سیستم تهویه مطبوع بانک

سیستم تهویه مطبوع بانک و موسسات مالی

برخی از بانک ها به علت داشتن سالن هایی با ارتفاع بلند و در کنار اتاق های کنفرانس نسبتا کوچک ، محیطی قابل چالش برای طراحی سیستم تهویه دارند. در ابتدا باید شرایط ساختمان ، نیازهای اساسی و اولویت بندی شده (مانند میزان مصرف انرژی و یا تهویه خاص یک قسمت از بانک و …) در طراحی مد نظر قرار داده شود. برخی از این نیازها عبارتند از :

1 . انعطاف پذیری و قابلیت کنترل دما ، رطوبت و سرعت جریان هوای هر بخش به صورت مجزا و اتصال همه آنها به یک واحد کلی

دستگاه هایی که به عنوان سیستم تهویه مطبوع سرمایشی و گرمایشی بانک ها و موسسات مالی در نظر گرفته می شوند بهتر است که از نوع مرکزی باشند. در دستگاه های مرکزی مثل چیلر ، هواساز و فن کویل می توان به بهترین شکل کنترل دما ، رطوبت و گردش هوا را در بخش های مختلف مدیریت کرد. در یک سیستم مرکزی دارای فن کویل هر کارمند می تواند فن کویلی که در محدوده کاری خود نصب شده است را از لحاظ دمایی و روشن و خاموش کردن به شکل مستقل مدیریت کند و بدین ترتیب شرایط آسایش فراهم شده و راندمان کاری کارمندان افزایش می یابد.

سیستم تهویه مطبوع بانک و موسسه مالی

2 . کم صدا بودن سیستم در قسمت هایی مانند اتاق کنفرانس

این مورد تنها در بانک ها و موسسات مالی بزرگ و مرکزی که دارای اتاق های کنفرانس هستند اهمیت پیدا می کند.

3 . متناسب با منبع انرژی قابل تامین و ارزان قیمت تر (گاز شهری، برق و …)

در کشور ما شرایط جوی و نیز منابع انرژی متنوعی وجود دارد که باید متناسب با محیط مورد نظر و سهولت دسترسی به انرژی یک دستگاه مناسب با آن انتخاب شود.

4 . کم مصرف بودن سیستم به علت زیاد بودن ساعت کارکرد آن

به علت حرارت ایجاد شده ناشی از کار دائمی کامپیوترها و نیز حضور تعداد زیادی از افراد به طور همزمان در بانک ها و موسسات مالی و طولانی بودن ساعات کاری ، سیستم تهویه سرمایشی مدت زمان زیادی روشن بوده و باید حتی الامکان سیستم ها از نظر مصرف انرژی بهینه باشند تا هزینه های جاری به حداقل ممکن برسد.

5 . دارا بودن سیستم پشتیبان در مواقع اضطراری

این مورد نیز حداقل در شعبه های مرکزی بانک ها باید در نظر گرفته شود تا در صورت قطع برق یا گاز با کمترین هزینه سیستم پشتیبان راه اندازی شود و سیستم تهویه از مدار کاری خارج نشود.

6 . هزینه های راه اندازی اولیه و جاری

گاها دیده می شود که برای صرفه جویی در هزینه اولیه از سیستم های غیر مرکزی مثل کولرهای گازی استفاده می شود که تعدد پنل های نصب شده در داخل بانک ، تعدد کندانسینگ یونیت هایی که در بیرون نصب می شوند و تعدد لوله کشی های مسی که انجام می شود در نهایت قیمت سیستم را نسبت به یک سیستم مرکزی بالاتر می برد و در نهایت شرایط مساعد و بهینه هم تامین نمی گردد. در هر کندانسینگ یونیت از یک یا دو کمپرسور استفاده می شود که خاموش و روشن شدن های متعدد آنها هم مصرف برق را افزایش می دهد و هم استهلاک سیستم را بالاتر می برد. این در حالی است که در یک سیستم مرکزی با چنین مشکلی مواجه نیستیم و پنل های داخلی (فن کویل ها) همگی به یک یونیت بیرونی (مثل چیلر) متصل هستند و هر فن کویل را هم می توان جداگانه مدیریت کرد. در تصویر زیر مشاهده می کنید که به چه صورت تعداد زیادی کندانسینگ یونیت در نظر گرفته شده و هر یک از آنها به یک پنل داخلی وصل شده است.

تعدد پنل ها و یونیت های کولرهای گازی

7 . در نظر گرفتن پرده هوا در درب های ورودی و خروجی

با توجه به رفت و آمد دائمی افراد و باز و بسته شدن درب ها و در راستای جلوگیری از هدر رفتن انرژی باید از پرده هوا در بالای درب های ورودی و خروجی استفاده شود.

انواع و اقسام سیستم های تهویه مرکزی که می توانند در تهویه مطبوع بانک ها و موسسات مالی مورد استفاده قرار بگیرد عبارتند از :

1 . دستگاه سرمایشی و گرمایشی گازسوز GHP

همانطور که اشاره نمودیم یکی از موارد مهمی که در انتخاب یک دستگاه تهویه مطبوع سرمایشی و گرمایشی برای بانک ها و موسسات مالی باید مد نظر قرار داده شود این است که آیا با مشکل تامین یک نوع انرژی خاص (مثل برق یا گاز) مواجه هستیم یا نه که در جاهایی که نمی توان برق سه فاز به مقدار کافی تامین نمود می توان برای سرمایش از دستگاه مرکزی GHP استفاده کرد. این دستگاه دارای مزایا و معایبی است که برای آشنایی دقیق و کامل با ساختار آن پیشنهاد می کنیم که به این صفحه ⇐ دستگاه سرمایشی و گرمایشی گازسوز GHP مراجعه نمایید.

2 . دستگاه سرمایشی و گرمایشی الکتریکی VRF

یکی دیگر از دستگاه های مدرنی که امروزه به عنوان سیستم تهویه مرکزی کاربرد گسترده ای پیدا کرده است دستگاه VRF است که همانند شکل زیر یک مجموعه کامل از انواع یونیت های داخلی بر روی دیوارها یا سقف بانک نصب و با مسیرهای لوله کشی شده عایق کاری شده ای این یونیت ها به یک یا مجموعه ای از یونیت های بیرون از ساختمان بانک متصل می شوند. VRF نیز همانند GHP گاها می تواند در پروژه ای خاص مورد استفاده قرار بگیرد و ویژگی های خاص خود را دارد که برای آشنایی بهتر با اجزا و ویژگی های آن پیشنهاد می کنیم که این مقاله جامع ⇐ دستگاه سرمایشی و گرمایشی الکتریکی VRF را مطالعه کنید.

یونیت های داخلی و بیرونی VRF

3 . دستگاه چیلر (چیلر تراکمی هوا خنک یا همان هوایی و یا چیلر تراکمی آب خنک یا همان آبی) یا مینی چیلر هوا خنک برای سرمایش به همراه دستگاه بویلر یا پکیج برای گرمایش و نیز دستگاه های توزیع کننده هوای سرد و گرم مانند فن کویل

به جرات می توان گفت که این سیستم بیشتری استفاده را در کشورمان ایران و کل جهان دارد و تمامی نیازهای سیستم تهویه هوای یک ساختمان را به کامل ترین وجه پوشش می دهد. این سیستم دارای 2 خط لوله آب سرد و آب گرم است که آب سرد به وسیله دستگاه چیلر و آب گرم به وسیله بویلر موتورخانه ایجاد و به فن کویل ها و هواسازها راه می یابد. برای آشنایی دقیق با دستگاه چیلر هوایی (هوا خنک) پیشنهاد می کنیم که این مقاله ⇐ چیلر هوایی و برای آشنایی با طرز کار و مزایایی که فن کویل ها ایجاد می کنند پیشنهاد می کنیم که این مقاله ⇐ فن کویل را مطالعه بفرمایید.

4 . دستگاه های سرمایش تبخیری ایرواشر و زنت به همراه بویلر یا پکیج

نکته اینکه در برخی از شرایط آب و هوایی مثل آب و هوای گرم و خشک مناطق مرکزی کشورمان معمولا از سیستم های تبخیری (تبخیر آب مثل کولر آبی) استفاده می شود که نوع مرکزی آن با نام ایرواشر یا زنت شناخته می شود. یعنی هر دو این دستگاه ها که ساختاری تقریبا شبیه به یکدیگر دارند مثل کولر آبی (البته با سیستمی پیشرفته تر و بهینه تر) موجب سرمایش هوا می شوند. مشکل اینجاست که این دستگاه با کانال ، هوای تهویه شده را در سالن بزرگ توزیع می کند که نمی توان در هر نقطه مدیریت مستقل داشت و کل سالن یک دما خواهد بود. مزیت بزرگ این دستگاه ها ارزان بودن آنهاست که برای آشنایی بیشتر با این دستگاه ها می توانید این صفحه ⇐ زنت را مطالعه کنید.

تهویه مطبوع ماخ از جمله با سابقه ترین تولید کنندگان دستگاه های تهویه مطبوع سرمایشی و گرمایشی مرکزی است. محصولات ما مطابق با استانداردهای روز صنعت تهویه ، طراحی و ساخته شده و به صورت مستقیم از کارخانه و با قیمت مناسب به فروش می رسند. جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد انواع سیستم های تهویه مطبوع ، انتخاب مناسب ترین سیستم برای بانک و سایر ساختمان ها و نیز استعلام قیمت آنها با مهندسان ما تماس بگیرید.

مهندس احمدی (تهویه مطبوع ماخ) : 09127675117 – 09194427470

مهندس خورانی (تهویه مطبوع ماخ) : 09191639363

مطالعه بیشتر ⇓

چیلر تراکمی آب خنک

مینی چیلر هوا خنک

تهویه مطبوع ساختمان های اداری

به این متن چند ستاره میدین؟ (ستاره سمت چپ بیشترین امتیاز رو داره. بدون نیاز به ثبت نام در سایت می تونید امتیاز بدید)
[کل: 0 میانگین: 0]
اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

3 × دو =

keyboard_arrow_up
مشاوره و استعلام قیمت