سیستم تهویه مجتمع های تجاری

سیستم تهویه مطبوع مجتمع تجاری تفریحی ، پاساژ و مراکز خرید

نیازهای اساسی ، نکات طراحی و انتخاب مناسب ترین دستگاه ها به عنوان سیستم تهویه مطبوع مجتمع تجاری تفریحی ، پاساژ و مراکز خرید : 

1 . کیفیت هوای ساختمان

یکی از کلیدی ترین دلایل مشتریان برای خرید از یک مجتمع تجاری و فروشگاه های داخلی آن نسبت به دیگری ، کیفیت هوای مراکز خرید است. بیشتر مشتریان از خرید کردن در فروشگاه هایی که هوای آن ساکن بوده و بوی بدی دارد پرهیز می کنند. در یک پاساژ تجاری ، هر یک از محصولات مختلف موجود در فروشگاه های کوچک بوی خاص خود را داشته و در صورت عدم تهویه صحیح ، مجموع رایحه های منتشر شده ، فضای بدبویی را ایجاد می کند. در صورت سرپوشیده بودن مجتمع تجاری ، طراحی یک سیستم تهویه مطبوع مرکزی و تامین دائمی هوای تازه امری لازم است. بیشتر مراکز خرید بزرگ ، اماکنی مانند رستوران دارند که تهویه مطبوع رستوران نیز باید به صورت مجزا در نظر گرفته شود تا کنترل انتشار بو ، تامین هوای تازه ، خارج کردن هوای آشپزخانه و ..‌. نیز در طراحی مد نظر قرار داد شود.

سیستم تهویه مطبوع مجتمع تجاری تفریحی و پاساژ

2 . هوشمند بودن سیستم تهویه مطبوع سرمایشی و گرمایشی

با توجه به تغییر تعداد مشتریان در ساعات مختلف شبانه روز و در نتیجه تغییر بار نهان و نیز با توجه به اضافه شدن بار سیستم روشنایی در شب ، سیستم تهویه مطبوع مرکزی به صورت هوشمند آن را شناسایی و محاسبه کرده و مطابق با تغییرات بار حرارتی ، کنترل درجه حرارت ، رطوبت و تامین هوای تازه را تغییر می دهد.

3 . استقلال هر واحد از نظر کنترل دما و رطوبت

در برخی از سیستم های تهویه مرکزی ، گرمایش ، سرمایش و رطوبت مورد نیاز هر قسمت به صورت مجزا از هم کنترل و همگی به یک واحد تامین سرمایش و گرمایش متصل می شوند. مزیت استفاده از این سیستم ها این است که هر واحد با توجه به نیازهای خود ، دما و رطوبت هوای اطراف خود را تنظیم کرده و سطح آسایش ، رضایت و تمرکز افراد بر فعالیت را افزایش می دهد.

4 . هزینه مصرف انرژی دستگاه ها

معمولا میزان مصرف انرژی در چنین مراکزی بیش از هر ساختمان دیگری است. قبل از انتخاب نوع دستگاه های سرمایشی و گرمایشی ، ابتدا باید نوع ، فراوانی و قیمت منابع انرژی موجود در محل بررسی شود. برای مثال در اکثر نقاط ایران گاز لوله کشی شده شهری با قیمت پایین تر از برق وجود دارد و می توان دستگاهی را انتخاب نمود که انرژی مصرفی آن گاز شهری باشد و مصرف برق در دستگاه ها را به حداقل ممکن رساند. برخی از دستگاه های برقی نیز وجود دارند که در مدار آنها کمپرسور وجود نداشته و مصرف برق آنها اندک و در حد به گردش در آوردن فن و پمپ است که در ادامه به آنها اشاره شده است.

5 . قیمت دستگاه ها

از جمله مهمترین مواردی که باید در انتخاب سیستم لحاظ شود ، قیمت اولیه آن است. زیرا که معمولا ابعاد و وسعت چنین مراکزی بسیار بزرگ است و دستگاه های سرمایش و گرمایش آن پر هزینه خواهد بود. بنابرین باید دستگاهی انتخاب شود که قیمت اولیه مناسبی داشته باشد و در عین حال بتواند نیازهای اساسی و اولویت بندی شده ساختمان را برآورده کند. طیف دستگاه های پیشنهادی گسترده است که در زیر ما به مهمترین آنها اشاره می کنیم.

دستگاه های پیشنهادی مهندسان ما برای سرمایش ، گرمایش و تنظیم رطوبت هوای مجتمع تجاری تفریحی و پاساژ

تهویه سالن های بزرگ مجتمع های تجاری تفریحی با ارتفاع بلند ، تنها با سیستم های تهویه مرکزی امکان پذیر است که در اینجا به مهترین آنها اشاره می کنیم که ویژگی ها و مزایا و معایب هر دستگاه را می توانید در متن مربوط به آن مطالعه کنید.

1 . دستگاه چیلر برای ایجاد آب سرد (چیلر تراکمی آب خنک یا آبی و چیلر تراکمی هوا خنک یا هوایی) و دستگاه بویلر برای ایجاد آب گرم و سپس ارسال آب سرد و گرم با لوله کشی مرکزی به دستگاه های فن کویل و هواساز نصب شده در داخل مجتمع برای توزیع هوای سرد و گرم فیلتر شده و با رطوبت قابل تنظیم

مطالعه بیشتر درباره چیلرهای هوا خنک و مزایای آنها در این مقاله ⇐ چیلر هوایی

آشنایی با ساختار چیلرهای آب خنک و موارد مصرف آنها در این صفحه ⇐ چیلر آبی

هواساز متصل به بویلر و چیلر

در بیرون مجتمع های تجاری تفریحی ، پاساژ و مراکز خرید معمولا یک یا تعدادی دستگاه هواساز نصب می شود که جریان هوای تازه ای را دائما به داخل ساختمان پمپاژ می کنند و به طور همزمان تمام عملیات لازم برای ایجاد هوایی مطبوع با دمای مناسب را نیز انجام می دهند. هواساز تنها دستگاه تهویه مطبوعی است که می تواند چنین کاری را به بهترین شکل ممکن انجام دهد. هوا پس از ورود به بخش های مختلف مجتمع و گردش در مکان های مورد نظر توسط اگزاست فن هایی به بیرون هدایت می شود. علاوه بر هواسازها که به وظیفه آنها اشاره کردیم باید تعداد زیادی فن کویل هم در نظر گرفته شود. به ازای هر واحد یا هر چند متر مربع از یک واحد از یک فن کویل استفاده می شود که فن کویل ها هم با یک مسیر لوله کشی به چیلر و موتورخانه اتصال می یابد و هر فرد ساکن یک واحد خاص از مجتمع می تواند فن کویلی که در واحدش وجود دارد را خاموش یا روشن نماید و دمای هوای واحد خود را به دلخواه تنظیم کند. در تصویر زیر نمونه هایی از فن کویل های سقفی نوع کاستی برای تهویه هوا که در مرکز خریدی نصب شده را مشاهده می کنید.

فن کویل های سقفی کاستی برای تهویه هوا

مطالعه بیشتر در مورد هواسازها و ساختار آنها در این متن ⇐ هواساز

پیشنهاد مطالعه در مورد اجزا و وظیفه فن کویل ها در این صفحه ⇐ فن کویل

2 . دستگاه روف تاپ پکیج یا همان پکیج یونیت که ترکیبی از دو دستگاه چیلر و هواساز در یک دستگاه مشترک است، به همراه فن کویل های موجود در داخل هر فروشگاه و هر قسمت از ساختمان جهت توزیع هوا با دمای کنترل شده به همراه دستگاه بویلر جهت ایجاد آبگرم

مطالعه بیشتر در مورد ساختار و طرز کار دستگاه روف تاپ پکیج در این مقاله ⇐ روف تاپ پکیج

3 . دستگاه سرمایشی و گرمایشی گازسوز GHP (با مصرف سوخت گاز شهری هم برای سرمایش و هم گرمایش) و ارسال مبرد (گاز فریون) با لوله کشی مسی مرکزی به دستگاه های هواساز و فن کویل نصب شده در بخش های مختلف درون ساختمان

در چنین سیستمی مشابه سیستم چیلر که توضیح دادیم این بار دستگاهی مرکزی در خارج از پاساژ یا مرکز خرید مورد نظر به اسم GHP نصب می شود که هم در مواقعی که به گرمایش و هم مواقعی که به سرمایش نیاز است با فرستادن مبرد از خطوط مسی به فن کویل ها و هواساز ، تهویه مورد نیاز را فراهم می کند. حال سوالی که مطرح می شود این است که در چه کاربردها و مواقعی باید از چیلر و چه مواقعی از GHP استفاده شود که پیشنهاد می کنیم مقاله زیر در خصوص این دستگاه را مطالعه و با مزایا و کاربردهای آن آشنا شوید.

مطالعه بیشتر ⇐ دستگاه سرمایشی و گرمایشی گازسوز GHP

دستگاه GHP

4 . دستگاه سرمایشی و گرمایشی برقی VRF (با مصرف برق هم برای سرمایش و هم گرمایش) و ارسال مبرد با لوله کشی مسی مرکزی به دستگاه های هواساز و فن کویل نصب شده در قسمت های مختلف داخل ساختمان

این دستگاه نیز بسیار مشابه دستگاه قبلی یعنی GHP است ولی فقط با یک تفاوت مهم که VRF دستگاهی تمام برقی است که برای آشنایی بیشتر با اجزا و نحوه کار و ویژگی های این سیستم پیشنهاد می کنیم که مقاله زیر را مطالعه بفرمایید. در تصویر زیر نحوه ارتباط بین دستگاه VRF و فن کویل ها در یک پاساژ تجاری نشان داده شده است.

مطالعه بیشتر درباره دستگاه VRF در این صفحه ⇐ دستگاه سرمایشی و گرمایشی برقی VRF

ارتباط بین دستگاه VRF و فن کویل ها در یک پاساژ تجاری

5 . دستگاه های سرمایش تبخیری مانند زنت و دستگاه تهویه ایرواشر با قیمت اولیه ارزان تر نسبت به سایر دستگاه ها و نیز مصرف انرژی کمتر نسبت به آنها و بدون نیاز به فن کویل و هواساز در ساختمان و مخصوص استفاده در مناطق با رطوبت کم (آب و هوای خشک و نیمه خشک) به همراه بویلر جهت گرمایش

این دستگاه ها نیز فقط برای استفاده در برخی مراکز خرید و مجتمع های تجاری و پاساژها پیشنهاد می شود (چونکه تهویه هوا در آنها با شرایط خاصی انجام شده و بسیار مشابه کولرهای آبی بزرگ عمل می کنند) و اگر به دنبال خرید دستگاهی ارزان قیمت تر و با مصرف انرژی کمتر هستید استفاده از دستگاه زنت یا ایرواشر را پیشنهاد می کنیم که در متن های زیر می توانید با خصوصیات و نحوه کار آنها آشنا شوید.

مطالعه بیشتر درباره دستگاه زنت و موارد کاربرد آن در این مقاله ⇐ زنت

مطالعه بیشتر در مورد ساختار و موارد کاربرد دستگاه ایرواشر در این صفحه ⇐ دستگاه تهویه ایرواشر

دستگاه های سرمایش ، گرمایش و تنظیم رطوبت هوای مجتمع تجاری تفریحی و پاساژ

تهویه مطبوع ماخ ، طراح و سازنده انواع سیستم های سرمایش و گرمایش مرکزی از جمله انواع چیلر ، هواساز ، ایرواشر ، زنت و … است. محصولات ما متناسب با نیازهای هر مشتری و مطابق با استانداردهای روز صنعت تهویه ، طراحی و تولید شده و به صورت مستقیم از کارخانه و با قیمت مناسب عرضه می شوند. همچنین دستگاه های GHP و VRF شرکت LG مستقیما از شرکت ما و تحت گارانتی ال جی و با قیمت مناسب به فروش می رسند. انتخاب مناسب ترین سیستم برای هر پروژه ای با توجه به نیازهای اساسی و اولویت بندی شده و درخواست های مشتری انجام می شود. جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد انواع سیستم های تهویه مطبوع ، انتخاب مناسب ترین سیستم برای سرمایش ، گرمایش و تهویه مجتمع تجاری تفریحی و پاساژ و نیز استعلام قیمت دستگاه ها با مهندسان ما تماس بگیرید.

مهندس احمدی (تهویه مطبوع ماخ) : 09127675117 – 09194427470

مهندس خورانی (تهویه مطبوع ماخ) : 09191639363

مطالعه بیشتر درباره معیارها طراحی سیستم های تهویه ساختمان های تجاری در این مقاله ⇐ سیستم تهویه ساختمان های تجاری و عمومی

به این متن چند ستاره میدین؟ (ستاره سمت چپ بیشترین امتیاز رو داره. بدون نیاز به ثبت نام در سایت می تونید امتیاز بدید)
[کل: 5 میانگین: 3.4]
اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

11 + یازده =

keyboard_arrow_up
مشاوره و استعلام قیمت