چیلر خنک کننده آب

شناخت انواع دستگاه خنک کننده آب (چیلر ، برج خنک کننده و مبدل)

انواع دستگاه خنک کننده آب را می توان در سه دسته کلی دسته بندی نمود. این سه دسته عبارتند از چیلر خنک کننده آب ، مبدل حرارتی هوا خنک و برج خنک کننده .

 ۱ . مبدل حرارتی هوا خنک

ساختار این نوع دستگاه خنک کننده آب ، شبیه یک رادیاتور فن دار است. آب گرم از یک سمت وارد مبدل شده و حرارت خود را از جداره لوله ها و صفحات مبدل به هوایی که توسط فن دمیده شده ، می دهد. این مبدل ها معمولا در ۳ طرح مطابق شکل زیر ساخته می شوند.

مبدل های هوا خنک

مطالعه بیشتر درباره این مبدل های خنک کننده آب در متن ⇐ مبدل حرارتی هوا خنک

۲ . برج خنک کننده

این دستگاه خنک کننده آب ، ساختاری مکعبی یا مدور شکل دارد که آبگرم از قسمت بالایی آن وارد شده و بر روی یه قطعه به اسم پکینگ افشانده می شود. هوا نیز از قسمت پایینی دستگاه وارد شده و با آبگرم تماسی مستقیم پیدا می کند. به طوری که مولکول های آب و مولکول های هوا در اثر برخورد مستقیم ، با یکدیگر تبادل حرارتی انجام می دهند و دمای آب چند درجه کاهش می یابد. از بین انواع دستگاه خنک کننده آب (چیلر ، برج خنک کننده و مبدل) این دستگاه از همه ارزان قیمت تر است ولی نکته مهمی که وجود دارد این است که اولا در ماکزیمم توانایی برج خنک کننده برای کاهش دمای آب همانند مبدل حرارتی هوا خنک محدودیت وجود دارد و نهایتا می تواند به اندازه دمای حباب تر محیط که به شرایط آب و هوایی محل نصب دستگاه مربوط می شود، دمای آب را کاهش دهد و دوما اینکه با تماس مستقیم ذرات آب با هوا، بخش قابل توجهی از قطرات آب با هوا ادغام شده و در نتیجه سیستم دائما آب مصرف می کند و سوم اینکه همین باز بودن فضای آب و تماس مستقیمی که با هوا دارد باعث می شود تا در آب آلودگی ایجاد شود و باید آب در مدار دائما تصفیه و به صورت دوره ای دستگاه سرویس شود.

طراحی ، تولید ، قیمت و فروش برج های خنک کننده

مطالعه بیشتر درباره برج های خنک کن در صفحه ⇐ برج خنک کننده

۳ . چیلر خنک کننده آب

چیلر پرکاربردترین و دقیق ترین دستگاه خنک کننده آب محسوب می شود. چیلرها از نظر حوزه کاربرد به دو دسته چیلر برودتی یا سرمایشی (برای سرمایش ساختمان) و چیلر خنک کننده آب برای کاربرد صنعتی، طبقه بندی می شوند. اساس کار هر دو عینا مشابه یکدیگر است و در هر دو روش کار چیلر یکسان و وظیفه آن سردسازی آب و پمپاژ آن به واحدهای مصرف کننده است. ساختار و قیمت چیلر برودتی و چیلر خنک کننده آب برای مصارف صنعتی ، بسیار شبیه و نزدیک یکدیگر است که در زیر به تشریح عملکرد هر یک می پردازیم. در شکل زیر تعدادی از چیلرهای ساخته شده در شرکت ما نشان داده شده است. در اینجا مبحث ما در رابطه با چیلر تراکمی است که در مدار آن کمپرسور متراکم کننده قرار دارد و به عنوان پر کاربردترین نوع چیلر شناخته می شود. چیلر برودتی نوع تراکمی در دو نوع کلی چیلر هوا خنک و چیلر آب خنک تولید می شود. وقتی گفته می شود چیلری آب خنک یا هوا خنک است منظور این نیست که یکی آب را سرد می کند و دیگری هوا را (هر دو در نهایت دمای آب را کاهش می دهند). بلکه منظور این است که نحوه دفع گرمای مبرد (گاز فرئون) به محیط (اتمسفر) توسط آب انجام می شود یا هوا.

چیلر خنک کننده آب

کاربردهای چیلر خنک کننده آب

۱ . چیلر خنک کننده آب برای مصارف ساختمانی (تهویه هوا)

چیلر برودتی به دو شکل در یک ساختمان نصب می شود.

در حالت اول، چیلر برودتی آب را سرد کرده و با لوله کشی و پمپ به دستگاه های پخش کننده هوای سرد و گرم مانند فن کویل ها و هواساز های داخل ساختمان ارسال می کند تا آب سرد در کویل های (لوله های) این دستگاه ها جریان پیدا کرده و فن با عبور دادن هوا از اطراف کویل ها، دمای هوا را کاهش و در مناطق مختلف ساختمان توزیع کند. در ظرفیت های کم نیز به جای چیلر می توان از یک یا چند مینی چیلر آپارتمانی استفاده نمود.  همانطور که در شکل زیر مشاهده می کنید، چیلر برودتی هوا خنک در بیرون از ساختمان (فضای آزاد) و سایر اجزا (سیستم گرمایشی) در موتورخانه نصب شده اند.

موتورخانه فن کویل

مطالعه بیشتر درباره چیلرهای تراکمی آب خنک ⇐ چیلر آبی

مطالعه بیشتر درباره چیلرهای تراکمی هوا خنک ⇐ چیلر هوایی

در حالت دوم نیازی نیست که چیلر برودتی ساختمان، آب را سرد کند، بلکه مبرد موجود در مدار چیلر که آب را سرد می کند، مستقیما به کویل های هواساز متصل می شود و درون کویل های آن جریان پیدا می کند و این بار مبرد به طور مستقیم دمای هوای دمیده شده توسط فن را کاهش می دهد که به این نوع نصب، اتصال DX (کویل انبساط مستقیم) گفته می شود. در این حالت چیلر و هواساز در یک دستگاه مشترک به نام پکیج یونیت (روف تاپ پکیج) ساخته می شوند. هوای خروجی از قسمت هواساز دستگاه پکیج یونیت که دما و رطوبت تنظیم شده دارد، با کانال های توکار سقفی در سرتاسر ساختمان توزیع می شود.

دستگاه روفتاپ پکیج

روف تاپ پکیج

مطالعه بیشتر درباره این دستگاه در متن ⇐ پکیج یونیت

۲ . چیلر خنک کننده آب برای کاربردهای صنعتی

بسیاری از دستگاه های صنعتی وجود دارند که آب خنک کننده برای خنک کاری آن از ضروریات دستگاه محسوب می شود. در چنین مواقعی به چند روش می توان دستگاه را خنک نمود. اگر ظرفیت خنک کاری کمی نیاز باشد، می توان از یک مدار آب ساده به همراه رادیاتور و یا به روش هوا خنک (فن) دستگاه را خنک نمود. اگر به کنترل دقیق درجه حرارت و نیز ظرفیت بالای خنک کاری نیاز باشد باید از چیلر خنک کننده آب (از نوع تراکمی) استفاده نمود و آب سرد شده در چیلر را در مدار دستگاه به گردش در آورد. برای آشنایی با نحوه کار چیلر خنک کننده آب از نوع تراکمی، به طور مختصر در زیر روش کار چیلر تراکمی را توضیح داده ایم.

روش کار چیلر تراکمی :

روش کار چیلر تراکمی به این صورت است که کمپرسور (از نوع پیستونی ، اسکرو ، اسکرال و …) یک سیال به نام سیال مبرد (گاز R134A یا R22 و …) را متراکم کرده و به سوی یک مبدل حرارتی به نام کندانسور جاری می کند. در کندانسور (Condenser) که شامل لوله های متعدد پر پیچ و خمی است، مبرد درون لوله ها و هوا یا آب از اطراف لوله ها عبور داده می شود. آب یا هوا گرمای اضافی مبرد را گرفته و آن را از حالت گاز به حالت مایع تبدیل می کند. اگر هوای فن ها، گرما را از مبرد بگیرد به آن چیلر تراکمی هوا خنک و اگر آب، گرما را از مبرد بگیرد به آن چیلر تراکمی آب خنک گفته می شود.

مبرد بعد از آن از شیر یا سوپاپ منبسط کننده (expansion) عبور کرده و وارد یک مبدل حرارتی دیگر به نام اواپراتور می شود. اواپراتور (evaporation) نیز مانند کندانسور از لوله های متعدد پر پیچ و خم تشکیل شده که مبرد از درون لوله ها و آب از اطراف آن عبور می کند. این بار مبرد، گرمای آب را گرفته و درجه حرارت آن را تا نزدیک صفر و یا زیر صفر درجه کاهش می دهد. این آب سرد با پمپ به دستگاه های فن کویل یا هواساز ساختمانی و … و یا به سوی دستگاه های صنعتی فرستاده می شود تا در آنجا عمل سرمایش را انجام دهد.

سیستم سرمایشی چیلر

تولید و فروش انواع دستگاه خنک کننده آب (چیلر ، برج خنک کننده و مبدل)

انواع دستگاه های سرمایشی و گرمایشی برای کاربردهای گوناگون ساختمانی و صنعتی از جمله انواع چیلر ، برج خنک کننده ، مبدل های حرارتی هوا خنک ، هواساز ، مینی چیلر ، پکیج یونیت ، مبدل های حرارتی پوسته و لوله و غیره مطابق با استانداردهای روز و متناسب با نیازهای اساسی هر مشتری به طور خاص در محل کارخانه شرکت ما طراحی و تولید شده و مستقیما از کارخانه و با قیمت مناسب به فروش می رسد. جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره انواع دستگاه ها ، انتخاب مناسب ترین دستگاه برای پروژه خود و نیز استعلام قیمت آنها با مهندسان ما تماس بگیرید.

مهندس احمدی : ۰۹۱۲۷۶۷۵۱۱۷ – ۰۹۱۹۴۴۲۷۴۷۰

مهندس خورانی : ۰۹۱۹۱۶۳۹۳۶۳

مطالعه بیشتر ⇓

مینی چیلر آپارتمانی

مراحل ساخت چیلر

چیلر و پکیج

چیلر دستگاه لیزر

چیلر خنک کننده آب تا چند درجه می تواند دمای آب را کاهش دهد؟

کاهش دمای آب توسط چیلر هیچ محدودیتی ندارد و این دستگاه می تواند حتی برای دماهای بسیار پایین و تا ۷۰- درجه سانتی گراد طراحی و ساخته شود. بنابرین بستگی به نیاز پروژه دارد که برای هر موردی به طور اختصاصی با دمای آب ورودی و خروجی دلخواه طراحی و تولید می گردد.

دقیق ترین دستگاه کاهنده دمای آب و یا هر سیال دیگری کدام دستگاه است؟

چیلر دقیق ترین دستگاه خنک کننده آب (و سایر سیالات) است و با نصب یک پنل کنترلی بر روی آن هر کاربری می تواند به میزان دلخواه دمای مورد نیاز خود را تنظیم کند و چیلرها معمولا با دقت ۱ درجه سانتی گراد این کار را انجام می دهند.

به این متن چند ستاره میدین؟ (ستاره سمت چپ بیشترین امتیاز رو داره. بدون نیاز به ثبت نام در سایت می تونید امتیاز بدید)
[کل: 10 میانگین: 3.6]
اشتراک گذاری :

4 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

پانزده − ده =