویل های مستقر در سردخانه پمپاژ می شود. معمولا در سردخانه هایی که در حداکثر طول لوله کشی مبرد محدودیت وجود داشته باشد، از این روش برای سرمایش سردخانه استفاده می شود.

نکته اینکه در حال حاضر ما دستگاه کندانسور ، اواپراتور و مبدل حرارتی طراحی و تولید نمی کنیم و هیچ نوعی از آنها برای کاربردهای سردخانه ای (نه اواپراتور سردخانه ای نه کندانسور سردخانه ای و نه حتی چیلر سردخانه ای و غیره) در سبد محصولات ما قرار ندارد. لطفا در این خصوص با مهندسان ما تماس نگیرید. این مقاله صرفا مقاله ای آموزشی برای بررسی طرز کار ، انواع ، مشخصات فنی و کاتالوگ اواپراتورهای سردخانه ای است. ما در حال حاضر فقط تولید کننده انواع چیلر (نوع ساختمانی آن برای مصارف تهویه مطبوع و نیز نوع صنعتی آن برای خنک کاری ماشین آلات و فرآیندهای صنعتی) ، هواساز ، روفتاپ پکیج ، دستگاه زنت و ایرواشر هستیم و لطفا فقط در این خصوص با مهندسان ما تماس بگیرید.

مطالعه بیشتر درباره چیلرهای سردخانه ای و مشخصات آنها در این مقاله ⇐ چیلر سردخانه

بررسی طرز کار و انواع چیلرهای زیر صفر در این مقاله ⇐ چیلر زیر صفر

آشنایی با کاتالوگ چیلرهای تراکمی در این مقاله ⇐ کاتالوگ چیلر تراکمی

آشنایی با فرآیند ساخت و فروش چیلرها در این مقاله ⇐ فروش چیلر

به این متن چند ستاره میدین؟ (ستاره سمت چپ بیشترین امتیاز رو داره. بدون نیاز به ثبت نام در سایت می تونید امتیاز بدید)
[کل: 9 میانگین: 4.3]
اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

4 × یک =

keyboard_arrow_up
مشاوره و استعلام قیمت