تهویه مطبوع مراکز ارتباطات

طراحی سیستم تهویه مطبوع برای مراکز ارتباطات

طراحی سیستم تهویه مطبوع گرمایشی و سرمایشی برای مراکز ارتباطات از جمله مراکز تلفن ، ایستگاه های رادیویی ، استودیوهای تلویزیون و ایستگاه های گیرنده و فرستنده امری تخصصی است که بایستی بر اساس معیارهای خاصی انجام گیرد.

معیارهای طراحی سیستم تهویه مطبوع مراکز ارتباطات

1 . در اکثر مراکز ارتباطی برای اینکه دستگاه ها از کار نیافتد و عمر تجهیزات نیز زیادتر شود باید درجه حرارت و رطوبت را ثابت نگه داشت. استفاده از سیستم های تهویه مطبوع در اینگونه مراکز موجب کاهش دفعات تعویض هوا و تصفیه هوا خواهد شد و احتمال خرابی رله ها ، اتصالات الکتریکی و سایر تجهیزات حساس کاهش می یابد.

2 . در استودیوهای رادیو و تلویزیون باید در مورد حذف گرمای تولید شده و کنترل صدا بررسی دقیقی صورت گیرد. در این استودیوها باید مشکلات جابه جایی هوا و تغییرات بار روشنایی و بار افراد حاضر در استودیو را نیز در نظر داشت. در این مبحث فقط تهویه مطبوع استودیوهای تلویزیونی بررسی خواهند شد زیرا اکثر این مشکلات در استودیوهای رادیویی نیز وجود دارد.

3 . اگرچه در مراکز تلفن بار اصلی تهویه مطبوع ناشی از تجهیزات است ولی در مراکز دیگر بار افراد در حال کار با دستگاه ها را نیز باید در نظر گرفت. در استودیوهای تلویزیونی بار سیستم روشنایی بسیار زیاد است و احتمال دارد مقدار آن در طی یک فاصله زمانی نسبتا کوتاه شدیدا تغییر کند. بنابرین دستگاه های تهویه مطبوع سرمایشی و گرمایشی باید انعطاف پذیری فوق العاده ای داشته باشند و بتوانند پاسخگوی تغییرات سریع و وسیع باشند. در برخی استودیوها ، جایگاه تماشاگران نیز وجود دارد و معمولا این جایگاه ها با شیشه از استودیو جدا می شوند تا از نظر صوتی و حرارتی بر تهویه مطبوع استودیو تاثیر نگذارند.

4 . در استودیوهای تلویزیونی قسمت هایی نظیر اتاق های کنترل و استودیوهای فیلمبرداری از اهمیت بسیاری برخوردار هستند. ناحیه تماشاگران را می توان مشابه ساختمان های تجمعی در نظر گرفت. هر ناحیه باید سیستم توزیع هوای مختص به خود را داشته باشد و یا حداقل سیستم کنترل آن از سیستم استودیو مجزا باشد.

5 . سیستم توزیع هوای انتخابی باید از نوع دو کانالی ، تک کانالی با کویل های کمکی گرمایی و سرمایی ، هوارسان (هواساز) چند منطقه ای و هواساز حجم متغیر باشد تا بتوان به شرایط مورد نظر دست یاقت. طرح سیستم توزیع باید به گونه ای باشد که بتوان سرمایش و گرمایش همزمان را تامین کرد. مگر اینکه گرمایش مورد نیاز از طریق بازیافت حرارت تامین شده باشد.

6 . مقدار بار گرمایش استودیوها به ندرت از 100 تن برودتی تجاوز می کند. حتی اگر استودیو جزئی از یک ساختمان یا مرکز بزرگ ارتباطات است ، سیستم سرمایش آن باید اختصاصی باشد تا در مواقع اضطراری وقفه ای پیش نیاید. اگر برای استودیوها دستگاه چیلر تراکمی در نظر گرفته می شود ، باید محل نصب آن به گونه ای باشد که صدای دستگاه به داخل استودیو وارد نشود.

7 . برای تامین شرایط مناسب در اتاق های کنترل ویدیوئی که در آنها مدیران فنی و برنامه حضور دارند ، تعداد دفعات تعویض هوا را حدود 30 بار در ساعت باید در نظر گرفت.

8 . سیستم توزیع هوا باید به گونه ای طراحی ، ساخته و نصب شود که از ایجاد گردابه در درون کانال ها و استودیو جلوگیری شود.

9 . سطح صدای تولیدی باید 20 تا 25 باشد و بنابرین ضرورت دارد که حداقل در قسمتی از کانال های رفت و برگشت و تخلیه هوا از مواد صداگیر استفاده شود. چنانچه یک کانال به بیش از یک اتاق ارتباط دارد باید برای جلوگیری از انتقال صدا بین اتاق ها از تله های صوتی استفاده گردد. در محل عبور کانال ها از درون بازشوهای دیوار با کف باید اطراف کانال با مواد صداگیر کاملا پر و هوابند شود. دهانه های خروجی فن های تغذیه هوا و دهانه های ورود به مکنده های برگشت و تخلیه هوا باید مجهز به تله صوتی باشند. همچنین باید اتصال سیستم کانال کشی به فن ها و مکنده ها با مصالح انعطاف پذیر و غیر فلزی انجام شود. لوله های درون استودیوها و فضاهای مجاور آنها باید دارای تکیه گاه مناسب و ضد ارتعاش باشند تا از انتقال صدا جلوگیری شود.

تهویه مطبوع مراکز ارتباطات

انتخاب سیستم تهویه مناسب برای مراکز تلفن ، استودیوهای تلویزیونی و ایستگاه های رادیویی ، گیرنده و فرستنده

1 . سیستم موتورخانه

مناسب ترین سیستم ، سیستمی است که بتواند ضمن تامین هوای تازه ، به دقت دما و رطوبت هوا را تنظیم کرده و آن را از آلاینده ها فیلتر نماید. هواساز دستگاهی است که درون آن فیلترهایی نصب شده و نیز مجهز به تجهیزات افزاینده و کاهنده رطوبت هوا است. همچنین کویل هایی درون این دستگاه وجود دارد که آب سرد چیلر و آب گرم بویلر موتورخانه به آن متصل شده و وقتی فن هواساز شروع به کار می کند ، با برخورد هوا با سطح سرد یا گرم کویل ها ، هوا خنک یا گرم شده و دمای آن به دمای مورد نظر کاربر نزدیک می شود. برای سرمایش و گرمایش موضعی نیز از فن کویل ها استفاده می شود.

سیستم سرمایشی گرمایشی چیلر ، بویلر ، هواساز و فن کویل ها

برای آشنایی بیشتر با سیستم موتورخانه ، متن های زیر را مطالعه کنید.

مطالعه بیشتر درباره اجزای داخلی و مزایای دستگاه هواساز در این صفحه ⇐ هواساز

مطالعه بیشتر درباره ساختار و طرز کار چیلرهای تراکمی ⇐ چیلر تراکمی

چیلر ، هواساز و فن کویل

2 . سیستم تهویه GHP

سیستم تهویه مطبوع مرکزی و یکپارچه GHP به همراه دستگاه های فن کویل و هواسازهای متصل به آن ، با تنظیم درجه حرارت و رطوبت می تواند همه نیازهای اساسی مراکز ارتباطی را برآورده کند تا از آسیب دیدن تجهیزات جلوگیری و آسایش کارکنان نیز تامین گردد. در این سیستم از بین بردن بار گرمایی ناشی از روشنایی و حضور افراد با خنک کاری و تنظیم دمای هوشمند صورت می گیرد. در سیستم تهویه GHP می توان برای هر قسمت ، سیستم توزیع جداگانه و با دما و رطوبت خاص خود در نظر گرفت. از جمله مهمترین ویژگی های این سیستم ، سطح صدای تولیدی بسیار کمتر (به علت ویژگی سیکل کاری کم صدا و دور بودن یونیت اصلی از محل) نسبت به سایر سیستم ها است تا در استودیوهای رادیو و تلویزیون و … صدای مزاحم ایجاد نشود.

ساختار و نحوه ارتباط بین GHP یا VRF با هواساز

مطالعه بیشتر درباه دستگاه GHP و مزایای آن ⇐ سیستم تهویه مطبوع مرکزی گازسوز GHP

استفاده از GHP به عنوان سیستم تهویه مطبوع مراکز تلفن ، ایستگاه های رادیویی ، استودیوهای تلویزیون ، و ایستگاه های گیرنده و فرستنده

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد انواع دستگاه های تهویه گرمایشی و سرمایشی ، طراحی و انتخاب سیستم تهویه مطبوع مراکز ارتباطاتی و نیز تمامی ساختمان های دیگر و استعلام قیمت دستگاه ها با مهندسان ما تماس بگیرید.

مهندس احمدی : 09127675117 – 09194427470

مهندس خورانی : 09191639363

مطالعه بیشتر ⇓

چیلر تراکمی آب خنک

چیلر هوایی

هواساز زنت

سیستم تهویه ساختمان های تجاری

به این متن چند ستاره میدین؟ (ستاره سمت چپ بیشترین امتیاز رو داره. بدون نیاز به ثبت نام در سایت می تونید امتیاز بدید)
[کل: 0 میانگین: 0]
اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

یک × 4 =

keyboard_arrow_up
مشاوره و استعلام قیمت