خنک کاری و کاهش دمای فرآیند رقیق سازی اسید سولفوریک با چیلر

در فرآیند رقیق سازی اسید سولفوریک و همچنین در برخی از فرآیندهای تولیدی مانند تولید باتری های سربی اسیدی باید دما تحت کنترل قرار بگیرد که این کار توسط آب سرد چیلر انجام می شود. برای سایر اسیدها (مانند اسید هیدروکلریک یا همان جوهر نمک ، اسید فسفریک ، اسید نیتریک یا همان جوهر شوره ، استیک ، کلریدریک ، لاکتیک ، اگزالیک ، فرمیک و …) هم که به هر دلیلی در مراحل کاربرد یا آماده سازی ، حرارت مازاد تولید می کنند ، تنها دستگاه مناسب برای سرمایش همین دستگاه چیلر است که می تواند آب را سرد کند و به مدار دستگاه مورد نظر ارسال کند تا عمل جذب و دفع حرارت به بیرون از سیستم صورت بگیرد. در شکل زیر به صورت ساده یک چیلر صنعتی سایز کوچک (مینی چیلر) نشان داده شده که پس از خنک کاری آب و کاهش دمای آن ، آب سرد را به یک مبدل حرارتی می فرستد تا گرمای اضافی اسید را به خود جذب کند و دوباره آب را به چیلر برگرداند و آب را سرد کند.

چیلر صنعتی و مبدل حرارتی

خنک کاری فرآیند رقیق سازی اسید سولفوریک به چه منظور صورت می پذیرد؟

در فرآیند مخلوط کردن اسید سولفوریک غلیظ یا همان جوهر گوگرد با آب که به منظور تهیه اسید سولفوریک رقیق صورت می گیرد ، با تماس مستقیم آب با اسید سولفوریک مقدار زیادی حرارت ایجاد می شود که باید این حرارت مازاد به نحوی از سیستم دفع شود. همانطور که در شکل زیر مشاهده می کنید از سمت چپ تصویر ، آب رقیق کننده و اسید سولفوریک غلیظ از مسیری که با تجهیزات مقاوم در برابر خوردگی (برای مثال پمپ مخصوص مقاوم در برابر خوردگی) ساخته شده عبور کرده و در محفظه ای به نام میکسر یا همان مخلوط کننده اسید با آب رقیق کننده ، با هم مخلوط می شوند که حرارت زیادی ایجاد می شود. این مخلوط با دمای بالا وارد یک مبدل حرارتی شده که از سمت دیگر مبدل ، آب سرد چیلر وارد شده و گرمای اضافی مخلوط را به خود جذب می کند و این آب سرد که اکنون دمای آن بالا رفته از سمت دیگر دستگاه خارج می شود تا مجددا به چیلر برگردد و خنک شود. بنابرین چیلر مسئول سرمایش این فرآیند است و آب را دائما در مداری بسته سرد می کند. اسید سولفوریک به خاطر ذخیره سازی و حمل و نقل آسان تر و برای صرفه جویی در مصرف انرژی معمولا به صورت غلیظ به محل مصرف منتقل شده و در کارخانه ها با این سیستم رقیق سازی می گردد. همانطور که اشاره کردیم اسید به سرعت می تواند سطوحی که با آن در تماس است را دچار خوردگی کند و به همین خاطر سطوح تجهیزاتی مثل مبدل و محفظه میکسر با مواد مخصوص مقاوم در برابر خوردگی ساخته می شود. میزان مخلوط شدن آب رقیق کننده و اسید و دمای کاری سیستم به طور مداوم توسط یک سیستم کنترلی PLC تحت کنترل قرار می گیرد.

خنک کاری فرآیند رقیق سازی اسید سولفوریک

علت کاهش دمای اسید در فرآیند تولید باتری های سربی اسیدی 

در فرآیند تولید باتری های سربی اسیدی باید اسید سولفوریک با دمای پایین در باتری ها پر شود (دمای بین 5 تا 10 درجه سانتی گراد و کمتر) و به همین خاطر دمای اسید باید توسط آب سرد چیلر کاهش یابد. اگر اسید با آب سرد چیلر خنک نشود با ورود به باتری ها واکنش شیمیایی صورت گرفته و حرارت زیادی تولید می شود که باعث منبسط شدن پوسته پلاستیکی باتری می گردد که کیفیت محصولات تولید شده را کاهش داده و بسیار خطرناک خواهد بود.

کاهش دمای اسید در فرآیند تولید باتری های سربی اسیدی 

چیلر به چه شکل می تواند منجر به سرمایش اسید شود؟

چیلر منابع انرژی مختلفی دارد ولی پر استفاده ترین نوع آن تراکمی است که با انرژی الکتریسیته روشن می شود. در شکل زیر به ساده ترین شکل ممکن اجزای اصلی یک چیلر تراکمی (از نوع هوا خنک – یعنی کندانسور آن با هوا خنک می شود) را مشاهده می کنید که به چه شکل می تواند با مصرف برق و به دوران درآوردن کمپرسورها و با استفاده از مبرد (گاز فرئون) منجر به کاهش دمای آب شود. در واقع مبرد بین این اجزا گردش کرده و در طی یک سیکل همیشگی می تواند در اواپراتور آب را سرد کند. سپس آب سرد با پمپ به مبدل حرارتی که اسید در آن جریان دارد فرستاده می شود و پس از اینکه گرمای اسید را جذب کرد به چیلر (یا مینی چیلر) بازگشته و مجددا خنک می شود.

سیستم سرمایشی چیلر

چیلری که برای خنک کاری و کاهش دمای فرآیند رقیق سازی اسید سولفوریک یا کاهش دمای آن در تولید باتری ها و هر نوع کاربرد دیگری استفاده می شود باید از نوع صنعتی باشد. چیلرهای صنعتی ویژگی های خاصی باید داشته باشند تا بتوانند به طور مداوم و بدون مشکل کار خود را به خوبی انجام دهند که برای آشنایی بیشتر با این ویژگی ها این مقاله ⇐ چیلر صنعتی را مطالعه بفرمایید.

شرکت ماخ طراح و سازنده انواع چیلرهای تراکمی در ظرفیت های مختلف است. ما هر دستگاه چیلر را با توجه به نیازهای اساسی هر پروژه و با توجه به شرایط آب و هوایی محل نصب دستگاه ، طراحی و تولید می کنیم. برای مشاوره بیشتر در مورد انتخاب دستگاه سرمایشی مناسب ، آشنایی با مشخصات فنی دستگاه ها و استعلام قیمت انواع چیلر با مهندسان ما تماس بگیرید.

مهندس احمدی : ۰۹۱۹۴۴۲۷۴۷۰ – ۰۹۱۲۷۶۷۵۱۱۷

مهندس خورانی : ۰۹۱۹۱۶۳۹۳۶۳

مطالعه بیشتر درباره چیلرهای مخصوص خنک کاری ماشین های تزریق پلاستیک در این مقاله ⇐ چیلر تزریق پلاستیک

به این متن چند ستاره میدین؟ (ستاره سمت چپ بیشترین امتیاز رو داره. بدون نیاز به ثبت نام در سایت می تونید امتیاز بدید)
[کل: 1 میانگین: 5]
اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

چهار + سه =

keyboard_arrow_up
مشاوره و استعلام قیمت