سیستم تهویه مطبوع اتاق کامپیوتر

انواع سیستم های تهویه مطبوع اتاق کامپیوتر

می توان از انواع سیستم های تهویه مطبوع سرمایشی (از جمله سیستم چیلر و هواساز) به عنوان سیستم تهویه مطبوع اتاق کامپیوتر استفاده کرد. این سیستم ها عبارتند از :

۱ . دستگاه هواساز و چیلر

در این سیستم آب توسط دستگاه چیلر تراکمی (یا دستگاه مینی چیلر) تا دمای نزدیک صفر یا زیر صفر سرد شده و آب سرد با لوله کشی از چیلر به کویل (لوله های) دستگاه هواساز منتقل می شود. هوا قبل از توزیع بین کامپیوترهای پردازنده ، در اثر تماس با سطح سرد لوله های حاوی آب سرد ، تا دمای مورد نظر سرد شده و همچنین با تقطیر بخار آب موجود در هوا ، رطوبت آن نیز گرفته می شود. چون در برخی از سیستم ها برای خنک کردن اجزا کامپیوتر باید از آب سرد استفاده شود ، در چنین کاربردهایی استفاده از واحدهای یکپارچه با کویل آب سرد ارجعیت است. درجه حرارت مناسب تغذیه آب سرد به تجهیزات کامپیوتری که با آب خنک می شوند حدودا ۵ تا ۱۵ درجه سانتی گراد است. این درجه حرارت ها با درجه حرارت های لازم برای واحدهای تهویه مطبوع اتاق کامپیوتر قابل قیاس هستند.

مقایسه چیلر و مینی چیلر

از طرفی باید قابلیت اطمینان دستگاه چیلری که در محل دیگری نصب شده است را نیز در نظر گرفت. این چیلر باید بتواند در ۲۴ ساعت شبانه روز در تمام روزهای سال کار کند. در مناطق سردسیر باید از کارکردن چیلر وقتی درجه حرارت محیط خیلی کم است نیز اطمینان حاصل کرد. در مواردی که احتمال توقف و خرابی چیلرها وجود دارد می توان از واحدهای یکپارچه ای که علاوه بر کویل آب سرد کننده دارای کویل انبساط مستقیم نیز هست سود جست.

در شکل زیر اجزای داخلی یک دستگاه هواساز دارای کویل آب سرد ، فن و فیلتر نشان داده شده است.

اجزای اصلی هواساز

مطالعه بیشتر درباره اجزا و نحوه کار چیلرهای تراکمی در این متن ⇐ چیلر تراکمی

تقریبا در تمامی کاربردهای مربوط به تهویه اتاق های کامپیوتر از چیلرهای تراکمی استفاده می شود که این نوع از چیلرها خود به دو گروه بزرگ چیلرهای هوایی (هوا خنک) و آبی (آب خنک) دسته بندی می شوند که برای آشنایی بیشتر با ساختار و طرز کار چیلرهای هوایی این مقاله ⇐ چیلر هوایی و برای شناخت دقیق تر اجزا و مزایای چیلرهای آبی این مقاله ⇐ چیلر تراکمی آب خنک را مطالعه بفرمایید.

مطالعه بیشتر درباره ساختار دستگاه هواساز در این متن ⇐ دستگاه هواساز

۲ . واحدهای یکپارچه مانند دستگاه روف تاپ پکیج

این دستگاه ترکیبی از دو دستگاه ذکر شده در بالا (چیلر و هواساز) در یک دستگاه یکپارچه است. معمولا واحدهای تهویه مطبوع خودکفا مانند دستگاه روف تاپ پکیج را درون اتاق کامپیوتر قرار می دهند ولی می توان آن را در نقطه دیگری نصب و تا اتاق کامپیوتر کانال کشی کرد. اگر این تجهیزات در نقطه ای به جز اتاق کامپیوتر نصب هستند ، باید کنترل های درجه حرارت و رطوبت آنها در داخل اتاق قرار بگیرند. اگر چه ارزش فضایی که در اتاق کامپیوتر برای نصب واحدهای یکپارچه استفاده می شود زیاد است ولی به دلیل برخی ملاحظات ایمنی این کار توجیه پذیر است. در سیستم هایی که از چندین دستگاه تهویه مطبوع استفاده می شود ، بهتر است هوای تازه را فقط به یک دستگاه که تمام فضاهای موجود در قسمت پردازش داده ها را تغذیه می کند وارد کرد.

سیستم تهویه مطبوع اتاق کامپیوتر

مطالعه بیشتر درباره ساختار و طرز کار روف تاپ پکیج ها ⇐ روف تاپ پکیج

تجهیزات سیستم تهویه مطبوع اتاق کامپیوتر

۱ . کنترل ها

برای ایجاد هماهنگی بین عملکرد درجه حرارت و رطوبت ، باید از یک سیستم کنترل مناسب استفاده کرد. کنترل های سیستم های تجهیزات خودکفا و یکپارچه سیستم تهویه مطبوع اتاق کامپیوتر را باید در نقشه سیستم کنترل نشان داد. موقعیت نصب ترموستات و کنترل کننده رطوبت باید به نحوی باشد که شرایط واقعی و دقیق اتاق را نشان دهد. اگر برای تغذیه برق کامپیوتر و بخشی از تجهیزات سیستم تهویه مطبوع ، سیستم پشتیبانی در نظر گرفته شده است ، بهتر است تجهیزات کنترلی نیز برق پشتیبانی داشته باشند.

۲ . تبرید

برای قسمت پردازش داده ها بهتر است از چیلرهای مجزا استفاده شود زیرا نیازهای آن با نیازهای سیستم های تامین آسایش کاملا تفاوت دارد. این چیلرها باید با معیارهای زیر همخوانی داشته باشند :

۱ . توانایی تامین بار سرمایش مورد نیاز

۲ . امکان توسعه و افزایش ظرفیت آنها

۳ . یکسان بودن انعطاف پذیری آنها با سایر اجزا و تجهیزات

۴ . قابلیت کار مداوم در تمام طول سال

۵ . اطمینان از تداوم سرویس

۶ . امکان بازدید ، تعویض و یا تعمیر آنها بدون تداخل با کار عادی سیستم های کامپیوتری

۷ . امکان تغذیه

برای پاسخگویی به نیازهای فوق لازم است از چند چیلر (یا یک چیلر چند مداره که به اصلاح به آن چیلر مدولار گفته می شود) استفاده شود و یا اینکه این سیستم تبرید (چیلر) به یک سیستم مطمئن ارتباط داده شود.

در موارد بحرانی شاید لازم باشد که ۱۰۰ درصد ظرفیت ذخیره برای دستگاه های چیلر در نظر گرفته شود تا در صورت خرابی یک کدام از آنها تا حدودی نیازها تامین گردد.

اجزا سیستم تهویه مطبوع اتاق کامپیوتر

۳ . تقطیر

برای جلوگیری از توقف کامپیوتر در شرایط نامساعد جوی ، باید تجهیزات دفع کننده حرارت از دستگاه های چیلر را بر اساس بدترین شرایط کاری طراحی و انتخاب کرد. در برخی از نواحی برای تجهیزات کامپیوتری خنک شونده با آب می توان از برج خنک کننده استفاده کرد. کاربرد کندانسورهای هوایی یا همان درای کولر بسیار شایع است. این کندانسورها دارای کنترل هایی هستند که در هنگام تغییر درجه حرارت محیط نیز امکان کار صحیح را بوجود می آورند. در مناطقی که احتمال یخ زدن هست می توان از رادیاتورهای خنک شونده آبی یا گلیکولی استفاده کرد. در این سیستم ها لازم است در اتاق کامپیوتر نیز لوله کشی انجام شود. بنابرین باید پیش بینی لازم انجام شود تا بتوان نشت های احتمالی لوله کشی را کشف کرد.

۴ . رطوبت زنی

برای اتاق کامپیوتر می توان از گونه های مختلف رطوبت زن نیز در صورت نیاز استفاده کرد. تجهیزات رطوبت زنی یا در دستگاه هواساز و در مسیر عبور هوا از این دستگاه و یا در دستگاه روف تاپ پکیج نصب می شوند تا در کنار تجهیزات رطوبت گیری بتوان رطوبت هوا را نیز در صورت نیاز به دقت تنظیم کرد. انواع تجهیزات رطوبت زنی عبارتند از :

۱ . رطوبت زنی با بخاری که در خارج تولید می شود

۲ . تولید بخار در داخل دستگاه

۳ . گرمکن مستغرق در تشت آب

۴ . تشت آب همراه با تابش اشعه مادون قرمز – لامپ کوارتز

۵ . بستر مرطوب

۵ . بازیافت حرارت و ذخیره سازی انرژی

سیستم های اتاق کامپیوتر برای بازیافت حرارت بسیار مناسب هستند زیرا مقدار بار آنها در طول سال نسبتا ثابت و زیاد است. اگر بتوان حرارت دفع شده توسط سیستم تهویه مطبوع اتاق کامپیوتر را به طور موثر به جای دیگری از ساختمان انتقال داد، می توان در هزینه ها صرفه جویی کرد.

تهویه مطبوع ماخ طراح و تولید کننده انواع دستگاه های سرمایشی از جمله انواع چیلر ، مینی چیلر ، هواساز ، روف تاپ پکیج و … برای کاربردهای صنعتی و مسکونی و … است. کلیه محصولات شرکت ما متناسب با درخواست ها و نیازهای هر مشتری و مطابق با استانداردهای روز طراحی و تولید شده و مستقیما از کارخانه و با قیمت مناسب به فروش می رسند. جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد طراحی و انتخاب سیستم تهویه مطبوع اتاق کامپیوتر ، شناخت ویژگی های هر دستگاه و استعلام قیمت آنها با مهندسان ما تماس بگیرید.

مهندس احمدی (تهویه مطبوع ماخ) : ۰۹۱۲۷۶۷۵۱۱۷ – ۰۹۱۹۴۴۲۷۴۷۰

مهندس خورانی (تهویه مطبوع ماخ) : ۰۹۱۹۱۶۳۹۳۶۳

برای اتاق های کامپیوتر با ظرفیت های کم به جای چیلر می توان از مینی چیلرها برای سرمایش بهره برد که در این مقاله ⇐ نحوه کار مینی چیلرها می توانید با نحوه کار و تجهیزات این سیستم آشنا شوید.

مطالعه بیشتر درباره هواسازهای اتاق سرور در این صفحه ⇐ هواساز اتاق سرور

مطالعه تخصصی تر در مورد سیستم تهویه مراکز پردازش داده در این صفحه ⇐ تهویه مطبوع مراکز پردازش داده ها

به این متن چند ستاره میدین؟ (ستاره سمت چپ بیشترین امتیاز رو داره. بدون نیاز به ثبت نام در سایت می تونید امتیاز بدید)
[کل: 0 میانگین: 0]
اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست